Versatilna elektricna gitara za bluz

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
Akilots
Posts: 13
Joined: 21 Jul 2010, 02:06

Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by Akilots » 28 Dec 2016, 21:29

Koja je po vama najversatilnija gitara za sviranje bluza do 500-600e?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by Cortex » 28 Dec 2016, 23:30

Fender Stratocaster.

Akilots
Posts: 13
Joined: 21 Jul 2010, 02:06

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by Akilots » 28 Dec 2016, 23:57

Hvala Cortex.

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by ssmc » 29 Dec 2016, 01:12

Cortex wrote:Fender Stratocaster.
:1:

Akilots
Posts: 13
Joined: 21 Jul 2010, 02:06

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by Akilots » 29 Dec 2016, 01:23

Dvoumim se izmedju Strata i Epi 339-ke.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by hipihill » 29 Dec 2016, 10:40

Ne postoji gitara za blues, izuzimam neke specifikume kao što su steel gitare ili diddley bow na primer. Gledamo da ličimo na neke poznate likove pa ih imitiramo u mnogo čemu pa i u tome koje i kakve gitare kupujemo. Istorijski najviše su se koristile šuplje gitare jer su takve postojale, magneti su bili neki tipa P90 otprilike.

U tom smislu preporučio bih ti Epiphone Sheraton ili 339 modele. Oba sam probao i rade fantastično za cenovni razred. Sheraton je velika gitara, ali ima i veći ton [to se ;uje na svirci, u sobi baš i ne. 339 je zgodna po gabaritu i svira za sve pare, ozbiljna preporuka. Još jedan Epiphone je vredan pažnje, a to je model Riviara P93. Ima tri P90 magneta i bigsby i moguće je dobiti kombinovanjem pregršt tonskih kombinacija. Ove tri gitare su upotrebljive u svim muzičkim žanrovima. Prednost im je u tome što i bez bilo kakvih pedala zvuče sjajno.

Od gitara sa humbuckerima preporučio bih ti još i Les Paul koji se mnogo koristi u bluesu. Za pare koje imaš Epiphone je sasvim dobar izbor. Kažu da je odličan i Vintage, ali lično sam ga jedino probao kratko u nekoj radnji pre mnogo godina i nemam neki jasan stav.

Od gitara sa singlovima Stratocaster i Telecaster su nezaobilazne. Lično više volim ton Telecastera, ali Stratocaster je prvo eronomičniji, drugo upotrebljiviji sa svoja tri magneta, 5 pozicija i tremolom.

To je mj izbor, a ponavljam da sa svakom možeš da sviraš blues.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Alfonso

Post by alfonso » 29 Dec 2016, 10:55

Ja uvek svima,kada traze raznovrsnost, preporucim hss strata. Pa cu i tebi :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by bancika » 29 Dec 2016, 11:18

Akilots wrote:Dvoumim se izmedju Strata i Epi 339-ke.
to ti ne moze niko pomoci, previse su drugacije i nije bitno sta drugim ljudima vise odgovara. Probaj lepo pa uzmi sta ti se vise svidja :)

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by MIKI-DJORDJE » 29 Dec 2016, 11:55

Akilots wrote:Dvoumim se izmedju Strata i Epi 339-ke.
Ako ne moraju biti bash odredjene marke iskerno za 500-600E ti mozesh kupiti obe , ok nije 339 ali je kao 335 Hamer gitare Echotone imam je i radi kao zmaj tj super sada sve te polu akustare kako ih ja zovem mada je to potpuno netacan izraz su skolne jakom fatback-u / mikrofoniji no i za to ima leka, vidjao sam ih za ispod 300 e

a drugu gitaru a la strat imash Blade ili Vitage koji su po meni boljshe ili bar u rangu sa mexicom ima tu josh firmi...

Za bluez kad pitash meni je prva asocijacija Gibaja Gibson ili bilo sta a la LP tj set in neck ili josh bolje necktrough - sutain naravno je razlog, a i sviraci koje ja volim naginju tom zvuku osim Hedrixa koji ajd vezuje se naj vishe za strata mada svirao je on i SGja i V itd....Neko ce reci nije to tipican bluser ono i nije vec neki blues rock krsti ga kako zelish

i druga asocijacaija za strata mi je Jeff Beck opet nije ni on klasican bluser mada svira ''za sve pare '' ☺ , a opet nekome je naj naj kad je svirao LP

Ja bih rekao da sednesh i napravish listu koje svirace volish, prouci malo karijeru sta su koristili i cesto cesh videti da im je ton slican ma koju god gitaru imali u rukama, ali naravno znaci alat-gitara i te kako

npr Johnny Winter nikad mi nije bilo jasno sta izlazi iz one male bezglave naprave za Gibija ok, ali ton je vec personalna k-ka

ako mozesh obavezno probaj sve te gitare o kojima razmisljash i naj vaznije u svemu je sta ti mislish jer ti cesh je svirati te ako imash neku dvojbu ti si koji donosi sud , ja sam gresio svi mi kazu zemi strat a srce vuce n LP i ono em ga kupih em nije mi to to i odna gubish u transakcijama....ne videh predjasnje savete , no ne mozesh svirai blues na Inabezu 777 ko zna ono mozesh ali nije to taj zvuk, morao bi se modifikovat naj vishe abog FR....

U tvom slucaju ako si za strata probaj , verujem najbolje kod nekog druga jer u prodavincama ajd mozda i budu fini pa ti daju da isprobash bez obaveze mada ☺...

A oko zvuka i magneta imash ove sto se splitiju, tu je jako vazna visina magneta ljudi cesto trace da kupe nove a nikad im nisu promenili visinu trebel, bass strane itd, isto tako da li ces svirati tik uz bridz ili na samom vratu to je ogromana promena u zvuku po meni veci nego da drzish ruku u jednom mestu kao mnogi i saltash magnete, baci pogled sta rade pojedini samo sa 1 ili 2 humbuckera ili samo 1 humom koji se splituje...

puno srece sta god da odaberesh , firma je nevazna osim daj Boze da dogurash dotle pa da sutra imash nekog spoznora e onda ok tad je firma vazna tek bar meni - postaje posao

cao.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by Rockatansky » 29 Dec 2016, 12:27

bancika wrote:Probaj lepo pa uzmi sta ti se vise svidja :)
Pa da i to i vizuelno i funkcionalno.... I naravno ako ce da svira glasno, onda nikako hollow body, zbog fatbacka.

User avatar
merk
Posts: 389
Joined: 01 Apr 2010, 10:05

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by merk » 29 Dec 2016, 13:37

pričate li vi to o feedbacku ili?
ja sam dosad imao nekoliko hollow body gitara npr. les paul signature, gibson super 400 (archtop), 335, 339, hagstrom viking i probao još više njih i jako je ovisno od gitare do gitare. u normalnim okolnostima sve rade svoj posao bez feedbacka, a sasvim je normalno, da kod stvarno glasnog sviranja dolazi do mikrofonije. ali opet: svirali su ih i john lennon, eric clapton, gary moore, bb king, ... a i dandanas sviraju na njima larry carlton, robben ford, gary clark, lee ritenur, dave grohl, ... znači od popa, jazza, rocka, ...

MIKI-DJORDJE
Posts: 1200
Joined: 25 Dec 2016, 20:52

Re: Versatilna elektricna gitara za bluz

Post by MIKI-DJORDJE » 30 Dec 2016, 10:38

ja pricam o fatback-u/feedback-u fatback namerno u zargonu, usled kontrole istod dlanom pa podebljavanja tona, zato sam i rekao momku da istrazi karijere i ko je to spomenuo. Znaci feadback ukoliko momak pocinje da svira treba se nacuti kontrolisati. Naravno da ce u u klubovima svirati glasno ili sutra na nekom vecem stage-u gde ce imati i monitore itd itd...

ako je dovoljno daleko od pojacala moze spojiti i 3 marshala od 100W i ne osetiti mikorfoniju

ja sam mislio da nema problema bash u tim manjim klubovima kad se priblizi pojacalu podloznije su tome nego li solid body, pa i gitare sa chamber -- supljinama napravljenim bash da namerno lepo fidbekuju ili pak olaksaju tezinu ...zato sam i stavio da ima resenja , za neka i nije potrebno uciti tehniku klik na prekidach i gotovo zavisno od magneta i elektronike.

Ja mikrofoniju volim i ako sam morao imati archtop,hollow-body i razne semi-acoustic gitare zbog akademije , nisam hteo potezati izraze zato kazah polu-akusticne ,ima puno gitara tog tipa i trebaiu dani sve to pobrojati .

mnogi metal sviraci ih koriste taj polu akustcni svet ...kad su vec mnogi spomentu ajd nekog naseg Alex Lifson -a ili ti Aleksandra Zivojinovica iz Rush-a, ono nije ni cudo sto se covek nikad nije pozivao na poreklo previshe.....cak ga cenim da mnogi ne znaju da su mu roditelji odavde. poenta je njegov Gibson sa pocetka karijere.

momak je pitao za 500-600e sta sam znao napisah sa najboljom namerom

Ako si u Nishu ili blizu ti naidji probaj... imam nesto gitara ovde i 3 pojacala sat vremena mogu da odvojim .

u svakom slucaju njegov novac on ce je svirati.....

jedini savet koji bi mogao dati svakom mladjem kolegi je da od onih koji insistiraju da nesto mora ili zele stisnuti muziku u kalupe treba izbegavati, hocesh li ti drzati plac preko vrata, iza vrata, uciti CAGED, 3 note sistem, sta god..uzmi od svega sta ti treba i sta ti se svidja a oni koji vole ratovati oko terminologije neka ratuju, to je trosenje vremena koje mozesh upotrebiti na mnogo bolje nacine ako zelish napraviti nesto sa muzikom.

puno srece u odabiru.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest