Koji jeftini strat?

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Trzalica
Posts: 525
Joined: 08 Nov 2009, 21:14

Re: Koji jeftini strat?

Post by Trzalica » 02 Jun 2014, 17:08

Evo zanimljivog primera: http://www.kupujemprodajem.com/Squier-B ... r_id=63039
Oglas koji se bavi KOPIJOM Squier-a. :shock: Da, kopijom Skvajer Bullet gitare. Znači, ljudi su počeli i Squier da kopiraju i da neke tamo Aster-e i sl. kopije, preimenuju u Squier. Verovatno iz razloga što jedino Squier ima neku svoju konstantnu vrednost i najveću mogućnost preprodaje. Treba li ovde dodatnog komentara u vezi nabavke jeftinog strata i kog brenda?
Zna se šta je standard i u najnižoj klasi. :D

Edit: Nemam predrasuda prema "HAND MADE" uradcima, ako neki naš "lutijer" izradi čoveku strat gitaru sa svim fizičkim atributima Fender Stratocastera za cenu novog Bullet Squier-a. Onda ću takvog majstora pohvaliti u svakoj temi. Nebitno, može i od bukve ,, i od šper ploča zalepljenih, .. ali uradi jeftin strat kvaliteta kao Aster i sl. budget kopije i respekt. Jer, ako tamo neki konzum dragstor prodavnica može da prodaje gitare za 50€ prosek koje liče na stratocaster i zovu iz pevcima, onda ne vidim prepreku za onoga ko se već odlučio za bavljenje izradom gitara .. valjda je to i posao majstoru - da pravi gitare, a ne samo da čeka žrtve za visoku lovu. To je RADNA kultura i respekt prema celom dijapazonu kupaca tj. svirača.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koji jeftini strat?

Post by Kristijan » 02 Jun 2014, 17:56

Сад још само да неко приупита и за неку јефтинију копију Лес Пола, и има и крв да падне :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koji jeftini strat?

Post by tommytigh77 » 02 Jun 2014, 19:36

Meni su kod Squier stratova jedino smetali tanki pragovi, inače po svemu ostalom, najbolja gitara u kategoriji ''ispod 150 eura''.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Koji jeftini strat?

Post by komil » 02 Jun 2014, 19:58

Što se tiče preprodajne cene Squier Bulleta, ja sam dobio jedan na nagradnoj igri, potpuno nov iz Mitrosa sa celofanom preko. Nisam mogao da ga prodam za 50-60 eura keša, otišao je na kraju u zamenu za pedalu koja je na oglasima bila za te pare. Što se tiče kvaliteta, nisam imao nekih specijalnih zamerki, ali mi je moja korejska bila bolja (Hyundai :) ) . Dosta posle toga sam imao na kratko jednog drugog Squier-a, iz 90-ih sa onim specifičnim logotipom. Taj je imao telo od drveta 100%, i deblje telo od današnjih Squiera. Imao sam ga dosta kratko, uzeo silom prilika u zamenu za uslugu, ali taj me je zaista prijatno iznenadio zvukom na nekim kućnim pojačalima. Njega sam prodao za 50 eura, bogami ni to nije išlo baš glatko, na kraju ju je kupio jedan moj komšija. Sa Marathonom sam prošao slično, s tim što mi se čini da je Marathon bio ipak bolja gitara od oba Squiera, mada mu telo najverovatnije i nije od drveta. Marathon je imao lep sustain, ali i zvuk. Doduše, 'sedla su bila menjana, pa sigurno i to utiče.

Aria-u koju neki ovde hvale nisam imao prilike da probam (pretpostavljam da se radi o novim kineskim Aria-ma).

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Koji jeftini strat?

Post by dejankuki » 02 Jun 2014, 20:19

Gospodo drugovi forumasi.

Imam jednu molbu...

Posto softverski nemamo mogucnost da ubacimo opciju "ignorisi poruke ovog korisnika" najlepse vas molim da jednostavno to odradite mentalno...

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji jeftini strat?

Post by Dersu Uzala » 03 Jun 2014, 05:12

Meni je mnogo gotivnije da mi djitru rade domaci stolari nego nepismene debele Meksikanke cije razumevanje proizvodnje se sastoji u tome da svaka zavrne po jedan sraf ili obavi jednu prostu radnju, jer vise od toga ne kapiraju:

Image
Image
Image
Image

Evo ga Hesus, strucnjak za burito i gitare.

Image

Jos jedan "strucnjak sa zapada".

Image

User avatar
Gagi
Posts: 756
Joined: 28 Apr 2011, 20:16
Location: Timacus regio

Re: Koji jeftini strat?

Post by Gagi » 03 Jun 2014, 07:24

Spoiler:
Image

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Koji jeftini strat?

Post by nesharm » 03 Jun 2014, 09:47

Fascinira me da neko misli da je tesko napraviti kopiju Strata, posle 50 godina aktivnog kopiranja, kao da tu postoji neki mojo...

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Koji jeftini strat?

Post by Overdrive » 03 Jun 2014, 10:10

mislim da se ovde u primeru sa "meksikancima" desio jedan, da kažemo.. logički kolapsić :)

ako strat ima (npr) 20 delova, šta je bolje: da se svakom delu zanatski posveti jedan čovek, ili da se jedan čovek raspline na 20 delova?

druga zagonetka: ko će bolje da radi, zanatlija koji godinama namota (npr) 300 magneta za dan (sa sve kontrolom supervizora) , ili neki majstor koji namota 30 magneta za godinu dana (sa sve kontrolom..ne znam koga)?

Ili ajde da ne budu magneti, neka bude lakiranje gitare, postavljanje čivija, ili pragova.

šta kaže logika, ko bolje radi - onaj čovek koji jednu istu aktivnost ponavlja godinama neprekidno 6-8 sati ili onaj koji je ponavlja sporadično?

ptanja odnosa veštine i kvaliteta? manufaktura ili jedan zanatlija?
to pitanje je rešeno još u XIV veku..

btw da žene nisu izvanredne u obavljanju ovakvih i sličnih radnji, verovatno bi najveće svetske fabrike koje proizvode mnogo složenije proizvode, stavile prst na čelo.

da li bi otišli u bolnicu u kojoj postoji jedan lekar koji leči i kožne bolesti i popravlja zube i vrši operacije srca, ili u neku ga ima više specijalista koji svo svoje vreme posvećuju i najsitnijim detaljima ?




:ziveli:

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Koji jeftini strat?

Post by Milanares » 03 Jun 2014, 10:18

e, aj vi momci pod ruku pa si otvorite poseban topic, blago vama.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji jeftini strat?

Post by Dersu Uzala » 03 Jun 2014, 10:38

Overdrive wrote:mislim da se ovde u primeru sa "meksikancima" desio jedan, da kažemo.. logički kolapsić :)

ako strat ima (npr) 20 delova, šta je bolje: da se svakom delu zanatski posveti jedan čovek, ili da se jedan čovek raspline na 20 delova?

druga zagonetka: ko će bolje da radi, zanatlija koji godinama namota (npr) 300 magneta za dan (sa sve kontrolom supervizora) , ili neki majstor koji namota 30 magneta za godinu dana (sa sve kontrolom..ne znam koga)?

Ili ajde da ne budu magneti, neka bude lakiranje gitare, postavljanje čivija, ili pragova.

šta kaže logika, ko bolje radi - onaj čovek koji jednu istu aktivnost ponavlja godinama neprekidno 6-8 sati ili onaj koji je ponavlja sporadično?

ptanja odnosa veštine i kvaliteta? manufaktura ili jedan zanatlija?
to pitanje je rešeno još u XIV veku..

btw da žene nisu izvanredne u obavljanju ovakvih i sličnih radnji, verovatno bi najveće svetske fabrike koje proizvode mnogo složenije proizvode, stavile prst na čelo.

da li bi otišli u bolnicu u kojoj postoji jedan lekar koji leči i kožne bolesti i popravlja zube i vrši operacije srca, ili u neku ga ima više specijalista koji svo svoje vreme posvećuju i najsitnijim detaljima ?




:ziveli:
Tesko mi da ti odgovorim jer ti je prakticno svaka premisa pogresna.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koji jeftini strat?

Post by Kristijan » 03 Jun 2014, 10:52

nesharm wrote:Fascinira me da neko misli da je tesko napraviti kopiju Strata, posle 50 godina aktivnog kopiranja, kao da tu postoji neki mojo...
Баш тако. И ту се прича завршава. Гитара коју је пројектовао човек који је пре свега био практичар, и који је осмислио како ће гитара лако и јефтино да се прави, и лако и јефтино да се поправља, заиста не може да представља тако крупан залогај за било ког произвођача.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Koji jeftini strat?

Post by Funkomat » 03 Jun 2014, 11:02

I nije, naravno.
Jos kad se uzme u obzir kakva govna danas prodaje fender...

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koji jeftini strat?

Post by Dersu Uzala » 03 Jun 2014, 11:12

Da i ne pricamo da su u startu Fender gitare bile bundled sa pojacalima, jedini cilj u startu je bio da ljudi kupe pojacala a da ne moraju pri tome dodatno da puknu 2-3 puta vise kinte za elektricnu gitaru 'renomirane' firme.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Koji jeftini strat?

Post by komil » 03 Jun 2014, 13:29

Inače, čak i ta jadna nesrećna tvrdnja "što ne napravi majstor ručni rad od 100eura", na veliku žalost, ne odgovara istini. Ja sam admin jedne facebook grupe koja okuplja graditelje gitara, i, u ovom momentu neko, mislim da je iz Rume traži 100 eura (ko zna koliko će na kraju dobiti) za svog Telecastera kojeg je sam napravio, puno drvo, tri magneta. Gitara je svakako u svirljivom stanju, da ne ulazimo u detalje. Naravno, to nikako nije za pohvalu, šteta je kad neko ne može baš ništa da zaradi za neki rad. http://tinyurl.com/nprg2ab

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest