ReWire

Moderators: dejankuki, toza, Reverse

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

ReWire

Post by Fox IV » 30 Oct 2006, 19:54

Pre par dana je bilo reči o ReWire protokolu što me je potaklo da napišem nešto više o ovome. Za početak napisaću neke osnovne crte o ReWire protokolu i čemu to zapravo služi a kasnije ćemo zaroniti i dublje u celu priču.

Dakle, da krenemo redom...

ReWire se prvobitno pojavio u okviru ReBirth (softverski synthesizer) 1998. godine ali je do sada pretrpeo dosta izmena i od njega je nastao pravi industrijski standard.
ReWire je softverski protokol koji su zajedno razvili Propellerhead i Steinberg. Taj protokol nam omogućava da međusobno kontrolišemo i razmenjujemo podatke unutar više različitih programa za audio editing.
ReWire radi podjednako na MacOS i Win platformama.
Omogućava simultani transfer do 256 audio trackova proizvoljne rezolucije i do 4080 kanala MIDI podataka. To omogućava da, primera radi, izlazni signal softverskog syntha direktno povežemo i ubacimo u kanal linearnog audio editing programa i to bez korišćenja posredničkih programa ili fajlova ili analognog transfera. Takođe, dve aplikacije koje podržavaju ReWire protokol, mogu međusobno da kontrolišu jedna drugu. Primera radi, ukoliko na transport panelu host aplikacije startujemo snimanje automatski će se pokrenuti i reprodukcija ReWire slave aplikacije.

Spomenuo sam pojmove poput "host" i "slave". Da malo pojasnim. Kad god radimo sa ReWire protokolom i povezujemo dve aplikacije njime, postoji primarna ili host aplikacija i sekundarna ili slave aplikacija. Kao što možete i da pretpostavite host aplikacija može u potpunosti da kontroliše transport panel slave aplikacije što će reći da automatski usaglašava tempo, startuje, zaustavlja, "premotava",... fajl unutar slave aplikacije.

Da bi cela stvar bila jasnija daću i jedan jednostavan i praktičan primer koji možete isprobati. U ovom primeru ću objasniti stvar korišćenjem programa Adobe Audition 2.0 i Propellerhead Reason 3.0:

- Pokrenite Adobe Audition i prebacite se u multitracker view mode (u ovom stadijumu Reason NE SME biti pokrenut)
- Odaberite sledeću opciju: Edit -> MIDI and ReWire setup

Image

- U prozoru koji će se tada otvoriti odaberite ReWire tab a zatim kliknite na Enable

Image

- Na listi ispod dugmeta Enable će vam se pojaviti spisak svih aplikacija koje podržavaju ReWire protokol

- U desnom delu prozora ćete videti opcije za track assignment. Opcije su sledeće:
1. Ubaciti sumirani stereo output slave aplikacije u prvi dostupni track u multitrack sessionu
2. Ubaciti sve outpute slave aplikacije u individualne trackove (koliko kanala imate u slave aplikaciji toliko će kanala zauzaeti u multitrack sessionu)
3. Ubaciti manualno track po track korišćenjem input dialoga

Savetujem da za početak odaberete prvu opciju (default)

Image

- Odaberite aplikaciju koju želite da postavite kao slave aplikaciju i kliknite na dugme Launch u desnom delu prozora

Image

- Pošto smo mi odabrali Reason kao slave aplikaciju, on će se i pokrenuti
- Primetićete da je u glavnom interfejsu Resona ispisano da je u slave modu što će vam biti pokazatelj da ste sve dobro uradili

Image

- Otvorite sada neki fajl u Reasonu. Neka to bude recimo neka matrica preko koje biste želeli da snimite neki live instrument (npr. gitaru)

- Sada odaberite tempo kompozicije ali u HOST APLIKACIJI i primetićete da je i u Reasonu isti taj tempo.

- Odaberite u kojem kanalu želite da snimite vaš live instrument i kliknite na dugme za record

- Primetićete da ste pokrenuli Reasonov fajl koji se reprodukuje u pozadini

- Nakon što ste završili sa snimanjem, možete da uradite više stvari:

1. Možete da odaberete iz menija File opciju Export -> Audio MixDown
Time ćete dobiti kompletan mix sa svim snimljenim live instrumentima koje ste snimili u Auditionu i kompoziciju rađenu u Reasonu

Image

2. Sledeća opcija bi bila da desnim klikom kliknete na kanal u kojem se nalazi Reason putem ReWire protokola i odaberete opciju Bounce to Track -> stereo čime ćete dobiti Reasonovu kompoziciju kao klasičan analogni snimak (zapravo renderovan audio Reasonove kompozicije) sa čim možete postupati kao i sa bilo kojim drugim wav ili aiff formatom. Ovom opcijom NEĆETE dobiti mixdown i ako želite da izmixate kompoziciju sa ostalim kanalima moraćete da odaberete opciju Export -> Audio MixDown objašnjenu u prethodnoj crti.

Image

To bi bilo sve oko podešavanja ReWire protokola između Adobe Auditiona i Propellerhead Reasona. U ostalim aplikacijama se sve radi na manje-više isti način. Lista aplikacija koje podržavaju ReWire protkol je svakim danom sve veća i trenutno skoro svaki program za audio editing podržava ovaj standard tako da je nepotrebno nabrajati koji su to programi.

Ako sam nešto izostavio i ako neko ima nešto da doda neka slobodno doda i ako nekog nešto interesuje neka slobodno pita a ja ću pokušati da odgovorim i objasnim.

Ukratko to bi bilo ono najosnovnije o ReWire protokolu. Nadam se da sam barem malo pomogao da se opredelite za upotrebu ovog zaista odličnog protokola. Držim vam palčeve da i vama uspe pa da uskoro slušamo neke kompozicije koje ste uradili na ovaj način.

Uzdravlje!

Delimični izvor informacija: Wikipedia.com, Steinberg.com, Propellerheads.se, Reason 3.0 Complete user guide, ostale informacije: domaća radinost :D

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 22 Jul 2011, 02:46

koristim reason i cubase, sve sam namestio kako treba što se rewire-a tiče, ali je problem što mi samo na rewire kanalu reprodukuje zvuk
na MIDI kanalu koji napravim se ništa ne pojavljuje i ne mogu ništa da snimim

u output sam stavio odabrani instrument is reason-a (bar tako svaki tutorial kaže) mada se ništa ne menja bilo šta da stavim
cubase mi u audio device prepoznaje midi kontroler tako da ne znam u čemu je problem

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 25 Aug 2011, 17:50

pošto još uvek nisam rešio problem, a nisam iskopao nikakvo rešenje na forumu ima li nekog ko zna u čemu je problem?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 25 Aug 2011, 23:19

Aaa, jesi li namestio traku za snimanje...? mislim, da li si arm-ovao traku?

Drugo, pogledaj sta si stavio kao "input" a sta kao output.. input teba da bude reasonov kanal, a output tvoja kartica... sve ovo u cubase/nuendo.. sa druge strane u Reasonu, procackaj malo audio engine tab...

E, a sad.. jel ti hoces preko cubase/neuendo da snimas u Reasonu ili u cubase/nuendou?... malkice si tu nejasan...

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 26 Aug 2011, 18:49

hoću da snimam u cubase-u koristeći zvuke iz reason-a

evo kako izgleda
Image

u input iz padajućeg menija nemam da izaberem reason (a i bilo šta da stavim i dalje ništa).. na nekim tutorialima vidim da im je input uvek all MIDI inputs,a u output reason instrument (nakon čega odmah proradi i reprodukuje zvuk bez problema) tako sam sad malo zbunjen

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 26 Aug 2011, 19:42

Ako ti niko ne odgovori, pokusacu veceras malo podrobnije..

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 26 Aug 2011, 22:21

Sad.. po slici ja mislim da bi trebalo da ti output kanal bude instrument iz Reasona... medjutim, moze da se javi blaaagi latency, pa je ok i da snimis na microsoft wave tabli, pa onda kad snimis da ga prebacis na Reason instrument... vidim i da si armovao traku.. napisao si i da ti se cuje reprodukcija iz Reasona... tako da ne znam sta moze jos biti problem...

Sem, da li si u windowsovoj mikseti stavio da ti snima MIDI... ili na interfesju koji koristis... znaci record: MIDI...

P.S. vidim sad da sam malo pomesao stvari... ok, u input stavis All midi channels ili tvoju karticu (za audio) a output Reason instrument... to si vidim na sliKi dobro odradeo, jbga.. i ja nekad prolupam...

P.S. 2 mozes slobodno da iskljucis monitoring.. tj. ovaj zuti mali zvucnicis... moze ti praviti probleme u vidu delaya... MOZE, nije obavezno. A zvuk ces ionako da cujes iz Reasona...

To je ono sto ja vidim iz prilozenog..

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 27 Aug 2011, 19:25

stvarno ne znam, deluje mi da je sve na mestu sem toga što neće reprodukuje na midi kanalu tj. tamo gde bi trebalo da se snima
monitoring nije problem

ne znam da li ovo ima neke veze.. u device setup / midi port setup stoji da je windows midi inactive
sada primećujem i da mi dole reaguju samo indikatori za main mix output channel, a čini mi se da je juče i input bio ok
ni u windows mixeti (vista) nigde ne mogu da nađem MIDI za record..

ne znam, već počinjem da razmišljam na koji način bih mogao drugačije da snimam.. ako bih posebno uradio pesmu na reasonu, a gitaru naknadno u cubase-u to mi ne bi odgovaralo zbog mixanja posle + dodatno vreme
ili da probam pro tools :-?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 27 Aug 2011, 20:02

Auh, brate.. cini mi se da mora da ti bude Active.. a treba da izvrsis ASIO scan.. i ASIO multimedia setup.. (pa idi na advanced .. to ti je u Start> All programs>Steinberg.. pa ga tu trazi.. je&emli GA
ocelot wrote:ni u windows mixeti (vista) nigde ne mogu da nađem MIDI za record..
E tu ti vec ne mogu pomoci, jerja jos trosim eXPerience...

U svakom sluaju... molim te ne ocajavaj, vec probaj da nadjes nekog ko ima veze sa namestanjem audio zvuka i ohladi dvolitru.. Rado bih ti pomogao i za Fantu.. ali poglej odakle sam... a kladim se da je u pitanju nesto prosto za amestiti... ali, ajde da ne urekne..

Cackaj i setapuj device.. ili sta vec..

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 27 Aug 2011, 20:05

Hmm, cek bre. ti si Zajecarac.. mozda i uspem da se setim ko ima veze sa namestanjem svega toga...

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 27 Aug 2011, 20:14

ma,ok.. hvala ti i za ovo do sada :ziveli:

kada se vratim u neko doba večeras ili prekosutra gledaću da namestim to u MIDI setup i sve ostalo oko toga pa javljam

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 29 Aug 2011, 18:05

ipak mi na MIDI port setup lepo stoji da su aktivni.. kada napravim samo MIDI kanal vide se indikatori,ali se ništa ne čuje

Image

kada odradim rewire odmah mi se dole izgube MIDI input i MIDI output activity

Image

na reason-u npr. nemam nikakvih problema.. uključim kontroler i odmah ga prepozna i mogu da sviram i snimam bez ikakve latencije, ne znam u čemu je problem kada uključim cubase jer se ništa ne čuje sem kada je stereo mix čini mi se,ali mi se onda javlja delay (tako ga i snima zajedno sa metronomom)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 29 Aug 2011, 21:48

Jesi li isao na ASIO multimedia setup.. nije u samom programu, vec u shortcut folderu.. potrazi...

ocelot
Posts: 138
Joined: 22 Jan 2010, 21:07
Location: Zaječar

Re: ReWire

Post by ocelot » 30 Aug 2011, 04:00

to mogu i iz programa da otvorim (device setup/asio/control panel), ali ni tu ne mogu ništa da promenim.. bilo koji port da izaberem ništa se ne menja

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ReWire

Post by dejankuki » 30 Aug 2011, 21:56

Jbga.. stvarno ovako sa slika ne mogu nikako da ti pomognem :( jedino stvarno da nadjemo nekog da ti pomogne iz ZA.. ja sam malkice sprecen da dodjem, ali 95% garantujem da je neka glupa stvar..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest