Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by nnkvocka » 28 Oct 2011, 16:56

Pozdrav ljudi, posle kratke pauze i skupljanja vremena, konacno i ja da vam se javim sa raznim novostima! Ova tema ce biti bogati offtopic, ali sam je nazvao tako zato sto sam zeleo da podelim sa vama svoja iskustva, pozitivne i negativne impresije koje sam stekao na "sluzbenom" putu u Nemackoj. First thing first, nije bio poslovni put vec sam isao u Keln na EUROBLAST festival (DJENT fest) da sviram sa bendom Destiny Potato (ko hoce da čekira, moze ovde: http://www.facebook.com/destinypotato). Zbog vremenskih nesklada, morali smo da odemo tamo 2 dana ranije jer smo tada imali let, tako da nisam gubio vreme i cekao svirku da pocne vec sam iskoristio slobodno vreme da konacno vidim sveta (bass opermu) i oprobam se u necemu sto u Srbiji sigurno necu videti za zivota. MUSIC STORE, najveca prodavnica muzicke opreme u evropi, tako kazu.. Zgrada je nesto poput TC Ušće, samo sa 5 spratova i sve su iskljucivo muzicki instrumenti i prateca oprema...bez kioska sa pljeskavicama, friziderima za sladoled, secerna vuna i cigojnera koji zavija na Korg PA50 - znaci kulturica.

Lepo izgledaju zar ne :)
ImageImage
ImageImage

Bilo je tu i onih bedara sa tupim zvukom
Image

A bilo je i Mayoneze :D
Image

Po celom Kelnu mi je oci ubadala firma Fame. Ne znam da li je to Fame sa Francuskim dijalektom, ili Engleski "Fejm", ali u svakom slucaju, ova marka ima brdo svojih proizvoda po pristupacnoj, a i ne pristupacnoj ceni :) Ovako izgleda jedan Fame po nekoj ceni izmedju 800-1200eur. Ja ga nisam probao, tako da ne mogu da kazem utiske, ali evo barem da malo parimo oci
Image

Dosta slika, sada malo texta. Uzmem ti ja Warwick Thumb: 2 jazz (zakrivljena) magneta, mislim da je ceo bio Wenge, dvopojasni EQ i idem da probam Gallien Kreuger RB700. Nema RB700!!! Eh...ali zato ima RB1001 :D Nema veze, jos bolje! Sta od kabineta? Daj mi 15", ipak ja sviram na H zici, mene zanima kako ce to da izadje napolje. Prikljuci mene jedan ljubazan momak, ostavi me nasamo, okinem zicu i hteo sam istog trenutka da razbijem bass od 2111eur od pojacalo od 739eur. Ocekujes u pocetku nesto, pa posle se igras, namestas, cackas, sjebes pa popravis itd...e pa nista od toga. Niti na pojacalu, niti na basu, nista ni sa cim, drndam sve varijante ali zvuk je bio katastrofa! Ja to ne bih znao da opisem, morali bi ste da bude tu da bi ste me shvatili koje je to razocarenje. Nisam lik koji gleda kvalitet na osnovu cene, ali kada sviras na necemu (ne racunajuci NEO box) sto vredi skoro 3000eur TO MORA DA RADI BILO KAKO. Nema veze. Vratim ja nazad Warwick Thumb i uzmem Warwick Corvette $$: 2x hambaker Bartolini sa preklopnicima za split i odabir singla, aktiv/pasiv, tropojasni EQ, od prilike kao onaj desni sa slike samo 4 string. Ne znam koliko je kostao, nisam zeleo da znam. Ubodem se opet, bio je bolji od Thumba, ali u skali od 1 do 10, sa 2,5 se popelo na 3. Vratim bass brzo nazad, odem do Ibanez kolekcije, trazim SR505, nadjem ga, prikljucim i eto - smirio sam se. Imao sam ranije SR506 i znam kako radi i onda kada sam ga ubo i cuo taj njegov ton, predahnuo sam. Zakljucak, oni Warwici su bili...ne znam, felericni? Stalkeru, tvoja korveta onako pasivna i izudarana radi ko zmaj u poredjenju sa ovim "zverkama". Jednostavno nisam mogao da se pomirim sa tim da ne mozes nista da namestis da prija usima. Nego, da se vratimo na temu, a to je Gallien Kreuger, RB serija pojacala - nista narocito. Tranzistorac koji propusta signal takav kakav jeste, mozes da se igras sa EQ, ali je dosta komplikovan za moj ukus. Volim kada je EQ flat i onda ta farba koju odma dobijes da te koliko toliko iznenadi, a ne da moras da ga picanis sad tu nesto kao šatro ovo ono...

Zavrsili smo sa radnjama. Dosao je petak, dan za svirku. Svirao sam na dva stejdza: Yellow i Blue. Yellow stage je bio namenjen za radionice, Workshop gde bendovi demonstriraju svoje pesme i onda posebno deonice iz tih pesama koje su malo komplikovanije za odsvirati tehnicki i ritmicki. Zvuci štreberski, ali tako je. Djent je muzika zasnovana na niskim stimovima, ne samo neparnim ritmovima nego pretezno poliritmijom i kada sve to stavis u zajednicki koš, retko sta je tu jasno :) Evo jedan klip koji su snimili ljubazni momci iz Engleske. Za taj Workshop smo svirali samo nas trojica, bez pevacica i bez drugog gitariste. Klip traje 12min, pa koga ne mrzi neka odgleda. Jos jedno, žanr se zove Djent, za one koji ne znaju sta je to i nisu upuceni, recicemo da je to metal :)


Na toj bini je bio Ampeg SVT-5 PRO i box Kustom 2x15". E sada vas molim, ko nije odgledao klip, neka ga upali i neka mi kaze svoje misljenje. Ja mislim da je to djubre neopevano. Stoji pojacalo iza mene i ja nista ne cujem! Ono sto se cuje na snimku, to je vise zvuk iz bass bima nego iz pojacala. Znam, izgleda mocno, ali poslusajte, jedva da me ima. Opusteno sam mogao u odredjenim delovima da se iskljucim, niko ne bi izvalio...
Image

Kada smo odradili Yellow Stage, brzo smo trcali na Blue Stage jer smo za tipa 15min morali da budemo skroz namesteni i da pocnemo da sviramo kao ceo bend. Tamo je bila potpuno druga prica: Hughes&Kettner boxevi 1x15" + 4x10", a glava Warwick ProFet 5.1 gde sam ocekivao jos vece razocarenje, a u stvari je nastao totalni obrt. U poredjenju sa onim Ampegom, ovaj Warwick je ubijao! Sve postavljeno na flat, na basu bass i treble EQ do kraja, mid je ostao na pola (mozda mikrometar bustovan). Ja i dalje mislim da su posao odradili ti boxevi jer sam bio poprilicno galasan, po potrebi dubok, po potrebi visok, a sve vreme prisutan. Sliku nemam jer nisam stigao da uslikama, ali ocekujem jos uvek neke paparazzo fotke sa festivala tako da bice i toga. Bla bla bla bla bla bla, odsvirali mi, bilo super extra sjajno bajno. Dosla sestra po mene, napustamo Keln i idemo u Nirnberg. Na jedno 25km od mesta gde mi zive ujak i ujna nalazi se jedna radnja koju neko zove raj...ali cak i da je pakao ili cistiliste, svi bi se trcecim korakom sjatili na vrata da sto pre udjemo
Image

Parenje ociju, za pare, velike pare. Stvarno je bilo svega i svacega, ali ja sam isao samo sa jednim ciljem, a to je da nadjem Gallien Kreuger MB Fusion...i nasao sam! Nije Kvočka čka čka čka pi pi pi, ponesem ja svog Fenixa sa sobom, cisto da opet ne bih jurio Ibanez štand. GK MB Fusion je jos manji od MarkBass LittleMark serije i skoro duplo laksi, ali GK ima u sebi cak 3 lampe u preampu! Opet me je usluzio jedan ljubazan momak i prikljucio u box NEO 2x12" na 4oma, sto znaci da je izbacivao svih 500w snage. Znaci sve su mi se zvezde poklopile. Sviram ja i posle svega onoga sto sam probao, osecao sam se kao kod kuce. Zvuk je bio lep, topao, jako jako slican mom LittleMark 2. Ne mogu da kazem da su isti jer ne znam da li su isti, morao bih da ih probam odma jedan za drugim, ali za to u tom trenutku nije bilo uslova. Taj GK je bio melem za usi, ali je imao jedan problem, nije mogao da izbaci cist ton moje H zice koja je bila u je6enom Djentarskom štimu: G#-D#-G#-C#-F#. Bilo da je EQ na basu smanjen ili pojacan, deep/bright pot ugasen/upaljem, sve sve kombinacije - probija. Kada se dotegnem u H, onda je Ok, ali to nije dovoljno za moje potrebe. Cudno je bilo kako sprava koja je bila pojacana negde na trecini (na 500w) sa 2x12" ne moze da izbaci cist ton, moj LM2 sa 2x10" na pola snage moze. Mozda je box bio produvan? Zasto onda ne probija kada sviram H sa pojcanim EQom na basu? Ne znam sta se tu desilo, mozda to moze da se namesti, ali to je stvarno mnogo para za zezanciju. Kada sumiram utisak, amp radi slicno kao i moj MarkBass, a ima znatne razlike u ceni, tako da mislim da cu sacuvati pare u dzepu. Taj GK bi bio odlican da se koristi za snimanje s obzirom na fenomenalan zvuk i one 3 lampe u preampu, ali i bez njih se isto moze ziveti srecno
Image

Eto, ja sam podelio neko svoje iskustvo i vidjenje na stvari, pa ako imate sta da pitate - pitajte! Nemojte samo da me pitate kako rade basevi sa slika jer ih nisam probao, jbg. Ako je nekome ovaj info bilo od koristi drago mi je, a ako gresim, slobodno me ispravite.

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by michabass » 28 Oct 2011, 17:30

Baš si se prošetao! Svaka čast za svirku... :metal:

ps
prvu sliku ko da si za mene slikao... :ziveli:

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by Bozha » 28 Oct 2011, 17:46

nnkvocka wrote:Po celom Kelnu mi je oci ubadala firma Fame. Ne znam da li je to Fame sa Francuskim dijalektom, ili Engleski "Fejm", ali u svakom slucaju, ova marka ima brdo svojih proizvoda po pristupacnoj, a i ne pristupacnoj ceni :)
Fame je valjda neka velikoserijska stanc linija Majoneza. Vidi se, uostalom...
nnkvocka wrote:Taj GK je bio melem za usi, ali je imao jedan problem, nije mogao da izbaci cist ton moje H zice koja je bila u je6enom Djentarskom štimu: G#-D#-G#-C#-F#.
:ma bravo: Ma kineski krsh! Nece da grmi na 10Hz! :bambi:

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by nnkvocka » 28 Oct 2011, 18:06

Bozha wrote: :ma bravo: Ma kineski krsh! Nece da grmi na 10Hz! :bambi:
pa, poenta je da ne grmi :) ja stvarno mislim da je to probijao taj komad, jer pojacalo je stvarno extra

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by sirac-šunka » 28 Oct 2011, 20:16

Lepo, bravo za svirku i lepo što si sve podelio sa nama! :cao: :ziveli:

User avatar
michabass
Posts: 785
Joined: 18 Aug 2009, 00:07
Location: Smederevo

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by michabass » 28 Oct 2011, 22:46

ček ček ček.... H žicu na petici preštimavaš u ... ne u A nego u G!?!? :shock:

pa vidi ovako:
E žica 40Hz na normalnoj četvorci
H žica 31Hz na normalnoj petici
A (ispod H) 27.5Hz
G (ispod A) 24.5Hz

Ako ispratimo flečer-munsonovu krivu da bi se toliko niža frekvencija čula istom glasnoćom kao recimo ton G koji je 49Hz (na trećem pragu E žice...) ovaj niži G treba da bude glasniji jedno 18-20dB... Da bi taj niži ton bio doživljen kao jednako glasan treba iz pojačala poslati (grubo govoreći) izmedju 80 i 100 puta jači signal.
Pretpostavimo da pojačalo prenosi potpuno linearno ceo slušni opseg 20Hz-20kHz i da bi trebalo da može da isporuči recimo 150w kad okineš G ton na E žici od malopre (jer je tako većina pojačala projektovana, da da nominalnu snagu sa najćešćim real life setingom)... to znači da bi pojačalo trebalo da može da isporuči izmedju 12.000 i 15.000 Watti kad okineš tu nisku G žicu (24.5Hz) da bi se čulo jednako glasno kao normalno G na E žici (49Hz). Koliko mi je poznato pojačalo te snage ne postoji... :hide:

... mislim da je situacija jasna...ili što kaže Cope fizika je neumoljiva... :mrgreen:

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by nnkvocka » 29 Oct 2011, 00:19

A bre mišo pišo, nista me ne slusas.
Prvo: da, H zicu spustam u G#.
Drugo: taj G# probija kao da sam mu dao mnogo gain-a ili pojacao na max EQ na basu pa dolazi do zasicenja ili po srpski receno - taj ton nije tih vec zasran!
Sa MarkBassom nemam tih problema iako su desetke u pitanju, sve lepo izlazi van

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by Tiki the Boyler » 29 Oct 2011, 01:15

Mislim da glavni zajeb i jeste u zvučnicima na koje pikiraš... Desetka nema problema jer svakako neće svirati taj ton, već ćeš ga čuti kroz viši harmonik. Veći zvučnik u pokušaju da svira tako nisko počne da rezonuje i svira to smeće koje čuješ... Možda apsurdno zvuči ali probaj... da bi istjerao van te abnormalno niske tonove moraš fino da podesiš lo-cut! I vjerovao ili ne... sve će biti OK.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by Cope » 30 Oct 2011, 15:03

Šta si nam kupio u inozemstvu? :mrgreen:

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by nnkvocka » 31 Oct 2011, 14:58

GHS Boomers medium light 45 65 80 100 126

User avatar
The Mask AE
Posts: 477
Joined: 21 Feb 2008, 14:43
Location: Čačak
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by The Mask AE » 26 Jan 2012, 11:10

Proci kroz opremu sa gore postavljenih slika i izaci iz radnje sa zicama = videti crvenokosu Andjelinu iz hakera keca i nakon toga voditi ljubav sa Evom Ras. :kokice:

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by supersonic » 26 Jan 2012, 11:44

Rispekt za sve !






P.S. Ali da tako ispljuva SVT5 :( Pa nije u redu majku mu, baš nije u redu. :-D :-D

User avatar
nnkvocka
Posts: 691
Joined: 10 Mar 2008, 19:06
Location: Pančevo
Contact:

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by nnkvocka » 26 Jan 2012, 13:17

Taj snimak sto sam ostavio gore je sa SVT5-Pro u box 2x15". Sve sto se cuje je od 20 do 150hz, ostalo nista :D Vaistinu, kada sviram najdeblju zicu, iz donjeg G#-kao vulkan da eruptira, posle kada odsviram nesto visoko-*****. Ne znam, mozda gresim, mozda treba drugi box, ja sam opisao iz svoje tacke gledista, neko mozda ima drugacija iskustva...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Gallien Kreuger: RB700 & MB Fusion

Post by parker » 26 Jan 2012, 16:03

Jednom sam čitao prikaz neke Acoustic glave + kutije (sa 4x15), ne sećam se tačno oznaka, uglavnom nešto s kraja sedamdesetih plus minus. Poenta je da je kutija takva (odnosno geometrija iznutra je takva) da kad si pored nje ne čuješ sam sebe ali zato kad se odmakneš desetak metara sve je do jaja, i zvuk i jačina.. Možda je to slučaj i sa ovim Ampegom, pa ti ne čuješ ali publika čuje odlično.
Možda neko i zna o čemu pričam, kutija je tako napravljena da su gore i dole po jedan zvučnik a u sredini su preostala dva koji su postavljeni iskošeno jedan iznad drugog

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest