1979. Gibson SG sređivanje

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by mateuspoz » 13 Jun 2013, 19:23

Nikola,
Jedva cekam da vidim krajnji rezultat, vise sam nego siguran da ce biti briljantan !!!

:ziveli:

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by NikolaNis » 10 Jul 2013, 20:12

Neki ljudi na odmoru odmaraju a neki i tada nešto rade. Ja spadam u ovu drugu grupu, nisam siguran da li je to pametno ili ne :?:

U svakom slučaju, evo pomaka na SG-u, konkretno radim na finišu. Ostalo je još nekoliko slojeva završnog laka i onda sušenje...

Evo slika sa bezbojnim lakom preko mahagonya tretiranim filerom, a posle još dve slike sa toniranim lakom i par slojeva završnog laka.

Image
Image

Image
Image

...

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by jecaisale » 10 Jul 2013, 21:20

Ekstra izgleda. Boja mi se jako svidja.
Usput, da li radis sa poliuretanom ili nitro? Zbog toniranja te pitam, da li sam toniras ili narucis nijansu u farbari?

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by NikolaNis » 10 Jul 2013, 22:08

Hvala...

U pitanju je nitro, sam toniram osnovni bezbojni lak pigmentima na nitro bazi i isprobavam dok ne dobijem željenu nijansu. Bilo bi lakše da mogu da naručim nijansu ali koliko znam to može za PU i akrilne boje, za nitro ne :?

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by jecaisale » 11 Jul 2013, 10:13

Toniras sa nitro emajlom u boji ili imas tonere za nitro lakove? Pitam te to iz razloga sto bih probao jednu akustaru tako da odradim, pa eto ako ti nije problem jos tu tajnu zanata da mi otkrijes :D .

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Cortex » 11 Jul 2013, 10:29

izgleda odlicno!

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Trooper » 11 Jul 2013, 11:55

Odlicno :). Samo bacam hejt na izbor boje, cherry red SGovi su dosadili i bogu i narodu (i sam imam jednog :mrgreen: )

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by jecaisale » 11 Jul 2013, 14:10

NikolaNis wrote:
U pitanju je nitro, sam toniram osnovni bezbojni lak pigmentima na nitro bazi i isprobavam dok ne dobijem željenu nijansu. Bilo bi lakše da mogu da naručim nijansu ali koliko znam to može za PU i akrilne boje, za nitro ne :?
Bas sam slepac, kad sam malo bolje procitao tvoj post video sam da si lepo napisao da koristis pigmente na nitro bazi. :oops: :facepalm:
E sad, sledece pitanje je gde ih nabavljas, opet, ako nije tajna.

rock nation
Posts: 91
Joined: 26 Nov 2009, 17:34

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by rock nation » 11 Jul 2013, 18:24

Nidzo, majstore!!! Svaka cast, lepo izgleda, mada ti znas da za gitaru ja priznajem samo crnu boju :D

Vidim da je telo iz 3 dela. Nije da je nesto mnogo bitno, ali imam utisak da je onaj nas SG bolji od ovoga, bar kad je izrada u pitanju. :mrgreen:
:ziveli:

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Korenjak » 11 Jul 2013, 21:12

samo napred super je....!!!

da dodam samo da bih ja na svakoj staroj gitari ostavio originalnu patinu i zub vremena samo bi je funkcionalno sredio....

ali nemaju svi takvo nastrojenje...

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Gagi909 » 12 Jul 2013, 09:29

Korenjak wrote:samo napred super je....!!!

da dodam samo da bih ja na svakoj staroj gitari ostavio originalnu patinu i zub vremena samo bi je funkcionalno sredio....

ali nemaju svi takvo nastrojenje...
Zar nisi ispratio temu od pocetka? Gitara je odavno krvnicki izgubila originalnu patinu, kupljena i odneta majstoru da se kolko tolko vrati originalna patina...
jecaisale wrote:
NikolaNis wrote:
U pitanju je nitro, sam toniram osnovni bezbojni lak pigmentima na nitro bazi i isprobavam dok ne dobijem željenu nijansu. Bilo bi lakše da mogu da naručim nijansu ali koliko znam to može za PU i akrilne boje, za nitro ne :?
Bas sam slepac, kad sam malo bolje procitao tvoj post video sam da si lepo napisao da koristis pigmente na nitro bazi. :oops: :facepalm:
E sad, sledece pitanje je gde ih nabavljas, opet, ako nije tajna.
Imas kod stewe
http://www.stewmac.com/shop/Finishing_s ... tains.html
to su solvent based i rade sa nitrom kao i sa poly.
Ne znam dali kod nas ima nesto slicno ali ove stewine daju na keca tu poznatu i trazenu boju sto se sa drugim pigmentima koje sam probao, tesko dobija.

Ne znam dali je do slike al mi boja bas nije onaj pravi cherry red, Nidzo??

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Korenjak » 12 Jul 2013, 15:09

bice da nisam citao vec samo gledao slike.... :oops:

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by NikolaNis » 15 Jul 2013, 13:19

@ jecaisale, ja kupujem nitro pigmente u jednoj farbari u Nišu, ima nekih 15-ak boja i vrlo su koncentrovane tako da traju jako dugo. Kako je rekao Gagi909 ima na stewmac-u da se nešto naruči ali oni neke stvari od "hemije" šalju van U.S.A. a neke ne, moraćeš sam da pogledaš da li ti je nešto iz njihove ponude zanimljivo.

@ Gagi909, mislim da moraš uzeti u obzir da nismo svi iste sreće kao ti pa da pravimo gitare u inostranstvu (Nemačka ako sam lepo upamtio). Tebi je verovatno jako pristupačno sve počev od alata, preko drveta pa sve do potrepština za finiš, u Srbiji je to malo teže kao što znaš. Neću ni da pominjem koliko ti tamo možeš da naplatiš svoj rad a koliko se za isti posao može dobiti kod nas. Ja ću ti reći samo da u celom Nišu nisam uspeo da nađem cherry bajc, to mi je bila početna ideja ali sam morao da odustanem od toga.

Boja je nešto tamnija od klasičnog cherry-a (mada cherry finiša ima u milion nijansi) po želji gospodina čija je gitara. U suštini sama nijansa se menja u zavisnosti pod kojim uglom pada svetlo na gitaru.

@ rock nation, u pravu si, ovaj SG ima telo iz tri dela za razliku od tvog. Ali što se tiče vrata situacija je ista kod obe gitare, laminiran iz tri dela. A ako ti kažeš da je izrada na tvom SG-u bolja ja neću da se bunim, samo ću da se zahvalim :ziveli:

rock nation
Posts: 91
Joined: 26 Nov 2009, 17:34

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by rock nation » 15 Jul 2013, 18:49

NikolaNis wrote:@ jecaisale, ja kupujem nitro pigmente u jednoj farbari u Nišu, ima nekih 15-ak boja i vrlo su koncentrovane tako da traju jako dugo. Kako je rekao Gagi909 ima na stewmac-u da se nešto naruči ali oni neke stvari od "hemije" šalju van U.S.A. a neke ne, moraćeš sam da pogledaš da li ti je nešto iz njihove ponude zanimljivo.

@ Gagi909, mislim da moraš uzeti u obzir da nismo svi iste sreće kao ti pa da pravimo gitare u inostranstvu (Nemačka ako sam lepo upamtio). Tebi je verovatno jako pristupačno sve počev od alata, preko drveta pa sve do potrepština za finiš, u Srbiji je to malo teže kao što znaš. Neću ni da pominjem koliko ti tamo možeš da naplatiš svoj rad a koliko se za isti posao može dobiti kod nas. Ja ću ti reći samo da u celom Nišu nisam uspeo da nađem cherry bajc, to mi je bila početna ideja ali sam morao da odustanem od toga.

Boja je nešto tamnija od klasičnog cherry-a (mada cherry finiša ima u milion nijansi) po želji gospodina čija je gitara. U suštini sama nijansa se menja u zavisnosti pod kojim uglom pada svetlo na gitaru.

@ rock nation, u pravu si, ovaj SG ima telo iz tri dela za razliku od tvog. Ali što se tiče vrata situacija je ista kod obe gitare, laminiran iz tri dela. A ako ti kažeš da je izrada na tvom SG-u bolja ja neću da se bunim, samo ću da se zahvalim :ziveli:
Samo nemoj da se uobrazis :D

Ti Gibsoni iz sedamdesetih nisu nesto na glasu, bila ja valjda neka frka sa kvalitetom mahagonija, mada nije dokazano da im nesto fali. Ako se dobro spoje daske, tesko ce neko cuti razliku u tonu izmedju tela iz vise delova i jednodelnog tela, a Gibson to dobro radi. Danas mi je mnogo veci problem zavrsna obrada, i oni umeju da zafusere, tonski je to sve manje-vise OK.

Gagi909
Posts: 103
Joined: 09 Feb 2012, 19:53

Re: 1979. Gibson SG sređivanje

Post by Gagi909 » 15 Jul 2013, 23:24

Nidzo, eto taj link sto sam postovo od stewe to je taj pigment, moze da se koristi sa nitro i sa poly, a moze i kao bajc, isto je jaka koncentracija i potrajace.
Moze da se razredi vodom kao i sa razredjivacem.
To od hemije sto stewa ne salje van USA ne salje ni u nemacku...
Na primer, za odlican dvokomponentni epoxy me je jedan majstor iz beograda savetovao, jeste da nemacka firma proizvodi ali imaju zastupnika u BG-u, tako da sam ja za njih sazno od naseg majstora. I provereno je najbolji epoxy...
Tako da nije sve tako crno, potrebna je samo volja da se uradi kako treba.
Ako vec radis restauraciju vintage gitare mozda se treba informisati kako je nanesen originalan finish...
Koliko ja znam gibson je za cherry finish, prvo popunio pore walnut fillerom, zatim klear ili osnovni, pa cherry (ebiga taj stewin je zakon i dostupan ti je)
i na kraju sjaj. Naravno ima sad raznih fadeing nijansa...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest