Neck tilt

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Neck tilt

Post by Overdrive » 26 Jan 2015, 12:55

Nisam ovo pitanje hteo da ubacim u temu "Saveti o setupu gitare", jer mislim da zaslužuje posebnu pažnju (a čini mi se da ovu akciju niko ne bi savetovao zbog "tonskih" razloga)

Dakle, kod strat/tele gitara (i uopšte gitara koji imaju vrat na šrafljenje, bez posebnog šrafa za podešavanje ugla vrata) - da li praktikujete sledeću akciju:

- skinete vrat, pogledate ležište, ubacite parče plastike, drveta, papira..i onda tako podešavate ugao pod kojim vrat gitare leži?

Ovo dakle nema veze sa truss rod zatezanjima (koja zapravo samom vratu daju ili oduzimaju luk), već se pretpostavlja da je vrat već sređen zatezanjem ili otpuštanjem truss roda, ali nema pogodan ugao u odnosu na telo gitare.

Znam da je nekima svetogrđe da se bilo šta ubacuje u ovo ležište vrata 8Neki čak gule i farbu odatle, e da bi dobili još "drvenastiji", "prirodniji" zvuk, sustain bla bla..ali, recimo da želite da postignete višu akciju žica, ali vam gitara tako postan neudobnija za sviranje

Da li ste probavali ovo? Kakvi su rezultati?




Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Neck tilt

Post by Funkomat » 26 Jan 2015, 13:07

Ako bih morao da pravim shim, stavio bih komad drveta da ide celom duzinom spoja vrata i tela.
Ovo ubacivanje na jednom kraju def ne bih radio.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Neck tilt

Post by Funkomat » 26 Jan 2015, 13:08

Mada iskreno, ne kontam bas ni u kojoj situaciji bi to moralo da se radi... :hmm:
nek tru

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 26 Jan 2015, 13:11

ok, ali to se regularno - radi?

Meni se ovo čini kao neka "krajnja" mera kad baš ništa oko podešavanja akcije ne pomaže mnogo

Ipak, čini se da ljudi zarad veće udobnosti ovu akciju opušteno sprovode kao nešto što se podrazumeva?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 26 Jan 2015, 13:37

U stvari (sad nešto gledam) interesuje me da li se ovo tiltovanje radi samo kada se želi niža akcija?

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Neck tilt

Post by Rockatansky » 26 Jan 2015, 16:24

Ne kontam bas da ovo moze da da nizu akciju razlicito od spustanja sedla recimo... :|

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Neck tilt

Post by Funkomat » 26 Jan 2015, 17:14

pa da to je za spustanje zica kad sedla vise ne mogu da se spuste ali treba bas neki zajeb da se desi sa vratom pa da to vec nije kako treba bez toga

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Neck tilt

Post by Dersu Uzala » 26 Jan 2015, 17:50

To se obicno radi kod gitara sa tremolom gde radijus trmeoloa (sa ili bez top locka) ne odgovara radijusu vrata. Ondak mora da se shimuje. Ili ako neko koristi top lock ali hoce da ga spusti nize, pa skine top lock, naglodje drvo, vrati nazad top lock ali onda mora malo da digne tremolo a posto digne trmeolo da sad ne bi bio opet blesav ugao i zice visoko na visokim pragovima onda se to malo shimom 'nagne' ko sto Gibson pravi vratove pod uglom (ali je njihov ugao radikalniji).

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 28 Jan 2015, 08:54

Overdrive wrote:.ali, recimo da želite da postignete višu akciju žica, ali vam gitara tako postan neudobnija za sviranje

Da li ste probavali ovo? Kakvi su rezultati?
ako shimujes vrat napravices ugao a'la LP i onda zice dodju blize vratu, ne dalje (naravno, bez menjanja visine sedla). Tako da mislim da se ova operacija najcesce izvesava da bi snizio akciju kad ne mozes da je snizis dalje sedlima. Ili ako volis da imas vise prostora izmedju zica i tela.

Btw, I onaj shitty fender micro tilt nije mnogo bolji od ubacivanja shima. To je obican srafcic koji izlazi iz tela i gura vrat na gore...tako da se skroz gubi kontakt izmedju tela i vrata. Glupo band-aid resenje za problem koji ne bi ni trebalo da postoji da je gitara dobro napravljena u startu.

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Neck tilt

Post by fattwang » 28 Jan 2015, 09:12

bancika wrote: problem koji ne bi ni trebalo da postoji da je gitara dobro napravljena u startu.
Leo Fender je bio Henri Ford gitarske industrije. Tako je zamislio konstrukciju gitara koje se prave od dve daske koje su međusobno zašrafljene.
Umetak je postojao od prvih dana. Strat iz 1958 godine, na slici se vidi umetak a o zvuku ne treba trošiti reči.
Image
[youtube]0epDMFtCjCw&x-yt-cl=84838260&x-yt-ts=1422327029[/youtube]

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 28 Jan 2015, 10:21

fattwang wrote:
bancika wrote: problem koji ne bi ni trebalo da postoji da je gitara dobro napravljena u startu.
Leo Fender je bio Henri Ford gitarske industrije. Tako je zamislio konstrukciju gitara koje se prave od dve daske koje su međusobno zašrafljene.
Umetak je postojao od prvih dana. Strat iz 1958 godine, na slici se vidi umetak a o zvuku ne treba trošiti reči.
ma ok, samo je fakat da nisu to stavili zato sto je to apsolutno najbolje resenje...samo je najlakse da se uradi i omogucava im da masovno proizvode vratove i tela i uparuju ih kako hoce...to je patch koji njima olaksava zivot, ne donosi nama nista. Tesko je reci kako bi ta ista gitara zvucala da ima dobro uradjen pocket koji pasuje kako treba. Mozda bi se primetilo, mozda i ne bi.

Recimo martin uparuje vrat i telo za akusticne, i celim tokom proizvodnje se zna koji vrat odgovara kom telu. Kad dodje vreme da se montira, rucno deljaju i vrat i telo da se to savrseno uklopi. Da li je bitno? Ne znam, ali volim da mislim da se neko potrudio oko mog instrumenta, ne da ga je pravio sa entuzijazmom nekog ko pravi tarabe :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 28 Jan 2015, 11:39

fender strat nije gitara idealnog dizajna, to je poznato i ko zna, možda je i dobro što je tako, jer se raznim podešavanjima i eksperimentisanjima dolazilo i do novih zvukovnih rešenja, a ona opet podstakla neku novu muziku isl..

Što se mog strata tiče, on je reissue 50' i ima soft "V" vrat koji je ravniji kod prvih 5-6 pragova, a onda se sve više zaobljuje oko 12-tog i dalje..

Cela gitara kao da je pravljena za nisku akciju, međutim ja volim da su žice malko visočije jer mi se onda i zvuk čini kristalniji, zvonkiji..lakše ide vibrato itd

Hteo sam dakle da imam malo višu akciju, a opuštenije žice 10" (za Eb štim), ali šta se dešava..kada podignem sedla ( maksimalno, dok ona 2 šrafića skoro ne nestanu iz rupa), onda dobijem da su žice prenapregnute, u gornjim pragovima previsoke, a dole kod nuta opet preniske

Malo sam odvrtao truss rod, probao sa springovima opuštenim, nategnutim..opet isto.

Da pojednostavim, hteo bih da nekako žice budu od prvog do poslednjeg praga, približno jednako udaljene od pragova (znam da mora da ima malu uzbrdicu, ali ok..) i da žice budu dakle malo visočije, ali relaksirane. Ovako, kada ih podignem, one dobiju na visini ali i na tenziji.

Kod drugog strata (koji gore ima ravniji radijus) žice su više, ali nekako opuštenije i lakše za sviranje.

Tremolo blok leži na telu, da napomenem i to, nije baš zakucan, ali ima mali hod jer tu i tamo koristim ručicu.

Razmišljao sam da podignem nut, ali me nešto mrzi da petljam sa tim. Ne znam ni koliko je to preporučivo?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Neck tilt

Post by bancika » 28 Jan 2015, 11:47

mozes da dizes nut al nemoj da preteras jer ces da zeznes intonaciju na prvih nekoliko pragova. Problem je sto kad pritisnes zicu uz prag ton ode malo vislje jer si nategao zicu za malo. Prabaj ovaj test - pritisnes zicu na trecem pragu i gledaj koliko ima izmedju zice i prvog praga. Treba da bude bas malo, mozda 0.2-0.5mm. Ne bi trebalo da dodiruje da ne bi zujalo, a ne ni vise da ne zeza intonacija.

Ovo mi je cudno
ima soft "V" vrat koji je ravniji kod prvih 5-6 pragova, a onda se sve više zaobljuje oko 12-tog i dalje..
jesi siguran da nije obrnuto? Ako mislis na compound radius, on se pravi da bude obliji blize nutu, ravniji blize telu. Ne pravi se obrnuto koliko znam.

Image

A inace se slazem da vislje zice bolje zvuce. Godinama sam ih lepio uz vrat, ali definitivno mi bolje zvuce kad su vislje.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Neck tilt

Post by Overdrive » 28 Jan 2015, 11:51

e, obrnuto ,da

nikako da skapiram te radijuse, kad su veći kad su manji

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: Neck tilt

Post by Funkomat » 29 Jan 2015, 10:36

sve bi to bilo ok da ta gitara ne kosta 170 hiljada dinara... :cekic:
daj te pare nekom majstoru i gitaru neces morati da stimas a ne da guras ***** materine izmedju vrata i tela kako bi mogao da je sviras

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest