ZooM G3/G3X

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 03 Apr 2014, 20:45

Baba Slime, interesuje me kako si pravio presete za glasno sviranje na bini,na G3 procesoru, opiši malo.Pretpostavljam da si osnovni saund pravio u sobi pa na bini, sa odvrnutim volume potom korigovao parametre.Koliko se razlikuje taj neki sobni zvuk od onog podešenog za binsku glasnoću?Koliko je korekcije potrebno i šta uopšte ostane od onog zvuka koji ti se na sobnoj glasnoći sviđa?Kako se razne vrste noise gatea ponašaju na velikim jačinama?Daju li efekat za koji su namenjene? :?:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: ZooM G3/G3X

Post by Baba Slim » 03 Apr 2014, 22:01

Posto pretpostavljam da te verovatno najvise zanima kako sam podesio simulacije pojacala i drajvove, moram te razocarati - drajv koristim sa pojacala, a G3 koristim u FX loop-u, samo za modulacije i dilejeve. Ako nisi na to mislio, moja greska. :ziveli:

Osnovni sound jesam pravio u sobi, jer otprilike znam sta hocu da cujem, pa otprilike i to bude to kad se pojaca pojacalo na glasnocu svirke (koja skoro nikad nije ista), jer kao sto sam pomenuo - meni od ove sprave trebaju samo modulacije i dilejevi. Primetio sam da uglavnom najcesce nakon kupovine sprave i namestanja od nule korigujem delay, i to konkretno - glasnocu ponavljanja i feedback. Jer, nekad mi se ucini pri prvom namestanju efekata u sobi da su ponavljanja sasvim dovoljno brojna, i dovoljno glasna, ali kad dodje bend to se malo izgubi pa je onda potrebno samo malo pojacati. Naravno, podesavanje glasnoce i ponavljanja delay-a ne mora (i uglavnom ne treba) da bude isto za normalno sviranje (pod tim podrazumevam sviranje bilo sa drajvom bilo sa klinom kad nije solo deonica) i kad je solo deonica - kad je solo nije na odmet da delay bude za nijansu glasniji, pa onda samim tim i malo bogatije popunjava sliku. Naravno ovde pricamo o nijansama, gde je jako lako preterati, s tim sto je ta granica nakon koje pocinje "preterivanje" strogo individualna, ono sto je meni dovoljno delay-a (ili cega god drugo, reverba na primer, takodje) tebi mozda nije, i obrnuto, jbg. :)

Zicani reverb koristim sa pojacala, namestim ga suptilno tj. da nije napadan, ali da fali kad se iskljuci, ukljucim ga i zaboravim na njega. :) Do sad nisam koristio reverbe sa Zooma (niti sa Nove Systema dok sam ga imao, kad malo bolje razmislim), ali mislim da cu malo i sa tim da se igram, pa cu videti kako treba i te parametre podesiti - boju reverba, i odnos decay-a i mix-a. Ubacio sam juce bas neki HD Reverb u osnovni preset koji koristim, pa cu mozda vec sutra na svirci u Zrenjaninu malo negde ubaciti da cujem kako mi radi u bendu, da li je prejak/pretih itd.

Noise gate nisam koristio jos, kao ni simulacije pojacala sa spojenim procesorom direkt u razglas. Ako nekom prilikom i to isprobam, javim utiske i zakljucke. :ziveli:

Naravno, ako te zanimai ako ti treba, nije nikakav problem da exportujem neke presete koji te zanimaju pa da ti sibnem na mail. ;)

User avatar
gondi
Posts: 55
Joined: 17 Jan 2011, 20:13
Location: Bođani

Re: ZooM G3/G3X

Post by gondi » 04 Apr 2014, 21:14

Naravno da me interesuje, pa ako imaš vremena i volje, pošalji.Kako ti se čini acoustic simulator i da li ga koristiš?Od distova najviše mi se sviđa Tubescreamer, u kombinaciji s amp simulatorima daje najbolje efekte, čak i sa gainom na minimumu, kao booster.Bavio sam se malo više sa harmonizerom, sijaset dobrih kombinacija se može dobiti.D moll minus terca daje u kombinaciji sa vintage chorusom, dyna delayem, DZ amp simom i TS om zvuk dosta približan harmoniziranoj solo deonici iz Dogsa od Pink Floyd. :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: ZooM G3/G3X

Post by Baba Slim » 05 Apr 2014, 09:13

Nisam koristio ni acoustic simulator, nekako bezim od njih i nikad mi nije ni palo na pamet da ih koristim. Ono, ako mi je bas stalo da imam zvuk akusticne gitare u odredjenim pesmama, majke mi pre bih se iscimao da ponesem akustaru nego da koristim acoustic simulator. :)

Ajd sibni mi mail na pp, pa ti posaljem tih par preseta koje koristim uzivo (samo 2, verovao ili ne, i razlika je bukvalno samo u jednoj modulaciji :) mogao bih zapravo sve da spakujem u jedan jedini lanac i onda bi mi jedan preset radio celu svirku) i taj jedan za direkt sviranje u mix, ali taj za direkt sam za sada samo u sobi koristio, jos ga nisam probao sa bendom pa samim tim nemam pojma kako bi zapravo zvucao kad dodju ostali instrumenti. Sigurno bi trebalo svasta doterati, ali to cu uraditi kad se za to ukaze prilika.

bato87
Posts: 20
Joined: 27 Sep 2009, 15:17

Re: ZooM G3/G3X

Post by bato87 » 13 Nov 2016, 12:57

Nisam hteo da otvaram novu temu,pa cu dodati ovde nešto u vezi Zoom-a G5.
Uzeo sam nedavno polovan Zoom G5 a od pre imam neki jeftini USB Guitar Link,ovako nešto https://www.amazon.com/Black-Guitar-Int ... B003U6CT5K
Hteo sam da uporedim ova dva uređaja,da vidim kako Zoom radi samo kao audio interfejs.Znači ugasim sve efekte na Zoom-u i koristim ga kao audio interfejs sa na primer Guitar Rig-om.
E sad,između ova dva uređaja nema nikakve razlike što se tiče kvaliteta zvuka.Čudno mi je da ovaj jeftini Guitar Link,koji košta manje od dve hiljade,radi isto kao Zoom,naravno ako Zoom koristim samo kao interfejs.
Da li je neko koristio G3/G5 kao audio interfejs i kako ga je podesio?

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: ZooM G3/G3X

Post by tocilj » 13 Nov 2016, 21:17

bato87 wrote:Nisam hteo da otvaram novu temu,pa cu dodati ovde nešto u vezi Zoom-a G5.
Uzeo sam nedavno polovan Zoom G5 a od pre imam neki jeftini USB Guitar Link,ovako nešto https://www.amazon.com/Black-Guitar-Int ... B003U6CT5K
Hteo sam da uporedim ova dva uređaja,da vidim kako Zoom radi samo kao audio interfejs.Znači ugasim sve efekte na Zoom-u i koristim ga kao audio interfejs sa na primer Guitar Rig-om.
E sad,između ova dva uređaja nema nikakve razlike što se tiče kvaliteta zvuka.Čudno mi je da ovaj jeftini Guitar Link,koji košta manje od dve hiljade,radi isto kao Zoom,naravno ako Zoom koristim samo kao interfejs.
Da li je neko koristio G3/G5 kao audio interfejs i kako ga je podesio?
A kako procjenjuješ rayliku ili sličnost u radu? Ako gledaš po zvuku, koji god da uzmeš...pa i neki od par hiljada, isto je. Ako gledaš po latenciji, to ima više veze sa kompom nego sa interfejsom. Jedina razlika je u izlazima za zvučnike/slušalice i eventualnom preampu. I još na kraju zoom je jedan od najjeftinijih procesora na tržištu, a interface mu je samo jedna od gomilu funkcija.

bato87
Posts: 20
Joined: 27 Sep 2009, 15:17

Re: ZooM G3/G3X

Post by bato87 » 14 Nov 2016, 19:16

[/quote]
A kako procjenjuješ rayliku ili sličnost u radu? Ako gledaš po zvuku, koji god da uzmeš...pa i neki od par hiljada, isto je. Ako gledaš po latenciji, to ima više veze sa kompom nego sa interfejsom. Jedina razlika je u izlazima za zvučnike/slušalice i eventualnom preampu. I još na kraju zoom je jedan od najjeftinijih procesora na tržištu, a interface mu je samo jedna od gomilu funkcija.[/quote][/quote]

Upoređujem ih na taj način što prvo snimim nešto sa jednim uređajem pa to isto sa drugim,naravno u oba slučaja koristim Guitar Rig,i nema nikakve razlike u kvalitetu zvuka.
Hteo sam samo da uporedim kvalitet snimaka,znam da Zoom ima gomilu drugih funkcija,u suštini to nisu ni slični hardveri.
Znači ti hoćeš da kažeš ako uzmeš bilo koji audio interfejs i koristiš ga na primer pre svega za snimanje gitare da će kod svih biti isti kvalitet zvuka.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: ZooM G3/G3X

Post by tocilj » 14 Nov 2016, 20:35

bato87 wrote:
A kako procjenjuješ rayliku ili sličnost u radu? Ako gledaš po zvuku, koji god da uzmeš...pa i neki od par hiljada, isto je. Ako gledaš po latenciji, to ima više veze sa kompom nego sa interfejsom. Jedina razlika je u izlazima za zvučnike/slušalice i eventualnom preampu. I još na kraju zoom je jedan od najjeftinijih procesora na tržištu, a interface mu je samo jedna od gomilu funkcija.[/quote][/quote]

Upoređujem ih na taj način što prvo snimim nešto sa jednim uređajem pa to isto sa drugim,naravno u oba slučaja koristim Guitar Rig,i nema nikakve razlike u kvalitetu zvuka.
Hteo sam samo da uporedim kvalitet snimaka,znam da Zoom ima gomilu drugih funkcija,u suštini to nisu ni slični hardveri.
Znači ti hoćeš da kažeš ako uzmeš bilo koji audio interfejs i koristiš ga na primer pre svega za snimanje gitare da će kod svih biti isti kvalitet zvuka.[/quote]

Upravo tako....ako pričamo o gitaroškim softverima. Da si kupio zvučnu od 500 evra isto bi bilo. E sad da štekneš mikrofon, tu bi vec moglo biti razlike (pogotovu kondenzator).
I može biti razlike u latenciji ako drajveri nisu ok.

Ali ne vidim razlog zašto bi koristio GR kada imaš bolje farbe na tom procesoru?

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: ZooM G3/G3X

Post by Frostensen » 17 Nov 2016, 21:26

To nije sasvim tacno (bar po mom iskustvu), Guitar Rig je bolji od Zooma out of the box, Zoom moze da mu parira ali zahteva puno vremena i uparivanje kabineta i pojacala koja nisu "zajedno". E sad, (da ja upadnem), mene zanima zasto neke kartice kostaju cca 500e, a onda imas Behringer koji kosta 2k dinara kad sve to radi isto a lat. je do kompjutera?

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: ZooM G3/G3X

Post by dejankuki » 17 Nov 2016, 21:59

Frostensen wrote: mene zanima zasto neke kartice kostaju cca 500e, a onda imas Behringer koji kosta 2k dinara kad sve to radi isto a lat. je do kompjutera?
Kvalitet AD/DA konvertera, bit depth, kiloherca, firma, izrada, .... materijal... Brend.... i t d ...

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: ZooM G3/G3X

Post by Frostensen » 17 Nov 2016, 22:33

Tocilj upravo rece nema razlike.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: ZooM G3/G3X

Post by tocilj » 17 Nov 2016, 22:36

Frostensen wrote:To nije sasvim tacno (bar po mom iskustvu), Guitar Rig je bolji od Zooma out of the box, Zoom moze da mu parira ali zahteva puno vremena i uparivanje kabineta i pojacala koja nisu "zajedno". E sad, (da ja upadnem), mene zanima zasto neke kartice kostaju cca 500e, a onda imas Behringer koji kosta 2k dinara kad sve to radi isto a lat. je do kompjutera?
To je isto kao da me pitaš zašto Wampler ili Suhr pedale koštaju 250 evra, kada materijal za njih ne košta više od 40.
Zašto Fenderi ili Gibsoni koštaju više od 1000 evra kada ima gitara koje isto rade...zašto mesa naplaćuje tube screamer 200 evra kada je originalni 100 :D :D :D

Na karticama se u glavnom naplaćuje broj ulaza....drastična je razlika u cijeni kartice sa 2 i 4 ulaza recimo. Analogno digitalni konverteri mogu da koštaju dosta, ali kada pričamo o karticama koje vrijede hiljade. Ja sam probao Focusrite, Steinberg, Lexicon, M-audio, Line6...pa sa procesora i THR yamaha pojačala. Sve je radilo potpuno isto.

Latencija zavisi i od kartice, ali to bi bilo primijetno kada bi poredio karticu staru 10 godina sa nekom novijom.....ali više zavisi od kompa i drajvera. Jer mi se dešavalo da sa novijom karticom imam veću latenciju nego sa nekom iz procesora. Prosto nije kompatibilna sa kompom (konfiguracijom).

Ono što je najvažnije vezano za ovu temu, a i uopšte za muziku je da IME (brend) ima najveću cijenu. Sve drugo je važno, ali dosta manje. Po pravilu kako firma raste tako diže cijene, mada bi po nekoj logici trebalo da je obrnuto, ali nije. Tako je mooer koštao prije 3 godina 20-30 dolara, a sada košta 70. Presonus je npr. po kvalitetu izrade dosta iznad focusrite, a opet je jeftinija dosta....upoređivao sam ih rade potpuno identično.

A što se tiče zvuka....ako si navikao na procesorski zvuk, razumijem zašto ti guitar rig zvuči bolje. U stvari Guitar rig zvuči kao line6. Meni je npr. amplitube uvijek bolje zvučao, otvorenije. Pogotovu u miksu. Ali dobro to je već stvar ukusa.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: ZooM G3/G3X

Post by tocilj » 17 Nov 2016, 22:38

dejankuki wrote:
Frostensen wrote: mene zanima zasto neke kartice kostaju cca 500e, a onda imas Behringer koji kosta 2k dinara kad sve to radi isto a lat. je do kompjutera?
Kvalitet AD/DA konvertera, bit depth, kiloherca, firma, izrada, .... materijal... Brend.... i t d ...

Da kiloherce sam zaboravio....ali to je već stvar modernizacije, to je konstanta koja se povećava svakako.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest