Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by Kristijan » 17 Dec 2014, 12:15

Којешта сам ја правио од дрвета, али немам адекватно искуство у изради инструмената да могу да самом себи одговорим на ово питање: да ли се багрем икако узима у обзир као тонско дрво?

Ево зашто ми је ово пало на памет. Вероватно је увод смешан, али сад шта је - ту је! Наиме, будући да се грејем на дрва, и живим на селу, најчешће купујем "шумски метар", па ту западне којешта од дрвета, највише буде церовине, али буде и доста багрема, има га пуно у мом крају. Багрем највише волим да одвајам на страну да од њега спремам оно огревно дрво које користим на почетку, током првих пола сата, кад тек запалим ватру. Багрем је много згодан за то, и кад има чвор то никад није пргав чвор као код цера или граба, и релативно лако се цепа на танке а дугачке комаде. Посебно ми је згодан када хоћу да припремим ону најосновнију потпалу, да нацепам комаде који су на пресеку дугачки 15 до 20 милиметара а широки 5 до 10 милиметара. Разно дрво користим за ту сврху, али најрадије багрем - када га има. И сад, једну ствар сам приметио. Ни једно друго дрво (па ни јасен, за који ме срце боли када га бацам у пећ, али ето, код мене у селу има и много јасена, па упадне у тај "шумски метар"), када од њега правим ове танке цепанке, нема звук као багрем. Кад падне на бетон, или на неки већи комад дрвета, таква багремова цепанка зазвони безмало као да сам ударио у плочицу на ксилофону. Свако друго дрво даје туп тон. Знам да од тог дрвета које се најчешће користи за огрев и не треба очекивати неко чудо по питању акустике, али не могу да не приметим ову упадљиву разлику.

Капирам да онако у теорији багрем не може да представља неко спектакуларно тонско дрво. Расте изузетно брзо, годови су му прилично "разуђени" у односу на оне сорте које су изузетно цењене као тонско дрво. Опет, не могу сасвим да занемарим ово што сам искусио. Шта кажу професионалци по овом питању?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by bancika » 17 Dec 2014, 13:01

Nisam se pronasao u opisu "професионалци", ali me zainteresovala tema. Sto da ne, nekad sam bio mnogo iskljuciviji po pitanju vrsta drveta, ali sam skapirao da ne pravimo bejzbol palice, nego instrumente. Tezina i izuzetna tvrdoca nisu neophodni. Gledao sam neke telecastere koji su celi od camovine, ima i odlicnih gitara od topole (jbg, topola je kod nas dobra samo za mrtvacke sanduke i nista vise)...basswood je lipa, skroz "bez veze" drvo, moze noktom da se grebe...ako dobro zvoni drvo, nema razloga da ne bude dobra i gitara.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by majtimika » 17 Dec 2014, 14:31

Upravo kako bancika rece ako drvo ima ton kad ga udaris i taj ton ima neko trajanje, tj ne gusi se nema razloga a ne mozes napraviti dobar instrument od nega, e sad ako su godovi siroki i nepravilni mozes ga koristiti za telo, dok za vrat uvek biraj drvo koje ima gust god sa sto pravilnijim prostiranjem i naravno po mogucnosti da je quarter sawn, tj seceno da godovi budu upravni na povrsinu fretboarda , ali ako je drvo lepo osuseno i pravilno ni to nije neophodno, e sad kakav ce zvuk proizvoditi tj dali ce ti se svideti ili ne to je vec subjektivna stvari i moze da bude da ti se vise svidi telo od bagrema nego od honduras mahagonija

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by Dersu Uzala » 17 Dec 2014, 18:00

Oces da ti odgovori pravi graditelj gitara ili ovi zajebanti? :kokice:

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by jecaisale » 17 Dec 2014, 22:15

Daleko da sam profesionalac ali samo mogu da dodam da ako dodjem u posed kakvog suvog bagrema da cu experimentalno da napravim akustaru pa cemo da vidimo sta ce ispasti. Eto... :)

Uuu, al' sam doprineo temi...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by Kristijan » 17 Dec 2014, 22:35

Необично је дрво. На пример, на врло специфичан начин подноси влагу и хабање. Имам у кући степенице од багрема које никад нису импрегниране нити лакиране. С временом је дрво потамнело, и сада изгледа као да је третирано воском или некаквим уљем, под руком се осећа текстура дрвета, али је јасно да заправо ничим није мазано. Такође је без премца када се побија коље које треба да носи дрвену ограду, годинама може да буде у земљи и да не иструли. Тако, има неке карактеристике које нисам виђао код другог дрвета.

Међутим, још се никад нисам срео с тим да неко прави инструмент од багрема.

Иначе, све су ми ове информације корисне, и не жалим се да добијем још информација.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by bancika » 17 Dec 2014, 22:44

mogu po netu da se nadju primeri gde se koristi za gitare, i elektricne i akusticne. Evo sta kazu na nekom sajtu
Black Locust is a highly resonant guitar wood. This species has long been overlooked as luthier tonewood. It measures 1700 hardness on the Janka Scale, hard enough to use for fingerboards. It possesses great stiffness and takes a nice finish, though somewhat plain in appearance, Black Locust can be "ebonized" to a black color by applying an iron/vinegar solution.
Image

koliko vidim, cesce ga koriste za vratove ili cak fingerboard nego za telo, verovatno zbog tezine. A vidim da neki prave i bocne i zadnje strane za akusticne od njega. Bedak je sto se neke vrste drveta zapostavljaju, a druge istrebljuju, ali jbg trziste je inertno. Ljudi ce radije da uzmu nesto sto im je poznato.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by luci » 08 Jan 2015, 21:37

jedino sto je ovde na slici black locust, sto je crni bagrem, kod nas ga nema mnogo. ovaj koga ima kod nas je honey locust i on je u americi relativno redak i nedovoljno rasprostranjen i nesto je drugaciji od crnog po karakteristikama..

ja sam definitivno pristalica teorije da su recimo jasen, javor ili joha ukorenjen kao tone wood zbog rasprostranjenosti, cene i fizickih svojstava pre svega..

u svakom slucaju ja nikako da naidjem na bagrem u stolarskom obliku, odma bi da kupio, lepo je drvo za namestaj i nesto slicno, a ako nadjem materijal moze se probati i gitara od njega... bas cu se raspitati kod drugara stolara dal moze da se nadje i koja je cena.. i ovde kod mene u okolini ga ima, kao i jasena, ali se retko nalazi u prodaji..

izvinjavam se sto vracam temu malo stariju, ali zanimljiva mi je bila..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Питање за градитеље гитара у вези дрвета

Post by Overdrive » 08 Jan 2015, 22:09

a koji bi ti instrument da praviš od toga?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest