Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Moderators: dejankuki, Reverse

Post Reply
User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 30 Mar 2008, 00:01

Bre, bre, ljudi. Samo u ovoj temi su data neka objasnjena za pitanja, a sve ostalo mozes pogledati ovde...

Tamo u skoli je leeepo napisano.

Date su pozicije skale, skala je JEDNA, C-dur.... jer mi je bila najprostija i najlaksa da je objasnim...

Pozicije su, znaci, date kroz JEDNU JEDINU skalu... a pozicije sluze da bi neko ko svira uvek ostao u TONALITETU. Eto odgovora na pitanje koje je postavio goodlikesweeper ili ko vec... Znaci treba da naucis samo pozicije. A ako zelis da promenis tonalitet ti promenis pocetni ton... prosto... nema filozofiranja, ucenja skala, nema niceg misticnog.
goodlikesweeper wrote: E,a opet da pitam,da li ti sad mozes da improvizujes u svim tim skalama od sale,ili ih cisto "znas",a ako bi hteo da improvizujes morao bi da ih uvezbas?Stvarno mi to neverovatno deluje.Toliko podataka na tako malom prostoru...
Znaci, naucis pozicije i spreman si za C-dur skalu iz primera... hoces da promenis tonalitet treba ti G-mol... aha molska pozicija za G je ovde ovako na ovoj poziciji.... heeej ljudi pa ja u stvari sviram G-mol poziciju iz B-dur( A#-dur)... jeeee! tahko lahko...


Modusi, what a mistery.... Nema misterije... kao sto rekoh, a filozofiju sam pozajmio od pametnijih ljudi... Modusi, Starocrkvene skale, dzidza-midze.... To su na kraju opet pozicije... koje vec znate...

goodlikesweeper wrote:E sad,da li bi trebalo da zapamtim koje akorde u tim skalama smem koristiti?
Eto opet, da si prosao letimicno onu moju skolu... opet bi shvatio koji su akordi povezani i koji se akordi smeju upotrebljavati u kom tonalitetu, tj, kako ces lako naci iz kog je tonaliteta pJesma...

goodlikesweeper wrote:Koliko sam shvatio,bolje neki e mol ili C dur modus,nego f mol.Tako? :)

To nema veze... jd razumem da je klavijaturistima malo teze, zbog crnih dirki, ali nama gitaristima je potpuno svejedno jer mi nemamo crne i bele dirke... samo pragove u pravilnim razmacima...

m@t@ wrote: kad ce neka nova lekcija ?
Nasvrljao sam nesto, ali neko treba da nadje vremena da postavi to graficki.... citaj cim dobijem slobodnog vremena...

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 30 Mar 2008, 00:55

O boze,cesto me ljudi shvate pogresno...

Sto se tice akorda,prosao sam tvoju skolu a i puno pre sam znao koje akorde smem koristiti u nekom tonalitetu,i to mi nije problem da odredim,pitao sam vas iskusnije da li treba da pamtim takve stvari,sta je vase iskustvo reklo.To je sve...

Sto se tice pozicija,takodje ja znam da ako naucim skalu C dura ja znam sve durske i molske.Dobro.Aj sad da odsviram neki legato na high-E zici,negde oko 15-og praga u h molu,recimo.Ajde.Dobro.A kako?E,sacekaj da pronadjem poziciju C dura,pa da onda proracunam gde tu dodje u toj lestvici h mol,pa da nadjem pozicije oko 15 praga itd itd...Razumes sad sta sam pitao,in the first place?Koliko to dobro mora da se uvezba.Opet,vase iskustvo me zanima najvise od svega.Koliko skala je neophodno,ili pozeljno itd itd...

@Ylvaon

Hvala puno,to sam cekao!!Nekoga ko je to prosao da me uputi.Ne gubi mi se vreme bezveze vise.4 godiner sam se zezao i dosta mi je gubljenja vremena!!!
Sto se tice harmonika,to je bio moj grubi prevod sa engleskog jezika :oops: hvala za ispravku!

E sad,ja zelim najpre da budem muzicar.A naravno da zelim da budem i gitarista.Dosta muzike slusam,ne gasim je po ceo dan.Od klasike,roka,death,power do mog omiljenog progressive metala.Samo,sto sam u zadnjih godinu dana uglavnom sweeping-ovao,legato-vao i ostale gluposti radio,pa sam video da nesto fali,i shvatio sam da je to nesto teorija.Zato sad toliko raspitivanje,od moje strane.Zainteresovao sam se.Teorija mi je definitivno puno zanimljivija od svih sweepinga zajedno.Ako nista drugo,barem se priblizavam klasicnoj muzici malo zbog tog pristupa.A to mi je drago...

E sad,sto se tice opeth-a njih(odnosno Mikaela) nemoj da mi diras!! :lol: Zna on vrlo dobro sta komponuje i sta prica i sta svira samo se malo folira pred kamerom.Znam na koji film mislis.Draperry falls.Zeza se.Sigurno da si upravu kad kazes da ne rastura bas teoriju,kao i svi drugi gitaristi sem mozda Satrijanija,ali nije sad bas toliko neobavesten.To mi je omiljeni bend,i on jedan od omiljenih muzicara,tako da dosta znam o njima.Voli on da se folira,naglasava kako on nikad ne vezba i druge njegove fore.Sto se tice muzicke neobavestenosti,niko ne moze da pobedi onog mrsavog iz trivijuma!!Sto je Critical vec spomenuo...

Izvini dejankuki,ova poruka je verovatno bila suvisna,al reko aj da malo rascistim stvari.... i hvala vam svima za savete,naravno...

User avatar
Ylvaon
MF veteran
Posts: 166
Joined: 20 Apr 2007, 19:10
Location: Novi Sad, Serbia
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Ylvaon » 30 Mar 2008, 01:29

Jeste, druze, i ja sam prosao sito i reseto, bas sam Dejanu rekao kako sam prvo sve ucio kako ne treba, pa kasnije ispravljao, a fora je da naucis odmah kako treba jer kasnije nije lako vaditi kestenje iz vatre. Eto, sta te zanima, pitaj, bice i dosta samoinicijativnih topica od mene, pa se nadam da ces imati posla...

Pazi, super je sto si nabio tehniku, jer to su ruke koje ce da predstave muziku. Ali, sada je vreme da sve to osvestis i krenes putem muzike. Kada sam spomenuo slusanje, mislio sam na analiticko slusanje, ne ono sto svi praktikujemo.. Znaci, sednes, i slusas otvorenih ociju... Glup izraz, ali verno opisuje...

Meni je Opeth isto super bend, znaju oni sta rade, sve stoji... Samo, ono... Tuzan akord. Malo sam se tu pocesao, ali ok... Nema veze, boze moj, muzika je dobra...

Samo, ako se savlada teorija, kvalitet muzike ide u plus beskonacnost, kod nekih...

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 30 Mar 2008, 01:43

Ylvaon wrote:Jeste, druze, i ja sam prosao sito i reseto, bas sam Dejanu rekao kako sam prvo sve ucio kako ne treba, pa kasnije ispravljao, a fora je da naucis odmah kako treba jer kasnije nije lako vaditi kestenje iz vatre. Eto, sta te zanima, pitaj, bice i dosta samoinicijativnih topica od mene, pa se nadam da ces imati posla...

Pazi, super je sto si nabio tehniku, jer to su ruke koje ce da predstave muziku. Ali, sada je vreme da sve to osvestis i krenes putem muzike. Kada sam spomenuo slusanje, mislio sam na analiticko slusanje, ne ono sto svi praktikujemo.. Znaci, sednes, i slusas otvorenih ociju... Glup izraz, ali verno opisuje...

Meni je Opeth isto super bend, znaju oni sta rade, sve stoji... Samo, ono... Tuzan akord. Malo sam se tu pocesao, ali ok... Nema veze, boze moj, muzika je dobra...

Samo, ako se savlada teorija, kvalitet muzike ide u plus beskonacnost, kod nekih...
Ama bre,slazemo se 100% covece!
Sto se tice slusanja muzike otvorenih ociju,upravo to i radim ama SVE vreme.To je meni najbolja stvar.Kad slusas nesto toliko kvalitetno da mozes da skontas tek posle 5 -og slusanja,i to tek kad ozbiljno sve odslusas!I to sto niko koga iz moje okoline to ni ne bi mogao razumeti koliko god slusali,cisto usput.. :lol: salim se...
Sto se tice puta muzike,da upravo o tome pricam.upravo to hocu.A tehniku sam spomenuo da ti objasnim da ne zelim da sviram skale da bi ubrzao prste,vec da bih bio bolji muzicar.A oni se sami od sebe ubrazavaju,evo vec posle nekoliko dana vezbanja lestvica osetim razliku.A nije da sam sad toliko dobar.Negdo oko 70% stvari vezanih za fancy tehnike sam savladao(otprilike sve sem 8-finger tapping-a).Ali sad moram jos da to usavrsim kroz vezbanje teorije..To mi je plan.Hvala za pomoc,imacu te na umu, ne boj se... :)
A opeth...kazes da si se pocepao,tako?Pa upravo to sam ja rekao,zar ne?Da se zezao.Hteo je da se gledaoci nasmeju.Ma,covek je genije.Sam je napisao 8 albuma zasad,i usput jedan je od najoriginalnijih muzicara danas.Ti kazes opeth.Nema opeth,Mikael je Opeth.Raspitaj se malo o njemu,ako vec nisi,neces se pokajati.Master-mind,u najmanju ruku!

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 01 May 2008, 18:15

Evo jos jedne "lekcije".. nadam se da ce i ova da vam bude jasna i da cete upotrebiti ove vezbice i fazone sklapanja prstoreda i pozicija u skali i po vratu...

Za sva pitanja, predloge, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane za skolu gitare.. ovde je tema...


Hvala!!!

User avatar
Mithrandir
MF veteran
Posts: 424
Joined: 16 Jun 2007, 17:22
Location: Beograd

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Mithrandir » 29 Jun 2008, 04:28

Deki, care, kad ce nova lekcija? :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 29 Jun 2008, 11:24

e a gde mogu da se nadju te lekcije?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 29 Jun 2008, 11:35


User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 29 Jun 2008, 11:41

bome si se potrudio... kult!

Lepi Stane Mafija
Posts: 30
Joined: 05 Jun 2008, 12:07
Location: Sremska Mitrovica

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Lepi Stane Mafija » 06 Jul 2008, 18:16

Znate sta mene interesje? Mene interesuje ova slika http://i232.photobucket.com/albums/ee31 ... icvrat.jpg kako sad objasniti apsolutnom pocetniku kao sto sam ja kako da stisne 6 zica na jednom polju sa 4 prsta ja to stvarno ne razumem!! kao da odsviram taj C-mol ko sto kaze slika (bar je to ime iznad te slike). Znaci ko moze da mi objasni kako da ja osviram te tonove koji su predstavljeni sa tim plavim krugovima?!

User avatar
Ramirez
Posts: 119
Joined: 01 May 2008, 17:50

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Ramirez » 06 Jul 2008, 19:26

@Lepi Stane Mafija
Majstore,ova slika sto si je postavio predstavlja pentatonsku lestvicu a ne C-moll

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 06 Jul 2008, 20:24

Lepi Stane Mafija wrote:Znate sta mene interesje? Mene interesuje ova slika

Image

Kako sad objasniti apsolutnom pocetniku kao sto sam ja kako da stisne 6 zica na jednom polju sa 4 prsta ja to stvarno ne razumem!! kao da odsviram taj C-mol ko sto kaze slika (bar je to ime iznad te slike). Znaci ko moze da mi objasni kako da ja osviram te tonove koji su predstavljeni sa tim plavim krugovima?!

Paaa, uopste ne moras da sviras 6 zica za cetri prsta nego ton po ton, redom od najdubljeg (najnizeg) pa do najviseg. Pogledaj dooobro po toj istoj skoli na ovom linku da su tu date skale, a ne akordi!!! i nadam se da sam lepo objasnio!
Imas tablature, MIDI fajl, i vrat gitare tako da mozes da upotrebljavas/te nacin koji ti/vama najvise odgovara!!
Ramirez wrote:@Lepi Stane Mafija
Majstore,ova slika sto si je postavio predstavlja pentatonsku lestvicu a ne C-moll
I to po polozaju A-mol pentatonik skala

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by Duane » 15 Jul 2008, 12:43

jedino malo iritira sto modusi nisu prevedeni na naski... nego su ostali na engleskom x(

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by dejankuki » 15 Jul 2008, 17:40

:?: :?: :?: :?: :?: :?:

Brate, covece, daj mi kazi prevode, caskom cu da ih ubacim...???!!!

Ja apsolutno ne znam prevode... ubi me, ali ne znam... :(


:?:

User avatar
goodlikesweeper
Posts: 375
Joined: 12 Mar 2008, 21:36

Re: Pitanja, predlozi, kritike, ispravke i mozda pohvale vezane

Post by goodlikesweeper » 15 Jul 2008, 17:44

Pa,verovatno misli na dorijski,frigijski,lidijski ili nemam pojma stvarno sta.Mada,stvarno ne vidim zasto bi to pisao.

mislim,lydian(lidijski);dorian(dorijski,ili mozda dorski).....glupo i sasvim ocigledno IMHO

a ako nije na to mislio,onda stvarno ne znam na sta je

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest