Orah - izbor daske za el. gitaru

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by Mitar » 14 Aug 2013, 20:59

Imam neke oraje na selu koji treba da se seku za koji mesec, pa sam mislio da ostavim da sušim neku dasku za sebe. Pošto još ne znam šta bih tačno, a i znam da će mi se i ukus i želje promeniti dok se to drvo osuši, ostavio bih daske i za top i za vrat. Da li neko može da mi kaže ili da me uputi na neku literaturu ili sajt, koje dimenzije/debljine tih dasaka treba da budu? I koji presek drveta, radijalni, tangencijalni, poprečni? Takođe me interesuje i da li je gustina godova i starost drveta bitna?

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by Trooper » 14 Aug 2013, 21:07

Paaaa.... na tvom mestu bih odustao od ideje. Pod jedan, orah nije poznat kao tonsko drvo (naravno, moguce je napraviti od njega gitaru itd, ali verovatno postoji razlog zasto je 90% gitara od jasena/mahagonija/lipe). Pod dva, ako pricamo o prirodnom susenju, tim daskama ce trebati... 15+ godina da budu dovoljno suve. I pod 3, drvo je otprilike najmanji trosak prilikom izrade gitare, ispod 100e ce te kostati premium drvo za telo/vrat

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by majtimika » 14 Aug 2013, 22:49

pod jedan orah je veoma poznat kao tonsko drvo, to je verovatno razlog zsto ga mnogi graditelji koriste, pod dva trebace ti oko 1cm na godinu ako ides prirodno, stim sto bi trebalo da ga ostavis u deblu jedno godinu dana, pa da ga onda iseces na 55mm za vrat iskoristi centralni deo ili sa krajeva da linije goda idu po 90 stepeni na kotnu plocu, nadam se da si razumeo, naravno da je bitno da su godovi sto gusci za vrat, dok za telo i nije toliko, trebace ti znaci prirodno bar 6-7 godina da se osusi, ali ako imas nekoga u okolini sa susarom ubacis ga tamo i ostavis jos par meseci u kuci posle toga i moze da se radi, ja bih ga pre koristio za telo ili top posto orah zna da ima preterane sare , slicno javoru, dok bi za vrat isao na javor ili mahagoni, ali gledao sam doduse i nekoliko vratova od oraha i to je bilo odlicno, ali za vrat bi ipak posle susare trebalo malo duze da odstoji

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by Mitar » 15 Aug 2013, 10:30

Hvala Majti! Nisam samo razumeo-jel i za vrat i za top treba daska debljine od 55 mm.

milance21
Posts: 45
Joined: 02 Aug 2009, 21:33

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by milance21 » 29 Aug 2013, 11:57

Ja cu sad da govorim na osnovu iskustva koje imam....istruzi ti taj orah i napravi neki sto,ili stolarsku tezgu.....nemoj za vratove da koristis orah,nista ne valja.......a sto se tela tice necs nesto lep ton od njega da dobijes...e sad ti ako resisi ko da te spreci :)

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by Mitar » 03 Sep 2013, 20:48

Pa ja sam mislio da mi gitara bude mahagoni, a samo top da bude orah (eventualno top i vrat)... nisam mislio celo telo, to mi je ideja za sad. Mada video sam da ljudi prave i celo telo od oraha sa nekim komorama, pa ću se i za to raspitati samo dok skontam ko to pravi :D Ne bih ja pravio gitaru, već bih nosio kod nekog iskusnog majstora. E, sad, da li će moj orah da valja za gitaru, to ću već videti kad se iseče, pa šta bude.... inače baš bi mi bilo posebno zadovoljstvo da sviram instrument napravljen od drveta iz mog dvorišta :D

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by oboss » 04 Sep 2013, 13:36

za vrat se slazem da orah nije bas najsretnija kombinacija ali nije neizvodljivo. treba paziti na gustinu godova i usmerenost istih kao sto majtimika rece . medjutim misljenja sam da je za telo orah odlican izbor i ja sam probao par instrumenata koji su bili odlicni. i to odlicni i estetski i tonski. naravno da o ukusima ne vredi raspravljati . u tvom slucaju tvoje drvo iz dvorista i jos ako ga uspes lepo izrezati i osusiti , a sve se to uklopi u potrebne dimenzije. pa ja nebi imao dileme.

User avatar
Mitar
Posts: 71
Joined: 03 Aug 2012, 11:10
Location: Šabac/Beograd

Re: Orah - izbor daske za el. gitaru

Post by Mitar » 04 Sep 2013, 16:16

Hvala Oboss :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest