Plan za početak gradnje gitara

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by oboss » 23 Sep 2013, 09:06

za ozbiljan bansek trebaju ozbiljne pare i treba mui prostor jer su uglavnom glomazni i teski do bola. u tvom slucaju prica je potekla od varijante da je bolje uzeti mali bansek nego bilo kakvu ubodnu testeru. nije da je ubodna bogohulna za nas posao nego sve sto njome treba da uradis mozes mnogo bolje i lakse sa bansekcicem. a razlika u ceni u tom slucaju nije toliko bezobrazno velika.
a sto se tice tog sto sece precizno 25 cm i ima granicnike i nagibnu plocu I TATA BI SINE

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Kristijan » 23 Sep 2013, 09:37

Bohem wrote:Heh nismo se razumeli, nisam ja znao šta je BANSEK, mislio sam da mislite na BONSEK :D
Хехе, тачно сам знао да је оваква забуна у питању... Исто сам и ја помислио кад сам први пут као клинац чуо за бансек, пошто сам навикао да мајстори врло често онако "по слуху" зову неки алат, а умеју и да користе неке завичајне термине који се за мрвицу разликују од неких других завичајних термина.

А ево јефтиније варијанте кад је ново... на огласима вероватно има и повољније:

http://www.wobyhaus.co.rs/proizvod_deta ... m=73642018

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Funkomat » 23 Sep 2013, 10:47

Ima i jeftinije da se nadje. Ja sam svoju kupio za 10000 mada se ne secam gde..

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by fattwang » 23 Sep 2013, 14:06

Nemačka reč bandsäge - čita se bandzeg, sa muklim glasom na kraju - (band-traka, säge-testera) tj. trakasta testera.
Srpski majstorski rečnik - bonsek ili bansek.

User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Bohem » 24 Sep 2013, 02:27

Ne mora da bude neka mašina ne znam ni ja kakva, video sam neke za 20000 nisu male uopšte imaju 750w, ali opet im je mala visina sečenja, bilo bi lepo ako to budem uzimao da može visinu bar 20 da seče.

Mada slažem se da je bolje uzeti ovaj mali za stotinak evra, nego ubodnu, mora da je mnogo praktičniji.

Ide sajam nameštaja početkom novembra, nadam se da će se pojaviti neki domaći proizvodjači koji prave neke slične mašine po povoljnim cenama, a i svaki alat kupovinu ostavljam za tu priliku.

Malo me zeza i prostor gde ću da radim, ima mnogo krša i loma, nepotrebnih stvari, ima i jedan deo zida moram da sredim jer mi ima malo vlage, pa moram da ga izolujem stiroporom, sa druge strane je kupatilo gde su stare pločice bez fuge, i tu propušta malo vlagu na pomenuti zid. Planiram i ventilatore neke da postavim na plafon kao i apsorbere vlage. Sada je tamo vlaga oko 66-70%, to mora da se dosta spusti da bih radio sa drvetom.

U svakom slučaju imam mnogo posla, a sada pogotovo jer mi je 3. oktobra slava, pa kada prodje ceo taj haos bacam se na posao.

Verujte da ova tema neće ostati samo na ovom planu, imam ozbiljnu nameru da počnem da pravim gitare, kako šta budem uradio oko sredjivanja slikaću pa ću da se hvalim :)
A i kada počnem da pravim mada to možda bude u nekoj drugoj temi :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Kristijan » 24 Sep 2013, 07:30

Немој много да се надаш кад је сајам намештаја у питању ако причамо о домаћим произвођачима. Наша производња је углавном била усмерена ка снабдевању индустрије, и нису се бавили мањим машинама за ентузијасте. Лифам, Мио Стандард и још пар фирми из читве СФРЈ су правили врло добре стационарне машине, рабљено је то у индустрији много, и данас су на цени, радо их занатске радње набављају од великих државних фирми које су распродате и распарчане, и ако супеш преко неке такве шеме да набавиш машину - добро је. Само немој да се надаш да ћеш да нађеш домаћи производ који по цени парира азијској масовној продукцији. По квалитету је свакако бољи, али по цени ни близу.

User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Bohem » 21 Oct 2013, 15:44

Evo da malo osvežim temu, imao sam neke komplikacije oko mesta gde živim, pa nisam znao da li ostajem ili idem odatle, ali ipak ću ostati još neko vreme, tako da počinjem polako sa radovima.

Kupovao sam neki alat i nešto improvizovao, tačnije neću raditi u onoj prostoriji u kojoj sam nameravao, nego u nekoj drugoj koja je bila namenjena za studio za vežbanje, ali kako je moj bend posustao malo i kako nije ni sigurno koliko ću ostati u toj kući, odgovara mi da tu radim, jer je adaptirana prostorija, izlepljen je storopor pa preko kartoni za jaja na zidove, dobro će doći jer neće nikome od komšija smetati buka koju ću da pravim, u svakom slučaju večeras ću da postavim fotke i malo detalnije pričati o ovome.

Pozdrav do večeras.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by komil » 21 Oct 2013, 17:13

Hm,IMHO stiropor je dobra toplotna izolacija a loša zvučna. Kartoni za jaja imaju oblik potreban za rasipanje zvučnih talasa, ali tu se sličnost sa tom primenom prekida... Omašili ste materijale...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Funkomat » 21 Oct 2013, 17:14

stiropor jeste toplotna izolacija. nema tu tvoje moje misljenje :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by komil » 21 Oct 2013, 17:22

Pa da, to je činjenica, ali broj ljudi koji misle suprotno je opet veliki. Isto i za kutije za jaja - to su neke urbane legende...

Mene je recimo neki stolar ubeđivao da tapaciranje vrata sa slojem stiropora poboljšava zvučnu izolaciju. U realnosti njegov sloj sunđera koji stavlja iz estetskih razloga može da pomogne, a stiropor po tom pitanju ne.

User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Bohem » 21 Oct 2013, 17:49

Ljudi zvuk u prostoriji je odličan, uradili smo to veoma povoljno i za te pare nije moglo bolje, više nismo ni imali, celu prostoriju smo sredili za manje od 100 evra, svirali smo više puta tu i nije bilo problema, nemojte sad razvlačiti tu priču, tema je gradnja gitara ;)

User avatar
Bohem
Posts: 51
Joined: 09 Jan 2012, 17:31

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Bohem » 27 Oct 2013, 23:57

Evo da se javim još jednom, radio sam malo pripremajući i praveći neke alate pa nisam stigao da okačim slike, a znate i sami da je to procedura da treba prvo da se slika, pa da se prebace slike na komp, pa onda da se okače prvo na photobucket pa tek onda ovde, a to trajeee bar ja kad to radim :)

Evo da krenem prvo od prostora pošto je bilo priče i o tome, evo kako je to nekad izgledalo pre adaptacije
Spoiler:
Image

Image
A onda kad smo malo razčistili
Spoiler:
Image
Image
A onda početci adaptacije, stiropor smo lepili ovom purpenom za stiropor, a posle sa istom penom i kartone za jaja za stiropor
Spoiler:
Image
Image
Image
I na kraju kad smo sredili i ubacili opremu izgledalo je ovako
Spoiler:
Image
Image
Image
E, a onda pošto smo se zbog obaveza raspali kao bend na neodredjeno vreme, ja sam unutra krenuo da pravim haos tj da pravim neku radionicu, sada je bukvalno sve nabacano, ali planiram da sredim i da napravim neke police.
Za sada sam napravio neke pomoćne alate i pokupovao neki osnovni alat da bih mogao da počnem da radim...



Prvo da vam predstavim moje pomoćnike, jedine koje imam za sada :)
Spoiler:
Image
U pitanju su kineska bušilica i brusilica koje sam već imao, a ova skilova ubodna je novina, rešio sam da ipak kupim prvo ubodnu, a zaista mi je dobro poslužila, sledeće na spisku je glodalica, pa bansek. A do tada prvo sledeće što ću da uradim je da napravim postolje za ubodnu koji će od nje napraviti kao mini bansek, ali otom potom ima na youtube dosta klipova o tome.


Ok dalje sam ubacio u prostoriju dva kuhinska stola, na jedan sam stavio ovu granitnu ploču koju sam povoljno nabavio i na koju planiram da zalepim šmirglu i da je koristim za ravnanje, a drugi ću da koristim za sečenje lepljenje i još za šta zatreba.Inače odlučio sam se da ipak pravim klasičnu gitaru prvo, ukulele ću kasnije da probam iz zabave.
Dakle uradjeno je sledeće: nalepljeni šabloni na lesonit izrezani i obradjeni, napravljen kalup koji ću još da doradim, 3 ove drvene stege, postolje ili kalup (kako se već zove) za lepljenje gredica....

Evo slika pa pogledajte...
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image



Pored ovoga od alata sam još nabavio i turpije i one stolarske stege 4 komada i neke lenjire, stolarski uglomer vinklu naravno i još po nešto.

Ne znam šta bih još dodao, imam još mnooogo toga da uradim i pripremim, imam plan kako ću i šta ću, a sledeće slike ću postaviti gotove gitare i to u novoj temi, mada potrajaće još do tada, slike izrade teško da ću da postavim možda po koju, jer mnogo vremena oduzima to slikanje i kačenje ovde smorio sam se dok okačih sve ovo :)

Ovom prilikom da se puno zahvalim članovima SaleiJeca i Milan21 na mnogo nesebičnih saveta koje su mi dali, njih više neću da maltretiram pokušaću na dalje sam dok ne napravim prvu gitaru, a onda sam spreman za kritike :)

Živeli :ziveli:

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: Plan za početak gradnje gitara

Post by Stevan Hinic » 28 Oct 2013, 15:21

Srecno!!! :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest