YOUR opinion about MY lyrics :)

Muzika, tekstovi, cover art i ostale kreacije.

Moderators: dejankuki, Trooper, muki17

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by LazaRocker » 01 Mar 2010, 21:52

Kapitalizam

Ja sam covek koji cini sve da bi tebi bilo bolje
Ja sam covek koji radi sve protiv svoje volje
Ja sam covek koji rinta po celi dan i noc
Samo da bi ti stekao neogranicenu moc

Jer to je kapitalizam!
To je diplomatski fasizam!

Drustvo si podelio u dva sloja
Bitno je da uziva pozadina tvoja
Ali radnicka je klasa oruzje opako
Odavno nam je preselo da zivimo ovako

Jer to je kapitalizam!
To je diplomatski fasizam!

Srpski narod ce nastradati zbog sake ljudi
Srpski narod ce nastradati zbog njihove zle cudi
Kolaps sistema se samo odlaze
I to niko zaustaviti ne moze

Jer to je kapitalizam!
To je diplomatski fasizam

evo moje politicko angazovanje. :mrgreen:
nadam se da ne krsim pravilnik ovim, postavio sam pesmu kako bi me posavetovali. pod jedan da li je ovo po nekim vasim parametrima dovoljno dobro, kvalitetno, ako jeste, sta da ispravim, i koliko je tekst zaista realan . mozda smatrate da sam isuvise mladjan za ovakva proseravanja, mozda i jesam, ali sam u trenutku pisanja mislim da znam dovoljno toga da bi mogao da napisem ovako nesto (pogotovo jer kapitalizam osecam na svojoj kozi posredno). Sad kada objavljujem ovo imam malo losije misljenje o tekstu kao celini, ali i o kapitalizmu, tako da me nije stid. :D
BTW, najveci problem mi je da tekst bude dostojan instrumentalne pratnje. zato ste mi potrebni kao degustatori. xD

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by cccira » 01 Mar 2010, 21:53

Mani se lazo politike... eto, toliko od mene :ziveli:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by nenadnenad » 01 Mar 2010, 22:47

a jel ce ovo uci uz neku muziku tipa crvena jabuka?
Ovo ti je dusu dalo za neki hc punk.

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by LazaRocker » 01 Mar 2010, 22:52

nenadnenad wrote:a jel ce ovo uci uz neku muziku tipa crvena jabuka?
Ovo ti je dusu dalo za neki hc punk.
planirao sam ritmicki i dinamicki da bude nesto izmedju RATM-a i Pantere, a oko melodije se jos femkam.
cak mislim da uradim kontrast tipa da u strofi bude neka lagana molska melodija, a u refrenu jebacka hc pentatonica. :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Duane » 01 Mar 2010, 23:05

ma daj jel me lozite?

User avatar
cccira
MF veteran
Posts: 2955
Joined: 30 Jul 2007, 17:20

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by cccira » 01 Mar 2010, 23:11

:bambi:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Duane » 01 Mar 2010, 23:21

lazo care, mrka kapa politika, u tim godinama za fuzbalom da trčiš, a ne obratno

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by LazaRocker » 01 Mar 2010, 23:24

Duane wrote:lazo care, mrka kapa politika, u tim godinama za fuzbalom da trčiš, a ne obratno
trcim i za fuzbal, al doslo mi sta da radim. :mrgreen:
brate pricas ko da imas 40 godina a ne 18 (mislim u negativnom kontekstu). :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Duane » 01 Mar 2010, 23:27

LazaRocker wrote:
Duane wrote:lazo care, mrka kapa politika, u tim godinama za fuzbalom da trčiš, a ne obratno
trcim i za fuzbal, al doslo mi sta da radim. :mrgreen:
brate pricas ko da imas 40 godina a ne 18 (mislim u negativnom kontekstu). :mrgreen:
pa tako i pijem

User avatar
luka000
Posts: 326
Joined: 21 May 2008, 20:39
Location: Novi Beograd

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by luka000 » 02 Mar 2010, 00:07

lazo komunisto :mrgreen: ... svidja mi se ....cim sam krenuo da citam tekst....samo mi proletelo kroz glavu ovo bi bio rage fazon...pisi sta ti je na volji, drugi pisu o ljubavi, ti o politici nek pise svako sta hoce... ajd uzivaj :ziveli:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Duane » 02 Mar 2010, 00:35

ma kul je taj stav, al je to slepa ulica...

ono, pisati o komunizmu, pre svega u danasnje vreme, pored svih ovih ultra zanimljivih stvari koje zuje oko nas(a i mi oko njih), je morate priznati, krajnje dosadno... bio je fazon kad su to ateisti radili jer je to tada bilo satro aktuelno...

User avatar
LazaRocker
Posts: 739
Joined: 15 Mar 2008, 21:58
Location: Nis

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by LazaRocker » 02 Mar 2010, 00:47

luka000 wrote:lazo komunisto :mrgreen: ... svidja mi se ....cim sam krenuo da citam tekst....samo mi proletelo kroz glavu ovo bi bio rage fazon...pisi sta ti je na volji, drugi pisu o ljubavi, ti o politici nek pise svako sta hoce... ajd uzivaj :ziveli:
jej... someone likes it... :mrgreen:
to, hippie spirit, sloboda izrazavanja :ziveli:
ja sam komunjara zatucana, cak sam na jednoj svirci nosio komunjarski slem. :D
@dvejn
mejbi jur rajt, ali nisam pisao o komunizmu nego o surovosti kapitalizma, nisu ni za vreme komunizma svi bili jednaki ali je skoro svako imao parce hleba. nijedna ideologija nije idealna, postoje one relativno dobre i relativno lose za narod.
i to nije bio fazon jer je to radjeno u to vreme, nego zato sto su ga ateisti radili, jer su oni nenadjebivi. :mrgreen:
:ziveli:

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by laza » 02 Mar 2010, 01:40

Dragi Lazo, evo pokušaću da ti budem, što duhovito kažeš, degustator. Ali pre nego što počnem da rasuđujem o pesmi koju si napisao, moram pošteno da prijavim nešto što može da me učini nedovoljno objektivnim. Slutim, možda pogrešno, da se sve tvoje iskustvo sa kapitalizmom svodi na ovo godina otkad u Srbiji prakticiramo taj poredak. Međutim, kapitalizam nije uvek i svugde ovakav. Svaki slobodan poredak biće bezdušan ako su bezdušni ljudi; a ljudi u Srbiji, mada vole sebe da zamišljaju kao duševne, zapravo su dobrim delom skotovi koji beskrupulozno zlorabe slobodu čim je imaju: grabljivi, nesolidarni, bezosećajni, nečovečni; prosto, varvari, koje novi poredak, za razliku od staroga, ne sputava. To je uzrok što nam je ovako.

Imam, dakle, da ti priznam da tvoju pesmu smatram, što se sadržine i poruke tiče, kao oveštalo levičarsko nagvaždanje kakvo bi priličilo možda restlovima vojnih penzosa kojima se potkraj života desilo da im propadne zemaljski raj u režiji druga Tita, ali ne može, u normalnim okolnostima, da priliči nikome mladom i kreativnom. Ne ljuti se, moram da ti kažem. Uostalom, znam da vas ima poviše takvih. To je strašno, i to pokazuje da okolnosti nisu ni blizu normalnog: još je mnogo gore nego što se na prvi pogled čini, ne može se disati, udara u mozak, toliko da se u mladim i dobrim glavama rađaju dokazane gluposti poput komunizma.

To bi bio neprijatni deo moje poruke. Sad nešto prijatnije. Uprkos svemu, simpatično mi je što si napisao tu pesmu. Taman da stoput nisi u pravu, opet -- to što si napisao nije ogled iz političke ekonomije zasnovan na falsifikovanim podacima (taj posao je za vas levičare kadikad obavio Karl Marx), nego je to pesma, iskrena pesma o nečem važnom, napisana u ovoj šalabajzersko-hohštaplerskoj sredini koja najviše voli kad pevaš em o nevažnom em neiskreno.

A sad pojedinačne zamerke. Ne znam kako drugi, ali mene si odmah na početku natociljao da čitam, što bi se reklo, u pogrešnom ključu. Kad sam pročitao
Ja sam covek koji cini sve da bi tebi bilo bolje
Ja sam covek koji radi sve protiv svoje volje
meni je to izgledalo kao ljubavna pesma na temu Dosta bre ženo; i kad sam iza toga pročitao
Ja sam covek koji rinta po celi dan i noc
to me je još izvesnije podsetilo na A Hard Day's Night. Ali kad je stiglo
Samo da bi ti stekao neogranicenu moc
to mi je bio totalni zbun. Kako sad "stekao"? Greška u kucanju? Ili pesma na gay temu? I kakvu to "moć"? Sve u svemu, morao sam da doguram čak do refrena da bih shvatio o čemu se radi. To nije preporučljivo, pogotovu što će nejasnoća trajati još duže kad se pesma bude slušala nego ovako kad se čita.

Jer to je kapitalizam!
To je diplomatski fasizam!
Posle nešto razmišljanja zaključio sam da bi "diplomatski fašizam" moglo da znači "fašizam u rukavicama" -- ali ne bih se zakleo. Ako i jeste to, nisam siguran da će se razumeti.

Drustvo si podelio u dva sloja
Bitno je da uziva pozadina tvoja
Kako to jedan gazda podelio društvo? Sad se lepo vidi da s drugim licem jednine nisi napravio dobar posao. Bolja bi ti bila množina, već od prve strofe, koja bi bar utoliko postala jasnija ("...da bi vama bilo bolje" itd.). U ovoj strofi propala bi rima (jer više ne bi imao "tvoja"), ali to nije šteta, jer ti ona "dva sloja" ionako deluju usiljeno. Mogao bi, na primer, da rimuješ dva sveta sa vaša dupeta, ili tako nešto.

Ali radnicka je klasa oruzje opako
Oružje podrazumeva nosioca/korisnika, ono ne dejstvuje samo. Ko je taj koji će se poslužiti radničkom klasom kao oružjem?

Odavno nam je preselo da zivimo ovako
Može da nam presedne (ili prisedne) neki pokušaj, poduhvat (naš ili tuđ), neka određena prilika i sl. Naprotiv, opšte i trajne situacije (kao što je ta koju spominješ, "da živimo ovako") mogu da nam dosade, dojade, dodijaju, dotežaju, dozlogrde, dokurče, dopizde, i možda još ponešto, ali ne mogu da presednu.

Srpski narod ce nastradati zbog sake ljudi
Srpski narod ce nastradati zbog njihove zle cudi
Majku mu, levičar si: batali srpski narod, dosta ti je Srbija, a i ritam je bolji: "Srbija će stradati" itd.

Kolaps sistema se samo odlaze
I to niko zaustaviti ne moze
Ne valja rima, osim ako ne govoriš kao beogradska sitna dečica, čiji su heroji Sunđer Bab i Jagadica Babica: u tom slučaju rimuje se adlaže i ne maže, skoro besprekorno.

BTW, najveci problem mi je da tekst bude dostojan instrumentalne pratnje.
Pa jeste, meni nije nikad bilo jasno kako to vi neki prvo pišete tekst pa tek onda muziku. Muziku na tuđ tekst, to još kapiram, ali ovako...

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Funkomat » 02 Mar 2010, 02:06

:facepalm:
Bez uvrede ali mislim da je najveca glupost analizirati tekst na nacin na koji ga je Laza iznad mene analizirao.
Znam da je LazaRocker otvorio temu zbog toga ali kada bi svi ovako analizirali tekstove pesama, niko nista ne bi slusao.

Kada neko pise tekst ili muziku, pise ono sta misli/oseca. Nema "pravilnog" nacina da se nesto napise.

Reci ovako nesto:
laza wrote:Kako to jedan gazda podelio društvo?
Je kao reci "kako moze nebo da sidje u grad" za tekst KKN-a u pesmi... danas nebo silazi u grad.
Ili nesto slicno... To mi palo na pamet.

U svakom slucaju, ja mislim da jedino sto na ovakvo pitanje moze da se kaze je svidja mi se, ne svidja mi se, super je, sranje je. Bez onakvog analiziranja.

User avatar
Stalker
Strelok
Posts: 2071
Joined: 26 May 2009, 21:52
Location: Novi Beograd

Re: YOUR opinion about MY lyrics :)

Post by Stalker » 02 Mar 2010, 09:51

bravo lazo, ponosu našeg druga Tita. Bolje pišeš od Zorana. ćeš da glasaš za titovog sina kad napuniš 18?
ja sam socijalista na neki način, stoga razumem tvoju potrebu za izjašnjavanjem tvog mišlja o kapitalizmu i drugim zlobama modernog sveta, al lisn tu ostale.. fudbal, devojčice, busty asian profesorke...biće vremena i za politiku da te sjebe. ti si još mlad da primetiš njen uticaj u tvom životu. Ne treba pisati o politici ukoliko ne utiče na tebe et d moument. i foru je rejdž toliko izrabio sa ona 3 albuma da mi ne bi nikad palo na pamet da pišem na taj fazon.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest