Pojacala od preko 200W

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Pojacala od preko 200W

Post by Funkd » 12 Aug 2011, 03:43

Ovako, da bih vas malo uputio u pitanje red je da se predstavim, Bass sviram malo jace od godinu dana. Sa ortakom (klavijaturistom) sam napravio bend koji radi jazz funk obrade. Pokidali smo se (posebno ja) od rada, vezbanja, cimanja i trenutno smo najpopularniji bend u nasem gradu i okolini (upravo krecemo po Beogradu gde se vec otimaju oko nas). Sviramo Jamiroquai, Brand New Heavies, Incognito, Moloko...

Sto se tice sviranja, moj progres je neosporiv i iako ja za sebe kazem da i dalje nemam pojma da sviram bass, neki mnogo kompetentniji ljudi tvrde suprotno... u svakom slucaju, sto se tice opreme tu sam sasvim sigurno neznalica (do sad sam vas smorio sam ovime) !

Pitanje je sledece: Zasto kupujete pojacala preko 200W. Bilo da su tranzistorci, lampe, kabineti... Nikako ne mogu da skontam njihovu prakticnu primenu. Kad sviras u klubu imas obezbedjen razglas i tu cak i kvalitetnih 60W radi posao kontrole. Ja sviram na Peavey TNT od 130W i nikad ga nisam mucio vise od 40%. Kad si na bini, na festivalu, podrazumeva se da je obezbedjena binska oprema, odnosno pojacala (300+, pa cak i tamo imas monitore kroz koje mozes da pustis sebe). Osim ako ste svi vi basisti bendova koji imaju svoje koncerte? O.o Znaci nikako ne kontam razlog kupovine tolikih zveri osim ako ne radis sa ozvucenjem pa onda iste iznajmljujes... Opet kazem, sto se tice opreme znanje mi je ograniceno, pa me uputite u znacaj kupovine istih...

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Pojacala od preko 200W

Post by MetalFunk » 12 Aug 2011, 06:41

Funkd wrote:Sto se tice sviranja, moj progres je neosporiv i iako ja za sebe kazem da i dalje nemam pojma da sviram bass, neki mnogo kompetentniji ljudi tvrde suprotno...
Nikad nisi zadovoljan sobom kao muzicarem. Tako stoje stvari kod svih. : )
Mali off.

:ziveli:

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Solomon » 12 Aug 2011, 11:06

pa tebi ne treba kad sviras samo sa klavijaturistom :mrgreen:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Funkd » 12 Aug 2011, 13:37

MetalFunk wrote:
Funkd wrote:Sto se tice sviranja, moj progres je neosporiv i iako ja za sebe kazem da i dalje nemam pojma da sviram bass, neki mnogo kompetentniji ljudi tvrde suprotno...
Nikad nisi zadovoljan sobom kao muzicarem. Tako stoje stvari kod svih. : )
Mali off.

:ziveli:
Naravno. Ovo je receno da me neko ne bi skontao kao totalnu neznalicu, ili, jos gore, nafuranog bass player-a.. :ziveli:
Solomon wrote:pa tebi ne treba kad sviras samo sa klavijaturistom :mrgreen:
:lol: Smatrajuci da je to za ovo pitanje nebitno, zaboravih da pomenem da su se u medjuvremenu tu negde nasli i gitarista, bubnjar, saksofonista, zenski vokal, ponekad i perkusionista i jos jedna gitara... bla bla :mrgreen:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pojacala od preko 200W

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2011, 14:11

Snaga pojačala u aktuelno vreme tržišne ekonomije je relativna stvar, ultra novo pojačalo od 320w mož da se čuje manje glasno nego Peavey iz 82 od 60w... :? Tako da... kupiš pojačalo za sve pare i što više snage, tek za svaki slučaj :cry:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Bozha » 12 Aug 2011, 14:25

Ceif, prika, ceif! Da mi je da na ovo zagudim, pa da me boli uvo i za prostoriju i drvo i magnet, visoke, srednje, niske i probijanje kroz mix: http://www.limundo.com/kupovina/Muzika- ... ge/3189501 :mrgreen:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Rocket Roll » 12 Aug 2011, 14:31

Snažno pojačalo može da izbaci glasan signal bez izobličenja, što je ključno za bas.

Laika, amatera i diletanta prepoznaješ po tome što pita: "Zar to nije preglasno?" Laik, amater i diletant ne shvataju da je glasno pojačalo kao kamionski motor - ono treba jako da povuče - a ne kao motor Formule 1, kojem je namena da zuji osamsto na sat. 200W ne treba da se čuje do Avale, nego da ima cojones do poda.

Stvoriti veoma glasan a veoma neizobličen signal je veoma teško, jer niske frekvencije teško "prolaze". Njih je teško pojačati, još teže izbaciti. Imati bass rig od 200W ili više znači nadati se da će to pojačalo moći da se trka sa gitarskim lampašem od 50W, kojem je poenta samo da se dernja. U takvom scenariju, basista može da se nada da će i dalje zvučati onako kako treba da zvuči, umesto da mu od zvuka ostane samo mutljag.

Obično se kaže "basisti treba dupla snaga u odnosu na gitaristu", ali realno je 4:1.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Pojacala od preko 200W

Post by sirac-šunka » 12 Aug 2011, 19:44

Eto, objasnio! Topic lock! :mrgreen:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Pojacala od preko 200W

Post by michabass » 12 Aug 2011, 21:32

sirac-šunka wrote:Eto, objasnio! Topic lock! :mrgreen:
Ma nema šanse da je sad sve jasno! Biće tu još pitanja i podpitanja.....a što, a kako, a zašto to sad?? :mrgreen:

Image

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Dersu Uzala » 12 Aug 2011, 23:19

Funkd wrote:
Pitanje je sledece: Zasto kupujete pojacala preko 200W. Bilo da su tranzistorci, lampe, kabineti...
Rocket ti je odgovorio na pitanje sa prakticne strane. Medjutim pojacalo od 200w (nominalnih) bilo da je za bass, gitaru ili klavijature, u tranzistorskoj ili lampaskoj izvedbi, bitno se razlikuje. 'Nominalnost' zavisi od proizvodjaca, tojest od toga koji operativni rezim rada oni preporucuju. Tvoj TNT ima 130w ali na 4 Ohma. Na 8 Ohma vec dostize clipping (distorziju) na 85w (pise mu u manualu). Dalje, tih 130w na 4 Ohma su definisani za D-klasu rezima rada a gitarski lampasi najcesce rade u AB ili u A klasi. Zato im se 'nominalni' rejting razlikuje. Drugim recima, pricamo o babama i zabama. Mnoga, da ne kazem vecina bass pojacala poslednjih 10 godina, pravljenih u SS tehnologiji, posebno u MOSFET tehnologiji rade u prekidackom rezimu rada tojest D-klasi. Gitarska pojacala jok. Nijedno jedino. Prema tome, uporedjivati snagu izmedju ovih komponenti je besmisleno utoliko kao uporedjivati kosarkasa vicnog trojkama i fudbalera vicnog izvodjenju penala recimo. :ziveli:

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Funkd » 13 Aug 2011, 16:44

O da, ja sam totalni gear amater. Ali razmisljam sasvim logicno, ali i logika se zasniva na informacijama koje znam. A ne znam mnogo. Znaci i dalje mislim da niste razumeli skroz sta sam pitao...
Rocket Roll wrote:Laik, amater i diletant ne shvataju da je glasno pojačalo kao kamionski motor - ono treba jako da povuče - a ne kao motor Formule 1, kojem je namena da zuji osamsto na sat. 200W ne treba da se čuje do Avale, nego da ima cojones do poda.
Pa (bre) sviram na bass pojacalu i naravno da znam da ti treba snaga.
Ali hajde da ja preformulisem tvoje poredjenje. Taj isti kamion ima recimo motor od 8000cm³, i sad dodje drugi kamiondzija i kaze ti "E, ja u moju masinu stavio cudo od 25000 i jos sam mu roknuo i 2 kompresora cisto ako mi zafali malo SNAGE" i ti se pitas "Koji ce mu to ku*ac" a on ti kaze "Pa druze, znas, snaga je najbitnija kod kamiona i bla bla bla.." stvari koje vec znas ako vozis taj isti. I onda kazes sebi - da, on je u pravu ili ipak pomislis da to sto on radi nema veze s mozgom?

Opet ponavljam, pitanje je se tice jedino prakse! Znaci da, kad sviras u klubu i kad iz pojacala ides u razglas, ne treba ti zver od pojacala (koje sluzi za binu). Mojih 130W posalje odlican signal u miksetu, cak mi tonac sugerise i da ga smanjim. I ponavljam - da, na bini (koncert/festival) ti treba zver ali zasto kupovati iste i drzati ih kuci kada na koncertu/festivalu imas obezbedjenu binsku opremu odnosno - pojacala?
Mnoga, da ne kazem vecina bass pojacala poslednjih 10 godina, pravljenih u SS tehnologiji, posebno u MOSFET tehnologiji rade u prekidackom rezimu rada tojest D-klasi. Gitarska pojacala jok. Nijedno jedino. Prema tome, uporedjivati snagu izmedju ovih komponenti je besmisleno utoliko kao uporedjivati kosarkasa vicnog trojkama i fudbalera vicnog izvodjenju penala recimo.
Ne znam kako dodjosmo do uporedjivanja sa gitarskim pojacalima... Gde sam ja pomenuo to :)

Znaci poslednji put - pitanje je vezano za prakticnost posedovanja ogromnog pojacala!

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Solomon » 13 Aug 2011, 21:05

pa ako sviras sam u sobi onda ti je i 10 W puno, ali ako ides na probe sa gitaristom, bubnjarem, vokalom, klavijaturom onda ce ti trebati snage, nikad ne znas da li je gitarista neki manijak sa 100W lampasem koji misli da je bog i odvrce se ko konj, zato ti treba pojacalo da bi i ti tu negdje mogao da se cujes, a i kao sto je roket rekao za bass treba barem 2-3 puta vise W nego od gitarskog , posto za nize frekvencije treba mnogo vise snage da bi se protjerale istom glasnocom, a na koncertu ili svirci u nekom klubu nemas uvijek ozvucenje dobro, i ako imas onda iskoristis pojacalo kao monitor da se cujes na bini, a DIbox saljes u mix na razglas, ili recimo odvrnes ga i onad imas i zvuk suvog bassa sa DIboxa i imas obojen zvuk sa pojacala i zajedno dobijes mozda nesto ljepsi zvuk :ziveli: uvijek je bolje imati kvalitetno pojacalo sa dovoljno W nego neko sobno od 15-30, nikad ne znas kada ti mzoe zatrebati :)
i ne zavisi ti od W kakav ce biti signal iz DIout u mixu, ako je neko krs pojacalo od 100-200 evra i signal iz DIouta ce biti krs, a ako imas npr trejsa imaces i odlican zvuk iz pojacala i jos bolji zvuk iz DI-a i boli te tuki :mrgreen:

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Tiki the Boyler » 14 Aug 2011, 03:31

Funkd...
koliko ja vidim ti si ovde u startu postavio sebe kao referencu i pitaš se zašto drugi razmišljaju drugačije. Ako tako gledaš na stvari teško da će te neko natjerati da promijeniš stav. (iako nikome i nije stalo do toga da mijenja Tvoj Stav).

Ali da se ne bavimo filozofijom... a Rocket je fino objasnio tehničku stranu problema, evo praktičnog odgovora iz mog ugla.
Ja sviram veliko pojačalo jer mi tako godi! Tonski mi leži i iz njega dobijam ono što želim čuti. U svakoj situaciji. Uopšte nisam opterećen time da li sviram na 3 ili 7... to zavisi od uslova na bini, ali... uvijek i bez obzira na sve imam ton koji želim čuti. Prosto.
Pritom mi konfiguracija koja se sastoji od glave i dva boksa sa 4x10" omogućavaju da radim u half ili full stack varijanti i tako se dodatno prilagodim uslovima svirke, postavi benda, bla, bla... Na sve to moj stil sviranja mi i u full stack varijanti sa glavom na maksimumu omogućava da u jednom trenutku predem kao mala maca, a u sledećem grmim ko Sveti Ilija jer - tako mi se sviđa!

Ili još plastičnije... na mnogo sam svirki otputovao Golfom Dvojkom i to je radilo posao. Ne možeš vjerovati šta sve stane u njega.
Ali otkad na svirke idem kombijem ne pada mi na pamet da se opet guram u Golfa. Em mi je sva oprema složena kako treba, em mogu i neke fine mace da povezem na svirku... :)

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Funkd » 14 Aug 2011, 13:22

Tiki the Boyler wrote:Funkd...
koliko ja vidim ti si ovde u startu postavio sebe kao referencu i pitaš se zašto drugi razmišljaju drugačije. Ako tako gledaš na stvari teško da će te neko natjerati da promijeniš stav. (iako nikome i nije stalo do toga da mijenja Tvoj Stav).
Gresis, ja se samo pitam zasto mi svi odgovaraju na pitanje koje nisam postavio. :) A stavovi se preispituju i misljenja se sukobljavaju, naravno.

Ali hvala na postu, ti si prvi koji rece ono sto me je zanimalo :bow:
Kontam ja da ti volis svoj ton iz svojeg pojacala, samo mi je zao sto lomis kicmu sa tim, a mislim da prava snaga iz kabineta treba jedino na bini. Tu se ogradjujem! Mozda (samo) za muziku koju ja sviram u klubu ne treba 600W odvrnutih do kraja.

Solomon wrote:nikad ne znas da li je gitarista neki manijak sa 100W lampasem koji misli da je bog i odvrce se ko konj, zato ti treba pojacalo da bi i ti tu negdje mogao da se cujes, a i kao sto je roket rekao za bass treba barem 2-3 puta vise W nego od gitarskog , posto za nize frekvencije treba mnogo vise snage da bi se protjerale istom glasnocom
Joooooj :D dosta vise poredjenja sa gitarskim. Nisam to ni pitao i savrseno mi je jasno da bass treba da ima 2 - 3 x vise! :)
I znam da mi gitarista nije manijak i nema lampasa i ne odvrce se ko konj... uh jbt, pa ja znam svog gitaristu! :O.o: :ziveli:

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Pojacala od preko 200W

Post by Solomon » 14 Aug 2011, 14:43

pa pitao si zasto kupujemo pojacala od 200W i dobio si odgovor zbog gitarista, i sta sad ne smijem da pomenem gitarsko pojacalo ? :mrgreen: :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest