Za ljubitelje jazz trzalica

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 28 Jul 2014, 21:18

Krenuo sam prvo iz zajebancije, posle malo ozbiljnije da se mlatim sa opisivanjem jazz trzalicama. Odusevilo me kako akusticna gitara reaguje na nijanse medju trzalicama pa sam napravio stranicu gde ce korisnici moci da zadaju sta im je bitno kod trzalice, a da stranica na osnovu mojih nekih ocena izracuna i napravi novu rang listu. Da bi to bilo moguce, to kako ja dozivljavam trzalicu sam probao da razbijem u 10ak "atomicnih" aspekata koje za koje je relativno jednostavnije naci objektivniju ocenu u vidu broja. To radim kroz direktno poredjenje sa vecinom (nekad i sa svim) ostalim trzalicama. Recimo koja je tvrdja trzalica, relativno je jednostavno porediti dve kad ih imas u ruci. Ili koja toplije zvuci, itd.

Interakcija sa korisnikom ide ili preko te varijante custom ocenjivanja, a postoji i mogucnost da sugerisu da je neka ocena u nekoj kategoriji veca ili manja nego sto bi trebalo da bude (strelice pored svake pojedinacne ocene). To se belezi u bazu i na osnovu toga mogu da revidiram neke ocene. Ako bude interesovanja, planiram da omogucim i komentare na nivou svakog modela (kao user reviews), mozda i mogucnost da korisnici unose svoje numericke ocene.

Stigla mi je juce kutija iz elderly sa jos 10ak siroko-dostupnih jazz modela trzalica koje jos nisam opisao, a i poslali su mi neki manji proizvodjaci uzorke svojih "boutique" jazz trzalica, pa ce biti zanimljivo isprobati ih sve i nekako poredjati.

Koga ne mrzi nek baci pogled, otvoren sam za sugestije.

http://diy-fever.com/misc/pointed-pick-roundup/

:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by Kristijan » 29 Jul 2014, 11:16

Доста необичан избор. Оно што ја волим да чујем у тону акустичне гитаре у многоме нестане када се користе овако дебеле трзалице. Није можда најсрећније поређење, али кад се акустична гитара свира овако дебелим трзалицама - безмало да добије неки елемент звука чембала. То још и може да буде понекад занимљиво за соло деоницу, али акорди звуче осиромашено.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 29 Jul 2014, 13:44

Hvala na komentaru. Akusticne jesu bile motivacija ali ne i poenta testa. Jazz trze treba da budu malo deblje. Mada, uzeo sam i neke dosta tanje, od 0.68mm pa navise, ali na kraju ni jedna nije usla u review. Nisam primetio da ove zvuce losije. Zvuci bez veze kad uzmes veliku obicnu trzalicu od 2mm al ove male su bolje malo deblje. Meni bas tanke zvuce kao cembalo jer se natezu prilikom okidanja pa onda ima vise plong-plong akcije koju i cembalo ima :) debele me vise podsecaju na klavir. Nemam sad mogucnosti da snimim nesto kvalitetnije ali probacu na mob. Imam isti model graphtech od 0.68 i 1.4mm. Sve zavisi od ukusa ali meni deblja ne zvuci osiromaseno u poredjenju sa tanjom.

:ziveli:

User avatar
Milanares
Posts: 957
Joined: 16 Jul 2010, 21:15
Location: Novi Sad

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by Milanares » 29 Jul 2014, 13:55

Dunlop Jazztone 205
Dunlop Primetone 3mm pointy
ali električna ...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 29 Jul 2014, 14:07

Stigao mi je jazztone 205 juce, zajedno sa jos 10ak modela. Obicno im dam min nedelju dana da se naviknem i formiram misljenje koje nije prvi utisak.

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by KnightOfDoom » 29 Jul 2014, 20:22

Izvini, gde si nabavio ove Graphtech trzalice? Jel kod nas ili si narucivao ?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by Kristijan » 29 Jul 2014, 20:43

bancika wrote:Meni bas tanke zvuce kao cembalo jer se natezu prilikom okidanja pa onda ima vise plong-plong akcije koju i cembalo ima :) debele me vise podsecaju na klavir.
Хм, да. Кад сам поменуо чембало више сам мислио на онај укрућенији тон који нема особито дуго трајање. Некако ми с дебелим трзалицама на акустичној гитари све повуче на ту страну. Но у праву си, ако бисмо поредили звук танке трзалице и дебеле трзалице на акустичној гитари, можда стварно може да се прича о неком "клавирском" тону с дебелим трзалицама. Нестане она звоњава која је по мени неопходан елемент у звуку акустичне гитаре. Мој је утисак да је тај смирен, воскиран, да кажемо клавирски тон, последња ствар која треба да се деси с акустичном гитаром, као да се претерало с компресором.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by zwelj » 30 Jul 2014, 00:30

Kristijan wrote:Доста необичан избор. Оно што ја волим да чујем у тону акустичне гитаре у многоме нестане када се користе овако дебеле трзалице. Није можда најсрећније поређење, али кад се акустична гитара свира овако дебелим трзалицама - безмало да добије неки елемент звука чембала. То још и може да буде понекад занимљиво за соло деоницу, али акорди звуче осиромашено.
:1:
Dugo sam svirao debele Dunlop Stubby i JazzTone trzalice... Nesumljivo je da imaju neke prednosti ukoliko se koriste deblje zice .12+ i svira mainstream jazz ili pak zele max output ili neki specificni atributi muzickog stila..., medjutim, ako niste zanrovski predeterminisani i ukoliko zanemarimo licne estetske preference vec nam je kriterijum, prevashodno, zvucni output, tj. boja, frekventni i dinamicki opseg kao i karakter samog instrumenta (ukoliko je tako nesto moguce objektivno izolovati), misljenja sam da prava mera lezi u interakciji 'sistema zica i trzalice', medjuzavisnosti tenzije zica, i atributa trzalice, cvrstoca (materijal i debljina), velicina, oblik kao i ugao pada na zice.

Gipkost trzalice je, po meni, vrlo vazna. Sa jedne strane, bolje ekscituje (uvodi u stanje oscilovanja), dok sa druge, svojom mehanickom fleksibilnoscu demfuje stres proizveden udarom o zicu cineci sinusoidu oscilacije ravnijom, uzrokujuci prirodniji sustain... Mera kolicine gipkosti lezi u balansu prenosa energije. (Ukoliko je premekana ne prenosi dovoljno energije na zice sto se ispoljava nedovoljnom pobudom, nedostatkom dinamike i fundamenta a ukoliko je pretvrda, cini veliki stres na zicu u oscilovanju, remeteci prirodu i karakter instrumenta).

Velicina, materijal a pre svega, oblik i ugao pada na zice se manifestuju bojom tj. odnosom fundamenta i harmonika... Ukoliko je vrh ostriji jaci je attack, veci ugao slabiji fundament... Nesto poput apoyanda i tiranda u klasicnoj gitari... Izbor trzalice u velikoj meri utice na ADSR envelopu tona gitare i ponasa se poput mehanickog compressor/limitera i equalizera...

Pravila nema i svako mora pronaci svoju meru i namenu... Najbolje je nabaviti sto vise trzalica razlicitih oblika, materjala, debljina... i experimentisati.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 30 Jul 2014, 01:01

Meni su stubby uzasne, ako si njih koristio kao reprezenta nije cudo sto ne volis deblje :) od svih koje imam trenutno na stolu, a ima jedno 30 modela, stubby je najpriguseniji i najtisi. Napravili su da bude super brza pa onda i ne stignes da preneses energiju u zicu, a ona vec okinuta.

Preporucujem da probate gravittly. Stvarno su kao da si skinuo cebe sa pojacala (ili izvadio mokre carape iz akustare).

Ali inace se slazem da svako treba da izabere za sebe, to je ideja stranice. Ja posto gotivim jazz trze, tema je to. Ne umem uopste obicnim, inace bih napravio i za njih posebno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by Kristijan » 30 Jul 2014, 07:32

Да, Stubby су мени посебно грозне, јер су заправо само потпуно ригидне, а сама контактна зона трзалице и није тако дебела, и онда се добије неки стварно чудан тон. Користио сам и оне прозирне, и најлонске, и то мени једноставно не ради. Међутим, биле су потребне године да укапирам да се ту нешто погрешно збива. Кад сам био клинац, то су биле једне од ретких трзалица које су удешене да можеш да радиш неко хитро плетење, а наравно да сам се у тим годинама ложио на то. Чим сам имао прилике да испробам неке другачије трзалице - било је јасно да има много бољих и кориснијих. На електричној гитари сам доста користио Jazz II, Jazz III и Tortex Jazz (оне црне, као да им је површина мало абразивнија од шарених), и мада увиђам које све предности имају овакве трзалице имам утисак да то свакако нису универзалне трзалице. Дефинитивно имам утисак да је немогуће определити се за једну трзалицу, ако већ тежимо да осмотримо различите аспекте ових и оних трзалица.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by zwelj » 30 Jul 2014, 10:13

Za mene, kljucni faktor izbora trzalice lezi u sferi mentalnog. Kako prevazici sindrom proteze, kako je doziveti kao organsku extenziju a ne kao barijeru na kojoj zamire muzikalno a radja tehnicisticko... Ta potraga za interfaceom integracije bioloskog i arteficijalnog koji treba da bude sinergican dok, zapravo, najcesce biva mesto prekida...

To je glavna determinanta mog izbora trzalice, osecanje integrisanosti, a kako sam prvo svirao klasicnu gitaru, verujem da su mi nokti neki daleki arhetip trzalice i te ideje pripadnosti, te otuda i ta moja preferenca ka vecim, microelasticnim trzalicama sa attackom vece povrsine i blagog ugla, apoyando ekvivalenta.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by Kristijan » 30 Jul 2014, 11:20

Да, ово ми све звучи врло блиско, посебно ово у вези атака, будући да сам и сам прво кренуо од класичне гитаре. После много експериментисања скрасио сам се са целулоидним трзалицама, дебљине M и H ми покривају готово све што очекујем од трзалице, а формат је онај врло обичан, као Фендерове 351 трзалице. Међутим, сасвим разумем да неко ко има другачија стартна искуства на крају има и другачије тежње. Стицајем околности, ја сам баш као дете прво користио трзалице које су вероватно идентичне као ове које данас користим, али само зато што сам се затекао код комшије који је био на одмору, а иначе је био студијски музичар у Швајцарској, и имао свуда по кући трзалице са његовим монограмом, па ми је дао пар комада. Дебљине се не сећам, а свакако су биле целулоидне. Само тада сам мало свирао трзалицом, и даље сам највише окидао прстима. Онда су ми коју годину касније неки људи рекли да НЕ МОЖЕ да се свира брзо и прецизно без мале, дебеле трзалице, и ја сам, немајући довољно искуства, то прихватио као занатску тајну. Годинама сам покушавао да се уклопим у ту слику, али то једноставно није дало резултате. Но то је сада нека сасвим десета прича, тиче се личног укуса, осећаја и навика. Оно због чега сам уопште коментарисао тиче се искључиво онога што могу да чујем без обзира да ли ја свирам, или свира неко други. Не тврдим да могу да кажем да је ето баш то и то прави звук одређеног инструмента. Кад размишљам о акустичној гитари пре свега мислим на оно што ни један други инструмент не може да уради и да замени акустичну гитару, па онда то третирам као једну од специфичности одређеног инструмента. Поприлично са сигуран да доста дебеле трзалице једноставно одстране неке од тих врло специфичних компоненти звука акустичне гитаре.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 30 Jul 2014, 13:48

Stize mi izmedju ostalih i dava jazz. Napravljena od delrina i gume tako da bude elasticna iako je 1.5mm. Meksa je recimo nego tusq od 0.68mm
Super zvuci i zgodna je za drzanje...tako ko voli mekse a hoce jazzy trzalicu, ova mi deluje prilicno dobro. Verovatno cu da ih zadrzim za dalju upotrebu. A i nisu skupe, tek malo vise nego Dunlop.


User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Za ljubitelje jazz trzalica

Post by bancika » 30 Jul 2014, 21:35

Ima interesantnih modela kod tog lika.

Trebalo bi da mi stignu neke od egzoticnijih - timbre tones, wegen, winspear i jos neke. Za blue chip sam uspeo da nadjem onu plastiku od kog se prave, dovoljno za 4 trzalice. Inace je ultra-giga-mega skupa plastika, parce 10x10cm, 2mm debljine kosta preko 100$. Pa cu dati caletu da mi napravi po uzoru na Jazz III i Gravity Sunrise po jednu za pocetak. Da vidimo koliko je do tog materijala mojo BC trzalica.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest