Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 05 Apr 2015, 02:18

Da ne verujes! A svi kazu da je ovo OK napajanje sto ja koristim, jer mnogi su kupovali od tog lika...

Imam jos jedan adapter koji sam dobio uz jednu pedalu, i jedan sa pijace ;) onaj na kome se moze regulisati voltaza, pa cu bas isprobati sv ekombinacije. Pa se javlim kada nesto pametno utvrdim... :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by komil » 05 Apr 2015, 09:17

Možda nije problem striktno u napajanju, tj. najverovatnije imaš napajanje gde izlazi nisu (galvanski) odvojeni. Tako može da se desi je problem neka kombinacija pedala sa napajanjem. Probaj da stavljaš/skidaš neke pedale, ili, kad već imaš dva napajanja možeš da staviš oba (u isti produžni) i onda menjaš koja pedala se kojim napaja.

User avatar
ssmc
Floyd
Posts: 1974
Joined: 22 Oct 2007, 02:17
Location: Beograd
Contact:

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by ssmc » 05 Apr 2015, 16:48

komil wrote:Možda nije problem striktno u napajanju, tj. najverovatnije imaš napajanje gde izlazi nisu (galvanski) odvojeni. Tako može da se desi je problem neka kombinacija pedala sa napajanjem. Probaj da stavljaš/skidaš neke pedale, ili, kad već imaš dva napajanja možeš da staviš oba (u isti produžni) i onda menjaš koja pedala se kojim napaja.
Ground loop?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by komil » 05 Apr 2015, 18:04

Big Muff-ova, ako se ne varam, ima i positive i negative ground. Ako je suprotan sa Bossom, eto belaja.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 05 Apr 2015, 22:45

Uh pa nemam pojma za big muff, on ionako ima neki svoj dodatni kablic za napajanje, jer ima drugaciji dzek, ali u ovom slucaju je on jedini sa baterijom...

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Karimii » 05 Apr 2015, 23:38

Prvo se nađe baterija, pa se proba. :D
Još si napisao da imaš jednu i da ćeš da kupiš bateriju za BOSS-a, i tu se završila priča.

Zatim, postoji zujanje (ovakvo, onakvo, prekida, ima amplitudu, isprekidano, trista čuda), hučanje (više frekvencija probija odjednom) pa šištanje (visoke multi-frekvencije) i krčanje (koje ti najviše smeta jer je u govornom spektru) -- i svi ove smetnje imaju svoje finese. Sve si to čuo onda kada se desilo, mogao si i to da napišeš.

Zujka usled faličnih kablova se na distorziji čuje vrlo suptilno i ukoliko si fokusiran na svirku nikad je nećeš primetiti. Pogađaš, caka je u zvuku čiste električne gitare - pa se prošetaš, saviješ i zatalasaš kabl, prodrmaš oba kontakta - poznaješ kako zvuči "tvoj" magnet, a šta dobijaš usled uređaja u nizu.

Magneti - ako se negde pojavio "hladan" lem, pronaći ćeš problem tako što ćeš slušanjem "tihe" dakle suptilne svirke, dok sediš i lagano naginješ gitaru (kako bi proveravao, normalno) u svim pravcima. Lupanjem po instrumentu, drmusanjem i sličnim ne postižeš ama baš ništa, zbog toga što problem evolvira u sledeće - magnet ili počne stalno da prekida, ili se tek povremeno pali. Namotaji magneta i problemi sa nevešto namotanim magnetima su druga tema, i druge nijanse kao što je izobličen i tiši zvuk.

Ulaz gitare može da izgubi kontakt, kada je (opet) nešto loše zalemljeno ili je jednostavno dotrajao. Uglavnom je znak jako krčanje (kao kod većeg prekida na kablu) ali ume da zbuni ako je krčanje slabije, naročito ako si stišao izlaz signala na gitari.

Ulazi na pedali su sličan problem onom na instrumentu, sa jednom bitnom razlikom - ukoliko sumnjaš na takav problem možeš da probaš drugu gitaru i kabl. Dalje, pratiš "niz" i otkrivaš problem postepeno, posmatraš da li se problem javlja u radu sledećeg uređaja ili on na "suvo" zvuči kako treba.

Kablovi između pedala nemaju težinu, mogu lako da se iskrive ili napuknu (iza zaštite). Ovde moraš da cimaš kabl, po dužini i na stranu.

Sama pedala, efekt pedala ili distorzija su najočigledniji problem. Signal se naglo izgubi, postaje slabiji svakim uključivanjem, ponekad spravi treba da se "zagreje" ili "ugasi" ili jednostavno ima jak šum, smetnju uz koju se signal čuje vrlo malo ili nimalo.

Produžni kablovi u studijima za vežbu, pa ispravljači od stopedeset dinara i neiskusna lemljenja, spajanja i prespajanja naponskih ži(či)ca su problemi epskih razmera (Golgota) zbog čega ih izbegavaš. Izbaciš iz upotrebe, potpuno ignorišeš. Nađeš ispravljač sa pravom strujom (V i mA) za tvoju spravu, ako konektor nije dobar a ne umeš da lemiš - trk u radnju gde izrađuju kablove i sklopove i - kraj. Inače, imaćeš zujku koju čak i sanjaš. I zapamtiš pravilo koje kaže da ispravljač štedi bateriju ali je ne zamenjuje jer je zujka sa šukoa uveg prisutna.

...Što nas dovodi do izolacije drugih naponskih uređaja od elektromagnetnog uticaja na druge uređaje (shielding). Tu nisu problem uređaji u tvom nizu već neki drugi uređaj, povezan paralelno ili potpuno nezavisno. Ako si ikad ušao u studio i čuo neverovatnu zujku u svirci basa/gitare, to je to - osim kada je u pitanju neki kvar u njihovoj funkciji. Mnogi uređaji stvaraju elektromagnetno polje, i jedino što možeš da uradiš je da "pobegneš" od njih dok sviraš. Ovde je uglavnom pravilo vredno pažnje ono koje se tiče veličine uređaja, mada je bilo slučajeva kada je zasmetao i (sićušni) pretvarač napona.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 08 Apr 2015, 12:55

Karimii wrote:Prvo se nađe baterija, pa se proba. :D
Još si napisao da imaš jednu i da ćeš da kupiš bateriju za BOSS-a, i tu se završila priča.
Dobro druze nemoj da se ljutis nisam znao da treba ODMAH da trcim da kupujem bateriju... :)
Usred Zala wrote:
Rockatansky wrote:Ma opusteno ne zurimo nigde. :) :ziveli:

Big Muff jedini trenutno ima bateriju. Kod njega je dobro sto ne trosi bateriju kada se ne koristi :) Od baterija za drugo sam odustao jer svaki cas moram da je vadim i ubacujem, jer Boss trosi bateriju stalno...
Netačno! Boss je na napajanju samo ako je uključen in kabl jer je taj konektor sa prekidačem.
Ne bih bas ovo isprobavao, jer mi je vec pojela par baterija, a sigurno nisam ostavljao kablove u pedali. ;) Osim ako mi ti ne doneses svoju bateriju :) plus, skinuo sam donji poklopac i cini mi se da nema konektor sa prekidacem. Bar ne ova pedala....

OK idemo rezime:kupio sam bateriju, i nista se nije promenilo. Probao sam DS-2 sa baterijom i sa napajanjem. Ne moze se cuti nikakva znacajna razlika. Druga stvar, probao sam Big Muff i kod njega se isto ne cuje razlika. Dalje, baterija u BM je toliko slaba da Boss nije mogla ni da potera, cudno :) a on radi... A onda sam stavio novu bateriju u BM i opet isto, prilicno bucno...

NIsam menjao druge vrste napajanja, imam dakle to stabilisano i neka dva bzvz adaptera, tako da obzirom da ovo nije dalo nikakvu necu dalje isprobavati sa napajanjima. Bolje kablove nisam imao da bih isprobao, ali za sada cu prihvatiti da ovako mora :) a vremenom kada formiram neki regularan pedalboard koji redovno koristim, gledacu da napravim kvalitetna patch kablove, kao i da nabavim bolji ulazni i izlazni kabel, ako bude moglo da pomogne.

Hvala svima na savetima :cao:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by tommytigh77 » 08 Apr 2015, 14:58

Rockatansky wrote:
Usred Zala wrote:
Rockatansky wrote:Ma opusteno ne zurimo nigde. :) :ziveli:

Big Muff jedini trenutno ima bateriju. Kod njega je dobro sto ne trosi bateriju kada se ne koristi :) Od baterija za drugo sam odustao jer svaki cas moram da je vadim i ubacujem, jer Boss trosi bateriju stalno...
Netačno! Boss je na napajanju samo ako je uključen in kabl jer je taj konektor sa prekidačem.
Ne bih bas ovo isprobavao, jer mi je vec pojela par baterija, a sigurno nisam ostavljao kablove u pedali. ;) Osim ako mi ti ne doneses svoju bateriju :)
Da se ponovim: kolač u tiganju? Nemoguće.
Ne može pedala nikako da ti troši bateriju ako je izbačen ulazni kabl. Jednostavno ne može. Može sama baterija da izvetri, ali to je proces koji traje godinama.
Rockatansky wrote:plus, skinuo sam donji poklopac i cini mi se da nema konektor sa prekidacem.
Ako misliš na neki prekidač za uključivanje i isključivanje napajanja u samoj pedali, on je ugrađen u samo kućište ulaznog džeka pedale. Normalno je da ne možeš da ga vidiš. A uostalom, najprostije ti je da proveriš, stavi pedalu na napajanje ili ubaci novu bateriju u nju, isključi gitarske kablove iz nje, i probaj da je upališ, tj. vidi da li će da zasija LED. Pa, naravno da neće, sve pedale ovog sveta su napravljene tako da rade samo kad je ubačen kabl u input.
Rockatansky wrote:Dalje, baterija u BM je toliko slaba da Boss nije mogla ni da potera, cudno a on radi...
To je zato što Boss ima veći Current Draw, tj. zahteva veću amperažu (čitaj: bolju, svežiju bateriju) od Big Muffa.
Što se ostalog tiče, ne znam da li si probao, ali opet ti savetujem da ako nisi, probaš da razdvojiš sve pedale, i jednu po jednu uključuješ na pojačalo, prvo sa baterijom, pa sa napajanjem. Ako tu nije problem, onda su definitivno kablovi, možda je čak i masa otkačena na gitari, možda su zaprljani konektori na kablovima i pedalama, može još 100 čuda da bude u pitanju. Ali polako, strpljivo, i otklanjaj sumnju na jedan po jedan uzrok problema, pre ili kasnije ćeš doći do rešenja. Izvini što sam se raspisao ovoliko, stvarno se svojski trudim da pomognem koliko mogu, ali me iz prethodnih odgovora nisi ubedio da si ozbiljno prišao rešavanju problema.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 08 Apr 2015, 16:33

tommytigh77 wrote: Da se ponovim: kolač u tiganju? Nemoguće.
Ne može pedala nikako da ti troši bateriju ako je izbačen ulazni kabl. Jednostavno ne može. Može sama baterija da izvetri, ali to je proces koji traje godinama.

Ako misliš na neki prekidač za uključivanje i isključivanje napajanja u samoj pedali, on je ugrađen u samo kućište ulaznog džeka pedale. Normalno je da ne možeš da ga vidiš. A uostalom, najprostije ti je da proveriš, stavi pedalu na napajanje ili ubaci novu bateriju u nju, isključi gitarske kablove iz nje, i probaj da je upališ, tj. vidi da li će da zasija LED. Pa, naravno da neće, sve pedale ovog sveta su napravljene tako da rade samo kad je ubačen kabl u input.
OK jel treba da napravim video, ili ces mi verovati na rec. :) I bez kablova, samo sa baterijom unutra Boss DS-2 svetli LED kada se klikne.. :idea: 100%

Skinuo sam donji deo, i u ulazni dzek ide samo 2 zice, pa sam zato mislio ne moze kroz 2 zice da ide ulazni signal i prekidac, ali mozda nisam dobro ni video, ali u svakom slucaju ono gore sto sam napisao je mozda bolji pokazatelj.
tommytigh77 wrote:To je zato što Boss ima veći Current Draw, tj. zahteva veću amperažu (čitaj: bolju, svežiju bateriju) od Big Muffa.

Što se ostalog tiče, ne znam da li si probao, ali opet ti savetujem da ako nisi, probaš da razdvojiš sve pedale, i jednu po jednu uključuješ na pojačalo, prvo sa baterijom, pa sa napajanjem. Ako tu nije problem, onda su definitivno kablovi, možda je čak i masa otkačena na gitari, možda su zaprljani konektori na kablovima i pedalama, može još 100 čuda da bude u pitanju. Ali polako, strpljivo, i otklanjaj sumnju na jedan po jedan uzrok problema, pre ili kasnije ćeš doći do rešenja.

Izvini što sam se raspisao ovoliko, stvarno se svojski trudim da pomognem koliko mogu, ali me iz prethodnih odgovora nisi ubedio da si ozbiljno prišao rešavanju problema.
Zanimljiva informacija.

Ma da sada sam to i radio, jednu po jednu sam uljucivao sa baterijom i sa napajanjem. I nije bilo znacajne razlike.

Ma da, probacu jos svasta nesto kada se setim, vremenom pa cu doci do nekog resenja.

Ma opusteno za pisanje, drago mi je da ljudi imaju dobru volju da pomognu. :ziveli:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by tommytigh77 » 08 Apr 2015, 18:49

Rockatansky wrote: I bez kablova, samo sa baterijom unutra Boss DS-2 svetli LED kada se klikne.. 100%
U tom slučaju, imaš neispravnu pedalu. 100%. :D

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 08 Apr 2015, 20:26

Imam DD-3 i on se isto tako ponasa, a imam i CS-3 on ne...

Mozda je takva pedala, sta znas?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by komil » 08 Apr 2015, 21:31

Nešto zaista nije u redu, ne bi trebala pedala da može da se upali bez kabela na ulazu. Kada je pedala isključena, pa zatim staviš kabl na ulaz, da li se tada upali pedala/lampica? Sada sam pogledao uputstvo za DS-2, tako bi trebalo da se ponaša...

p.s.
S obzirom da je kod tebe sa tim ulazima na čak dve pedale ponašanje koje opisuješ, ovako napamet lupam da nisu kineski patch kablovi nešto razglavili. Nije baš isto, ali inspiraciju za ideju imam jer se meni desilo da su dimenzije (kineskog) jacka bile taman tolicno manje da može malkice labavije da stoji i pucka kontakt.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Rockatansky » 09 Apr 2015, 13:02

A kontam da bi osetio pod rukom da nesto nije u redu sa dzekom...

Kada je pedala iskljucena, ja ubodem kabel u ulaz, svetlece LED ali nece tada nego ili je od ranije ili ni nece...
Dakle jos jednom, pedala samo sa napajanjem/baterijom bez icega drugog se pali/gasi svaki put kada kliknem...

I ne samo ta nego i DD-3 koji sam skoro kupio. CS-3 koji sam isto skoro kupio ne radi tako.

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Boss DS-2 (turbo distortion) ima mnogo suma...

Post by Karimii » 10 Apr 2015, 16:45

LED dioda koja svetli na kontakt baterije ne predstavlja neki hardkor. Ta zujka, koju nikako da opišeš, budi daleko veće interesovanje.

Gledaj da gitaru i DS-2 odneseš do nekog ko ima misketu i neki mikrofon (šurku). Ozvuči samo zujku sa gitare/pedale i snimi to na kompu, pa postavi zapis da preslušamo. Sve ostalo je ili (bezumna) rasprava ili naprezanje vijuga oko eventualno trivijalne stvari nalik kombinaciji DS-2 i određenih singl magneta.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest