Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + Boost

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + Boost

Post by Baba Slim » 31 Aug 2012, 01:20

Kao što naslov teme kaže, nameravam da napravim više efekata u jednom kućištu. Za sada je sve u fazi razmišljanja, lagano ću početi da nabavljam delove, a sama izrada će početi tek kad prođe septembar, odn. ispitni rok, ako budem imao snage da se oduprem da ne počnem ranije. :)

Zamisao je sledeća:

- na ulazu će ići Cornish buffer, koji će moći da se mimoiđe pomoću prekidača... Nisam siguran da li mi treba u ovoj koncepciji, ali mala je pločica, 'leba ne traži :) a kapiram da će biti dovoljno mesta u kutiji da se i to smesti pored glavnih stvari... Mislim da će biti korisna stvar, da ipak ne dođe do nekog narušavanja tona usled bilo čega...

- posle buffera, prvi drive će biti klon Carl Martin AC Tone-a, za koji sam shvatio da mi je totalno nezamenljiv, barem do sada bio, za moje potrebe naravno. Koji god drugi drive da sam probao za tu low-mid gain namenu naporedo sa CM AC-T™, jednostavno nije mogao ni da se približi. AC Tone is here to stay, do daljnjeg. :)

- sledeći je klon Suhr Riot-a. Odlučio sam se za njega jer sam hteo da probam da napravim nešto drugo osim CrunchBoxa, a da opet ima gomilu gaina, jer taj drugi drive treba da igra ulogu zasićenijeg zvuka, za riff i lead. Ako mi se ne svidi, lako ću da uglavim neku drugu pločicu i potove, sve ostalo stoji...

- poslednji ide boost... Treba mi clean boost, znači ne one fore da gura pojačalo u drive; dakle, jednostavno dizanje glasnoće i to je to. Mislim da će tu ulogu da igra Super Hard-On, ali poskidao sam još neke layout-ove boostera, pa ću videti za koji ću da se odlučim.

- planiram da koristim DPDT prekidače uz Mill.bypass, jer mi se ne daje 5e za 3PDT, ako DPDT mogu jeftinije da nabavim, ali to ću još videti da li ću uspeti.

Naravno, verovatno će biti gomila idiotskih problema i pitanja na tom putu izrade, uglavnom zbog mog neznanja/gluposti, tako da, unapred ističem n00b alert, i izvinjenje unapred. :lol:

Što se napajanja tiče, napraviću posebnu vero pločicu na kojoj ću uraditi decoupling za sve pločice, i odatle vući napajanje za svaki pcb, a isto kapiram da mi ground traka na toj vero pločici bude glavna tačka uzemljenja, i da odatle vučem ground svuda gde je potrebno. To bi onda bio star ground, ako sam dobro shvatio? Tu bih ground doveo sa DC jack-a, pa odatle svuda...

Nameravam da koristim 1590DD kutiju, ako ne budem iskombinovao nešto od savijenog lima, ali to ću već videti.

Takođe, vrlo vrlo verovatno će mi (nažalost) trebati pomoć oko nabavke nekih delova koji ovde ne mogu da se nađu, tako da, unapred se zahvaljujem svima koji će mi pomoći da ovo započnem, i ako-bog-da™ uspešno doguram do kraja... :ziveli: :ziveli:

P.S. Planirao sam da napravim i Little Angel Chorus na kraju gore navedenog lanca, ali, mislim da je i ovo dovoljno zahtevan poduhvat za mene trenutno... Biću zadovoljan ako ovim poduhvatom rešim kompletnu drive+boost sekciju setup-a... :)

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Cortex » 31 Aug 2012, 07:29

Srecno matora! Bice tu dosta posla i poprilichne shume kablova, zato bolje razmisli o nekom pot mounted fazonu. I switchevi mogu da ti budu na plochicama/velikoj plochi takodje.

Opet, kolko god ti voleo analogno ne mogu a da ne pomislim da bi tebi jedan procesor, mozhda iz one VOX tonelab serije, zavrshavao poso samo tako. Slushao sam live dosta ljudi koji su to svirali [pa i one lne x podne modele] i meni je to uvek zvuchalo sasvim dojajno za tu primenu. Znam da zhelish da pomirish zhelju za uber kvalitetnim analognim tonom koji srce ishte sa zheljom da bude praktichno i tezga bend primenljivo, ali to ide teshko :D
Ja bih da sam na tvom mestu samo modifikovao kutije efekata koje pominjesh i zguzio ih jedne do drugih veoma tight npr ovako, http://files.effectsdatabase.com/brands ... ls_002.jpg , bukvalno da kutije dodiruju jedna drugu [s obzirom da daisy chainujesh sve ne bi trebalo da bude dodatnog brooma kad ga vec nema, a pogotovo ako su painted kutije] i tako su ti prekidachi najblizhe moguce kao da imash multiefekat, a jackovi i dc jack su sa gornje straneshto omogucava da se pedale priljube jedna do druge. Bez zezanja matori ja bih ovako uradio, em je modularnije, em ako ocesh da prodash neku komponentu tj pedalu, imash je kao zaokruzhen proizvod a ne morash posle da vadish iz multi efekta pcb/vero pa da ga pakujesh u novu kutiju itd itd... JEs da nece da izgleda elegantno kao multiefekat i da je ovo shto kenjam krajnje imbecilno reshenje ali znajuci tebe mislim da cesh na kraju biti isfrustriran i da cesh brzo pozheleti neshto novo, opet rasprodati sve, kupiti zasebno gain pojachalo i a/b-ovati celu stvar :D :ziveli: :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by komil » 31 Aug 2012, 09:50

Baki Slime, srećno u poduhvatu. Samo da dodam da je, po mom skromnom i poluneukom mišljenju, bolje da napajanje ne bude u toj kutiji nego izmešteno. Trafo interferencira na pedale, pa je bolje da to ipak bude malo odaljeno zbog bruma.
Cortex wrote:Srecno matora!
:XD:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 31 Aug 2012, 10:48

Cortex wrote:Srecno matora!
:lol: Hvala puno, trebaće mi sigurno. :ziveli:
Cortex wrote:Bice tu dosta posla i poprilichne shume kablova, zato bolje razmisli o nekom pot mounted fazonu. I switchevi mogu da ti budu na plochicama/velikoj plochi takodje.
Teško, jer neću praviti svoj layout koji bi to omogućio, već ću koristiti gotove.
Cortex wrote:Opet, kolko god ti voleo analogno ne mogu a da ne pomislim da bi tebi jedan procesor, mozhda iz one VOX tonelab serije, zavrshavao poso samo tako. Slushao sam live dosta ljudi koji su to svirali [pa i one lne x podne modele] i meni je to uvek zvuchalo sasvim dojajno za tu primenu. Znam da zhelish da pomirish zhelju za uber kvalitetnim analognim tonom koji srce ishte sa zheljom da bude praktichno i tezga bend primenljivo, ali to ide teshko :D
Znam, i više puta sam u životu razmišljao da pređem na procesor-rešenje™ radi svestranosti i programabilnosti, i zaista sam se naslušao sjajnih zvukova iz tih sprava, ali jednostavno mislim da neću, više volim ovako. Bar ne menjam za sad...
Cortex wrote:Ja bih da sam na tvom mestu samo modifikovao kutije efekata koje pominjesh i zguzio ih jedne do drugih veoma tight npr ovako, http://files.effectsdatabase.com/brands ... ls_002.jpg , bukvalno da kutije dodiruju jedna drugu [s obzirom da daisy chainujesh sve ne bi trebalo da bude dodatnog brooma kad ga vec nema, a pogotovo ako su painted kutije] i tako su ti prekidachi najblizhe moguce kao da imash multiefekat, a jackovi i dc jack su sa gornje straneshto omogucava da se pedale priljube jedna do druge. Bez zezanja matori ja bih ovako uradio, em je modularnije, em ako ocesh da prodash neku komponentu tj pedalu, imash je kao zaokruzhen proizvod a ne morash posle da vadish iz multi efekta pcb/vero pa da ga pakujesh u novu kutiju itd itd... JEs da nece da izgleda elegantno kao multiefekat i da je ovo shto kenjam krajnje imbecilno reshenje...
Čitaš misli kanda? :lol: Veruj mi brate da sam puno razmišljao upravo i o ovakvom rešenju, upravo iz svih prednosti koje si naveo, ali jedini razlog zašto bih sve strpao u jednu kutiju je što mislim da bih ipak malkice prostora uštedeo jednim pakovanjem, što bi mi ostavilo mesta za još jednu zasebnu pedalu koja je u planu u donjem redu boarda... Gledam da uštedim/maksimalno iskoristim prostor, jer hoću da na taj mali board uguram šta mi treba, a namerno neću da pravim/kupujem veći board, jer onda opet odoh u k*rac sa nabavkom pedala. Ovako mi je lakše da se iskuliram jer - jednostavno sam ograničen prostorom. :hide: :lol:
Cortex wrote:...ali znajuci tebe mislim da cesh na kraju biti isfrustriran i da cesh brzo pozheleti neshto novo, opet rasprodati sve, kupiti zasebno gain pojachalo i a/b-ovati celu stvar :D :ziveli: :ziveli:
:XD: Ne bi bilo nikakvo iznenađenje, right? :lol: Mada, kupovina drugog pojačala ne dolazi u obzir, zato se zajebavam sa pedalama, dok ne nađem šta mi radi posao, a onda kuliranje sa opremom, koliko je god moguće. Sad mi stiže delay, pitanje je dana, onda rešavam modulaciju i reverb, drajvove ću da napravim, i to je to. Eventualno će se vremenom menjati taj jači drive ako za tim bude potrebe, a AC-T ostaje, nema šta da ga menja. Boost k'o boost, a modulacijom nema šta da budem nezadovoljan kad je nabavim...
komil wrote:Baki Slime, srećno u poduhvatu. Samo da dodam da je, po mom skromnom i poluneukom mišljenju, bolje da napajanje ne bude u toj kutiji nego izmešteno. Trafo interferencira na pedale, pa je bolje da to ipak bude malo odaljeno zbog bruma.
Zamislio sam da pedalu napajam preko DC jack-a, da ne bude nikakav trafo unutra, samo da sa tog jedinstvenog dc-jacka bude urađen decoupling za svaki pcb posebno...

Ali kako vreme prolazi, sve sam biliži tome da možda sve uradim u posebnim kutijama. Odlučiću uskoro, jer se kreće sa nabavkom delova...

EDIT: Cortex brate, misliš da bi bilo problema sa šumom/brumom/kojekakvim interferencijama ako bih sve to strpao u jednu kutiju? Mislim, pcb-ovi bi bili poprilično blizu jedan drugome, nemam pojma... :? Ali oni likovi iz Grčke koje si kačio rade više efekata u jednom kućištu i to mi je strava... Takođe, da li misliš da može da bude problema zbog zajedničkog uzemljenja? ( <------N00b pitanja na koje sam upozorio odmah... :) )

I da, nije mi toliko stalo do modularnosti i menjanja efekata pa da zbog toga radim u posebnim kutijama i gubim prostor, jer iskreno, jedino vidim da mogu da menjam eventualno taj jači drive, a to je samo promeniti pločicu i potove, ostali off-board wiring ostaje da služi u svakom slučaju... Tako da, ako u najavi nema totalno katastrofe od brujanja i šuma (a potrudiću se da budem uredan koliko god mogu), radije bih sve strpao u jednu kutiju...

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 01 Sep 2012, 11:25

Ok, sinoć sam imao svirku u bašti lokala, i bio je mrkli mrak u mom uglu. Znači ništa nisam video, ni gitaru, nikako, ni efekte (prekidače) takođe nikako, ogromnu većinu vremena. I shvatio sam da šanse nema da bih mogao da precizno gazim na 4 prekidača zgužvana na prostor 1590DD kutije. Tako da, ili ću skontati da se napravi neka custom kutija koja će biti malo duža od 1590DD dimenzija, ili će ići sve posebne kutije (1590BB za AC Tone, i po 1590B za Riot i Boost) pri čemu onda ova tema gubi osnovni smisao. :facepalm: :lol:

Ili da se dodatno reši osvetljenje boarda kao Nemanja što je uradio trakom led-ova... :)

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Hotstepper » 01 Sep 2012, 11:43

spremio sam se. :kokice:
...i jel vidiš zašto ja kategorički odbijam da priđem toj đavoljoj raboti (lemilici!)?
Zato što je prirodno da ti ovakve muke posle padaju na pamet...
Svaka čas' na poduhvatu! :ziveli:

Inače, možeš i da napraviš iz više pedala a da ih odradiš kao što to Cortex radi onom folijom i da izgledaju kao da su jedna...
Npr, jednu veliku sliku "isečeš" na 5 pedala i kad stoje jedna pored druge uklapaju se u "celinu".
Kao oni veliki video bimovi sa televizorima.
Image

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 01 Sep 2012, 11:56

Hotstepper wrote:spremio sam se. :kokice:
...i jel vidiš zašto ja kategorički odbijam da priđem toj đavoljoj raboti (lemilici!)?
Zato što je prirodno da ti ovakve muke posle padaju na pamet...
Svaka čas' na poduhvatu! :ziveli:
:ziveli: Nisu muke, nego su to dileme koje dolaze kroz razne situacije, da ne kažem iskustvo. Pošto je setup po svojoj prirodi uvek podložan promenama, kapiram da je normalno težiti da napraviš kombinaciju koja će najbolje raditi za tvoje potrebe. Nažalost, to se ne svodi samo na zvuk. U praktičnim situacijama, da ne kažem neprilikama, određene mane dolaze do izražaja, i onda uviđaš šta si možda trebao uraditi/osmisliti drugačije, i onda se tripuješ kako da unaprediš i izmeniš to što ti je već na raspolaganju, a ne da praviš novo (konkretno ovde mislim na sam pedalboard)...
Pomenuo sam - sinoć je bio takav mrak da ništa nisam video, i to mi je znatno otežalo korišćenje drajva, gde prekidači još uopšte nisu toliko zbijeni, i skoro napamet mogu da ih gazim, pa opet nije bilo lako. Zato sam shvatio da u takvom scenariju (a uvek moraš gledati najgori slučaj) bilo bi još gore i teže koristiti veći broj prekidača na istom prostoru.

Zato, ili za nijansu veća jedna kutija, ili posebne kutije. Osvetljenje boarda ću uraditi sigurno, to mu ne gine. Najviše popizdim kad ne vidim ništa.

Trudim se da maksimalno iskoristim prostor koji je na raspolaganju, jer kao što rekoh, NAMERNO neću da pravim/kupujem novi, veći pedalboard, jer svi znamo kuda to vodi. :lol:
Hotstepper wrote:Inače, možeš i da napraviš iz više pedala a da ih odradiš kao što to Cortex radi onom folijom i da izgledaju kao da su jedna...
Npr, jednu veliku sliku "isečeš" na 5 pedala i kad stoje jedna pored druge uklapaju se u "celinu".
Kao oni veliki video bimovi sa televizorima.
Što se same estetike pedale/a tiče, nema folija, štampanja i ostalih zajebancija. Samo ću kutiju/e išmirglati sa šmirglama različite finoće, pa do besvesti, da bi se dobio taj ispolirani metalni izgled. Ali to je to. Crni marker preko toga, ispisati rukom i ćao.

User avatar
Hotstepper
Posts: 1046
Joined: 08 Apr 2010, 10:30
Location: Novi Sad (New Now)

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Hotstepper » 01 Sep 2012, 12:09

Baba Slim wrote:Što se same estetike pedale/a tiče, nema folija, štampanja i ostalih zajebancija. Samo ću kutiju/e išmirglati sa šmirglama različite finoće, pa do besvesti, da bi se dobio taj ispolirani metalni izgled. Ali to je to. Crni marker preko toga, ispisati rukom i ćao.
J.U.S. B-Slim 9001.
Standard. :wink: :ziveli:

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 01 Sep 2012, 12:10

:lol: :ziveli: :ziveli:

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Mugen_Gica » 01 Sep 2012, 13:01

Predlazem http://www.muzique.com/schem/mosfet.gif kao clean boost. Jer ipak ostaje cist. Slicno je SHO-u ali se ne prlja. A onaj 5k ohm moze i da bude trim potenciometar i da se podesi kako ti odgovara i ostavis ga unutra. :)
A umesto rajota big muff ( ovo je vec moja opsesija i licno ne preferiranje rajota ) :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 01 Sep 2012, 13:48

Hvala na predlogu, mislim da imam tu šemu negde već, videću još. :)

Što se big muff-a tiče, probao sam ga nekoliko puta u raznim periodima, i nikad mi se nije svideo. :nixweiss:

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Mugen_Gica » 01 Sep 2012, 15:15

Baba Slim wrote:Hvala na predlogu, mislim da imam tu šemu negde već, videću još. :)

Što se big muff-a tiče, probao sam ga nekoliko puta u raznim periodima, i nikad mi se nije svideo. :nixweiss:
A pa dobro, svako ima svoje. Ja se big mafa drzim kao pijan plota ;)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Baba Slim » 01 Sep 2012, 15:18

Mugen_Gica wrote:Ja se big mafa drzim kao pijan plota ;)
Neka, i treba, svako svira što mu srcu godi. :) :ziveli:

Na potpis ne obraćaj pažnju, kapiram da iako je meni lično genijalna, nije trebala biti uvredljiva... :)

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Mugen_Gica » 01 Sep 2012, 15:22

U svakom slucaju moj savet ti je da ih sve napravis i povezes van kucista. Cisto da imas dojam kako ce to zvucati u tom paketu. Podesis sta nestima, ili cak promenis nesto ako ti ne odgovara. Pa tek onda da busisi kutiju.

Mugen_Gica
Posts: 349
Joined: 08 Feb 2012, 22:28

Re: Multi-FX : Carl Martin AC-Tone klon + Suhr Riot klon + B

Post by Mugen_Gica » 01 Sep 2012, 15:24

Baba Slim wrote:
Mugen_Gica wrote:Ja se big mafa drzim kao pijan plota ;)
Neka, i treba, svako svira što mu srcu godi. :) :ziveli:

Na potpis ne obraćaj pažnju, kapiram da iako je meni lično genijalna, nije trebala biti uvredljiva... :)
Joj, kakav potpis. Nisam na to aludirao. Ja zaista volim big mafa i silne mu varijacije. Zbog njega sam i poceo da pravim pedale. Do sada sam ih napravio preko 20 ( sto originala sto modifikovanih kopija sto mojih modifikacija ). I svaki mi je drag na svoj nacin :) :bambi:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest