Zvuk, monitori - može li ovako?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 17 Jan 2011, 01:32

PC + softver + midi USB interfejs + aktivni monitori ubodeni u taj midi interfejs = zvuk sa tog midi interfejsa, right?

dakle ovako nešto.. Image

Ali šta sa ostalim zvukom?
Da li ću tako moći da čujem i muziku sa kompa, youtube, DVD isl? Ili za to moram posebne zvučnike koji će da se povezuju preko zvučne karte..?

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 17 Jan 2011, 15:46

hello..?

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by MetalFunk » 17 Jan 2011, 16:50

Boogie Woogie wrote:hello..?
Ponekad. Vise volim coca colu.
:ziveli:

User avatar
BluesBoy
Posts: 219
Joined: 03 Apr 2008, 23:30

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by BluesBoy » 17 Jan 2011, 17:45

MetalFunk wrote:
Boogie Woogie wrote:hello..?
Ponekad. Vise volim coca colu.
:ziveli:
:lol:

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by andrej] » 17 Jan 2011, 19:43

sa interfejsom neces imati tehnickih problema da to uradis, kao sto imas sa asio4all (muka mi da objasnjavam zasto postoje problemi na a4a). znaci, moci ces da ga koristis u nekom programu koji koristi asio i da furas bilo kakav zvuk iz nekog drugog programa istovremeno.


e, sad, monitori su pravljeni da zvuce verno i 'suvo' i nikakav su izbor za slusanje muzike svakodnevno... verovatno ce zvucati bolje od kompjuterskih zvucnika i nekih totalno-low-budget linija, al vec neka srednja klasa (cak i bolje hi-fi varijante iz 80ih) ce zvucati mnoooooogo prijatnije za svakodnevno slusanje.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 17 Jan 2011, 21:06

andrej] wrote:sa interfejsom neces imati tehnickih problema da to uradis, kao sto imas sa asio4all (muka mi da objasnjavam zasto postoje problemi na a4a). znaci, moci ces da ga koristis u nekom programu koji koristi asio i da furas bilo kakav zvuk iz nekog drugog programa istovremeno.
dakle, ubodem monitore u matičnu, ubodem midi u USB, izaberem na midiju Asio i onda (na primer) pustim Youtube i sviram paralelno sa snimkom i sve se lepo čuje na monitorima?

btw, nemam te Asio4All, kod mene i u Abletonu i u Gitar Rigu i Amplitube-u ima kao opcija samo Asio (onda neki DirectX, i Wasapi i M-audio Prokeys61, kad ubodem midi). Jel da ja za svaki slučaj uvek izaberem Asio ili kako..?

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by andrej] » 17 Jan 2011, 22:10

cekaj, ne skontah... imas midi interfejs ili audio interfejs? ovo sto sam rekao vazi za audio interfejs, koji, naravno, ima audio izlaze.

ako ima samo midi portove, onda sve jedno, isto ti je ko da ga nemas, sto se zvuka tice. moras da se bodes u plocu i nece ti raditi uporedo yt i tako to...

koji interfejs imas?


User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by andrej] » 17 Jan 2011, 23:09

znaci: gitaru/mic bodes u inpute na kljavi. monitore bodes u outpute na istoj. integrisanu zvucnu zaboravis, sve ide preko klavijature, cak i kad ne sviras. podesis ovu zvucnu sa kljave kao default u windowsu. nemas problema, asio4all ti ne treba u zivotu apsolutno, latency ce ti biti pristojan, moci ces da koristis yt/neki plejer/sta bilo uporedo sa abletonom / drugim trackerom...

generalno, druze - ti nemas problema.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 17 Jan 2011, 23:21

hvala puno, zvuči ohrabrujuće.
Samo dva pitanja još (i imaš besplatnu kartu na sve moje koncerte, čim se budem pročuo..ofkors ;)

1. Kako se podešava to da zvučna sa klavijature bude default
2. Outputi na klavijaturi su za one veće džekove (kao banana od gitare), da li ti monitori uglavnom već imaju takve džekove, ili moram da im to ja lemim, kalemim isl..?

Vidiš ti ovo, do juče me je samo zanimalo kako da usviram prste na gitari, a sad već nekoliko dana ne sviram i bavim s eovim šandrmanizacijama..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 17 Jan 2011, 23:23

e da, još ovo mi pojasni - "čak i kad ne sviraš"
toznači da klavijature (kao default zvučna, u ovom slučaju) moraju ipak da budu stalno ubodene u USB..mislim..logično, a? ili ne mora..

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 24 Jan 2011, 15:34

Kako da to povežem samo jednim parom zvučnika, tako da reprodukuju zvuk i sa PC-ja, (mp3..DVD isl.)..i zvuk sa klavijature i da ne moram da setujem posebno i uključujem/isključujem nešto kad god hoću da čujem muziku, ili svirku..

može li ovo?

http://www.player.rs/product.php?ID=2191

http://www.sweetwater.com/images/closeu ... B_rear.jpg

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by KnightOfDoom » 24 Jan 2011, 16:15

Au Bugi :) Secas se kako smo se ganjali na onoj temi o vst-ovima :)
Sledeci put ako budes imao neki problem napisi TACNO sta sve imas. Firma i model. Da ne pogadjamo koji je midi usb interfejs, koji su monitori i slicno.

Probaj ovako(andrej je vec prakticno isto ovo rekao):
Cuknes klavijaturu preko usb-a u komp.

Nabavis ovakav kabl (to se zove 1/4″ (6.3 mm) TS-RCA ili mono "banana" - cinc). Pretpostavljam da ti takav treba jer nemam pojma koje monitore imas. Koliko sam skontao ona slika nije tvoj setup.
Image
RCA zabodes u monitore, TS zabodes u R/L output klavijature.

Onda u programu koji koristis za snimanje namestis da ti je recording i playback klavijatura a ne muzicka karta.
Pa ides u winu start > Settings > Control panel > Sounds and audio devices > Audio i svuda izaberes svoju klavijaturu.

To je to.

Boogie Woogie
Posts: 1327
Joined: 01 Jan 2008, 22:33

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by Boogie Woogie » 24 Jan 2011, 19:14

:) pa vidi, stvar i jeste u tome što monitore još nisam uzeo, jer ne znam koje da uzmem.

Moj najveći poblem je u stvari taj - što hoću da preko jednog para monitora (ili zvučnika?*) slušam:
- i klavijature (dok sviram)
- i gitaru (koju ubadam u klavijature, jer ima ulaz pozadi)
- i mikrofon (koji takođe ubadam u klavijature jer ima ulaz za isti)
- i DVD kad gledam
- i mp3
i dakle SVAKI hebeni zvuk koji PC ima.

Ono što NE želim je da instrumente vozim preko monitora (ili zvučnika?*) a da, kad hoću da poslušam neki DVD ili mp3, moram negde da klikćem, prebacujem setingse iili nedajbože vadim i preubadam kablove..

jel sada jasnije? :)

(* hoće li neko da objasni razliku između monitora i zvučnika, jer sam čuo da su monitori samo za svirku, pa me zanima da li mogu da služe i za DVD i ostalo, ili da jurim "zvučnike")

User avatar
KnightOfDoom
Site Admin
Posts: 2608
Joined: 15 May 2006, 19:08
Location: Beograd

Re: Zvuk, monitori - može li ovako?

Post by KnightOfDoom » 24 Jan 2011, 19:52

Pa i Andrej i ja smo ti napisali sta da uradis. Jos sam ti ja napisao i kako, stavku po stavku, klik po klik :) Jedino jos da ti nacrtam i napravim screenshotove ako nisam bio dovoljno jasan. Ili da pojasnim odma ?
Onda u programu koji koristis za snimanje namestis da ti je recording i playback klavijatura a ne muzicka karta.
Sto ce reci kad radis u abletonu ili cemu vec sav zvuk koji ulazi i izlazi iz njega ide iz klavijature u monitore.
Pa ides u winu start > Settings > Control panel > Sounds and audio devices > Audio i svuda izaberes svoju klavijaturu.
kada pustis mp3, odes na youtube..blabla... sve ti ide preko usb-a u klavijaturu a odatle na monitore.

O monitorima razmisljaj kao o zvucnicima koji su "ravni" (u smislu frekvencija) i daju sto realniju zvucnu sliku.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest