Finiš i dilema?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 03:51

ApplePie wrote:@Dersu ... Nemam ja bre neki stav :) Pre par godina, to sigurno ne znaš, baš ti si mi dao "vetar u ledja" na tamo nekom drugom forumu. Baš taj chime-in od nekoga ko zna o čemu priča .. nadam se samo da ću imati načina da ti se jednom odužim zbog toga. U medjuvremenu pozdravi Saška :) a ako vas dere u basketu onda nemoj ;)
Blagodarim.

A u basketu nas sve uredno delje Leo. Bio dobar Sasko, ali omatorilo se druze. :ziveli:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 04:34

Sto se tice 'tvrdoce'...kad ja pricam o tvrdoci, a i vecina ovih Amera 'rekla-kazala' :mrgreen: , mislimo na krutost. Krtinu. Ne na neunistivost ili nekakvu specificnu tvrdocu materijala. Nitro lak se aplicira u vise slojeva, pre svega jer ga drvo upija a ostatak (onaj thinner kojim razblazis solventovan lak) isparava. Ti slojevi su toliko tanki da se i ne zovu coating ili sloj, nego 'film'. Naneses 3-4-5 slojeva, i svi zajedno ne premasuju debljinu od 1/4mm recimo. A polyuretan je tipicno 1-1.5mm. World of difference. Ovde nije u pitanju ni to 'disanje' instrumenta (jer je nitro lak sealant, zatvara pore) poenta je da nitro ulazi u drvo i tu se kristalizuje. naravno da moze da se zagrebe nekim ostrim predmetom, moze i ping-pong loptica, kako neko rece. Dalje, kolko ja kapiram materiju, ako apliciras isti onaj originalni solvent u kom je nitro lak prvobitno dosao pre rastvaranja, you're going to dissolve nitro back into it's original form, znaci dekristalizira se. Drugim recima isprskas gitaru solventom, prebrises krpom i skinuo si vecinu laka, onda samo jos malo fino dosmirglas da pripremis drvo za novu aplikaciju.

Znaci ta krutost je tu da ne suzbije oscilacije drveta, ne da stiti drvo od udarca. Sve moje gitare imaju nitro lakove, i sve gitare na slikama na mom photobucketu, bukvalno sve do jedne su nitro obradjene sem kad nije u pitanju ulje (tung ili wax oil, za pozadinu tela koju ja ne volim prefarbanu niti lakiranu, i zavratove jelda, gde delim isti filing kao ApplePie, meni jednostavno nema jacih vratova od oiled vratova, satenski finish i nitro mi tu ne rade posao, tung ili wax pod prstima nisu kao svila nego kao brokat ili barsun ili kako vec to cure zzovu...somot, bem li ga, anyway volim taj mazni osecaj).

Sto se tice tehnike apliciranja i uopste uslova za rad, Gagi se tu ne slaze, to je njegovo pravo ili iskustvo, ja se licno time ne bavim ali ovi oko mene non-stop bitchuju oko tog nitro lakiranja i zato se uglavnom outsourceuje takvo lakiranje radionicama koje samo to rade i opako su opremljene i podlezu nekakvim safety standardima koji ti ne trebaju za acrylic ili poly shop. to mozes da radis u klonji pored deteta. A nitro oce da explodira, da se zapali, a tek sto voli da ugusi cudo jedno. Opste je poznata stvar da kad nesto u sebi ima prefiks ili postfix nitro (kao tri-nitro toluol ili nitro-glicerin) ne cukas ga, ne tumbas i sasvim sigurno mu ne prilazis sa otvorenim plamenom u ruci. Inace gutentag, gone fishing with Manitu.

Onda obaska priprema laka (razredjivanje, uklanjanje solventa). U zavisnosti od formule (proizvodjaca) laka, i u zavisnosti od geografske sirine i duzine i klimatskih uslova, lakovi se pripremaju drukcije. Tolko i sam znam, ne sto pravim gitare nego sam se smucao po belom svetu pa mi je jasno da ovi ne lakiraju namesta u Africi ili Aziji isto kao ovi u Juznoj ili Severnoj Americi. Samo preradis recept i rezultati bi terbalo da budu zavodoljavajuci.

Ono sto mene najvise zanima, posto vecina gitara koje posedujem izgledaju kao bakini kuhinjski kabineti sto rece Bancika (znaci ne volim solid ofarbane gitare, volim da se vidi drvo, znaci translucent color) opet mi ne radi poly. Nekako mi to na translucent finisu izgleda kao da gledam gitaru kroz prozor od pleksiglasa, onako mutno mi je nekako iako se sve vidi. Moze njemu da se utera sjaj, ne kazem, ali mi to nekako bedasto izgleda. Da se razumemo, i na solid finisima imam samo nitro, ali nemam puno tih gitara, dve u stvari.

Bas pre par nedelja sam poslao onog svog Snake eyes Totem guitars telca na refinish laka, hteo je Leo i da ga prefarba ako sam u fazonu, medjutim ja reko samo stripuj lak i stavi novi, jer tada nismo imali orasa za skupe repromaterijale. Stavio novi lak, gitara progledala vizualno, a za zvucno cemo videti, nisam jos testirao. mada nemam nekakve a/b snimke pa da uporedim, nije mi to ni bitno, bitan mi filing interni. Elem, da je tu bio poly finish, to bi bila svetska jebada od 3 dana, posto je bio nitro, covek ga spicio za dan. skino stari i stavio novi. Milina. Uslikacu je ovih dana kad se docepam nekog fotoaparata.

I finalno, jos jedna stvar koja je meni gotivnija, kad dobar nitro pocne da puca (od udarca ili od klimatskih promena) ne sire se pukotine. Igrao sam se tako jedno vreme sa zipo upaljacem, a gitara lezi pored mene, ja blejim u tv a prebacujem upaljac iz desne u levu ruku tako sto ga zavitlam kroz vazduh pa leti jedno pola metra. I par puta sleteo zipo na body top, tu gde ima nitro. napravi krater. Ko na mesecu, keve mi. To je bilo pre 5-6-7 godina, i nije makao odatle, crack se ne siri. Kad ti se to isto desi sa polijem, bar na ovim gitarama koje sam ja imao priliku da vidim, crack pocne da se siri sam posebi (verovatno usled promene povrsinske tenzije), deformise se i biva sve veci.

To bi bilo neko moje iskustvo, daj sad jednu duplu ljutu.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 04:38

I da, okacio sam one slicice juce prekjuce relikovanog nekog Scala strata za talijansko trziste. Tamo je relic sad popularan, ide ko alva, biju ko nece.

Aj sad ti relicuj kako treba poly finish. Good luck with that. Nitro je keva za relikovanje. Iskrcka se onako, ispuca sav, ko dobosz torta kad je dovatim. Najsmesnije mi je kad vidim po netu likove koji se zale kako su sjebali gitaru (bas sam gledao neki bas juce), ono koristili su kao neki los nitro ili los postupak ili ovo ono, i umesto ultra smooth finisha (koji su zeleli) dobijau do bola relikovan finish, ali oni to nece. A ono, relik do bola, greskom doduse. Sta da kazes takvom coveku, sem da ga uputis na talijanski ebay. :mrgreen:

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Finiš i dilema?

Post by Perce » 11 Aug 2012, 08:46

Auuu Apple i Dersu, vi ste bas otvorili dusu. Svaka vam dala :)

:1:

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Finiš i dilema?

Post by Gagi909 » 11 Aug 2012, 10:43

Ti druze dersu ili si stvarno bezobrazan ili imas neki drugi problem.

Ja pricam o laku dostupnom u evropi, ti nikako da kapiras! Poenta je "bila" da je neko ovde trazio savet i misljenje. To o cemi ti pricas ovde nepostoji.

Zasto non stop obrces to sto sam napisao kako tebi pase. Nisam rekao NECIM OSTRIM vec noktom da svako moze da oseti koliko je mekano. Isto kao par postova unazad jadan pokusaj provokacije, kao ja da se reklamiram na mali prozor ili sta vec...

Spominjes te tvoje lokalne heroje za koje ja iskerno nikad nisam cuo (ne samo ja) a ni jednom nekog poput John Suhr-a

Da da znam italijani, mogu dva majstora da ti navedem sto kupuju kod mene relic fender tela a kurce se dasu sami pravili, kite se mojim cvecem...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Finiš i dilema?

Post by Baba Slim » 11 Aug 2012, 11:00

Gagi909, ajd smiri se malo, ok? Nema potrebe za ovakvim tonom i prepucavanjem. Ovo je jedna od onih problematika gde niko nikoga neće ubediti ni u šta, mogu samo da se iznesu lična i tuđa iskustva iz prakse.

Ako ti se neka informacija čini razumna, ti je lepo usvoj, a ako ti se ne čini, ti lepo zanemari. Ne moraš pri tome nikoga da prozivaš i vređaš, naročito što si od skora ovde, i što ne znaš kakvo iskustvo imaju drugi ljudi koji učestvuju u raspravi.

Nikoga ne branim, da ne shvatiš pogrešno - ali samo smireno, ok?

This goes for everyone.

Pivo svima :ziveli:

Btw, hajde ako nije problem i ako te ne mrzi, okači slike tvojih radova, da vidimo to perje kojim se drugi kite... Nisam skeptičan niti ironičan, jednostavno uvek me jako zanima da pogledam šta i kako rade ljudi sa ovih prostora. :ziveli:

:kokice:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 11:32

fric wrote:
Dersu Uzala wrote:
Nitro lak relikovan kod mene na gajbi u toku jedne veceri, pored kamina. Tvrd ko gledj, ispucao.

Image

chovece al si je ....
sto to ne prefarbas? :)
Otislo je to odavno za skupe pare. ja samo propratio pogledom. Dusa boli. :hide:

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 11:41

Gagi909 wrote:Ti druze dersu ili si stvarno bezobrazan ili imas neki drugi problem.

Ja pricam o laku dostupnom u evropi, ti nikako da kapiras! Poenta je "bila" da je neko ovde trazio savet i misljenje. To o cemi ti pricas ovde nepostoji.

Zasto non stop obrces to sto sam napisao kako tebi pase. Nisam rekao NECIM OSTRIM vec noktom da svako moze da oseti koliko je mekano. Isto kao par postova unazad jadan pokusaj provokacije, kao ja da se reklamiram na mali prozor ili sta vec...

Spominjes te tvoje lokalne heroje za koje ja iskerno nikad nisam cuo (ne samo ja) a ni jednom nekog poput John Suhr-a

Da da znam italijani, mogu dva majstora da ti navedem sto kupuju kod mene relic fender tela a kurce se dasu sami pravili, kite se mojim cvecem...
A znas da sam prvo bio napisao noktom, jer mi ostalo u secanju od tvog posta, a onda sam se samo ono ko pasce natopljeno vodom, levo-desno otresao, i onda mi nekako vise nije bilo jasno to o cemu pricas.

Nije bas lako noktom ogrebati ove moje djitre. Ako ogrebes jednu, nosi je kuci. :bambi:
Last edited by Dersu Uzala on 11 Aug 2012, 11:45, edited 1 time in total.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Finiš i dilema?

Post by Dersu Uzala » 11 Aug 2012, 11:43

I da bre Gagi-nine-o-niner, kuliraj malo stari, nismo na noz niko ovde. Ti cas se slazes, cas bi nekog (me) nabo. Isti si ko :arrow: .

Have a martini. :ziveli:

User avatar
rockozaurus
Posts: 597
Joined: 22 Jan 2009, 14:40
Location: London

Re: Finiš i dilema?

Post by rockozaurus » 11 Aug 2012, 12:26

Gagi909 wrote:

Spominjes te tvoje lokalne heroje za koje ja iskerno nikad nisam cuo (ne samo ja) a ni jednom nekog poput John Suhr-...

Jel ti ovo ozbiljno ili se zajebavas!? :o

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Finiš i dilema?

Post by Gagi909 » 11 Aug 2012, 13:10

Ozbiljno brrate, za scala gitare ili sta vec nisam znao ovde su oni potpuno bezznacajni..
Ne znam koga je sve jos naveo edi kramera, jel to kramer gitare iz 80-tih? gde je ta firma? prsla zestoko, krameri na eBayu idu za 80evra.
Lea je spomenuo par puta ako misli na fendera nije mi jasno zasto ga je spomenuo, sasvim bezsmisleno...
ove ostale neeeznam sve u svemu buranija, ruku na srce, to su kao oni reperi americki ima ihko govana mnogi su manje vise lokalno poznati i relativno dobro zive od te lokalne popularnosti a van njihovog podrucja niko nije cuo za njih.

Necu vishe da kacim slike, imam ca. 10GB slika ali cu neke nove radove da predstavim u novim temama.

Ali evo jedan zabar sto se kiti mojom k... :-D taj redovno kupije tela i vratove kod mene POGOTOVO John Mayer black 1 je moj rad!
http://www.guitarset.it/index.php?page=two

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Finiš i dilema?

Post by parker » 11 Aug 2012, 13:16

jel gagi, koji je tvoj motiv za ovako zucnu raspravu?

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: Finiš i dilema?

Post by Gagi909 » 11 Aug 2012, 13:27

Kapiram ja da sve ovo nema svrhe.

Samo nedam da mi prica bajke, 95% nije istina sto kaze... ali bukvalno sve, kao ona prica za fender fabriku i custom shop, totalna dezinformacija... sve mi se cini da namerno prica gluposti...

howyesno
Posts: 73
Joined: 21 Mar 2012, 15:14

Re: Finiš i dilema?

Post by howyesno » 11 Aug 2012, 14:01

Pitanje za Dersua i Pitu, tung oil VS nitro za celo telo, ne samo vrat? Lupam, nitro ima više "kristala"? :mrgreen:

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Finiš i dilema?

Post by ApplePie » 11 Aug 2012, 14:10

howyesno wrote:Pitanje za Dersua i Pitu, tung oil VS nitro za celo telo, ne samo vrat? Lupam, nitro ima više "kristala"? :mrgreen:
Može tung i na telo ali to je neka druga priča.. npr na bass pa sa voskom. Nego za telo šelak ne samo kao sealer, de ces veceg relica od ispucalog šelaka :) ili french polish .. šelak plus ulje pa još handjob :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest