Čišćenje Žica Na Gitari - Saveti, Iskustva, Tečnosti itd.

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Sava » 23 Jul 2008, 10:19

Cilal Najed wrote:Savo, nemoj pogresno da me shvatis, imam samo dobre namere, tj, prenosim sopstveno iskustvo, pa ko zeli...

Cenim tvoje misljenje u vezi svake teme, i stekao sam utisak da ti ljudi veoma veruju, pa mi je bilo krivo sto si odbacio wd.
Svakako te ne shvatam pogrešno. Veruj mi da sam zapazio tvoj nik jer si imao dobre komentare pa i ovaj tekst nisam shvatio kao nešto loše ili pogrešno. Jednostavno vozim jako dugo i koristim wd40 takođe dugo i vezujem ga isključivo za uklanjanje vlage i podmazivanje što mu je i osnovna namena. Sva ta sredstva za čišćenje žica su kratkog daha po svim izveštajima koje sam pročitao, a probao sam i kuvanje koje takođe za mene nema smisla. Fast fret sam samo jednom probao i za mene je osećaj pod prstima nakon tog tretmana bio odvratan. Doduše, ima ljudi kojima se ruke znoje prekomerno pa im žice verovatno traju kratko, verovatno je da su takvima ova sredstva prekopotrebna. Sa druge strane u mom okruženju je više ljudi koji su profesionalci i baš sam ih pitao da li nešto koriste od tih sredstava i svi do jednog su rekli da ne koriste ništa drugo osim novih žica. Moguće je da oni nisu reprezentativan uzorak. A i žice nisu mnogo skupe (6 e za tri meseca!), osim ako istovremeno ne menjaš žice na nekoliko gitara. Bas je verovatno nešto drugo, ali sa njim nemam iskustava.

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Cilal Najed » 23 Jul 2008, 21:09

Prvo hvala za moje "dobre komentare".
Fast fret - odvratan osecaj. Delim tvoje misljenje i zato sam trazio alternativu.
Potpuno se slazem za cenu zica, i ponavljam da sviram gitaru ne bih nista koristio vec ih redovno menjao.
Za moj instrument zice kupujem na komad i komplet me kosta oko 1100din. Na zalost nema uvek dimenzija koje mi odgovaraju, pa neki put prodju i meseci dok ne stigne novi kontigent. Dakle, nije mi problem novac, vec nemogucnost da udjem u radnju i kupim sta hocu.
Jos da mi je to jedini instrument...

dejankuki wrote:Znaci opet, koliko ja znam.. veoma je los za potenciometre, lak na drvetu i samo drvo kaa je rec o gitari... za zice i mehanizme za stimovanje je ok.. ali nemojte da se cudte ako od 0.009 dobijete 0.008" (haha, salim se)
Ne mogu da tvrdim da nije "opasan" za drvo i lak, ali moje iskustvo je pokazalo da nije naskodio shellacu na telu i vratu, a nije ni nelakiranom abonosu (fretboard). Vise puta je wd dosao u dodir sa mojim instrumentom i nije mu naudio.
Last edited by Rocket Roll on 10 Oct 2008, 19:24, edited 4 times in total.
Reason: Spojio dva Dejanova posta u jedan.

analogboy

Re: Ciscenje zica

Post by analogboy » 24 Jul 2008, 22:39

a sta fali Dunlop 65 Fret Conditioneru, jel probao neko?! Mozda da se mazu zice slaninom za masniji sound.

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Cilal Najed » 24 Jul 2008, 23:20

Procitaj post i sve ce ti biti jasno...
Dunlop 65, to bese "devojka za sve", i za fingerboard i za zice? Mislim da je bolji izbor slaninica, ali panceta!

analogboy

Re: Ciscenje zica

Post by analogboy » 24 Jul 2008, 23:34

ja mislim da ste vi optereceni nebitnim stvarima i sitnicama. Pa jesi mazao mandolinu i octave mandolinu sa Dunlopom?

User avatar
Cilal Najed
Posts: 283
Joined: 24 Apr 2008, 19:47
Location: Beograd

Re: Ciscenje zica

Post by Cilal Najed » 25 Jul 2008, 08:40

Jesam, mazao sam. Promenio sam sve sto kod nas postoji i jednostavno mi je odvratan osecaj pod prstima dok sviram. Mozda sam specifican, ali i Sava ima takav osecaj. Nisam opterecen sitnicama, samo sam preneo moja iskustva u vezi teme.

analogboy

Re: Ciscenje zica

Post by analogboy » 25 Jul 2008, 10:24

pa neznam ja koristim Dunlop 65 fret conditioner tako sto namazem zice pre sviranja. Ali na kraju sviranja namazem jos jednom i uzmem male krpice koje zavucem ispod zica i zategnem na gore i tako ocistim svaku zicu nekoliko puta posebno plain strings i bude posle sasvim ok. Svi ti cleaneri skupljaju prashinu ali meni instrumenti stoje u koferima.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Ciscenje zica

Post by Duane » 31 Jul 2008, 14:12

ajme majko koliko price oko ciscenja zica, a ja moje u lifetimeu nisam ocistio nijednom(verovatno zato rdjaju nenormalno), ali svi pominjete razna sredstva a moje je pitanje sta ima toga kod nas? rado bi voleo da sviram zice koje nisu zardjale duze od mesec dana... meni je drugar preporucio dunlop 65 al vidim da ga necenite nesto... sta ima pored toga korisno u bg?

analogboy

Re: Ciscenje zica

Post by analogboy » 31 Jul 2008, 14:53

a matori jednom mesecno mozes da zamenis zice, mislim jbt. 400 din , obraduj svoju gitaru :), jos ako usput malo ocistis fingerboard i ispolirash malo pragove, sasvim dovoljno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ciscenje zica

Post by Kristijan » 01 Aug 2008, 09:13

Ja uvek imam gomilu nekih flanelskih krpica, pa posle sviranja prebrisem zice, pa onda provucem krpicu ispod svih zica, pa onda ponaosob svaku zicu ocistim, i na kraju prebrisem pragove i grifplatnu. To radim bas svaki put kad uzmem gitaru u ruke, ma ako sam 20 minuta svirao, obavezno sve ovo uradim. Menjam zice jednom mesecno i to je to. Nikad nisam koristio nikakva sredstva za mazanje i odrzavanje, a nikad nisam imao one gadne zardjale zice. Nisam se bavio matematikom, ne znam sta je jeftinije, da menjam zice redovnije ili da ih mackam sa ovim i onim, samo znam da ovako oradim vec dosta godina, i da sam uvek bio zadovoljan.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by nemanjavelimirovic » 12 Aug 2008, 03:18

Moje je misljenje da je ipak najbolje redovno brisati suvom krpom zice posle svake probe/svirke, a posto nisam probao ni jedno od navedenih sredstava, a pominje se da zamascuju zice, to mi ionako nebi nikako odgovaralo, jer nevolim nista masno da diram rukama...Generalno, na svakih dva meseca ili manje-vise (zavisi od kolicine sviranja i kolicine instrumenata u posedu) promenish zice, ali stavish neke koje su kvalitetnije, redovno ih brisesh, a svaki put kada ih menjash obrises (ocistish) vrat i milina. Fora za kuvanje zica je ok za bass zice, sto im produzi vek (bolje kotiraju, sjaje se i imaju cistiji ton) nekoliko proba/svirki - desetak mozda. Alkohol je ok za ciscenje bass zica takodje pred recimo nastup da bi se dobio cistiji ton, ali zastititi vrat od dodira sa alkoholom jer alkohol nemoze nikako biti dobar za drvo... niti lakirtano niti nelakirano.....Eto to je moje iskustvo... :hide:

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Ciscenje zica

Post by Highway One » 08 Oct 2008, 19:20

Da li neko zna kako da ochishtim griftplatnu kad menjam zice , :( :|
Ja kolko god krpom da trljam onaj trag ostaje :cry:
Molim vas odgovorite
Last edited by Rocket Roll on 10 Oct 2008, 19:25, edited 1 time in total.
Reason: Spojio dva posta u jedan.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Ciscenje zica

Post by Rocket Roll » 10 Oct 2008, 19:26

Highway One wrote:... onaj trag ostaje :cry:
Dobar naziv za neku pesmu: "Onaj trag ostaje". :D Ali nije mi jasno - na koji trag misliš?

Što se tiče sredstava za čišćenje žica, dugo sam propuštao da redovno koristim bilo šta, ali me je SSMC navukao na Dunlop Ultraglide 65 (String Cleaner & Conditioner). Teflonsko ulje je u pitanju, kažu. A i nije morao da se puno trudi da me "upeca": pruži mi bočicu posle jednog džema, pruži posle drugog... posle trećeg sam mu je već sam tražio. Tako vam je to, ljudi, "prvi put je uvek besplatno!" :mrgreen:

Image

"Uljastost" mi ne smeta, u stvari mi čak i prija, a najlepše je što žica - ma koliko bila stara - pod prstima deluje kao nova i "hrapavost" koju nikl dobija kad oksidira se ne oseća. Pritom nema potrebe za krpicom itd, ova bočica na sebi ima sunđerčić koji ide pravo na žicu. Danlop je za njega čak i ime smislio, zove se (pazite sad!) "Dab-O-Matic" :lol:

ImageImage

Komentare "srećnih zavisnika" možete da pročitate na http://accessories.musiciansfriend.com/ ... sku=425266

User avatar
Highway One
Posts: 619
Joined: 14 Aug 2008, 20:33

Re: Ciscenje zica

Post by Highway One » 10 Oct 2008, 19:33

Rocket Roll wrote:
Highway One wrote:... onaj trag ostaje :cry:
Dobar naziv za neku pesmu: "Onaj trag ostaje". :D Ali nije mi jasno - na koji trag misliš?
Pa kad sviram ruke mi se oznoje , a onda od toga ostane onaj beli trag na griftplatni koji ne mogu da ocistim :cry:

E , cekaj malo , pa ja cu da napisem ovo kao pesmu , pa ako se ikad prodam grandu ima da se obogatim :lol:
Last edited by Highway One on 10 Oct 2008, 19:34, edited 1 time in total.

User avatar
friedman
Posts: 1144
Joined: 23 May 2008, 12:04

Re: Ciscenje zica

Post by friedman » 10 Oct 2008, 19:34

Naidjoh na ovu stvarčicu tražeći nešto po netu: http://www.thestringcleaner.com/
Šta mislite, valja li ovo čemu? Može li se u kućnoj radinosti napraviti?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest