Laptop za zivu svirku?

Moderator: Reverse

Post Reply
draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Laptop za zivu svirku?

Post by draobyek » 12 Jul 2009, 10:06

Sta mislite o ovome?
Postalo mi je jeko mucno da vukljam 2 klavijature, stalak za 2 klavijature i tonu kablova i pratece opreme na svirke i probe, pa se ozbiljno razmisljam o kombinaciji laptop+audio interfejs+neki master od 76 i da se resim problema...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by sirac-šunka » 12 Jul 2009, 16:25

Pa radi se to.
Upoznao sam skoro jednog lika koji radi vrrrlllo ozbiljne tezge bas u takvoj varijanti. Inace, sve farbe zavrsava preko Korg lagacy-a. Interfejs neki Edirol, cini mi se i to je to.

draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by draobyek » 12 Jul 2009, 20:47

Znam da se radi, samo me interesuje koja je npr konfiguracija dovoljna, koji interfejs resava kasnjenje adekvatno, kakvi su moguci problemi uzivo, napon i sl...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by sirac-šunka » 12 Jul 2009, 21:31

Pa ako bi vuko jedan ili manji broj vst-a istovremeno, pretpostavljam da bi ti bilo koja konfiguracija sa 2 ili vise GB rama zavrsila pos'o, a od audio interfejsa, neki usb ili firewire, npr.
Image
http://www.thomann.de/gb/cakewalk_ua_1g ... 1adaf03dbc

Sad naidjoh na ovo i vrlo mi se dopada za tih 80-tak evra... Naravno ima i gomila drugih pominjali smo ih vise puta po forumu, pa probaj da nadjes.


Sto se tice mogucih problema, ne bih rekao da je broj potencijalnih problema nesto veci nego uz obicnu konfiguraciju...

draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by draobyek » 12 Jul 2009, 22:29

Interfejs je najmanji problem, svacega ima za 100e i za vise, naravno. Mislim da bi jedan e-mu 0202 usb lepo uradio posao za svojih 105-110e, npr.
Veci problem je: uzeo sam forte, jako puno pesama sa repertoara iskaju malo veci broj vst-ova, npr b4, 4front true, wavestation, minimoog splitovani i lejerovani tu i tamo po klavijaturi, kolike su realne sanse da to pukne u toku svirke, shvatam da je to do konfiguracije, ali kada tih npr 2gb memorije postaju premalo, jer bice sigurno i zahtevnijih pesama?

User avatar
igorpan
MF veteran
Posts: 279
Joined: 08 Dec 2007, 19:51
Location: Ludnica

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by igorpan » 13 Jul 2009, 10:22

To ti je lako da proveris,samo kad upalis VST Ctrl+Alt+Delete i pogledaj koliko rama jedu.....gledaj da ti uvek ostane nesto RAM memorije slobodno, mada je ona najjevtiniji deo kompa sad.....ne znam za laptop,ali za ovaj obican komp znam da je 4GB = 40 eura ili tako nesto smesno

draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by draobyek » 13 Jul 2009, 12:55

NIkada mi nebi palo na pamet :O.o: , hvala! U forteu postoji merac iskoriscenja procesora, mada mi to nije prava slika, obzirom da radi u pozadini jos gomila programa sto na svirci ne bi bio slucaj, kao i asio4all, koji ce biti zamenjen externom zvucnom. A za memoriju se nikada nebi setio da otvorim task manager... debil...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by sirac-šunka » 13 Jul 2009, 15:22

Pa eto...

Mozes jos da isprobas da nadjes nesto na google-u tipa "XP DAW optimization", ili "XP DAW setup" ili nesto slicno. Podesavanjem, tj. iskljucivanjem odredjenih servisa koji ti ne trabaju za muziku moze dosta da se oslobodi RAM-a. Ja sam recimo instalirao XP dva puta na dve particiji i jedan sistem sam potpuno optimizovao za muziku, pogasio sam i servise za intrenet konekciju, za rezanje diskova, i jos sve zivo sto je moglo da se pogasi. Isto je, recimo bitno da ti u system properties/performance options/advanced/processor scheduling stoji background services, zato sto asio i jeste background services... itd...

Nakon svega toga mozes dosta da optimizijes rad vst-a i smanjis opasnost od kraha u najgorem mogucem momentu...

draobyek
Posts: 120
Joined: 10 Jun 2009, 01:50
Contact:

Re: Laptop za zivu svirku?

Post by draobyek » 13 Jul 2009, 16:54

To! Super! Hvala na korisnim informacijama!
Pre svega, zvucna, cim dodjem do para, za koju svirku, znaci sledece nedelje... Pa se javljam sa novim problemima :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest