Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 25 Oct 2012, 21:24

Pozdrav,
primetio sam da pomazete i da dajete korisne savete oko gitara, pa sam hteo da vam se i ja obratim za pomoc. Naime, planiram da kupim neku akusticnu gitaru, pa da postavim nesto o tome sto ce da vam bude od koristi da mi pomognete:
Vec neko vreme po internetu gledam neke gitare i dok skupljam pare razmisljam se za koju bih se opredelio. Gitaru pretezno planiram da koristim za licne potrebe, neke kucne svirke uz druzenje, itd... Nemam neko preterano iskustvo sa sviranjem, 4 meseca na nekoj staroj, razdrndanoj klasicnoj gitari, ali mislim da sam za to vreme solidno naucio, ali ne mogu vise na ovoj gitaru, pa sam planirao da je promenim. Trenutno imam odredjenu sumu novca, oko 100€, medjutim, planiram jos da skupljam jos, ali to skupljanje ide sporo, tako da sam planirao neku gitaru od oko 150€. Oko te cene za oko su mi zapale Fender CD-60 i Yamaha F310. Ni jednu ni drugu nisam licno probao, ali planiram da pre kupovine posetim neke prodavnice da ih isprobam, medjutim imam i problem u tome, jer koliko znam ovde (u Kragujevcu) nema neki veliki izbor dobrih prodavnica. Razmisljao sam i o kupovini neke polovne gitare, medjutim nisam siguran da znam da ocenim dal' je gitara u dobrom stanju, itd, pa se plasim da mi ne uvale nesto bezveze. I razmisljao sam da, ukoliko isprobam neku od zeljenih gitara pogledam neke ponude preko interneta, jer je mozda jeftinije, a i na nekim sajtovima mozda naletim na neke popuste, pa me zanima da li je to bezbedno ili iskljucivo da kupujem licno?
Ja sam naveo ove dve gitare, ali vi ako imate neki predlog i za nove i za polovne, slobodno navedite.
Unapred zahvalan!

Hairy Beast
Posts: 42
Joined: 21 Sep 2012, 22:09

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Hairy Beast » 26 Oct 2012, 02:11

takamine g320, kupio sam nedavno u mitrosu za 14000 i nimalo se nisam pokajao, u radnji sam probao ovu i jamahu f310 i ova mi je lepse zvucila... probaj vise gitara u tom rangu pa uporedi zvuk i koja ti bolje lezi u rukama...


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 26 Oct 2012, 10:14

Јесте, фина је та, али треба мало више да се исценка, мислим да је ова 2 чрвене јефтинија него у радњи, што и није тако повољно. При том, тип је држи толико дуго на огласима, да не знам како му није труба да прича како је нова.

Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 26 Oct 2012, 11:40

Hvala na tim predlozima. Ne verujem da mogu da se iscenkam za ovu, jer je problem u tome sto ja sad trenutno imam oko 100€, ali planiram da skupljam, i u nekom skorijem periodu da skupim oko nekih 150€. E sad, nesto sam gledao i ostale slicne teme po forumu, pa me zanima da li mislite da je bolje da sacekam jos malo, pa da skupim do nekih 200€, ili da kupim neku od oko 150???
Ta Takamine mi izgleda fino, tako da cu i za nju razmisliti.
Nesto sam citao da mitros i jos neke prodavnice daju neke popuste tokom nove godine, pa sta mislite da li vredi iskoristiti tako neke akcije, ili na te akcije stave gitare losije izrade, itd??? Posto i da se nadje neka pristupacna na popustu, ja nisam u mogucnosti da idem u Bg da je kupim u Mitrosu, da li je sigurno da narucim preko interneta, itd???
Zna li neko neko kvalitetnu prodavnicu gitara po Kragujevcu, posto sam nov u gradu, pa ne znam te prodavnice.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 26 Oct 2012, 12:17

savet je da najpre istražiš tu gitaru koju imaš i naučiš što bolje da sviraš na njoj, a da štediš za što bolju i da ne žuriš

klasična gitara uopšte ne mora da bude loša opcija, naprotiv


Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 26 Oct 2012, 13:03

Nemam ja nista protiv klasicne gitare, ali ona je stvarno losa, barem po meni. Bas je los zvuk na njoj, slabo drzi stim, i generalno nije bas za neko sviranje, itd...ali posto nemam bolju moram na njoj da ucim. Pokusacu da te poslusam, da na ovoj ucim sto vise mogu, samo sto je problem i u tome sto malo i gubim volju za sviranjem kad nemam prikladan instrument, kad cujem da to nije to, da ispusta neke cudne zvuke...ali cu ipak pokusati da se uzdrzim od kupovine dok ne skupim neke koliko toliko ozbiljnije pare.

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by ness » 26 Oct 2012, 14:23

Kupuj tu takaminu dok jos imas volje za sviranjem,neces se pokajati. :ziveli:

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 26 Oct 2012, 14:27

Anestezija wrote:Nemam ja nista protiv klasicne gitare, ali ona je stvarno losa, barem po meni. Bas je los zvuk na njoj, slabo drzi stim, i generalno nije bas za neko sviranje, itd...ali posto nemam bolju moram na njoj da ucim. Pokusacu da te poslusam, da na ovoj ucim sto vise mogu, samo sto je problem i u tome sto malo i gubim volju za sviranjem kad nemam prikladan instrument, kad cujem da to nije to, da ispusta neke cudne zvuke...ali cu ipak pokusati da se uzdrzim od kupovine dok ne skupim neke koliko toliko ozbiljnije pare.
upravo je zato bolje da sačekaš i kupiš što bolju, kako se i u neku slabu akustičnu ne bi razočarao i izgubio volju totalno

Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 26 Oct 2012, 14:32

Sad sam se malo zbunio, i iskreno ne znam sta da radim. Nije meni problem da se strpim, da pokusam da skupim jos malo para, ali ne mogu ja da skupim nesto mnogo vise(mogu ali da skupljam godinu dana). Jesu li te gitare od oko 200€ bas bolje od ove Takamine ili neke druge??? Ako je razlika vidljiva, onda sam spreman da sacekam, ali ako razlika i nije bas neka velika onda bih pre kupio neku manjeg cenovnog ranga.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Boogie Woogie » 26 Oct 2012, 15:02

da te utešim
neki od nas su svirali te kalsične gitare godinama, dok nisu došli do prve akustične
i ništa im nije falilo

čak su te klasične verovatno bile i gore nego ta koju ti imaš, ali ..to je prilika da je malo sam istražiš, zameniš neku kobilicu, promeniš neke žice isl

ako te za toliko ne vuče muzika, tj sviranje..onda te neće vući ni najskuplja gitara na svetu.
Kod gitare, kakvu god da imaš - važno je svirati a ne čekati idealnu (nešto slično kao sa devojkama)

e sad, za 200 eu, ti možeš da izabereš finu gitaricu i da ljubiš kineze u dupe što su nam to omogućili, jelte..
Šta ćeš sa njom da dobiješ? ne zna se
Možda ti se svidi
Možda se razočaraš skroz

Onako kako ja tebe vidim između redova, ti navijaš za opciju da će te gitara inspirisati da sviraš
možda grešim, ali to bi imalo opravdanja jedino ako je ta koju sada imaš totalno (and I mean totalno) nesvirljiva (što mi je malo teško da poverujem, al ajde..)

Savet 1:
sviraj to što imaš
sviraj na njoj ono što može da se svira i vežbaj to što bolje da zvuči
štedi, čekaj i dobra gitara će naći tebe

Savet 2:
batali sve i kupi najbolje što ima za 100 evra
pa i ako se zajebeš, 100 evra nije neka kinta da bi se kidao oko rizika

Savet 3:

Nauči neku stvar dobro na toj gitari
snimi je i okači da čujemo kako zvuči
pa ako vidimo da je bilo vredno truda organizujemo akciju da se svi učipimo kolko ko može da ti se kupi jedna pristojna gitarica za neko pristojno vreme

Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 26 Oct 2012, 15:51

Ipak cu se odluciti za savet broj 1. Hvala tebi(i ostalima) na odgovorima. Stvarno volim gitaru, i da slusam, a i voleo bih da naucim i lepo da je sviram. Moguce da ova moja nije toliko losa kao sto se meni cini, nego sam verovatno ja sam nekako skeptican. Potrudicu se da na njoj sto vise naucim, da se trudim, itd...ipak moci ce da posluzi za ucenje, ako ne sluha, barem rada prstiju, itd...
A pokusavao sam nesto da snimim, ali to zvuci blago ocajno. Mozda je i problem sto nemam pravi mikrofon, itd, ali stvarno to kada se cuje, bas je lose. Bukvalno jedino sto se cuje je moje ocajno pevanje, a od gitare se cuje samo grub zvuk udaranja u zice. Dok kada slusam sam sebe, to mi i ne izgleda toliko lose kao sto zvuci na snimku. Cak su mi i neki drugovi i drugarice rekli da okej sviram, iako sam im ja rekao da je to lose, itd...oni me uveravaju da je to fino. Ajde ako imas neki predlog nesto da probam dobro da izvezbam, da nije tesko, itd...gde mogu da se vide mogucnosti te gitare koju imam.
A sto se tice te akcije, hvala, ali ne treba...skupicu ja vec nekako sam... ;)

Anestezija
Posts: 11
Joined: 25 Oct 2012, 20:59

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Anestezija » 26 Oct 2012, 19:12

Bio sam malopre u nekoj prodavnici gitara, i video sam Takamine G220. Prodavac je bio vrlo ljubazan, i pokazao mi je nekoliko modela, i mogu vam reci da mi se ova gitara vrlo svidela, pa bih hteo da vas pitam sta mislite o njoj??? Primetio sam, a i prodavac mi je rekao da ima manju rezonatorsku kutiju, ali mi je rekao da zato ima onako meksi zvuk. :) Meni se zvuk svideo, udaljenost zica on vrata kao i debljina vrata mi odgovaraju, tako da mi se cini kao da je to fina kupovina za 16000. Sta vi mislite o svemu tome??? Nesto sam malo skeptican jer je manja rezonatorska kutija, nznm sto, ali mi je malo cudno..

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by parker » 26 Oct 2012, 20:11

Kupi tu takaminu, ili onu G320 (za 14.000), to su gitare od laminata ali zato pristojno napravljene i svakako svirljive. Što neko reče može da se desi da ti se smuči sviranje na kršu i batališ sve..
Ako si u mogućnosti isprobaj ih nekoliko od istog modela tamo u radnji jer može lako da se desi da su na nekoj žice previsoko postavljene (ili prenisko) a na prvoj do nje da su taman kako treba. Pa izabereš jednu od 2-3 koja ti najbolje legne i to ti je to.
Pa se javi da nam kažeš šta si uradio :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Savet za neku jeftiniju akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 26 Oct 2012, 20:44

У зависности од тога каква те свирка интересује одабираш гитару већег или мањег резонатора, овог или оног дрвета од кога је прављена гитара, и тако редом.

Гитара мањег резонатора је посебно погодна за људе који доста окидају жице прстима, за арпеђо. Код њих је нешто боља дефиниција тона, мања димензија и другачији облик резонатора чине да је у звуку мање присутан бас, а звук генерално има нападнију пројекцију. Другим речима, не знам шта је слушао тај продавац, али код гитара мањег резонатора понајмање може да се прича о мекшем звуку. Баш су чувене по томе да имају продоран тон који се у колективном музицирању чује јасније од гитара већег резонатора. Да не буде забуне, не значи да су гласније од већих гитара, само имају другачији карактер звука.

G220 је пристојно направљен инструмент, и није грешка ако купиш баш ту гитару. Да ли је то идеална гитара за тебе, то можеш само ти да процениш.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest