Izrada raglasnog zvucnika

Izrada, popravka... sve vezano za zvučnike.
Post Reply
User avatar
vuki
Posts: 13
Joined: 26 May 2009, 16:43

Izrada raglasnog zvucnika

Post by vuki » 17 Jan 2010, 22:13

Imam dve razglasne kutije u koje su ugradjeni neki elektrovoice 15" zvucnici..Kutije su stare,prepravljane,a nisu ni bile predvidjene za te zvucnike ,vec je to nesto budzeno..U kutijama valjaju samo ti 15" zvucnici,a horne i neki srednjotonci (sta li su vec) su crkli...
E sad bih ja trebao napraviti nove kutije(radim kao stolar pa imam tu mogucnost),u koje bih ubacio te zvucnike,ali mi trebaju neki nacrti ili dimenzije..Pokusao sam da nadjem ovde na forumu,ali nisam uspeo...Takodje bi mi trebao savet sta mi je jos potrebno da ugradim u kutiju..Da li su dovoljne jos samo horne,ili moram neke srednjotonce i skretnice da ubacim?

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by sirac-šunka » 17 Jan 2010, 23:19

Dovoljan je još jedan visokotonac ili horna uz te petnaestice i naravno neophodne su skretnice.
Što se šema tiče, probaj da googlaš PA cabinets diy ili nešto slično, ja sam naišo na ovaj >>link<<, pa ako je od neke pomoći...

User avatar
vuki
Posts: 13
Joined: 26 May 2009, 16:43

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by vuki » 18 Jan 2010, 00:32

E hvala ti,pogledacu jos malo,valjda cu naleteti na nesto korisno :)
A ako jos neko naleti na neki link,vezano za temu,neka ga okaci slobodno :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by sirac-šunka » 18 Jan 2010, 01:21

Kad krenes, obavezno postavi ovde svoj rad step-by-step i uz prilozene fotografije... :kokice: :ziveli:

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by sirac-šunka » 07 Feb 2010, 12:29

Su krenuli radovi?



Ja sam se i sam ubacio da nešto sređujem neku starudiju iz svog podruma. Opet, to je skupina raznih stvari koji su neki stari drugari ostavili i zaboravili kod mene :)

Glavni zaključak do kojeg sam došao, jeste da se izgradnja PA kutija - zvučnika od nule, zapravo ni ne isplati, ili se vrlo malo isplati. Osim ako su sami drajveri, zvučnici pouzdani, provereni i dobijeni za male pare, na poklon, preostali od neke ranije upotrebe, kao što je eto i u mom slučaju isl...

Veći proizvođači zvučnika imaju na svojim sajtovima već gotove razne projekte gde preporučuju zvučnike iz svojeg asortimana. To se već možda i isplati, ali opet pitanje da li je moguće izvući bar 60-70% uloženih para u slučaju eventualne kasnije prodaje, a o uloženom radu da ni ne govorimo.

Nisam proveravao sve sajtove proizvođača zvučnika, ali evo ova šema je deluje prilično korektno:
http://www.bcspeakers.com/suggested.php?id=0000000005

Ono što sam tek sad ukapirao jeste da je za ovakvu kutiju potrebna i horna i visokotonac, odn. kako se na sajtu kaže HF driver. :O.o: Ja sam kontao da horna uvek već sadrži drajver u sebi i da je to to. Ali, izgleda da je horna samo komad plastike, levak, na čijem se manjem otvoru instalira drajver od 1", 1.4" ili čak 2". :shock:
Tako da je celokupna lista potrebnih komponenti za izgradnju 1x15" kutije za razglas sledeća:

1) 15" LF Driver ________________________________ cca 65 EUR
2) Horn _______________________________________ cca 20 EUR
3) 1" HF Driver _________________________________ cca 40 EUR
4) Crossover (skretnica, ako se ne pravi)____________ cca 25 EUR
5) Plywood 15mm ______________________________ cca 20 EUR
6) Hardware (ručke, uglovi, nogice) _______________ cca 13 EUR (5+8+4)
7) Adapter (za stalak) __________________________ cca 5 EUR
8) Reflex tube _________________________________ cca 4 EUR
9) Tapacirung (2 kvadrata)_______________________ cca 12 EUR
10) Lepak _____________________________________ cca 4 EUR
11) Terminal + konektori _________________________ cca 6 EUR
12) Mrežica ____________________________________ cca 6 EUR
TOTAL _________________________________________ 220 EUR

Eto, nadam se da nisam nešto propustio. Da napomenem da sam za cifre koristo neki presek do kojeg sam došao prateći Player, Audiotehnika i sl. sajtove. Moguće je proći nešto jeftinije, ali i dosta skuplje, svakako (npr. preporučeni B&C drajveri i horna sa linka što sam postavio iznad koštaju preko 450 USD! :shock: ).

Dobra vest jeste da ima dosta prostora za uštede. Može se umesto horne koristiti tweeter (može i umesto facebook-a :mrgreen: ), koji je dosta jeftiniji, a postoji čak i tweeter sa hornom, jedan proizvod - kombo :)
Na kraju krajeva, nekom ne smeta da mu zvučnik bude jednostavno ofarban, bez nekog nepotrebnog hardvera, to sve naravno ne utiče na zvuk. Ako se kutija ne iznosi, tj. koristi samo kod kuće za probe, onda nije mnogo ni bitno, da li će imati neke fensi metalne uglove (ćoške) ili one plastične (koje se navodno lome) ili neće ni biti uglova...

Prednosti su uživanje u samogradnji, mogućnost parcijalnog ulaganje u opremu koje se kasnije i isplati, a nedostaci slaba resale value, nikad ne možeš da budeš skroz siguran da li će se opravdati sva očekivanja, nade i trud u potpunosti...



Da se vratim malo konkretnije na samu temu :mrgreen:
vuki wrote: E sad bih ja trebao napraviti nove kutije(radim kao stolar pa imam tu mogucnost),u koje bih ubacio te zvucnike,ali mi trebaju neki nacrti ili dimenzije.
Evo još par korisnih linkova:
http://www.speakerplans.com/index.php?id=x15
na kraju i ovo može da posluži, zašto da ne:
http://player.rs/product.php?ID=1142


Nešto konkretno za EV nisam uspeo da nađem, ali pretpostavljam da bi ovo moglo da završio poso. Pošto nije u pitanju neki HiFi isl. trebalo bi da sama konstrukcija kutije ne utiče preterano na efikasnost, dokle god je ta kutija odgovarajućih proporcija i zapremine. Neka me neko ispravi ako grešim. Na kraju uvek je moguće koristiti onaj programčić WinISD: http://www.linearteam.dk/ Makar za neku okvirnu proveru odnosa karakteristika driver-a i kutije...




Jedina stvar koja mi baš smeta u ovim novim dizajnovima (kada su u pitanju i gotovi zvučnici i ovi projekti) jeste taj trapezoidni oblik. Ne razumem čemu to!? Ako neko zna neka mi kaže. I mi u bendu koristimo baš takvu konstrukciju i mogu da kažem da nije to nimalo praktično, a uz svi to i smanjuje se zapremina zvučnika. Trapezoidni zvučnici ne mogu da služe kao floor monitrori jer ugao bočne ivice nije dovoljno oštar. Uz to zauzimaju više mesta u kombiju i nezgodni su za pakovanje. Sve bi im to i oprostio, ako bih negde pronašao podatak da je trapezast oblik zvučno superiornije rešenje od tradicionalnog četvrtastog...? Neko prostiranje talasa, šta ti ja znam... A?

User avatar
vuki
Posts: 13
Joined: 26 May 2009, 16:43

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by vuki » 07 Feb 2010, 17:57

Jos nisam krenuo sa radovima,bio sam malo u guzvi ovih dana,nadam se da cu uskoro ,ali cim krenem u akciju izbacicu fotke..:)
E sad, sto se tice cena,slazem se u potpunosti da se mozda i ne isplati praviti zvucne kutije,pogotovo ako ne juris za nekim visokim kvalitetom,jer sad na trzistu mogu da se nadju jeftini zvucnici nize klase ,koji mogu da zadovolje"pocetnike" npr...

Ja sam se odlucio za varijantu da pravim kutije,jer mogu za "dzaba" da dobijem materijal,a ruckice,nogice,uglove,adaptere(za stalke) imam na starim kutijama,a te komponente su sasvim zadovoljavajuce tj. u ok su stanju..
Necu oblagati tapacirungom,vec ce mi prijatelj odraditi kutije sa crnim plastobitom (mislim da se tako zove,a izgled je reljefasti kao kod onih skajeva koji se koriste za oblaganje pojacala),i to ce me izaci 1000 din maximalno za dve kutije..
Ostaje mi da kupim horne i skretnice,a to je vec podnosljivo..
Prednosti su uživanje u samogradnji, mogućnost parcijalnog ulaganje u opremu koje se kasnije i isplati, a nedostaci slaba resale value, nikad ne možeš da budeš skroz siguran da li će se opravdati sva očekivanja, nade i trud u potpunosti...
Sreca prati hrabre! :D

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by sirac-šunka » 09 Feb 2010, 16:53

vuki wrote:Jos nisam krenuo sa radovima,bio sam malo u guzvi ovih dana,nadam se da cu uskoro...
Si izabrao konačnu šemu?

Hteo sam još da ti predložim da napišeš pismo proizvođaču tih zvučnika koje imaš, kažeš ja imam to i to, koji cabinet preporučujete. Nisam siguran da EV posluje tako, pošto je moguće da oni drajvere prave samo za svoje kabinete, a posebno ih prodaju samo kao spare parts :( . Ali, svi veći proizvođači zvučnika, npr. Fane, B&C isl. trebalo bi da na ovakav zahtev odgovore u dogledno vreme. Na sajtu Fane-a sam pročitao da se kupci mogu obratiti sa ovakvim zahtevom.

Ako ne bude ništa od ovoga, ja pretpostavljam da bi neka od onih šema što sam okačio u svom prethodnom postu, trebalo da završi poso ok.
vuki wrote:Necu oblagati tapacirungom,vec ce mi prijatelj odraditi kutije sa crnim plastobitom
Ne znam šta je ovo, ali mi zvuči kao ona "farba" što je neko sa foruma već tražio... ne mogu sad da se setim ko beše i kako se zove... :hmm: Bila beše neka tema o mogućnosti nabavke tolex-a i te neke farbe...

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Izrada raglasnog zvucnika

Post by sirac-šunka » 23 Mar 2010, 00:24


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest