Zvuk i ton (Gitara)

Moderators: dejankuki, Reverse

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Zvuk i ton (Gitara)

Post by Critical » 24 May 2007, 19:53

U muzici se koriste odredjeni i neodredjeni zvuci.Ton je svaki zvuk koji ima odredjenu visinu,trajanje,jacinu i boju.Visina tona zavisi od broja treptaja nekog zvucnog izvora u jednoj sekundi.Broj treptaja u sekundi naziva se FREKVENCIJA i izrazava se u Hercima (Hz).Najnizi ton na gitari ima frekvenciju priblizno 82 Hz,a u odredjenim situacijama gitara se podesava tako da je nanjoj moguce svirati i nize tonove (To vec svi znate ,ali ko ne zna to su npr. bendovi koji spustaju stim :Pantera ,Korn ..........).Najvisi ton na gitari ima frekvenciju priblizno 980 Hz,ali na gitari je moguce svirati i vise tonove (npr. A.H.).

Tonski Sistem

Tonski sistem je niz tonova od najnizeg do najviseg koje ljudsko uho moze da registruje .U tom nizu postoji sedam osnovnih tonova : C,D,E,F,G,A i H koji se nekoliko puta ponavljaju ,a u svakom ponavljanju frekvencija tih tonova je dvostruko visa.Svaki osnovni ton moze biti povisen i snizen.
Poviseni tonovi su : Cis ,Dis ,Eis,Fis,Gis,Ais i His
Snizeni tonovi su :Ces,Des,Es,Fes,Ges,As i B

Znak za povisenje tona je povisilica (#) i on povisava ton za polustepen (razmak za jedno polje na vratu gitare).

Znak za snizanje tona ja snizilica (b) -ovaj znak ne mogu da nadjem na tastaturi ali lici na b pa ce tako i da bude napisano ,lako ce te ga prepoznati kada ga vidite ) i on snizava ton za jedan polustepen.

Sema tonskog sistema

C Cis,Des D Dis,Es E ,F Fis,Ges G Gis,As A Ais,B H ,C

U slobodna polja Tonskog sistema gde je celostepeni razmak upisano je po dva tona i to jedan povisen i jedan snizen.Ovi tonovi isto zvuce ali se razlicito pisu i nazivaju se ENHARMONSKI TONOVI (enharmonici).

Nadam se da kuzite o cemu se radi . :lol: Valjda ce nekome koristiti :o

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 24 May 2007, 20:12

Hm, vrlo zanimljivo.Dosta stvari sam vec znala, ali nikako da shvatim kako se primenjuju i za sta sluze povisilice i snizilice i kako da na gitari razlikujemo note (C,D,E,F...).

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 24 May 2007, 20:13

Nego mene zanima druga stvar. Kako je odredjena pocetna frekvencija, tj ton od koga su poceli za pocetni pa dalje isli. To je moglo biti npr lupam 120hz a i 150 ai i ono sto sada jeste.

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 24 May 2007, 22:21

Dusevna Rokerko - Ovo sto si pitala ima negde objasnjeno,samo izbunari koja bese tema ,mene licno mrzi .

Bluesman- E vidis ,super pitanje ,nadam se da ce neko pametniji doci i odgovoriti nam :lol:

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 25 May 2007, 01:58

Za pocetnu frekvenciju uzet je ton A koji ima frekvenciju 440HZ zato se on ustvari naziva kamerton! Pomocu ovog tona se stimuju instrumenti u orkestru a mozete ga cuti i ako podignete slusalicu to je ono pipiii pipiiii :D

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 25 May 2007, 09:07

Ok ali ZASTO? I kada?
Mislim jos je arhimed otkrio da ako skrati zicu za pola da ce se ton duplo povisiti. Kako su odabrali bas taj A?

E da i od cega zavisi boja tona. Visina od frekvencije, jacina od vise stvari ali je glavna stvar amplituda oscilacije, sada od cega zavisi boja tona?
Zavisi ona od drveta, od zica, pragova, ali sa streane fizike od cega?

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 25 May 2007, 09:49

1. Malo van teme, ali je dobro na ovom mestu pomenuti i boju tona. Ton A ima frekvenciju od 440Hz kako smo rekli, ali svi umnošci te frekvencije su parni ili neparni harmonici (2x440, 3x440 itd.) i oni zapravo prave boju tona. Na oblik harmonika utiču svi delovi instrumenta, najviše drvo naravno. Da nije toga ton A bi na svim instrumentima zvučao isto, a i svi ostali tonovi, naravno. Dobar zvučni primer napisanog je akustična gitara, poslušajte otvorenu A žicu na dve gitare i čućete jasnu razliku boje tona iste frekvencije na tim instrumentima. Prema tome, što je instrument kvalitetniji imaćemo i lepšu boju tona.

2. Ton slobodne veze iz telefonske linije nije tačan A ton (bar kod mene na analognoj liniji).

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 25 May 2007, 14:16

Bluesman wrote:Ok ali ZASTO? I kada?
Mislim jos je arhimed otkrio da ako skrati zicu za pola da ce se ton duplo povisiti. Kako su odabrali bas taj A?
Zasto su odabrali bas A ne znam ali od necega se mora poceti.
Kao da si pitao koji je smisao zivota? :D

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 25 May 2007, 21:12

A pa znam ja odgovor na pitanje zivota, vaseljene i svega ostalog, to je lako, nego mene brine pitanje:D

PA sigurno je bio neki razlog. 0 stepeni celzijusa je uzeto bas tu jer se tu cista voda zamrzava, a 0 kelvina je apsolutna nula i nema nize od toga. E pa tako sigurno su i muzicari imali razlog zasto.

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 25 May 2007, 22:56

dakle ZASTO? I KADA? Odgovor: 42. Kraj diskusije :D

a nek mi neko objasni sto su onda uzeti, npr polustepeni bas toliki? Sto ih je uzeto 12 do sledeceg istog tona? Zasto nije npr 24, imali bismo vise mogucnosti.

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 26 May 2007, 12:44

Zasto su uzeli slovo A kao prvo slovo azbuke?... :lol:
Dajte ljudi raspravljate o glupostima...

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 26 May 2007, 13:08

Svako svoje zasto ima svoje zato i obrnuto.
Ne znam zasto ti mislis da su ovo gluposti ,ja opet mislim da nisu ,to bi bilo isto kada bih ti rekao : Trava je zelena ,a ja bih pitao ZASTO i onda mi ti kazes da ne raspravljamo o glupostima.
Nisu mogli eto tako da odrede A ,morali su imati neki razlog ,isto vazi i za sve ostalo. :lol:

User avatar
Rockerka u dusi
Posts: 203
Joined: 14 Apr 2007, 19:21
Location: Smederevo

Post by Rockerka u dusi » 26 May 2007, 15:12

Hahahahahhahahah, Dusevna Rockerka, hahahahahahahhahahahahha :lol:
Bas lep nadimak :) hahaha
Pa pogledacu i potrazicu malo kad budem imala vremena za bacanje :D .
Volela bih da nekoga prosvetlim ali se ne razumem mnogo u note, ali me trenutno ovo zanima, pa cu prisustvovati konacnom pravom odgovoru. :D

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 26 May 2007, 18:33

Evo ton c1 ima 261.626Hz a taj ton vazi za neku osnovu i pocetak u teoriji, ali evo ovaj broj nije po nicemu poseban nije ni zaokruzen, jednostavno frekvencija tona c1 je 261.626 Hz frekvencija tona a1 je 440Hz, e sad svakim povisenjem tona a1 za oktavu dobijamo cistu duplu frekvenciju znaci 880Hz(a2) a snizenjem za oktavu dobijamo ton a sa frekvencijom 220Hz. Коефицијент којим se фреквенција od 440HZ deli при снижавању односно множи при повишавању за један полустепен је [12 koren iz 2].

Eto raspitah se malo... Izgleda da su uzeli ton a1 zato sto se njegovi povisenjem za oktavu dobija TACHNO duplo veca frekvecnija, isto vazi i za snizenje ovog tona...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 26 May 2007, 19:17

kritikale, jel si ti siguran za ove herce?
nije li prenisko 82hz? i nije li takodje prenisko 980?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest