Zujanje zice na gitari sa floydom

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by luka000 » 26 May 2010, 22:45

E ovako pre jedno mesec dana, menjao ja zice na gitari, sve skolski kao i uvek jednu po jednu zicu da bi mi floyd ostao u ravni sa gitarom, medjutim iako sam tako radio floyd izleteo iznad tela gitare(nisam menjao debljinu zica, al eto mala razlika u tenziji i ode sve tri lepe), ajde okrenuo ja gitaru zavrtao one srafove, namestio floyd stoji u ravni gitare, ne bezi iz stima, al treca zica na 7 polju, ne znam da l se moze reci zujanje, mute tone e tako nesto, slicna prica i na 6 zici od 12 praga pa na dalje, ajde uzmem ja ona dva srafa sa prednje strane floyda da malo izdignem zice, al onda su mi zice mnogo visoke i opet malo zuji na 7 pragu 3 zice......sve sto sam znao sam pokusao, ako ima neko dobar savet ili predlog nek vika, ako ne moracu ja opet kod cika majstora :( .......

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by nikolic025 » 27 May 2010, 02:00

To se i meni desavalo,jednostavno od razlicitih firmi,razlicite zice,tako da je najbolje kad pocnes sa jednim da njih na tu gitaru stalno stavljas i trebalo bi da je ok...

Mozda je to samo dok ti se ne priviknu zice,a mozda se i vrat malo opustio,pa ga treba dotegnuti,a mozda si i neki prag malo vise ogulio od ostalih,pa kaci,ali kontam da je vrat,cim nista ne pomaze dizanje floyda,a to sto ti malo zuji,to zanemari,kakav je to zvuk gde nema buza? :D
Kako vecina stratova (kontam VELIKA vecina) na kojoj god da si tenziji i visini,ima buza i to je car,je..s strata bez buza (iako ti nemas strata,ali opet...)

Ako ti ne gusi zicu toliko da ne mozes da sviras,ostavi malo,pa ce ti od sviranja jednostavno zice leci (bar sam ja imao slicno iskustvo)...

Pozdrav!

User avatar
Kole man
Posts: 549
Joined: 04 Nov 2008, 21:56

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Kole man » 27 May 2010, 09:32

Ovo se isto desilo jednom mom ortaku.Pokusavali smo da sredimo to al se ispostavilo da se iskrivio vrat. :hide:

User avatar
mislim_stvarno
Posts: 4837
Joined: 02 Jul 2008, 17:28
Location: down the street

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by mislim_stvarno » 27 May 2010, 10:14

mislim da bi mogao da bude luk vrata. Ako je samo buzz, ja bih ostavio, ako je mrtva nota, to je druga stvar...

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Mrav » 27 May 2010, 12:22

Sigurno je da je zakrivljenje vrata, pogotovu što imas određene pozicije koje zuje. Bilo je ovde tekstova o tome, ali lako ćes proveriti:

Pritisni 6-u ili prvu žicu na prvom pragu, i na pragu najblize tačci gde se vrat spaja sa telom. Posto ovo treba istovremeno da držiš bilo bi dobro da imaš capo, ali snaćićeš se i bez.

Zatim proveri zazor između žice i praga (najviši deo praga) negde na osmom pragu. Treba da postoji mali zazor (negde kažu da je to oko 0.3 - 0.5 mm). Ako ti žica leži preblizu pragu, ili previsoko eto ti buzza, občno, ako je preblizu zujaće ti pragovi bliže glavi (1 - 7,8)
ako je previsoko zujaće viši pragovi.

Ako to utvrdiš a nemaš iskustva sa time, najbolje odnesi majstoru da ti setapuje gitaru, to nije preskupa operacija, a kad se uradi kako treba, čudićeš se razlici :)

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Haralampije » 27 May 2010, 13:48

nikolic025 wrote:Kako vecina stratova (kontam VELIKA vecina) na kojoj god da si tenziji i visini,ima buza i to je car,je..s strata bez buza (iako ti nemas strata,ali opet...)
Strat koji buzzuje,nije dobro setovan,ima neujednacene pragove i los nut. :D

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by nikolic025 » 27 May 2010, 17:38

Pa,j..i ga,ja sam imao cetiri Mexico i dva USA i svaki je zvecao i ako sam ih nosio kod vise majstora i ni jedan nije nista uspeo da uradi,sumnjam da neko ko ima strata i op..di zice dok drzi neki akord i da mu se necuje nista (mislim da ne zveci)...Eventualno ako dignem zice (a to je onda malo z za sviranje) onda ne zveci,ali meni to ni nesmeta,daje mu smek...

User avatar
Haralampije
Posts: 1312
Joined: 04 Sep 2009, 15:00

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Haralampije » 27 May 2010, 19:29

Ne znam,iskljucivo stratove sviram(jedino americke standarde,s onim tremolom sa dva srafa nikad nisam imao,ali dosta drugara ih ima),imam totalno drugacija iskustva(dobro ipak je svako od nas razlicit).
Mozda nacin na koji sviras dovodi do zujanja,ako ti i setovana i sredjena zuji?Jbg,ja ni na kleptonovom stratu nisam dozivljavao buzz,a gitara je sa najnizom akcijom koju sam imao i video na stratu(jos fiksiran tremolo).Na meksikacima(ali i amerima) je obicno nut bio dublje usecen(a mnogi majstori to previde),to sam uvek menjao kostanim(nauljim ga i spreman je) ili graftekom u slucaju da nesto nije ok,ili da buzzuje.Doduse,ako ne smeta ok. :D

aivazovsky
Posts: 87
Joined: 30 Dec 2009, 22:44

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by aivazovsky » 27 May 2010, 19:36

Mozd je nut, mene zeza h zica na otvoreno zuji, tj. buzzuje ima neko govno od silikonskog nut-a, a treba kost, a mrzi me da stavljam, sljaka i ovako dobro, a uzeo sam fendera isto. Jebeno je to kad imas floyd, ja uzedoh bez floyda.

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by ognjen93 » 27 May 2010, 20:38

Pa kad ko ljudi ne kupite Image :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Melnar_89
Posts: 75
Joined: 20 Feb 2008, 22:18

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Melnar_89 » 27 May 2010, 22:52

luka000 wrote:E ovako pre jedno mesec dana, menjao ja zice na gitari, sve skolski kao i uvek jednu po jednu zicu da bi mi floyd ostao u ravni sa gitarom, medjutim iako sam tako radio floyd izleteo iznad tela gitare(nisam menjao debljinu zica, al eto mala razlika u tenziji i ode sve tri lepe), ajde okrenuo ja gitaru zavrtao one srafove, namestio floyd stoji u ravni gitare, ne bezi iz stima, al treca zica na 7 polju, ne znam da l se moze reci zujanje, mute tone e tako nesto, slicna prica i na 6 zici od 12 praga pa na dalje, ajde uzmem ja ona dva srafa sa prednje strane floyda da malo izdignem zice, al onda su mi zice mnogo visoke i opet malo zuji na 7 pragu 3 zice......sve sto sam znao sam pokusao, ako ima neko dobar savet ili predlog nek vika, ako ne moracu ja opet kod cika majstora :( .......
Mora vrat gitre da se sredi.
To nema veze sa zicama,vec rakcija drveta na promenu vremena i dolazi do zveckanja i sl.

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by luka000 » 29 May 2010, 00:10

Hvala drigari, znachi zakljucak je, najverovatnije je vrat u pitanju, koliko cirka moze da me kosta ta popravka? Ja jedino znam za jean&jean, al mi je to u tri lepe od gajbe jel ima neki majstor blize ja sam na Novom beogradu ako neko zna nekog dobrog majstora u Zemunu recimo ? Svaka informacija mi dobro dodje...hvala u svakom slucaju :)

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by Stanko » 29 May 2010, 00:21

Goran
"Goran iz Zemuna"
Izrada i servis gitara
063271020

viewtopic.php?f=18&t=8892
:ziveli:


Edit: meni je fino setup uradio, zadovoljan sam skroz bio ;)

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by luka000 » 29 May 2010, 00:26

hvala puno :ziveli:

ognjen93
Posts: 601
Joined: 02 May 2009, 16:44
Location: Pensacola FL

Re: Zujanje zice na gitari sa floydom

Post by ognjen93 » 29 May 2010, 12:02

Ili u najgorem slucaju, sto ce i Goran da uradi ako ne bude mogao nista drugo da malo osmirglas prag najfinijom smirglom dok ne prestane zujanje, to je opet najradikalnije resenje, i primenjuje se samo kada bas nema drugog resenja....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest