Kako proveriti da li radi

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Kako proveriti da li radi

Post by Jynx » 01 May 2007, 11:25

Uzeo sam neku staru italijansku gitaru, potpuno no name (mislim da negde cak pise i lovely 0_o). Nemam pojacalo, niti bio sta drugo, ali kupio sam juce jedan stereo jack da ga ubacim u gitaru i kabl koji na oba kraja ima onaj klasican prikljucak za zvucnike. Jedan sam stavio u line in u kompjuter, a drugi u taj jack pa u gitaru. Kabl radi, proverio sam, za jack nisam siguran (oba sam kupio na buvljaku). Kada prikljucm gitaru, i npr ukljucim program za stimovanje, on registruje male promene kada okinem zicu, ali veoma male, i uvek iste, nezavisno od zice. Pokusao sam da snimim taj zvuk i da ga pojacam mnogo puta, i otkrio a je to u stvari samo neko ujednaceno zujanje. Kako ja da proverim da li gitara uopste radi, da budem siguran da je vratim nazad vlasniku (on je nije pipnuo 15 godina, stajala je iza necega (orman, krevet), a ne verujem da tek tako od stajanja moze da se zezne...

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 01 May 2007, 11:40

ako kabl nije gitarski, tj. tanak je, onda se nemoj chuditi shto je zvuk slab. Proveri da li je gitara pojachana na gitari, u Volume Controlu selektuj Line In kao Recording device, i vidi koliko je pojachan. Ako ti je takav sluchaj sa kablom, probaj negde naci pravi gitarski kabl, i pretvarach velike banane u malu, pomocu koje cesh ukljuchiti u Line In i tek onda probati. Otvori Sound Recorder (ako nemash ni jedan simulator gitarskog procesora) i probaj da snimish, mada bi trebalo da se chuje i bez toga, ako malo pojachash zvuchnike! Opet ti zavisi i od zvuchne kartice... mada bi trebao moci proveriti da li radi.

Koliko para dajesh za gitaru? ako je dobijash dzaba ili za neke budi poshto pare, proveri vrat, telo, magnete, pa ako ne bude radila, verovatno mozesh da je osposobish za neke male pare!

Pozdrav

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 01 May 2007, 12:54

Kako si uzeo gitaru a da je ne probas da li radi?????????

Verovatno imas nekog drugara koji ima pojacalo ,idi kod njega i probaj :o

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 01 May 2007, 13:18

Nije ni potrebno gitarsko pojačalo, samo je priključi direktno u zvučnike, radiće. A možeš da je povezeš umesto kasetofonske glave, pa kad stisneš play na kasetofonu imaćeš lepu fuzz pedalu. A kako budeš povećavao glasnoću, tako će ti se povećavati i distorzija, tako da je preporučljivo priključiti na kasetofon još neke zvučnike pomoću kojih ćeš stvarno kontrolisati glasnoću.

A mislim da je tvoj problem u potenciometrima. Meni je potencipmetar za glasnoću na području od 0% do 30% "mrtav", i u tom području kako ga okrećem dobijam razne stvari, izmeću ostalog i to tvoje.

I ne treba ti stereo jack, nego mono. Možda se nekako signal spojio sa zemljiom, pa ga tako gubiš.... u svakom slučaju spoji levi i desni kanal na jacku.


I da, kako si koji moj mogao da kupiš gitaru, a da je ne probaš????

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 01 May 2007, 13:41

mislim da nije kupio, nego uzeo da vidi da li valja :)!

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

http://www.youtube.com/watch?v=MfMa2lrFxhY

Post by Bodomovac » 01 May 2007, 14:23

Tim bolje za njega. :D

I samo nešto da dodam na ono prethodno. Kad sam još malo promislio, došao sam do zaključka da mora da je nešto u vezi uzemljenja, jer sam i ja imao isti problem kad sam pogrešno povezao magnet. Tako da ili je u pitanju tvoj kabel ili jack, ili možda neki interni problem u gitari, ali ako nije ništa sa njom radio, onda se nebi ništa ni desilo sa njom, jedino su se eventualno potenciometri mogli zaprljati. A i kad već spominjem potenciometre, izduvaj ih onim sprejom bez obzira dali radi ili ne radi gitara. Tako će bolje raditi/proradiće. :D
I obavezno napravi mono kabel, jer ako je ovako sa stereo kabelom budeš uključivao u neki stereo sistem, imaćeš 50% slabiji signal.

Ali ako opet ne radi, onda zameni kondenzatore u gitari, oni mogu vremenom da probiju. I jedan savet vezano za kondenzatore - ako ne nađeš nigde odgovarajući kapacitet, upadni u neki RTV servis, i nadaj se da će ti dati šta ti treba, jer oni tamo imaju sve. Provereno - tako sam i ja nabavio moj kondenzator!

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 01 May 2007, 14:51

Naravno da je nisam kupio, komsija iz italije dosao na par dana, ja mu rekao da 7 meseci sviram giaru, a on mi kaze da KOD MENE na tavanu stoji jedna stara el gitara...

Planirao sam da je osposobim, ali sam hteo prvo da vidim sta radi a sta ne radi... Ima 2 zice i 5 civija, jeftina je bila i pre (ispravka) 25 godina kad je kupljena..

Nisam znao da treba mono jack, fala na infou.

I jos nesto (ne razumem se u el gitare, kao sto ste do sad primetili), kobilica moze da se mrda... Jel to treba tako? Moze da se dize i spusta, ali jedino sto je drzi je pritisak zica..

Ima dva kompleta (ili whatever you call it) magneta, a primetio sam da obicno ima 3.

Ma ustvari, evo slike...

Image

Image

a evo kabla i jacka

Image

izvinjavam se na slikama carapa u pozadini :D

zaboravio sam da okrenem jednu...

sta bi uopste mogao da uradim s njom? mislim, da li bi mi se vise isplatilio da ovu iscackam i napravim nesto od nje, ili da kupim novu? na planiram da dajem mnogo para, trenutno sviram akustaru, a ovu citsto da probam.. Ionako vise volim elektricni bluz, zbog toga sam je uglavnom i uzeo.. Aj fala na pomoci

User avatar
Bodomovac
Posts: 548
Joined: 10 Feb 2007, 00:29
Location: Subotica
Contact:

Post by Bodomovac » 01 May 2007, 15:23

Sve je u redu sa gitarom, mislim kobilica je ok, čivije baš i nisu :D , a magneti su ok. Ja npr. imam samo jedan humbucker (dva magneta jedan pored drugog), ali nova mašina će imati HH... u svakom slučaju, što imaš manje magneta, toliko si ograničeniji sa zvukom gitare, ali nemoj da se brineš, ta ima dva hum-a (mislim).

A ako te interesuje moje najiskrenije mišljenje, ta gitara ne vredi nikako više od 50eur. Možda bi ti čak bilo isplativije da kupiš Squier-a... ali tu se dovodi u pitanje razlike u kvalitetu, ukoliko te ne zanima mnogo estetika.

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Post by Rocker. » 01 May 2007, 16:50

Moje misljenje-nemoj da se zamajavas sa tim krsom,kupi lepo Squier od 100 evrica i to je to.

User avatar
XtrmntR
Posts: 594
Joined: 02 Sep 2006, 14:59
Location: BG

Post by XtrmntR » 01 May 2007, 16:57

I agree!

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 02 May 2007, 02:30

Kao prvo, lepo su ti rekli-nabavi mono kabl (stereo kablovi se koriste samo kod nekih specifičnih gitara, uglavnom elektro-akustičnih).
Problem može biti i u priključku na muzičkoj kartici ili adapterima konektora jer se često desi da ne postoji dobar kontakt (priključak-banana). Zato probaj da pomeriš malo (levo-desno) bananu da bi eventualno došlo do dobrog kontakta.
Uključi kabl u računar (još bolje u pojačalo ili neku muz. liniju) a na drugom (slobodnom) kraju rukom dodirni vrući vod (vrh banane). Ako se čuje jako zujanje i uz to se registruje jaka promena u programu za štimovanje kabl i kontakt u muz. kartici su verovatno ispravni.
Inače, te stare gitare mogu biti jako interesantne. Ne bih se složio da je gitara "izgubljen slučaj" i siguran sam da uz dobro podešavanje može biti MNOGO, MNOGO bolja od većine novih (jeftinih) gitara a uz to ima i jako zanimljiv, praktično unikatan izgled.
Zato je moj predlog da probaš da je središ, možda uz pomoć nekog iskusnijeg. Koliko vidim jedino trebaš kupiti nove žice, kabl i čivije (koje ne moraju biti vrhunske) a to nisu veliki izdaci.
Što se tiče potenciometara najeftiniji i najpraktičniji način je da ih očistiš (ako za to ima potrebe) alkoholom-ušpricaš malo medicinskog alkohola (iz apoteke) i zatim nekoliko puta okreneš osovinu levo-desno a onda sačekaš desetak minuta da se sve to osuši. Nikako nemoj koristti sprej WD-40 jer je abrazivan i trajno ih može uništiti.
Samo napred. Potrudi se malo i sigurno ćeš imati sasvim solidnu gitaru. Naravno ako u nešto nisi siguran ne brzaj nego se najpre dobro raspitaj (na forumu)

User avatar
Jynx
Posts: 105
Joined: 21 Jan 2007, 22:50
Location: Smederevo / BG Iznad 3 sesira

Post by Jynx » 02 May 2007, 23:43

Ljudi, hvala na savetima

posto se slazem sa videnom da su izdaci veoma mali, sredicu je za neke male pare od sledece stipendije (ono sto mi ostane posle placanja kursa za padobrance :D ). Ne mogu da prolazim opet kroz pretrazivanje gitara na netu i vrsljanje po prodavnicama za novu, dovoljno sam se namucio za ovu akusticnu (uzeo sam alvarez u skymusicu).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest