preporuka za high gain

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 08 Aug 2016, 22:00

tocilj wrote:
RadeRas wrote:Kada neko kaže "high gain", ja odmah u glavi čujem metal bendove: Metallica, Slayer, Kreator .. a vi rok bendove koje ste nabrojali: Saga, Walter Trout i fali još Bon Jovi? :O.o: High Gain može biti onda bilo koja OVERDRIVE pedala? Šta će onda Dr. Boogie distorzija i sve one distorzije za metal? Jel postoji high gain OVERDRIVE pedala i high gain DISTORTION pedala? Ne ide sve u isti koš valjda? :?
Pa ja mislim da tu nema mnogo razlike u količini gaina, nego samo u vojsingu...iskreno mislim da Bon Jovi i Slayer imaju sličnu količinu gaina, samo EQ različit.
Onda i Bitlsi imaju high gain samo se razlikuju u vojsingu?

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 08 Aug 2016, 22:02

jel to? Vox pojačalo je strava high gain mašina za the beatles a ako hoćeš "vojsing" ti staviš Dr. Boogie ispred i imaš "vojsing" metalike?

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 08 Aug 2016, 22:11

Koliko onda High Gain ima sa volumenom? Bust pedala može onda biti high gain? Jer to nema veze sa količinom distorzije i bojom tona?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: preporuka za high gain

Post by bancika » 08 Aug 2016, 22:15

pored EQ, bitan je i harmonijski sastav - koliko ima od osnovnog tona, 1vog, 2gog, 3ceg harmonika itd...to daje karakter distorziji - da li je grublja, "kremastija", itd.

nema svrhe definisati termin...ne znaci nista :) Ako hoces da budes precizan, kazes metallica high gain, petrucci high gain, pantera high gain...i ljudi znaju na sta mislis :)

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 08 Aug 2016, 22:16

bancika wrote:pored EQ, bitan je i harmonijski sastav - koliko ima od osnovnog tona, 1vog, 2gog, 3ceg harmonika itd...to daje karakter distorziji - da li je grublja, "kremastija", itd.

nema svrhe definisati termin...ne znaci nista :) Ako hoces da budes precizan, kazes metallica high gain, petrucci high gain, pantera high gain...i ljudi znaju na sta mislis :)
To je ok. Ali ako kažeš Europe High Gain ili Bon Jovi High Gain? I to spada u high gain?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: preporuka za high gain

Post by bancika » 08 Aug 2016, 22:18

da li je bitno dal spada ili ne spada...to je sto je. Da li ti je bitno da li paradajz spada u voce ili povrce? :)

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 08 Aug 2016, 22:20

onda je ovo totalno bzv. nedefinisano. baš bzv. :(

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: preporuka za high gain

Post by bancika » 08 Aug 2016, 22:25

pa nije nedefinisano, samo je relativno. Nije to usamljena pojava. Kad kazes "brza kola", onom ko vozi juga tu spada i golf dvojka. Onom ko vozi mercedesa tu spada porsche pa navise....sve zavisi odakle gledas.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: preporuka za high gain

Post by tocilj » 08 Aug 2016, 23:56

RadeRas wrote:Koliko onda High Gain ima sa volumenom? Bust pedala može onda biti high gain? Jer to nema veze sa količinom distorzije i bojom tona?
Jbg. nije matematički pojam pa da mora biti jasno definisano....to je kao da pokušavaš da povučeš jasno crtu šta sve danas spada u Rock a šta ne.

Mislim da je hi gain sve što je nastalo na ideji da se napanji marshall i da distorzira što je više moguće. OD + drive kanal na pojačalu može da bude hi gain, OD u clean kanal ne može.
Znači svaka simulacija ili imitiranje tog otpanjenog marshall-a je hi gain. I da, hi gain je i ACDC i Napalm death.

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: preporuka za high gain

Post by tocilj » 09 Aug 2016, 00:56

bancika wrote:pored EQ, bitan je i harmonijski sastav - koliko ima od osnovnog tona, 1vog, 2gog, 3ceg harmonika itd...to daje karakter distorziji - da li je grublja, "kremastija", itd.

nema svrhe definisati termin...ne znaci nista :) Ako hoces da budes precizan, kazes metallica high gain, petrucci high gain, pantera high gain...i ljudi znaju na sta mislis :)
I ja sam malo banalizovao priču priznajem.....ali mogu objasniti.

Fakat je da su manje-više sve moderne hi gain distorzije simulacije ili podražvanje nekih hi gain pojačala...e sad, ako izuzmemo neke moderne i ekstremne metal pravce svi bendovi sa više dista su svirali na nekoliko različitih pojačala (ili kopija tih pojačala)...Marshall, Mesa, Randal, Peavey i sl. Tako da si sa npr. Metallica opremom veoma lako mogao svirati Bon Jovi ili Black Sabath...ili sa Sepultura tona preći na Europe, ACDC ili Led Zepellin...samo jednostavnim okretanjem par potova na pojačalu. Nadam se da se oko ovoga slažemo?

E sad, kada se radi o hi gain pedalama, to je malo drugačija priča...jer one su pravljene više namjenski nego univerzalno (naravno i moderna pojačala se tako prave, kao i gitare). Sa jedne strane imaš pedale npr: Bogner Uberschall, Wampler Sovereign, Suhr Riot i sl. kojima možeš da sviraš od jačeg rocka do metala (bez ikakvih problema) samo okretanjem par potova....a imaju druge hi gain pedale kao što su npr. Krank, Mi Audio Megalith, Amtweaker metal i sl. koje su olakšale metal svijetu dobijanje tih tonova i boja bez neke muke i bustovanja.

Tao da Zeppelin. Sabath, Purple mogu komotno biti referenca za Hi gain...sve toliko jako i jače je Hi gain. I onda dalje podijeliti na Rock i Metal hi gain. Ja mislim da je to sve :lol: :XD: :lol:

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 10 Aug 2016, 21:09

tommytigh77 wrote::1:
svidja mi se kako zvuči ovaj MI Audio Crunch Box - nisam dosad čuo pedalu, nekako sam imao predstavu da je brutalnija. :) Podseća me blago na DOD 250, sličan tonalitet imaju, samo što ima malo više kompresije... Baš bih voleo da je probam negde.
Meni je danas posle 52 dana stigao paket iz P.R.C. sa 3PDT prekidačima i sklopio sam ovaj Crunch Box. Iz prve: da kažem, ono što sam čuo, ovo je debelo masni overdrive zdraviji nego Suhr Riot. Zvuči prva liga. Samo sam ga probao da vidim da li radi, ali radi za sve pare. Nisam ni ja imao prilike da probam original, ali na osnovu ove kopije vidim zašto ga toliko ljudi hvali. :metal:

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: preporuka za high gain

Post by tocilj » 11 Aug 2016, 16:09

RadeRas wrote:
tommytigh77 wrote::1:
svidja mi se kako zvuči ovaj MI Audio Crunch Box - nisam dosad čuo pedalu, nekako sam imao predstavu da je brutalnija. :) Podseća me blago na DOD 250, sličan tonalitet imaju, samo što ima malo više kompresije... Baš bih voleo da je probam negde.
Meni je danas posle 52 dana stigao paket iz P.R.C. sa 3PDT prekidačima i sklopio sam ovaj Crunch Box. Iz prve: da kažem, ono što sam čuo, ovo je debelo masni overdrive zdraviji nego Suhr Riot. Zvuči prva liga. Samo sam ga probao da vidim da li radi, ali radi za sve pare. Nisam ni ja imao prilike da probam original, ali na osnovu ove kopije vidim zašto ga toliko ljudi hvali. :metal:
Ja sam probao i original i nekoliko kineskih kopija...odlična je to pedala, samo nije baš čista kao Riot (prva verzija), riot više moderni hi gain, dok je crunch box vintage hi gain. Meni se iskreno crunch box više svidja, ali je Riot objektivno bolja pedala.

Samo ne znam da li si mislio na pravljeni ili Kupovni Riot, pošto znam sa sigurnošću da ne postoji potpuno tačna šema Riota na netu? I takodje Crunch box postoji samo originalna shema, dok je Super Crunch box dosta bolja pedala, jer ulazi u neke detalje...

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: preporuka za high gain

Post by tocilj » 11 Aug 2016, 16:33

Kada smo već kod Riota...do prije nekoliko dana sam imao Reloaded verziju, pa sam skoro kupio prvu verziju...pa da podijelim iskustvo.

Iznenađujuće je to što je razlika među pedalama dosta velika...meni se Reloaded verzija uopšte nije svidjela, dok mi je riot verzija dosta upotrebljiva pedala. Reloaded je bolji izbor ako neko svira samo nju, ono savršen hi gain, već formiran i nabijen...nagazi i sviraj. Malo je dinamičnija i transparentnija od originala i ima više gornjeg midla.....međutim ne podnosi druge pedale, neda se pristojno bustovati i na manjem gainu dosta tanko zvuči. Više zvuči kao hi gain pojačalo, nego kao hi gain pedala...i to zvuči savršeno teoretski, međutim uz druge od i boost pedale zvuči kao ALIEN :-) Meni je to konkretno jako smetalo. Prvi Riot iako zvuči više kao pedala, ima svoje mjesto medju pedalama i dosta je versatilnija.

Najveća razlika!!! Tone pot na Reloaded verziji utiče samo na midle frekvenciju (za razliku od prve verzije gdje generalno potamnjuje i posvjetljuje ton)...što u prevodu znači ako ti se generalno svidja zvuk Riota sa tonom na 12h, Reloaded verzija ti nudi mogućnost sređivanja detalja tone potom.....ali ako ti se ne sviđa vrh (kao što je meni bio previsok) onda možeš da sjedeš i plačeš, jer visoke ne možeš skinuti.

Zaključak...ako neko voli ton metala-hard rocka osamdesetih, i svira u glavnom hi gain dist i clean, i ne voli mnogo pedala pod nogama Reloaded je bolji izbor. A ako voli da stakuje pedale, ako koristi slabije/bluzi distove, OD pedale, bustere (a pogotovu Klon Centaur klonove, Reloaded ne podnosi)...onda je Riot verzija 1 bolji izbor.

RadeRas
Posts: 675
Joined: 21 Feb 2016, 21:30

Re: preporuka za high gain

Post by RadeRas » 11 Aug 2016, 17:07

tocilj wrote: Ja sam probao i original i nekoliko kineskih kopija...odlična je to pedala, samo nije baš čista kao Riot (prva verzija), riot više moderni hi gain, dok je crunch box vintage hi gain. Meni se iskreno crunch box više svidja, ali je Riot objektivno bolja pedala.

Samo ne znam da li si mislio na pravljeni ili Kupovni Riot, pošto znam sa sigurnošću da ne postoji potpuno tačna šema Riota na netu? I takodje Crunch box postoji samo originalna shema, dok je Super Crunch box dosta bolja pedala, jer ulazi u neke detalje...
Isti zaključak i ja imam. Ali to ne znači da je onda objektivno bolji Riot ako ja više volim taj vintage high gain, jel tako? Primetio sam da Crunch Box daje mnogo više sustaina, duže zadržava ton, od Riot klona koji sam napravio. Da li je to i sa originalima isto?

tocilj
Posts: 798
Joined: 25 Aug 2014, 18:50
Location: Novi Sad

Re: preporuka za high gain

Post by tocilj » 11 Aug 2016, 17:20

RadeRas wrote:
tocilj wrote: Ja sam probao i original i nekoliko kineskih kopija...odlična je to pedala, samo nije baš čista kao Riot (prva verzija), riot više moderni hi gain, dok je crunch box vintage hi gain. Meni se iskreno crunch box više svidja, ali je Riot objektivno bolja pedala.

Samo ne znam da li si mislio na pravljeni ili Kupovni Riot, pošto znam sa sigurnošću da ne postoji potpuno tačna šema Riota na netu? I takodje Crunch box postoji samo originalna shema, dok je Super Crunch box dosta bolja pedala, jer ulazi u neke detalje...
Isti zaključak i ja imam. Ali to ne znači da je onda objektivno bolji Riot ako ja više volim taj vintage high gain, jel tako? Primetio sam da Crunch Box daje mnogo više sustaina, duže zadržava ton, od Riot klona koji sam napravio. Da li je to i sa originalima isto?
Iskreno davno sam probao Crunch Box original, ne sjećam se baš sustejna...ENO verziju slušam svaki drugi dan (kum je svira i znam da zvuči 98% identično) i sustejn je odličan. Rioti imaju fantastičan sustejn, nisam primijetio da ga fali....jedina pedala na kojoj sam primijetio nedostatak sustejna do sada je Blackstar HT dual. Kod riota se meni ne sviđa to režanje, mada se na prvoj verziji to uz manje gaina može smanjiti...i generalno su previsoke pedale (ali zvug toga su i detaljne do te mjere). Samo zbog te detaljnosti i dinamike mislim da je Riot bolja pedala....ali da mi neko za iste novce nudi Riot i Super Crunch box...uvijek bi uzeo Crunch Box...ta vintage midle boja mi je bliža.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest