Razvoj benda

Moderator: Critical

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Razvoj benda

Post by Vercundus » 13 Dec 2006, 10:57

Posto svi vi vec duze vreme svirate u nekom bendu, zanima me koliko je okvirno potrebno vremena bendu da se lepo uskladi i zvuci solidno, zrelo za nastup? Naravno da je ovo relativno pitanje, ali me zanima cisto okvirno, bez pretpostavki da su ljudi lenjivci, niti su neki super talenti :D

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 13 Dec 2006, 13:07

Onog momenta kada shvatite da posle dosta pesama kažete sebi "u jebote al je ovo bilo dobro!" i da se taj feeling ponavlja i biva sve bolji iz probe probe u probu, onda ste zreli za nastup. Možete, naravno i pre toga da nastupite ali budite sigurni da ono što najdoblje u sebi mislite o samima sebi (bez lažnog zavaravanja i mazanja očiju) to će o vama misliti i publika. Pokušajte da s vremena na vreme dovodite neke ljude "sa strane" na probu jer će vam ti "autsajderi" biti najbolje merilo. Dobro bi bilo da dovedete ljude koji nisu prijatelji SVIH članova benda. Najbolje bi bilo da pokupite "nekog s ulice" ili nekog novostečenog prijatelja koji pojma nema ništa o tebi i koji zbog uviđavnosti i dobrog prijateljstva neće prećutati ništa.

Nekad su za potpuno podizanje benda na noge potrebne godine a ponekad su dovoljne samo 2-3 probe. Sa svojim prvim bendom sam imao probe 3 godine dok nismo prvi put stali pred publiku a sa bendom sa kojim sada radim sam izašao na binu posle nedelju dana. E sad opet i tu postoji ra zlika obzirom da je onaj prvi pomenuti bend bio autorski bend (ovaj drugi je tribute) a po pravilu takvom bendu treba mnogo više vremena da stekne sigurnost i nekakvu (kakvu-takvu) publiku.

Sada sam trenutno u fazi "razvoja" jednog autorskog benda. Počeo sam sa skupljanjem ekipe početkom septembra kada sam počeo i sa pravljenjem pesama za isti. Do kraja oktobra smo se pokupili i počeli sa zajedničkim komponovanjem i iako su u pitanju stvarno profesionalci i ljudi koji svoj posao jako dobro znaju da rade, još uvek to čak ni ne liči na bend. E sad... neko bi tu davno izgubio živce i rekao "ma zajebi sve ovo... ne ide nam" ali je stvar u tome da ljudi moraju prvo da se upoznaju i da naviknu jedni na druge, da se naviknu jedni drugima na stil sviranja/komponovanja i da znaju šta jedni od drugih mogu da očekuju pa tek onda mogu da počnu da rade. Često je taj period vrlo krizni period i često se u tom periodu bend i raspadne ali... ko tada izađe iz benda, i treba da izađe jer bi iovako izašao na prvoj ozbiljnijoj prepreci koja bi mogla da se desi i kada bend već uveliko radi a tada je to mnogo opasnije i gore nego na samom početku gde se još stvari mogu ispravljati. Naravno, kao i svaki, i ovaj moj bend je prošao kroz krizu i prolaziće sasvim sigurno kroz još gore krize ali kada se jednom ljudi u bendu naviknu jedni na druge, sve što im ostaje kasnije je samo da naviknu da se trpe (fenomen porodice).

Eto... tražio si odgovor na jednostavno pitanje a dobio predavanje... Sorry ako sam udavio ali kontam da bi neke stvari iz celog ovog mog pisanija mogle da budu korisne nekome pa sam se zato i raspisao.

Ajd uzdravlje...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 13 Dec 2006, 22:57

- morate se upoznati...JAKO dobro da se upoznate, inace je cela atmosfera sterilna (kao sto sam ja reko "dok mi nije frka da ti kazem 'E majmune!', nismo se upoznali)
- dok ne napravite dovoljno stvari, da se svako pronalazi u svakoj pesmi sto trenutno svirate
- mora svako da radi na svakoj pesmi, ili ako hoces bend "na-brzaka", onda neka jedan radi sve a ostali neka sviraju, i malo tu i tamo dodaju, ali onda nista nije tvoje, i ne mozes realno da kazes da je to tvoj bend
Bottom line (pretpostavka), najmanje godinu dana, da izadjete pred publiku.
Oko 2-3 godine da pocnete da radite ozbiljne stvari sto vec lice na nesto.
Vise od 3 godine, da vam je nastup kao dobar dan, i da razmisljate da snimite nesto jako ozbiljno, kao recimo album prvenac (koji nece liciti ninasta za par godina)

To sto je fox pricao o krizama, je jako bitna stvar, jer je bend isto kao veza (mislim na veze izmedju suprotnih polova...ili istih). Svaka kriza koju predjete, ojacava vasu vezu, i odanost bendu. Cim dobijas ideje da neko nesto ne radi kako treba, odmah kazi, jer ce se kasnije samo pretvoriti u ogroman problem...

"Los clan benda, je kao rana...moras leciti brzo! Ili ce se rasiriti..."

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 13 Dec 2006, 23:39

zolideathmetal wrote: "Los clan benda, je kao rana...moras leciti brzo! Ili ce se rasiriti..."
SECI DOK SE NE PROŠIRI NA ZDRAVO TKIVO!!! (in medical terms)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 14 Dec 2006, 00:16

"Cim dobijas ideje da neko nesto ne radi kako treba, odmah kazi, jer ce se kasnije samo pretvoriti u ogroman problem..."

:( surovo tacno

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 14 Dec 2006, 12:07

Hvala vam na ovim iscrpnim odgovorima. Prilicno mi je pomoglo (ili ce tek) da se pozicioniram i u bendu i sam bend kao celinu.

User avatar
Zackson
Posts: 20
Joined: 11 Dec 2006, 21:44
Location: prijepolje

Post by Zackson » 29 Dec 2006, 20:35

ja mislim da svi moraju da vole isti pravac muzike i da zive za tu muziku. ja sam ovamo imao bend i onda ja hocu metal bend, basista rock, vokal neki kao rege*eyesburn* basista tipa linkin park i onda jebiga. Znaci svi kajedan treba da budu...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 29 Dec 2006, 22:58

ja se ne bih slozio, mislim, ako su svi u fazonu da su nezrela deca, onda bude sranje, ali ako su ozbiljni i tolerantni ljudi sirokih vidika, te shvatanja, onda to moze da bude jako dobro, stvori se nesto skroz novo i zanimljivo. ja sam imao super tripove te vrste sa starim bendom.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 29 Dec 2006, 23:42

Pa ovde kod mene je situacija malo cudna. Na prvi pogled bi rekao da su sve debili i zajebanti, ali su ok ljudi sa kojima moze da se radi, manje-vise :)

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Post by KnightOfDoom » 30 Dec 2006, 00:08

Mislim da je bolje da se ljudi razlikuju, jedino tako mogu da dodju do neceg originalnog. Ako ste svi u istom fazonu i hocete da radite muziku koju slusate zvucacete kao 1000+ bendova. Bar je moje misljenje takvo.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 30 Dec 2006, 00:49

upravo:)

darth:
brate, zamisli da nisu debili i zajebanti, smorio bi se posle dva susreta:)

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 30 Dec 2006, 01:30

Situacija u mom sadašnjem bendu:

Pevač - sluša & svira jazz i nešto starog rocka
Gitarista - rock, punk, mešano meso
Bassista - ex metalac, hard rocker
Bubnjar - hard & heavy metalac
ja - gothic, doom, symphonic, klasika

...a sviramo hard-rock... i nije nam bezveze i jako je dobra atmosfera...

Sto ljudi - sto ćudi
Sto žena - dvesta sisa

Uopšte nije važno šta slušate/volite/preferirate dokle god se slažete u onome šta svirate. A takav stav da ako ne slušate svi isto i ne volite sve isto onda ne vredi da svirate je (no hard feelings) poprilično detinjast ("ja neću da sviram sa njim - on nije metalac!!!" = "ja neću da se igram sa njim - on ne voli da igra žmurke")

Nemam nameru da vređam nikog... to je samo neki moj stav i lično (golemo) iskustvo.

User avatar
Vercundus
Urednik
Posts: 185
Joined: 30 May 2006, 12:12
Location: Beograd

Post by Vercundus » 30 Dec 2006, 10:35

Da naravno, slazem se sa vama.

@Doolio
Meni je drago sto su ljudi takvi :)

Sto se razlicitosti tice, pa nije bas tako izrazena kao u Foxovom slucaju ali je ima prilicno. Mada, s obzirom da smo mi jos u razvoju, daleko je bitnije da se uvezbamo nego to sta cemo da sviramo. A kasnije je vec druga prica...

User avatar
zolideathmetal
Urednik
Posts: 1187
Joined: 30 Sep 2006, 02:21
Location: Novi Sad

Post by zolideathmetal » 30 Dec 2006, 11:31

Dobar bend =
raznovrsnost +
tolerancija +
postovanje tudjih ideja +
odanost +
predanost +
(a sa druge strane : )
hladnokrvnost +
profesionalnost

User avatar
Zackson
Posts: 20
Joined: 11 Dec 2006, 21:44
Location: prijepolje

Post by Zackson » 30 Dec 2006, 18:36

Ljudi sve je to ok. Ali kod skidanja pesama jedva smo se nasli a to su bili bendovi MetallicA, IroN MaideN, Megadeth i sl. Ali kad smo poceli da pravimo svoje stvari nastaju problemi. Ja napravim ritam tipa Childrena ali bubnjar to ne moze da prati. Kasnije dodje drugi vokal i lik ima death metal glas. Bubnjar nece da svira jer mu je to satanizam iako su nam svi textovi bili ono opisivanje teskog zivota i td. Tako da ja cekam faks pa cu tamo da trazim likove za ozbiljan bend. Toliko od mene. Mozda ja i nisam u pravu ali moje je misljenje svi kao jedan... :evil:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest