Guitar finish

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
pedja 81
Posts: 190
Joined: 18 Nov 2010, 08:57

Re: Guitar finish

Post by pedja 81 » 12 Oct 2011, 22:25

Hvala.Zanima me jos jedno da li posle svake ruke osnovnog nitro laka da smirglam na suvo ili mokro,takodje me zanima i posle prve ruke zavrsnog laka da li na suvo ili mokro?

User avatar
oboss
Posts: 689
Joined: 16 Mar 2009, 22:47
Location: beograd

Re: Guitar finish

Post by oboss » 13 Oct 2011, 08:23

zavisi kolike su nepravilnosti koje ispravljas. ja posle osnovnog idem prvo suvim krupnijom granulacijom npr600 ili 800 a onda ujednacim sve sa
hiljadarkom mokrom. zavrsni krenem odmah mokrim postepeno u 3 - 4 razlicite granulacije . sve u svemu svaki put dovedes povrsinu u koliko je moguce idealno ravno stanje.

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Guitar finish

Post by luci » 08 Jan 2012, 18:11

jedno pitanje, ako se koristi git za drvo, da li se posle njega moze raditi neki natural finish, konkretno me zanima dal moze da se napravi da izgleda kao les paul studio, to je valjda Tru-oil, takodje me zanima gde bi to ulje mogao naci, farbara ili kako?

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 08 Jan 2012, 21:05

Gitovanje baš nije pogodno ako hoćeš da se i dalje vidi struktura drveta. Pogodnije je da se ispuni komadima drveta ili piljevinom. Ja često u takvim situacijama koristim Airbrush i retuš lak da bi struktira drveta ostala vizuelno očuvana. Posle, kad se prelkira, polira, oštećenje nije vidljivo. Preko gita ne ide oil finish zato što ti delovi uvek ostanu vidljivi. Git ima drugačiju konzistenciju od drveta, ne upija ulje, pa ti delovi ostanu sjajni tako da ako toniraš git opet ostane vidljivo...

Da si se raspitao šta je zapravo Tru-Oil ne bi ga tražio po farbarama :) To je ulje za kundake i ima ga kod nas ali nije pogodno za instrumente zato što ima neadekvatnog voska i mineralnih ulja koja nisu pogodna za drvo. Ako imaš sreće da u nekoj prodavnici nadješ neku mešavinu sa prirodnim uljima i manje voska onda bi radilo posao. Ono što je potrebno za takav finiš je Tung Oil a njega kod nas nema :(

U svakom slučaju ulje ti ne ide preko gita (ako treba da liči na nešto) tako da si drugi problem rešio :)

luci
Posts: 460
Joined: 14 Apr 2011, 22:02
Location: Odzaci

Re: Guitar finish

Post by luci » 09 Jan 2012, 00:28

pa zato i pitam.. zato sto nemam pojma.. :D

hvala u svakom slucaju.. :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Guitar finish

Post by bancika » 09 Jan 2012, 17:55

ako hoces tru-oil finish posalji kod mog caleta, uradice ti povoljno. Imam i pravi tru-oil i njihov vosak koji moze ide preko po zelji :)
Sa tim smo odradili vrat mog squiera i odlicno je, mnogo lep osecaj pod rukom, kao satin finish samo jos vise smooth i silky :) Tako cu sad da uradim celu gitaru koju pravimo

Image

Image

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Guitar finish

Post by Mugen_Gica » 26 Jul 2012, 18:36

Pretpostavljam da ce vam ovo moje pitanje biti kranje dosadno, jer ipak vi ovde pricate o classy finish-evima. Kako da postignem standardni jednobojni crni finish? xD
Npr ovako nesto http://image5.sahibinden.com/photos/79/ ... 283ff0.jpg ali da izgleda kao da je tek izaslo iz fabrike. Koje boje ( poliuretan, nitro? ), koliko coat-ova, da li mi treba neki primer, i da li crn ili proziran? Telo instrumenta je osmirglano i sad ga polako glancam sa 1000 i 2000 vodenim smirglama i uz to sam ga do sada premazao sa prokuvanim lanenim uljem ( hteo sam tru oil finish, nacitao sam se o njemu i zainteresovao a onda sam skontao da ce zbog 2 popravke koje su bile neophodne izgledati kao pati od lepre http://i1249.photobucket.com/albums/hh5 ... C00654.jpg ). I da li mogu da popunim onu rupu koju imam sa gitom, ili nekim drugim drvetom posto jovu ( bar tako mali komad ) ne mogu nigde da nadjem u mom gradu i okolini ( prokleta camovina i hrast u svim stovaristima ).

User avatar
Seller
Posts: 64
Joined: 06 Jul 2008, 13:30

Re: Guitar finish

Post by Seller » 27 Jul 2012, 00:42

Ja radim nitrom ("Duga", "Decorin lak"):

1.Osmirglam do granulacije 320 (zakljucno)- finije od toga bi smanjilo adheziju izmedju drveta i laka.

2.Ako je drvo sa dubokim porama (jasen, mahagoni...), pore popunim dvokomponentnim epoksijem ("dvadesetcetvorosatnim", "petominutni" nije dobar jer se prebrzo stegne i ne daje dovoljno vremena da se lepo razvuce po povrsini. Prodaje se u duplim spricevima radi lakseg doziranja). Jedno pakovanje je dovoljno za dve-tri gitare posto je potrebna vrlo mala kolicina. Istisnes podjednake kolicine A i B komponente, dobro izmesas i razvuces elasticnom spahtlom (sto tanje) po celoj povrsini gitare (kasnije ces lakse izbrusiti povrsinu, a cilj je da epoxy ostane samo u porama drveta).Ostavit dva-tri dana (da se smola dobro stegne) pa prebrusi papirom granulacie 320, tako da smola ostane samo u porama drveta.

3.Ako je drvo bez izrazenih pora (alder, maple...), korak 2. slobodno preskoci.

4.Pistoljem nanesi 2-3 sloja osnovnog (temeljnog) nitro laka, sa razmacima izmedju slojeva od 30-45 minuta.

5.Ostavi preko noci da se osusi, pa pazljivo i nezno prebrusi tako da se dobije glatka povrsina, ali pazi da ne "probijes" sloj osnovnog laka.Ovaj sloj sluzi da se brusenjem isprave sitne greske i da poveze sledece slojeve laka.

6.Preko osnovnog laka nanesi tanak sloj ili dva boje (naravno, opet nitro, u tvom slucaju crne) koliko je potrebno da se povrsina potpuno oboji (da se ne providi drvo).

7.Ostavi pola sata da se osusi pa nabaci tri do cetiri TANKA sloja sjajnog laka (naravno opet nitro) u razmacima od 30-45 minuta.

8.Sledeci dan ovlas prebrusi (matiraj) povrsinu i ponovo nanesi 3-4 tanka sloja sjajnog laka.

9.Treci dan jos jednom ponoviti proceduru (matiranje plus jos tri-cetiri tanka sloja sjajnog laka).

10.Sada imamo osnovni lak+sloj boje+9do12 slojeva sjajnog laka koji je u zbiru dovoljno debeo da se moze vodobrusiti i polirati, a da se ne "probije" do sloja boje (ili, ne daj boze do drveta). Ovako lakiranu gitaru ostaviti i zaboraviti na nju bar 15 dana (najbolje tri sedmice) da se slojevi laka potpuno osuse i "slegnu"

11.Posle 21 dan uzeti vodobrusni papir 1000, pa celu povrsinu pazljivo prebrusiti ( treba brusiti parcijalno, deo po deo, svaki otprilike 10X10cm,koristeci vodu u koju se moze dodati malo sredstva za pranje sudova, sa cestim ciscenjem (brisanjem) povrsine od "paste" koja se stvara brusenjem i proveravanjem rezultata brusenja pod ostrim uglom i prema "kontra svetlu") dok se ne dobije potpuno glatka polusjajna povrsina.Smirglu je najbolje koristiti tako sto se nekako pricvrsti na glatku ravnu podlogu povrsine 2X2cm (ja koristim zlatarsku kutijicu za mindjuse ili lancic.Smirglu isecem po meri, savijem oko poklopca i zatvorim kutijicu donjim delom koji savrseno drzi smirglu na mestu)

12.Postupak vodobrusenja ponoviti redom papirima granulacija 1500, 2000 i 2500 (dok oci ne pobele od smirglanja). Ako je lakiranje odradjeno kvalitetno, i ako nema tzv "narandzine kore" na povrsini, moguce je odmah brusiti granulacijom 2500.

13.Sada na red dolazi poliranje. Ja koristim mali disk od sundjera koji montiram u busilicu i polir pastu "Farecla G3". Moze se polirati i rucno, ali rezultat nije isti kao "masinski". Uputstvo za poliranje nacices na pakovanju polir paste koju nabavis.

14.Na kraju celu gitaru dodatno poliram nekim sredstvom za namestaj, na bazi voska (Pronto)

p.s. Nitro lak nikako ne koristiti pri temperaturi nizoj od 15 stepeni C ili kada je vlaznost vazduha velika, jer ce u tom slucaju pobeleti (mada se kasnije, kada su uslovi OK to belilo moze izgubiti ponovnim prskanjem sloja veoma razredjenog laka)

Na kraju, evo kako izgleda jedan moj rad
Image
Image


Ovo je nacin na koji ja radim svoje gitare, i koji sam do sada vise puta proverio u praksi, ali ne preuzimam nikakvu odgovornost za eventualne tudje greske. Bice mi drago ako sam tebi i bilo kome drugom pomogao ili ga uputio u pravom smeru.

User avatar
Seller
Posts: 64
Joined: 06 Jul 2008, 13:30

Re: Guitar finish

Post by Seller » 27 Jul 2012, 00:52

I da li mogu da popunim onu rupu koju imam sa gitom, ili nekim drugim drvetom posto jovu ( bar tako mali komad ) ne mogu nigde da nadjem u mom gradu i okolini ( prokleta camovina i hrast u svim stovaristima ).
Da, zaboravio sam na ovo da ti odgovorim.Posto ce gitara svakako biti crna, to ostecenje (ma da ne znam na sta konkretno mislis) ako je malo, slobodno mozes da popunis i nekim drugim drvetom i dodatno izravnas epoksijem. Ako si blizu Loznice, ja ti mogu dati komad jove. :cao:

stane37
Posts: 22
Joined: 14 Nov 2008, 10:42
Location: Beograd

Re: Guitar finish

Post by stane37 » 29 Aug 2012, 19:36

Pozdrav!

Planiram da ovih dana krenem da farbam staru Jolanu, posto se jadna izgulila, a kad mi vec nicemu ne sluzi, da stoji za ukras.
Voleo bih da postignem finis slican ovome Image - i sto se tice boje, i sto se tice laka.

Kapiram da ne moze da bude isto kao fabricki, ali barem sto pribliznije.
Procedura mi je jasna - gitujem smirglam, stavlja se primarni premaz (kakav god, da se izravnaju neravnine), nekoliko slojeva farbe da se postigne dubina, pa lakovanje do iznemoglosti.

Inace imam istu gitaru, doduse crne boje i desilo se da mi jednom prilikom ispadne, cime se odvalio jedan deo finisa. Zaprepastio sam se kad sam video da je debeo ceo milimetar, mozda i vise, takodje ima laka i ispod boje o.O

To na stranu, zanima me TIP proizvoda koje treba da kupim. Nikako mi nije jasna cela ta prica oko nitro/akrilnih/poliuretanskih/stagod farbi, pa bi bilo lepo kad bi mi neko kao debilu objasnio: za praj uzimas to i to, za boju to i to, lak taj i taj. Ako ispadne barem normalno, placam pivo :D

stane37
Posts: 22
Joined: 14 Nov 2008, 10:42
Location: Beograd

Re: Guitar finish

Post by stane37 » 29 Aug 2012, 20:42

Verovatno bi mi najvise odgovarao poliuretan... Sad mi je problem nanosenje toga, koja cetka, kakva i koja je tehnika.
Nemam kompresor, ni elektricni pistolj.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 31 Aug 2012, 01:25

Ako me oko ne vara na slici je CANDY finish .. tacnije Candu Apple Red. Candy finiši se rade prvo srebrnom sa krupnim zrnom pa onda transparentnim prelazima crvene, zelene ili moje omiljene "tangerine". Za sve to je potrebno iskustvo da bi ispalo kako valja ali da te ne obeshrabrim reci cu ti i da je za svaki uspesan posao najvaznija dobra volja tako da ako malo probas i eksperimentises mozda ispadne sasvim zadovoljavajuce. :ziveli:

stane37
Posts: 22
Joined: 14 Nov 2008, 10:42
Location: Beograd

Re: Guitar finish

Post by stane37 » 01 Sep 2012, 09:22

Jeste Candy Apple Red :)

Zanimljivo je to sa srebrnom. Ima mi donekle i logike.
Ja cu dati sve od sebe, ako ne uspe, uvek mogu celu gitaru da prekrijem sljokicama :D

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Guitar finish

Post by ApplePie » 01 Sep 2012, 11:31

Ima i to :) Imam nekakav lak sa jako sitnim hologramskim listićima ... još se nisam usudio da uradim gitaru sa time jer izgleda previše fancy miracle gayish.

stane37
Posts: 22
Joined: 14 Nov 2008, 10:42
Location: Beograd

Re: Guitar finish

Post by stane37 » 03 Sep 2012, 13:34

I ja sam se plasio da ne bude previse, ali onda sam video ovu temu:

http://www.tdpri.com/forum/tele-home-de ... er-10.html

Nisu bas oni "listici" na koje ti mislis, ali sljokice su u svakom slucaju vise gej :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest