Analogni i digitalni delay

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 21:38

Overdrive wrote:ali analogne definitivno zvuče prirodnije? :O.o:
Ако ћемо право, аналогни дилеј је дошао на место тракашког дилеја, дакле после најмање 20 година тешког рабљења тракаша неко је спаковао справицу која је неупоредиво мања, али та справа није могла у потпуности да скине звук тракаша јер је користила у суштини примитиван чип. Тако да ако причамо о природности... хм, ја никад аналогни дилеј не бих назвао природнијим. Да има неки свој зез - има. Али није природнији.

Један додатак:

Пристојан дигитални дилеј који има пар начина рада, па између осталог и симулацију тракаша и аналогног дилеја засигурно може да се подеси да ради како теби треба. И јефтинија варијанта каква је Digitech Digidelay нуди 7 различитих врста дилеја, а скупље варијанте имају толико опција да нећеш никад ни да се сетиш више аналогног дилеја.
Last edited by Kristijan on 31 Aug 2015, 21:42, edited 1 time in total.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:41

ono što mene zanima zapravo, je da li je moja pedala analogna (iako na njoj piše digital)

jer ima samo tri dugmeta i nema nekih ne znam kakvih opcija

sve zavisi od kombinacije okretanja ta tri dugmeta, ali to ne daje neke efekte kao neke digitalne (ili analogne sa više dugmića, ako su ti dugmići uopšte analogni)

Negde kapiram da analogni delay radi jednostavnu stvar - odlaže zvuk, sa više ili manje ponavljanja, kraćim ili dužim trajanjem.

Ali očigledno da neke pedale dodaju razne efekte..



da li ej to nauštrb tog nekog "prirodnog tona"?

ili to mogu i analogne..(koje onda zapravo i nisu toliko analogne)

I konačno, da li obrni okreni treba tražiti Delay pedalu sa što više dugmića (opcija)?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Analogni i digitalni delay

Post by komil » 31 Aug 2015, 21:42


(naišao sam naime u međuvremenu u Guitar Rigu jedan efekat koji se zove Warm Universe i koji me je totalno obuzeo, a taj zvuk ne mogu da dobijem sa mojom dilej pedalom)

c'est la vie ^^
Stvar je u tome da prirodni delay u svojim nesavršenim ponavljanjima dočarava realan prostor, tu je bukbalno primenljiba ona izreka da to treba osećati a ne objašnjavati previše smisleno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 21:44

Ако ти на педали пише да је дигитална - засигурно није аналогна. Уме да се дешава обрнуто, да неко покушава да зајаше талас ренесансе аналогног дилеја па да на дигиталној справи напише да је аналогна. Ако се не варам, таква ситуација је била са Артековим дилејем.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:46

komil wrote: dočarava realan prostor
:O.o:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Analogni i digitalni delay

Post by bancika » 31 Aug 2015, 21:48

Overdrive wrote: Negde kapiram da analogni delay radi jednostavnu stvar - odlaže zvuk, sa više ili manje ponavljanja, kraćim ili dužim trajanjem.
i analogni i digitalni rade istu stvar, jedino je pitanje kakav chip se koristi da se odlaganje zvuka postigne. Sve ostalo je isto. I jedan i drugi mixuju odlozen signal sa glavnim i vracaju nazad deo signala da se dodatno odlozi (da bi imao vise od jednog odjeka, jelte). I kod jednog i kod drugog mozes da dodas efekte na odjecima, oni idu posebnom "linijom" dok se ne izmixaju. Imas i digitalnih delaya sa 3 dugmeta, a imas i komplikovanijih analognih delaya (vidi moogerfoger). Jedina je razlika to sto je kod digitalnih odjek sam po sebi cist, dok je kod analognih zaprljan. Zato se namece potreba da kod digitalnog naknadno "vestacki" zaprljas po potrebi odjeke ako hoces da ti zvuci vise kao analogni. Poslusaj YT demoe dobrih analognih pedala, pa vidi da li ti se to svidja.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 21:50



hebote ni jedna pedala nema ispod četri dugmeta..
ovo su maltene već procesori, a Delay ono kao samo treba da odlaže zvuk..

ništa mi tu nije jasno

jedino me sad zanimaju te neke "nesavršenosti" kod analognih, jer bi tako nekako bilo poređenje i sa lampašima i tranzistorcima, pri čemu lampe imaju nekakve "parne harmonike" i ljudsko uvo to kao više voli nego valjda neparne..tako nekako

Samo što je zez te preko neta nešto ne mogu da čujem te "nesavršenosti"

verovatno je uživo drugačije (ako već i to ne zavisi od trista čuda..pojačala, pa zvučnika koje ima, pa gitare, pa magneta, pa drveta, žica,,trzalica..) :roll:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Analogni i digitalni delay

Post by bancika » 31 Aug 2015, 21:54

mozes da cujes i preko YT, pogotovo ako imas bolje sluske. Poslusaj dobro degradaciju odjeka, svaki sledeci ima manje i manje visokih i malo je prljaviji. Lako je cuti kad znas sta trazis. Ja i na digitalnom uvek maaalo zamutim odjeke, kad skines visoke odjecima ostavljas vise prostora u mixu za glavni ton...inace odjeci zvuce nekako "nametljivo"

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 22:02

bancika wrote:mozes da cujes i preko YT, pogotovo ako imas bolje sluske. Poslusaj dobro degradaciju odjeka, svaki sledeci ima manje i manje visokih i malo je prljaviji. Lako je cuti kad znas sta trazis. Ja i na digitalnom uvek maaalo zamutim odjeke, kad skines visoke odjecima ostavljas vise prostora u mixu za glavni ton...inace odjeci zvuce nekako "nametljivo"
hoću, txs

ako je ta degradacija odjeka upravo glavna karakteristika cele te analogne priče, onda možda ima i videa gde se baš na to specifična pažnja usmeravala..

:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 22:05

Па чује ти се то у оном видео клипу што си окачио одмах на почетку теме.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Analogni i digitalni delay

Post by bancika » 31 Aug 2015, 22:08

poslusaj ovo recimo, tu porede dve verzije carbon copy-ja. U drugoj polovini klipa ostavlja dovoljno vremena nakon odsvirane fraze da cujes vise odjeka i skapiras kako se menjaju.


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 22:11

Kristijan wrote:Па чује ти се то у оном видео клипу што си окачио одмах на почетку теме.
misliš ono kao da zvuk malo oscilira na kraju, kod analogne?

ima eho, ali kao da ga nešto ometa?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Kristijan » 31 Aug 2015, 22:13

Чује се да је сваки одјек тиши и има мање високих тонова. Неко то карактерише као топлији звук, ја бих то пре назвао муљавијим звуком.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 22:19

Kristijan wrote:Чује се да је сваки одјек тиши и има мање високих тонова. Неко то карактерише као топлији звук, ја бих то пре назвао муљавијим звуком.
meni zvuči i muljavo ali i kao da je onaj rotacioni zvučnik lesli

kao kada vetar ometa neki glas..ili kao da se ton probija kroz vremenske dimenzije, pa se tu i tamo probija kroz neku sferu :)

mislim da mi onda definitivno prija više digitalni (jer ne volim devijacije zvuka nekako..osim ako ne bih režirao neki film horora ili tako nešto )

:ziveli:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Analogni i digitalni delay

Post by Overdrive » 31 Aug 2015, 22:22

sad nešto gledam, zar je moguće da MXR nema digitalnu delay pedalu ?

vidim samo analog carbon copy

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest