kapodaster i zapisivanje nota

Moderators: Critical, Reverse

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

kapodaster i zapisivanje nota

Post by Kristijan » 13 Aug 2011, 12:43

Da li iko zna da li postoji neki vrlo precizan propis kako se pišu note za numere koje podrazumevaju kapodaster na gitari?

Evo šta me poprilično nervira kod pojedinih nota na koje sam naišao... Ovo se posebno odnosi na note koje su pisane zajedno sa tablaturom. Ne piše u notama prava visina tona, nego vidina tona koja bi se svirala da nema kapodastera. Na primer, ako imam kapodaster na 4. polju, u notama recimo piše ton C# na mestu gde se sa kapodasterom svakako svira ton F, ali bi ovo C# bilo svirano da kapodastera nema, pa da svakako sve sviram u prvoj poziciji. Nadam se da sam ovo jasno objasnio... Sve u svemu, da li postoji neki dogovor da se to ovako zapisuje, ili je to prosto izlaženje u susret ljudima koji ne znaju note, pa da im se kroz talature olakša? Meni ovo poprilično otežava čitanje nota, budući da sam od detinjstva navikao na čitanje nota, pa mi sada dođe lakše da sve prepišem uz transponovanje nego da ovde usput premećem šta bi trebalo da bude, a šta je pisac zapisao. Zna li neko precizan odgovor?

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: kapodaster i zapisivanje nota

Post by nemirkv » 13 Aug 2011, 13:10

Imao sam par prilika da se sretnem sa tablaturama na kojima pise da se kapodaster stavlja, lupam, na treci prag. Cini mi se da ljudi koji pisu te tablature gledaju ovako na stvari - prag na kom je kapodaster postaje nulti prag, i u odnosu na njega se gledaju akordi, note... Pa stoga, ako je kapodaster na trecem pragu, a ja odsviram ono sto bi bio G# dur bez kapodastera, u tablaturama je to F dur... Makar sam ja to tako shvatio...

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: kapodaster i zapisivanje nota

Post by Hotstepper » 13 Aug 2011, 14:59

:1:
I ja sam to tako shvatio i tako sviram..
Kapodaster postaje nulti prag i ostalo je sve kao i uvek, ne razmishljam na kom pragu je sad kapodaster, nego kao da sam skratio vrat...
Bar ja tako sviram kad gledam u tablature...
Dodushe jedina pesma zbog koje sam stavljao kapodaster je Trista Pena od Gipsy King-sa...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: kapodaster i zapisivanje nota

Post by Kristijan » 13 Aug 2011, 16:52

Ma sa akordima nije problem, za to mi i ne trebaju note, radi se o melodijskim linijama, i malo kompleksnijim stvarima.

Generalno nisam navikao da gledam na polja na gitari kao na brojeve nego kao na tonove, i mene ovakvo zapisivanje užasno usporava, daleko bi mi bilo lakše da se tačno zapisuju tonovi, zato me i interesuje da li je to standardno zapisivanje, zvanična forma, ili je poštapalica.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: kapodaster i zapisivanje nota

Post by parker » 13 Aug 2011, 23:38

Ne bavim se time ali meni bi bilo logično da se zapisuje kao da kapodaster ne postoji, uz jasno i glasno naglašeno "kapodaster na n-tom pragu". Jer ono, glupo je konvertovati x puta u zavisnosti gde je kapodaster. Ja bi tu poštovao da se obeleže pragovi (a svi to prvo nauče) a ne tonovi i sve ok, prosto i jednostavno

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest