Orange pojacala u Srbiji

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
jcm 800
Posts: 268
Joined: 18 Aug 2008, 15:13
Location: Tamo dje ognjista dime...

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by jcm 800 » 12 Nov 2008, 10:22

dweezil wrote:pa veruj mi kupi dva Celestiona Vintage 30 ili G12T-75 ili sta vec volesh i imaces i much much bolji clean a i sve ostalo. Ti josh nisi ni cuo pravi zvuk svog pojachala. Lampu mozes uvek da zamenish to je najmanji problem.
Dobro ti kaze Dweezil...Moj ti je savjet da kupish pod hitno 2xCelestion Vintage 30...ima da to ooooooooooooootvoriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zvuk...Ima da pjevaju lampe.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by Nyarlathotep » 12 Nov 2008, 11:42

da, da, to mi je sledece.
mozda ih ubudzim i u staru ei nish kutiju, koja je odlicna.

inace, koliko kosta izrada solidne 2x12 kutije? i gde?

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by nenadnenad » 14 Nov 2008, 15:14

probaj kod bilo kojeg stolara
samo mu daj precizan nacrt
kasnije mozes sam obloziti ili ofarbati kutiju i dodati rucke i konektore.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by Nyarlathotep » 14 Nov 2008, 16:42

Hvala.
OK, znaci nije to neka silna mudrost?
Pretpostavljam da je puno drvo najbolje, koje? \


Ili bolje da otvorim novu temu o izradi kutije, ako je vec nema... :mrgreen:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by nenadnenad » 14 Nov 2008, 18:12

ima negde na forumu link za download knjige "solid state guitar amplifiers" by Teemu Kyttala tamo ima jedno 30tak stranica price o kabinetima.
I evo moji linkovi

http://www.duncanamps.com/
http://s238.photobucket.com/albums/ff24 ... %20Corner/
http://s238.photobucket.com/albums/ff24 ... d%20Areas/
http://www.websitetoolbox.com/mb/jam4jm ... rum=104865
http://www.dafguitars.com/
http://www.colomar.com/Shavano/construction.html

ja sam moju kutiju pravio od iverice , dodushe dosta tvrdje od one koje se kako mi kazu moze danas naci.
nisam koristio ojacanje jer je iovako bas jaka kutija.

Stavio sam donju stranicu na nju sam stavio prednju plocu i upustio je malo onda sam stavio stranice koje stoje na zemlji, ne na donjoj ploci i stavio sam gornji deo sa izrezom sa kontrolnu tablu na prednju plocu tako da gornji deo ne ide preko stranica nego stranice dolaze na njegove ivice, i onda sam stavio gomilu srafova :D ... sigurno sam jasan skroz,...mozes pogledati temu o restauraciji vermone da skontas o cemu pricam.
Ne znam dal je moj izbor materijala ili nacin gradnje dobar sto se tice zvuka al kutija je jaka.

Citao sam inace dosta o izboru materijala i ima mnogo razlike u misljenjima al ljudi uspesno koriste i ivericu i sper [ baltic birch plywood ] i puno drvo...hi-end kabineti [ avatar ] se prave od brezovog spera a recimo u ovoj gorepomenutoj knjizi autor kaze da je to los materijal...a najbolje sto sam procitao je da se ne treba nervirati puno oko detalja kod gitarskih kabineta jer otvoreni pa i zatvoreni tip kabineta ne zahteva mnogo preciznosti , proracuna itd; treba se samo drzati generalnih dimenzija a izbor materijala oblikuje zvuk i to je subjektivna stvar, ukus, tako da treba eksperimentisati sa izborom materijala , otvorima itd...Sto zbog cene sto zbog rasprostranjenosti i kvaliteta materijala, mislim da ti je najbolje uzeti neku tvrdju ivericu,...al na kraju krajeva odluci sam.


Ja sam pravio kabinet sa dve 12ice (Celestion GT75 ili tako nesto, iz sky-a).

Koristio sam medijapan od 19mm.

Dimenzije kabineta nisu toliko bitne kao recimo kod hi-fi kutija iz dva razloga. Prvi je to sto ti ne trebaju toliko niske freq kao u hi fi-u, a drugi je to sto je vecina kabineta pozadi otvorena - zavisi kako ko voli. Ja nekad otvorim, a nekada zatvorim.

Standardne dimenzije su otprilike sledece.

Sirina kabineta:

2xdimenzija zvucnika + 3xrazmak izmedju njih + 2xdebljina materijala.

ako su zvucnici 12"
a razmak nesto izmedju 5 i 7cm

2x30+3x5+2x1.9 = ~79cm


Visina kabineta

dimenzija zvucnika + 2xrazmak+ 2xdebljina materijala

30+2x5+2x1.9=44cm

A dubina je "proizvoljna" - znaci dubinom odredjujes zapreminu kutije. to je obicno izmedju 25 i 35cm ukupno.
Moj kabinet je 79x44x30cm (spoljne dimenzije)

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by andrej] » 27 Jun 2009, 14:08

da ne otvaram novu temu:

mene bi bash interesovalo kako tt ili neki tako orange lampas (do 30w) radi "na pedale" i za post-rok/shugejz

probao sam tt u prodavnici bez ikakvih efekata (kroz dobar orange 1x12 cab) i to sa onim yamaha kao telekasterom sa hotrailsima u bridgeu (znaci nema veze sa telcom pravim) i nikako nisam bio odusevljen: klin nista posebno (mada ja volim vox i fender, tim redom, znaci - dosta visokih), a drajv i dist su dobri (lepa tamna boja, mada bez puno varijacija), mada mi to ne znaci puno bez klina dobrog. nije dovoljno glasno. e, sad, meni se npr svidja sta boris rade sa njima (mada jacima), nek sludge i to, moze i doom, ali meni to ne znaci puno jer to ne radim cesto.

ono sto nikad nisam probao je da posudim neku finu gitaru sa singlovima, dovucem pedalboard svoj i isprobam tako. znaci neki shugejz/post-rok/nojz. ja na pedalbordu imam shinei fuzzwah, ds-2, zvex woolly mammoth klon, vol pedalu, dsd-3 delay i polychorus.

ima li neko neki demo koji demonstrira slicnu muziku ili slicne pedale ili moze li da ga napravi?

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by nenadnenad » 27 Jun 2009, 14:34

zamoli nyarlathothepa pa isprobaj kod njega?

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by Nyarlathotep » 27 Jun 2009, 15:42

jbg, Orange ko Orange. mozes na njemu sve da sviras. pogotovo kad pricas o amorfnim zanrovima kao sto je post rok, tu imas od medenih klinova do zidova buke - ne znam na sta mislis. Ja imam TT i prezadovoljan sam sa njim, samo mi je na veliki svirkama bilo potrebno jace pojacalo, dok na manjim nisam imao problem. Na akademiji mi je bio tih, dok recimo u Hektoru je savrseno radio ozvucen. u medjuvremenu sam kupio Orabnge or120 iz 72 ili 73, pa mi je malisha postao sivushan. INace, mogu reci samo ensto za TT - to je 100% Orange zvuk. ja koristim dosta pedala i na njemu su suepr radile. Fora je da je TT tih ako ga svira ns klinu, 15w kad otpanjis gain je dovoljno za bilo sta. Sad, ja sam imao problem jer koristim klin. Fora je kupiti lampe koje c ti iscistiti gain i onda mozes da ga panjis glasnije i da ostane cist zvuk. za studio i snimanje i majne gigove, ovo opjacalo je magicno. za vece svirke 100-200 i vise ljudi, jbg.. mora ili perfektno da se ozvuci (ako je mala bina), ili da se svira na jos jednom pojacalu dodatno (kakos am ja to radio na Akademiji).

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by andrej] » 27 Jun 2009, 17:02

konkretno (pitam da li moze to da se uradi ili da li moze demo toga):

slatki ton sa klin dela yes i am a long way from home ili onako malo zvonak chimey sa karen
moze li se uopste isterati imalo zvonkosti iz njega
zidovi zvuka uopste
sometimes od mbv, ritam deo
slowdive - machine gun, ritam deo
koliko su kompleksni akordi cujni i cisti (da se cuje svaki ton) kroz jak gain na njemu?
jesus and mary chain fora, kao reverence (sa honey's dead) ili onaj psychocandy zvuk: da li je moguc (moze i uz pomoc pedala)
interakcija sa big muffom
interakcija sa malo vishe grainy fuzzovima
interakcija sa shin-ei fuzzwahom (on je u fazonu zid zvuka, sa dosta basa) i zvex woolly mammothom
moze li se naterati da kashlje? (zaustavish zice blizu nultog praga i mlatnes, kao npr u creepu od radioheada, uz jak gain, naravno)
kako reaguje na obicne dist pedale (kao rat)?
kako reaguje na modulacije, poput chorusa ili flangera (i da li su uopste cujne kroz gain skroz do daske)
koliko se ocisti volume potom kad mu je oshrafljen gain i jel klin lep tako?
trpi li ogromne kolicine starih razjebanih digitalnih delaya i reverba na inputu? koliko to smuti zvuk?

inace, ja sam kupio head varijantu p&k audio trainwreck rocketa, sa 1x12 closed back kabinetom sa v30 (mada mi to jos nije stiglo do priboja iz bgd, ocekujem ovih dana, nema ko da mi donese), pa razmisljam o nekom polovnom orangeu kao drugom pojacalu, posle nove gitare i par efekata; hocu neki malo manje uobicajen zvuk, ali, za sad, to nije orange - nije mi se svideo uopste, za sad; razmishljam i o roland jazz chorusu, uz nekoliko uzas-high-gain pedala (kao npr danelectro fab tone). inace, u podgorici (ja zivim dole) su jeftini orange-i. btw, ne zurim nigde sa kupovinom.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by Z*Z*Z » 27 Jun 2009, 19:10

Kolega andrej], jel sviras ti u nekom sastavu? Ja se bavim relativno slicnom muzikom i koristim Vox ac30 i ja recimo kontam da uparim s nekim Fenderom zbog headrooma i rasipanja zvuka u prostoru, nekako na gainy pojacalo masivan fuzz zvuci "krto & prenapregnuto"... Za tvoj opis zvukova bih pre isao na nesto s manje gaina...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by andrej] » 28 Jun 2009, 18:36

i ovaj p&k audio rocket jeste na foru ac30, i ja sam razmisljao o nekom bassmanu 10 (neultralinearni, kombo 4x10 silverface), ili nekom finom tranzistorcu, poput jazz chorusa, nekog fendera ili tech21-a, ali hocu da razmislim o nekom malo manje tipicnom resenju; orange je delovao tako, ali mi se - ne svidja, a i ne odgovara mi. marshalle ne volim i nisu mi korisni, nemaju headrooma. za orange kazu da imaju headrooma kad im se smanji gain i njihovi klinovi mozda jesu bolji od marshalla, ali nisu ni prineti fenderu/voxu. mozda ampeg? kazu ljudi da imaju headrooma, ali su teski. tranzistorci su mi najprimamljiviji.

imam sastav, ali nismo jos nista uradili, skoro smo se okupili, a ja odmaram u srbiji, pa cemo ozbiljno poceti do kraja leta. zovemo se (mada nije ovo konacno) the power of negative thinking odnosno mocj negativnog razmisljanja, kako kad. imamo nekoliko pesama koje nikad nismo odsvirali zajedno, nego onako zasebni snimci i guitar pro radovi clanova. imao sam ranije jedan bend (shin-ei) koji sam napustio, jer je to poslo u nekom pravcu koji mi se ne svidja.

mislim da mi u ovom trenutku jos jedno pojacalo ne treba, ali, eto, da planiram na vreme.

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by ness » 13 Oct 2010, 14:01

http://www.musiccentar.com/l-206/b/Oran ... a-pojacala
Jel mozda neko imao priliku da isproba ovo?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by nebojsak » 13 Oct 2010, 14:29

Auuu, vidi vidi. 10 somića.

Jebo Microcube i Frontman :)

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by ness » 13 Oct 2010, 14:31

Ajd' idi isprobaj to pa baci neke utiske! :mrgreen: :ziveli:

blackout9000
Posts: 17
Joined: 20 Oct 2011, 20:41

Re: Orange pojacala u Srbiji

Post by blackout9000 » 14 Feb 2012, 17:25

Kakav TT po pitanju Hendrix ili SRV zvuka?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest