MONITORI?

Moderators: dejankuki, Tiki the Boyler

Post Reply
User avatar
Born_Dead
Posts: 1041
Joined: 06 Mar 2010, 20:04

MONITORI?

Post by Born_Dead » 24 Jul 2012, 19:53

da li moze neko da mi objasni osnovnu razliku izmedju monitora (onih zvucnika koji se koriste u studiju) i recimo malo boljih zvucnika koji se obicno koriste u kucnim uslovima?

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: MONITORI?

Post by Mrav » 24 Jul 2012, 21:04

Razlika je u tome što su monitori pravljeni da daju što ravniji response po frekventnom opsegu. I nemoj porediti "malo bolje" zvučnike i monitorske zvučnike, jer je velika razlika u klasi. Ono što bi pre mogao da porediš jesu studijski monitorski zvučnici i HiFi zvučnici odgovarajuće klase.

Jednostavno HiFi zvučnici su pravljeni da zvuče "muzikalno" što u prevodu znači da njihov response često nije ravan, što znači da boje zvuk da bi sve zvučalo bolje, dok je kod monitora filozofija u tome da što vernije reprodukuju dolazni signal.

Ova razlika dolazi od toga što su im namene različite. Jedni služe za slušanje i uživanje u visokokvalitetnim muzičkim snimcima, drugi služe da se primete najmanje nijanse pri miksovanju, masteringu i sl. u prevodu za rad sa zvukom.

To ne znači doduše da monitorski zvučnici nisu kud i kamo bolji i za slušanje muzike od tvojih "malo boljih zvučnika". Svakako mogu da budu. Evo ja sam pre par nedelja sebi kupio monitorske sluške upravo za rad kad nešto snimam-mixam-zezam, ali ih itekako koristim za kvalitetno slušanje muzike :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: MONITORI?

Post by sirac-šunka » 24 Jul 2012, 22:20

Slično sam i ja napiso...
ali nešto nije radio forum.


HiFi zvučnici su napravljeni da se čuju lepo. Studijski monitori su napravljeni da daju realnu sliku onoga što se sluša.
Ovi prvi su često malo namerno našminkani, naročito u srednjima da bi dali prijatan i topao, ali prezentan ton. Studijski treba da imaju ujednačen zvuk u svim frekvencijama.
Kada sređuješ neki snimak i koristiš ekvilajzer lakše ćeš čuti promene u svom usnimku na studijskim monitorima, dok je hifi često gluv na pojedinim frekventnim poljima pa se desi da preteraš sa nekim podešavanjem. To posebno u niskom opsegu, koji hifi često ni ne može da izbaci tako jasno.

User avatar
Born_Dead
Posts: 1041
Joined: 06 Mar 2010, 20:04

Re: MONITORI?

Post by Born_Dead » 25 Jul 2012, 01:57

a zbog cega ,zbog samih zvucnika ili u sobi imaju neko pojacalo ili sl????

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: MONITORI?

Post by Dersu Uzala » 25 Jul 2012, 02:34

Born_Dead wrote:da li moze neko da mi objasni osnovnu razliku izmedju monitora (onih zvucnika koji se koriste u studiju) i recimo malo boljih zvucnika koji se obicno koriste u kucnim uslovima?
Monitor vs Hi-Fi speakers

While no rigid distinction exists between consumer speakers and studio monitors, manufacturers more and more accent the difference in their marketing material. Whereas in the 1970s the JBL 4311’s domestic equivalent, the L-100, was used in a large number of homes, and the Yamaha NS-10 also served both domestically and professionally during the 1980s, there are no present-day equivalents. Professional companies such as Genelec, Klein and Hummel, Quested, PMC, and M & K sell almost exclusively to the professional monitor market, while most of the consumer audio manufacturers confine themselves to supplying speakers for the home. Even companies that straddle both worlds, like Tannoy, ADAM, Focal/JM Labs, surrounTec, Dynaudio, and JBL, tend to clearly differentiate their monitor and hi-fi lines.

Generally, studio monitors are physically robust, to cope with the high volumes and physical knocks that may happen in the studio, and are used for listening at shorter distances (e.g., near field) than hi-fi speakers, though nothing precludes them from being used in a home-sized environment. Studio monitors are increasingly self-amplified (active), although not exclusively so, while hi-fi speakers usually require external amplification.

Many inexpensive hi-fi models are designed to make a pleasing sound by deliberately manipulating the frequency response curve of the audio signal they receive. No speaker, monitor or hi-fi, regardless of the design principle, has a completely flat frequency response; all speakers color the sound to some degree. Monitor speakers are assumed to be as free as possible from coloration.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: MONITORI?

Post by sirac-šunka » 25 Jul 2012, 09:37

Fin tekst Dersu.

Inače,
Born_Dead wrote:a zbog cega ,zbog samih zvucnika ili u sobi imaju neko pojacalo ili sl????
zbog svega. A svaki zvučnik mora da ima neko pojačalo da bi se čuo. Najčešće je u slučaju monitora ono integrisano u sam zvučnik (ko što reče i tekst iznad).
Tako npr. utiče i materijal izrade same kutije, pa se monitori prave od MDF-a (koji je akustički dosta mrtav), dok se za hifi ponekad koristi i drvo koje "peva" (a i lepo izgleda), npr. orah, wenge, bubinga...

User avatar
Born_Dead
Posts: 1041
Joined: 06 Mar 2010, 20:04

Re: MONITORI?

Post by Born_Dead » 24 Aug 2012, 20:56

e jos jedno pitanje.
situacija je sledece: imam laptop i eksternu zvucnu kartu ( http://www.kupujemprodajem.com/Alva-Nan ... -oglas.htm ) i gde bi trebalo kaciti monitore ? i kako to funkcionise ,ako nije problem da mi objasnite


p.s. od ovoga nemam nista ali planiram polako da uzimam.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest