PCB etching

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

PCB etching

Post by mislim_stvarno » 06 Sep 2013, 11:19

Posto malo-malo pa sa nekim sa foruma pricam o pravljenju pcb-ova, reko, valjalo bi da bude tema o tome. :)

Meni omiljeni metod je ovaj:


Laksi mi je i daje daleko bolje rezultate od toner-transfer metoda (peglanje mi je pain in the a55, i nikada nije dovoljno)

(izgleda jos jedan dobar tutorial: http://www.retroleum.co.uk/electronics- ... -own-pcbs/ )

Sto se materijala tice (na osnovu ovog videa :D ):
-Fotoosetljivi pertinax ima i u kelcu i u microprincu, i prakticno u svakoj prodavnici
-Transparentna folija se moze kupiti u jednoj knjizarici u Nemanjinoj, preko puta zgrade vlade srbije, malo je uvucena, ako nekome treba, naci cu adresu i ostale informacije, imaju folije i za inkjet i za laserske stampace
-Ram za slike - kinezi :mrgreen:
-Razvijac/developer - Ja koristim zivu(kamenu) sodu, kupio sam je u poljoprivrednoj apoteci za 100ak dinara za kg, jedna kasicica kristala (7-10gr) u litri vode. (danas citam da ssmc koristi cevtok, verovatno bolje resenje) Ovo je mozda i najpipaviji deo, ako se pretera ode sve u tri lepe, tj ostaje cist bakar, pa onda mozete probati toner transfer metod. Bolje da rastvor bude slabiji, pa duze da se ceka...
-Etching solution - Ko ne moze da nabavi ferihlorid, Hidrogen + hlorovodonicna kiselina (hcl) (hidrogen se kupi u apoteci, hcl u samoposluzi)
-izvor crvenog svetla - ja ne koristim
-svetlo za izlaganje - halogeni reflektor od 500din (ja imam podnu lampu sa halogenom sijalicom i tako sam radio, nije bas ista kao ova), na ovom videu, tip koristi stedljivu fluorescentnu sijalicu. Nema potrebe za jurnjavom za UV lampama (ok to je vrv brze, ovo je gotovo za 10ak minuta, ali za vecinu nas hobista brze nije potrebno)
-posude za rastvore - prakticno samo da nisu metalne. Ja koristim plasticne cinijice koje su u radnjama koje prodaju plastiku par desetina dinara. Moze i prazna kutija sladoleda ili po duzini isecena plasticna flasa (ili rasecen tetrapak soka).
-rukavice - mozda bi trebalo da nabavim :mrgreen: ne diram hemikalije rukama nego plasticnim kasicicama
-busenje - burgije - prodaju se skoro svuda... :)
-aceton - svuda moze da se uzme, sluzi da se skine fotoosetljivi lak
-za secenje pertinaxa - skalperom se zasece sa obe strane i prelom, to je najbrzi nacin, ali nije uvek lep...

U ovom videu, lik nije naveo, ali JAKO DOBRO BI BILO pored rastvora imati i ciniju sa vodom, cim se izvadi plocica iz rastvora (bilo ething rastvora ili razvijaca) odmah se ubaci u vodu, i onda moze da se dira rukom, pa eventualno vrati u rastvor. Ne gurati ruke u rastvore :D

Inace, positiv20 sprej
Image

nikako ne uzimajte, nema teorije da se napravi dobra plocica. Mora okolina da bude sterilna jer ako jedna mrvica prasine padne na njega, napravi se rupa u laku par cm u precniku jer ta mrvica prasine upije sav lak.


eto toliko, mozda neko napise jos nesto, moglo bi da se stavi sticky, jeste da ima tema za izradu opravku elektronike, ali je velika i nije lako naci info o ovome i sl...

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: PCB etching

Post by Cortex » 06 Sep 2013, 12:05

Odlicno! Treba da postoji tema!

Toner transfer je poceo da mi ide savrseno tek poslednjih par puta. Od kad sam presao na pertinaks iz Kelko-a, onaj iz mikro princa i silkena nije ni za sta. Triple wreck =>

Image

Najbitnija stvar, onom zicom za pranje posudja izribati plocicu dok se ne i ne postane savsreno smooth. Ubedljivo najbitnija stvar.
Potom ugrejati direktno peglom plocicu minut.
Onda prislonis layout na plocicu i on se jer je vec vrela zalepi odmah.
Ranije sam obmotavao layout grafiku nekim papirima pa onda peglao, medjutim NE!, vec direktno pegla na grafiku/layout/papir. Peglas jedno 10 min, dok ne krene da se providi sa gornje strane.
Onda potopis u mlaku vodu 5-10 min.
Onda najopustneije skines papir, istrljas malo palcem i voila, savrseni transfer.

Od ovoga nema jeftinije, stampam na 135g papiru i to me staje 20-ak dinara.

Pre neko vece mi je ispalo savrseno opet, a vodovi su bili jedno 4 puta tanji nego na slici iznad. Toliko mi dobro ispada postujuci ove korake da bih se cak okusao u veoma komplikovanim etch-ovima kucista za pedale.

:ziveli:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: PCB etching

Post by mislim_stvarno » 06 Sep 2013, 12:38

odlicno ti je to ispalo! svaka cast!

evo moja plocica koju sam radio prosli put kada sam pravio celu gomilu
Image

namerno sam stavio deblje vodove (i ovu donju ivicu sam malo podevljavao), ali jako fin rezultat se dobije, npr slova u donjem desnom uglu se uzivo vide savrseno

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: PCB etching

Post by Funkomat » 06 Sep 2013, 12:38

Ma i obicne sjajne novine odrade posao sjajno. 20 kinti po listu je puno

User avatar
Trooper
Urednik
Posts: 2340
Joined: 09 Oct 2007, 16:52
Location: Bg
Contact:

Re: PCB etching

Post by Trooper » 06 Sep 2013, 14:16

Pa i nije Fank, na a4 list mozes da uguras... pa 2 monstruozne plocice, a ja sam stavljao i po 10-15 malih. Kad podelis tu cenu na broj plocica... ne osetis

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: PCB etching

Post by Funkomat » 06 Sep 2013, 16:34

Ma naravno, nisam mislio tako vec da nema potrebe kupovati kad mozes da se dohvatis prvih novina i stampas do mile volje. :)

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: PCB etching

Post by Cortex » 06 Sep 2013, 16:42

nemam stampac! ne znam nikoga ko ima! in your face!

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: PCB etching

Post by Funkomat » 06 Sep 2013, 17:00

:D

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: PCB etching

Post by dweezil » 13 Sep 2013, 08:20

kvalitet dosta utice i od toga koji FeCl3 se koristi, ranije su u Radio Klubu imali i onaj u granulama i vec napravljen rastvor u bocama, i koliko se secam taj vec gotov rastvor je mnogo bolje sljakao (jos nesto je bilo dodato u njega al sad ne mogu da se setim sta) cak i na nizim temperaturama, dosta brze nagrize, nema mucenja

p.s. nadrazio me ovaj video da se prisetim najlepseg posla na svetu :bambi:

User avatar
dweezil
Posts: 3048
Joined: 19 Aug 2008, 19:30
Location: Bakersfield

Re: PCB etching

Post by dweezil » 13 Sep 2013, 10:09

niko nije spomenuo ali takodje za obelezavanje rupa pre busenja, tj da ne bi bezala burgija, posto ja busim "iz ruke" tj bez stalka, pozeljno je imati mali kirner -probijac tj nesto ovako, koji se kucne laksim cekicem par puta da se obelezi rupa, kao ovaj na slici samo sa spicem na vrhu
Image

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: PCB etching

Post by mislim_stvarno » 13 Sep 2013, 10:25

ja ga ne koristim, ali dobar savet

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: PCB etching

Post by Cortex » 13 Sep 2013, 10:49

dobar.

ja isto ko i ti dweez, sve iz ruke radim, i kucista tako busim, divljacki na podu, kukuuuu

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: PCB etching

Post by maksabass » 22 Sep 2013, 03:10

I ja savetujem da se ne koristi foto pozitiv sprej.tesko se nanosi.iako je dovoljno tek samo da prekrije plocicu,iz predostroznosti se uvek nanese vise ,sto i nije tako dobro.treba da se sve to izvezba ,posle jedno 10 plocica sve ide lako ,ali se potrosi brzo i lak a kosta poprilicno.
Najpreciznije je foto-postupkom,mozda i najlakse.jenino sto je fotoosetljivi pertinax malo skup,al sve ima svoju cenu.
punno puta radim plocice na jedan poseban nacin koji ovde niko nije opisao i ne spada u neki od nacina ,ali radi fenomenalno posao-no nema veze necemo o tome.
Ono sto je jako bitno posle svih tih stvari je da se PBC zastiti.Najjednostavnija varijanta je da se kalafonijum rastvori u alkohol ili nitro razredjivac.zatim se nanese na PCB.jedan od nacina je da se tecnost sipa u bocu koja ima pumpicu(kao sprej).Ovaj Lak je dobra zastita ,a pored toga lemljenje je pravi uzitak,jer pobojsava lemljenje.
Drugi po meni bolji nacin je tecnim kalajem.To je tecnost koju sam sam spravio po receptu za kojim sam dugo tragao a i samim hemikalijama.Kod nas ga nema ,a u Svetu je poznat kao sur tin.Za 10 -15 sekundni plocioca je nakalaisana prefektno.Pre toga se mora idealno ,ali idealno ocistiti,kako bi kalaj imao sjajnu boju i lemljenje na istom bilo moguce ,u protivnom jako tesko ide .Jedina mana ovog sredstva je sto ima ograniceni rok upotrebe koji maksimalno bude 6 meseci.Pre otprilike toliko sam rastvorio 1/2 litra i sad mogu da ga bacim.dakle dovolno je samo 100ml,no ajd.

User avatar
Kauto Labs
Posts: 204
Joined: 13 Apr 2013, 17:07
Location: Косјерић

Re: PCB etching

Post by Kauto Labs » 22 Sep 2013, 13:52

ima kod nas ljudi koji se bave izradom profi izgrizenih, zasticenih i izbusenih plocica na profi masinama, ne znam samo kako se cene krecu za male serije, inace nisu skupi, ako neko ima info nek napise

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: PCB etching

Post by andrej] » 22 Sep 2013, 14:06

to i meni treba, i to u serijama 20-100...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest