RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
bojke
Posts: 74
Joined: 16 May 2008, 19:34
Location: banjaluka

RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by bojke » 05 Oct 2015, 13:59

Kako napraviti da ispuca lak na gitari?
Ne u toku pravljenja gitare i lakiranja, vec na postojecem finisu.

Pozdrav

Image

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by ssmc » 05 Oct 2015, 17:10

Nemam puno znanja o materiji, ali koliko se sećam, nitro lak reaguje na temperaturnu promenu pa se dobija takva struktura, konkretno prelazak sa toplog na hladno, recimo u zimskom periodu.

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by majtimika » 05 Oct 2015, 20:49

Da samo sto ne ide bas tako lako kako zvuci

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by ssmc » 05 Oct 2015, 23:05

majtimika wrote:Da samo sto ne ide bas tako lako kako zvuci
Znam da je problematično, pričao mi je Ljuba kada je pokušavao to sa svojim stratom. S' druge strane smo odradili aging za tili čas....i usput pobili sve bakterije na vratu :lol:

User avatar
bojke
Posts: 74
Joined: 16 May 2008, 19:34
Location: banjaluka

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by bojke » 06 Oct 2015, 02:16

ssmc wrote:Nemam puno znanja o materiji, ali koliko se sećam, nitro lak reaguje na temperaturnu promenu pa se dobija takva struktura, konkretno prelazak sa toplog na hladno, recimo u zimskom periodu.
Znam i ja odokativno da sve puca na naglim promjenama temperature.
IMa li neko konkretno rjesenje :D

User avatar
majtimika
Posts: 1918
Joined: 18 Feb 2009, 23:05
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by majtimika » 06 Oct 2015, 09:53

Zamrzivac pa fen, ili u rernu, pa sa gasom za upaljace prskati po povrsini

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by Cope » 06 Oct 2015, 11:17

Svrati za 20-ak godina sa istom gitarom... 8)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by komil » 06 Oct 2015, 11:38

Prvo treba da se zapitaš da li je na gitari uopšte nitro finiš. Jer, ako nije, nećeš uspeti ovako da relikuješ (a da ne izgleda gadno).

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by ssmc » 06 Oct 2015, 23:04

komil wrote:Prvo treba da se zapitaš da li je na gitari uopšte nitro finiš. Jer, ako nije, nećeš uspeti ovako da relikuješ (a da ne izgleda gadno).

:1:

User avatar
bojke
Posts: 74
Joined: 16 May 2008, 19:34
Location: banjaluka

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by bojke » 07 Oct 2015, 00:28

komil wrote:Prvo treba da se zapitaš da li je na gitari uopšte nitro finiš. Jer, ako nije, nećeš uspeti ovako da relikuješ (a da ne izgleda gadno).
Dobro da si napomenuo to, mislim da je kod mene PU premaz.U pitanju je Strat Standard iz 87
Tako da vjerovatno nista od te vintage opcije....

Hvala ostalima za prijedloge

:ziveli:

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by oboss » 10 Jan 2016, 19:20

Image

Ja ga uspevam dobiti iskljucivo na nitro finisu i to ne preterano tankom mada moze da bude i tanji ali obavezno viseslojan da je. Finis mora da sazri tj da se slegne barem 3-4 nedelje posle zadnjeg prskanja. E sad ako je stari debeli nitro finis onda mi je uspevalo da ispuca u kombinaciji rerna pa u minusnu komoru pod ciler ventilator ali u zadnje vreme koristim kombinaciju grejanje fenom a hladjenje co2 iz boce pod pritiskom ili hladjenje sa gasom ya upaljace sa usmerenim mlazom. Od temperature gdejanja i jacine mlaza i udaljenosti mlaznice dobija se krupnija ili sitnija celija.
Druga kombinacija je hemijom i to se radi na visekompinentnim i akrilnim bojama . Kompoenta se yove kraker i citav set nije preterano skup. Malo se experimentise i naucis da dobijes zeljeni rezultat.

User avatar
bojke
Posts: 74
Joined: 16 May 2008, 19:34
Location: banjaluka

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by bojke » 01 Apr 2016, 08:59

oboss wrote:Image

Ja ga uspevam dobiti iskljucivo na nitro finisu i to ne preterano tankom mada moze da bude i tanji ali obavezno viseslojan da je. Finis mora da sazri tj da se slegne barem 3-4 nedelje posle zadnjeg prskanja. E sad ako je stari debeli nitro finis onda mi je uspevalo da ispuca u kombinaciji rerna pa u minusnu komoru pod ciler ventilator ali u zadnje vreme koristim kombinaciju grejanje fenom a hladjenje co2 iz boce pod pritiskom ili hladjenje sa gasom ya upaljace sa usmerenim mlazom. Od temperature gdejanja i jacine mlaza i udaljenosti mlaznice dobija se krupnija ili sitnija celija.
Druga kombinacija je hemijom i to se radi na visekompinentnim i akrilnim bojama . Kompoenta se yove kraker i citav set nije preterano skup. Malo se experimentise i naucis da dobijes zeljeni rezultat.
Hvala za opsiran odgovor.
:D

User avatar
OVCA
Posts: 221
Joined: 26 Jan 2015, 15:04

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by OVCA » 01 Apr 2016, 09:42

Probaj u prodavnicama umetnickog pribora.Tamo imas dvokomponentne lakove za te svrhe.Znaci,nezavisno od toga kakva je osnova,prelazis tim lakom(ageing varnish) i kada se osusi onda predjes cracking varnishom,koji ti ustvari puca samo prethodni sloj koji si naneo.Onaj original sa kojim si kupo gitaru fakticki ostaje zdrav. :ziveli:

https://www.artsuppliesonline.com/catal ... ta_id=6872

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by ApplePie » 02 Apr 2016, 00:22

Da dodam samo po stoti put >AKRIL NE IDE NA GITARU< ende.... Moguce je ako cete da ga zapečete u komori samo onda rizikujete da od drveta dobijete iskrivljenu cepanicu, infra red pomaze jer zapeče površinski ali logika govori da ono sto je za auto nije za gitaru, nebitno da li je dvokomponentni ili kakav god :twisted:

pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: RELIC ISPUCALI LAK - Kako napraviti?

Post by pedja 81 » 02 Apr 2016, 09:56

Zar Fender nije koristio pored nitro i akrilne boje krajem 50-ih i tokom 60-ih godina proslog veka?
http://www.guitarhq.com/fenderc.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest