Epi Special II - sakaćenje

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Epi Special II - sakaćenje

Post by Avlijaner » 26 Aug 2013, 11:59

Jedan ortak mi dao Epija da mu setapujem, još pre dve godine i nikako da je uzme nazad... napadala prasina, sačuvaj bože...
Nit mu treba, nit svira, nit može da je proda, pa ja odlučio da je prepravim na nešto što bi mi bilo zanimljivo za drndanje...
Gitara nova, vrat je dobar, al zvuči i izgleda ko bulja...

:idea: I'm thinkin' hollow body, single P90, trapezoid tailpiece :idea:

Kačiću slike ovde kako bude napredovalo, nego za početak pitanje:

Kako, najlakše da oljuštim tu plastičnu crnu farbu? Izgleda ko da je ima 5kg... A?

Fen? Hemija? ili mora šlajferica dok ne oslepim?

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by fattwang » 26 Aug 2013, 13:13

Avlijaner wrote:Fen? Hemija? ili mora šlajferica dok ne oslepim?
Namenski fen (heat gun) . Nabavi i specijalne špahtle za skidanje boje (paint scrapper).
Zagrej jednui manju oblast, dok se ne podklobuči, zatim guli špahtlom.
Standardne špahtle je teško kontrolisati, ove specijalne su čvrste i imaju sečivo pod uglom od 90 stepeni.
Image
Image

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by Avlijaner » 26 Aug 2013, 14:23

Thanx! Znači grejanje pa guli :)

Ovo mu dodje ko dleto... razmišljao sam o tome, video sam u nekoj temi sa Corteksovim telecasterom dleto i pored pegla :) oboss ili neko je radio...

Je l se od temperature farba smekša? Odnosno, dal ću drvo da izujedam ispod ako je dleto oštro?
Izvinjavam se ako gnjavim, samo mi treba par informacija pre nego što počnem... Thanx

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by fattwang » 26 Aug 2013, 17:22

Farba se smekša, postane kao guma. Kada se ohladi opet očvrsne. Farba nije homogena po dubini. Gornji sloj je lak i on se lako skida kao neka žvaka. Ispod je osnovna boja, podloga, i to se skida, kako bi opisao, kruni se. Nemoj da pregrevaš farbu, da ne nagoriš drvo. Čim počne da se blago klobuča dosta je grejanja. Grej manje površine i odmah struži, da se boja ne ohladi.
Alat nije oštar, važno ja da je čvrst i da imaš kontrolu da ti ne poletii. Klasičnu špahtlu je teško kontrolisati i pošto se kreće pod oštrim uglom u odnosu na drvo sigurno će se zabiti i njega. To ti je kao brijanje klasičnim brijačem, oštrica je pod 90 stepeni u odnosu na kožu, inače...


User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by fattwang » 26 Aug 2013, 18:35

Ovo je prelako. Otišao je samo lak u boji. Nije skino prajmer tj, nije očistio telo do drveta.

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by mislim_stvarno » 26 Aug 2013, 20:20

to jeste, ali realno, najjeftiniji epifon sigurno nema drvo reprezentativnog kvaliteta da bi se sada zezao i pokusavao da dobije neki fensi transparentni finis. Ovako, sacuva prajmer, malo ga popravi i nabaci novu solid boju.

ima i guv'norov video gde on ovako skida lak sa svoje gitare, posle je tako stripovanu odneo na refinish.

User avatar
L4t3r4lu5
Posts: 204
Joined: 10 Aug 2012, 17:05
Location: Novi Sad, Valjevo

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by L4t3r4lu5 » 26 Aug 2013, 20:45

Ja sam čuo da je spešl 2 od mahagonija. :P

User avatar
Avlijaner
Posts: 259
Joined: 04 Nov 2010, 21:51
Location: Mladenovac
Contact:

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by Avlijaner » 27 Aug 2013, 01:32

Fino, znam i od koga da pozajmim fen... Valjda nece da se odlepi fretboard :D
L4t3r4lu5 wrote:Ja sam čuo da je spešl 2 od mahagonija. :P
We'll see 'bout that... :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by rockozaurus » 28 Aug 2013, 06:27

Imas po hipermarketima jeftine a mocne pistolje sa vrelim vazduhom (fen,heat gun) za nekih 10-20ojra! :XD: Ja sam kupio jedan u koferu i u kompletu sam dobio i 4spahtle.Takvu stvarcicu nije zgoreg imati u kuci,jer moze da svrsi dosta posla.Koristim ga recimo i za termo slauh,odlicno odradi posao... :ziveli:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Epi Special II - sakaćenje

Post by oboss » 28 Aug 2013, 14:21

Fen je najbolja stvar jer pegla super radi posao na ravni povrsinama a krivine i spiceve ili fenom ili na plamen svece. Najbitnije je ne preterati sa grejanjem jer se svi posle par pokusaja opuste i pocnu pregrejavati da bi kao islo brze . Ja sam skidao i spatlicama i dletima i nozicima koje sam sam pravio za tu nameru. Najbitnije je da ne ozledjuju drvoi i iskreno dleto se najbolje kontrolise ali je usko . Od vrste farbe ili tacnije od kvaliteta naleganja farbe na drvo znao sam oguliti gitaru za dva sata a znao sam se smarati po nekoliko dana dok je ne ocistim kakao treba. Naravno ne kao full time job :). Ima gitara koje su tako lose ofarbane tj zalivene poliuretanom da se ima osecaj da farba uopste nije zalepljena za drvo nego je drvo za promil manjeg broja nego omotac od plastike.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest