Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno ucenje

Moderators: Trooper, Tiki the Boyler

Honorr
Posts: 9
Joined: 18 Mar 2012, 23:57

Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno ucenje

Post by Honorr » 19 Mar 2012, 00:19

Zdravo, planiram da kupim bass gitaru, i zelim da krenem samostalno da ucim, jer, kao i mnogo drugih, nemam para da platim profesora. nasao sam jednu bass gitaru, koju sam video da je Flea svirao na nekom koncertu, i svidela mi se, http://www.mitrosmusic.com/proizvod/120 ... ard-Black/ i za pojacalo bih uzeo AmPlug BS zato sto moji roditelji ne vole da slusaju muziku, a ovako mogu preko slusalica da idem, i da prikljucim u kompjuter i da vezbam lepo. Sada, zanima me da li je to dobra ideja za nekoga ko nema nesto mnogo para, trenutno, nemam nista, ali radicu na leto, pa cu da zaradim i kupim, nadam se :). Takodje, nasao sam ovaj sajt "studybass.com" , i procitao sam teoriju, i nesto malo oko sviranja, i nemam skoro nista iskustva sa bass gitarama, osim sto znam kakve zvukove pravi, i tako to, i mnogo mi se svidja, voleo bih da neko pricita barem neki deo na ovom sajtu, i da pogleda gitaru i, nazovi, pocajalo, i da mi kaze sta misli. Hvala unapred, poz :metal:

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by MetalFunk » 19 Mar 2012, 01:02

Za opremu neam pojma, al što se tiče učenja... Ako si mogao naći ovaj forum, napisati ovoliki post, možeš malo i pretražiti forum pa naći par kvalitetnih postova o tome. Elem, studybass nije loš za početnika, samo moraš posvetiti par sati da dekodiraš datu materiju. Gud lak.

Honorr
Posts: 9
Joined: 18 Mar 2012, 23:57

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Honorr » 19 Mar 2012, 01:13

Hvala, razumem engleski odlicno, a i izlgeda da je odlicno uradjen ovaj forum, pretrazio sam ovde, ali nema nista za apsolutne pocetnike, mada, nisam jos sve potrazio, naci ce se nesto :) Hvala jos jednom :D

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Bozha » 19 Mar 2012, 12:23

Kucaj za pretragu studybass, naci ce ti bar 5 ovakvih tema, pa vidi sta su jos ljudi preporucili... Zaviri i na glazbeni i na talkbass. Mracna strana interneta jos uvek nudi skidanje "besplatnih" materijala koje neces preci za jos devet zivota, a imas i scottsbasslessons.com i playbassnow.com i tako dalje i tako blize...

Al polako, za pocetak razradi studybass do detalja. Za instrument ti toplo preporucujem klasicnu jazz bass varijantu iz iste serije.

I naravno, dobrodosao!

Mare_87
Posts: 159
Joined: 07 Sep 2008, 19:24

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Mare_87 » 19 Mar 2012, 12:24

Posto odlicno razumes engleski literatura ti nece predstavljati problem...na netu imas i vise nego sto mozes da zamislis!Od knjiga sa audio primerima za sve stilove muzike...za pocetnike one malo naprednije i one najnaprednije.Kucaj na Googletu:"bass books" i izbacice ti gomilu naslova.Onda se malo iscimaj pa ih kupi za 0.00 RSD u PDF-u i nadji na rapidu ili sl. audio primere....mada imas i lepo spakovano audio+PDF.
Imas i gomilu edukativnih sajtova...poput tog studybass.com
Na sajtu Victor Wootena imas opciju education...tu mozes da vezbas note,intervale,da vezbas sluh,tonove na vratu bass gitare...i sl.
Taman dok skupljas kintu skines sa neta literaturu...vidis sta ti odgovara, krenes da citas i dosta teoretskih stvari naucis dok kupis bass...posle ce ti sve biti lakse.
Evo ti npr nesto o cemu sam ti pricao...nadji samo na netu audio primere : http://www.filestube.com/fglexPKERUtwNA ... mmies.html
Posto planiras da ucis sam...nauci prvo da budes dobar samokriticar!!!poZz i srecno.

Honorr
Posts: 9
Joined: 18 Mar 2012, 23:57

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Honorr » 19 Mar 2012, 20:47

Hvala, a jos jedno pitanje, kolika je razlika u zvuku Humbuckera na Bridge i 2 Jazz pickupa na Neck i Bridge? I sta mislite o ovoj gitari koju sam postavio i pojacalo, posto to mi je najbitnije, umem da vrsim samokritiku, mada, moze moj drug jos bolje, svira bass vec par godina, i odlicno mu ide, al' je mrzovoljan covek :) tako da je to manji problem :D i kakve su precision gitare, inace, svirao bih Funk-Rock, Rock, Punk, tako nesto :)

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by maksabass » 19 Mar 2012, 22:57

Imas na netu ,lakse ti je za YT ,toliko toga da prosto zavidim Vama mladjima sto Vam je sve na dohvat ruke.Smo treba malo vise volje i eto.
E sad po meni je dosta bitno da se konsultujes sa nekim ozbiljnijim sviracem basa.Ima razloga za to ...mnogo se sa videa ne moze videti...Mozes za pocetak malo prinauciti neke osnove sa neta,a onda kod nekog ko se time ozbiljno bavi.Zasto da nesto naucis pogresno pa onda to ispravljas,kao ja recimo.Odes lepo -platis malo .i onda imas koliko toga hoces na netu.
sto se tice izbora gitara ,treba bar solidan instrument,ali za pocetak je sve jedno-ionako cim prosviras nacices mu mane pa ces ga sigurno menjati.

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Bozha » 20 Mar 2012, 11:01

Honorr wrote:Hvala, a jos jedno pitanje, kolika je razlika u zvuku Humbuckera na Bridge i 2 Jazz pickupa na Neck i Bridge?
suptilna... http://youtu.be/yG-xma83D9k

Veruj mi... dokle god si u fazi ovakvih pitanja najbolji izbor je solidan Squier u klasicnoj Jazz Bass izvedbi, zbog najmanje 5 razloga koje ces kasnije postepeno kapirati... Jos ako ga pokupis jeftino sa oglasa, potpun uspeh!

User avatar
supersonic
Posts: 262
Joined: 09 Sep 2009, 20:52
Location: Herceg Novi // Montenegro
Contact:

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by supersonic » 21 Mar 2012, 22:30

Veliki pozdrav i sa moje strane. Što se tiče generalno sviranja instrumenta, zaista je neophodno da savladaš neke osnove, da vidiš praktično - kako to funkcioniše notni sistem i sl... Ali to te naravno ne sprečava da uzmeš neki instrumenti učiš. Kada savladaš teorijski dio - da kažem onaj zaista neophodni dio, jedino što imam još da ti kažem je da kupiš gitaru i da sviraš. Vremenom ćeš skapirati dosta toga, ako te bude interesovalo. Uzećeš u ruke nekoliko modela itd... Svaka gitara je priča za sebe. Ali za početak, savladaj ti teoriju i uči note i to je to.

Honorr
Posts: 9
Joined: 18 Mar 2012, 23:57

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Honorr » 22 Mar 2012, 11:05

Ne svidjaju mi se Jazz gitare, vise sa Humbuckerom kao ova, ili Precision... Za teoriju, to sam nasao ovde na sajtu, i valjda ima sve sto mi treba. Svidja mi se kako je uradjen Studybass.com pa cu odatle da pokupim osnove i sve sto mi treba. Znaci samostalno ucenje je moguce, a za ovo malo pojacalo sta mislite? http://www.mitrosmusic.com/proizvod/932-Vox-amPlug-BS/ Razmisljam te 2 stvari da kupim za pocetak, i napravim custom kablove, i na slusalice da mi ide i samo se nadam dobrom zvuku, posle cu za prava pojacala da skupljam, ovo je cisto za vezbanje :)

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by MetalFunk » 22 Mar 2012, 11:41

Džez je mnogo versatilniji što se zvuka tiče. Tj. ima širi raspon zvukova nego prec. Veruj mi, iz tog teorijsko-vizuelnog aspekta ni meni se nije svidelo pola bejzova, al druga je stvar kad uzmeš u ruke i vidiš da li ti godi uvcu. Probaj, neaš ništa izgubiti. Jednu stvar ne kontam, što bi pravio custom kablove? Nisu oni nešto mnogo skupi, a kojekakve džekove za razne ulaze uvek moš zbavit u mitrosu po nekim prihvatljivim cenama.

User avatar
VeNoM
Posts: 27
Joined: 11 Oct 2008, 16:15
Location: Srbija

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by VeNoM » 22 Mar 2012, 11:57

Pa, koji ti ton odgovara ćeš vremenom prokljuviti, slušajući razne bass gitare. Na početku je to teško(barem da tačno odrediš), najbolje je da ide neko sa tobom ko makar malo zna. A ako hoćeš sam da učiš, moj ti je predlog za početak da ukucaš FleaBass na Youtube! Izaći će nekoliko klipova. Ti tražiš onaj koji traje sat vremena gde flea drži lekciju(mislim da je sa DVD-a koji se dobija uz njegov bas). Jako uprošteno i jednostavno ako iole razumeš engleski. Objašnjava razne tehnike sviranja, razmrdavanja šake i teoriju muzike(skale, jako lepo objašnjene za početnike). Kako da najbolje štimuješ gitaru i još dosta toga. Korisno je čak i za ljude koji imaju svirački staž. Ako ne nadješ link, pustiću ti kada dodjem kući.

Pozz

User avatar
11080
Posts: 291
Joined: 03 Jun 2008, 04:48

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by 11080 » 22 Mar 2012, 12:15

Bravo bravo za puno dobre volje.

User avatar
Solomon
Dimension 7
Posts: 2499
Joined: 21 Jan 2008, 20:08
Location: Bijeljina

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Solomon » 22 Mar 2012, 14:43

ako ti se vec svidja Jaguar, ja bih prije uzeo ovaj
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/120 ... ard-Black/
nego onaj sa jednim humom :ziveli:

ili ovaj mozda jos bolje
Image
samo sto ga ne vidim na sajtu, nisam siguran da li ga imaju

User avatar
Bozha
Posts: 1264
Joined: 08 May 2008, 17:46
Location: Zrenjanin

Re: Zdravo, prvi post, raspitivanje za bass i samostalno uce

Post by Bozha » 22 Mar 2012, 15:56

Samo pazi... Ovi po radnjama su bitange namazane, cim udjes nudice ti da probas razne modele, na kraju se nalozis na zvuk nekog koji ti je ovako na slici delovao bezveze, pa se zaneses, kupis ga... Ne daj se preci, nadji na netu neki koji izgleda kul i odmah naruci, bez probanja! I obavezno crn. Fli svira crn. :bambi:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest