Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Rockatansky » 16 Jun 2015, 15:07

Koliko je to izvodljivo? I da li se to uopste praktikuje? Koliko ima poente?

Imam pojacalo Laney LG35R i svidja mi se drajv koji ima u sebi ugradjen. Uvek ljudi kazu da taj drajv ili distorzija na pojacalu nisu nikad bas nesto, ali meni se ovo bas svidelo. Prvo sam ga koristio po kuci za vezbu, da ne ukljucujem pedale itd. nego sam napravio footswitch. Vremenom sam shvatio da mi se zvuk skroz svijda, i da bih voleo da probam da napravim takvu pedalu. Kod kuce mi naravno ne treba :) ali kada odem negde da sviram da bih imao takav zvuk... :)

Zapravo nije mi bas to neophodno, i prezivecu bez toga ;) uz bilo koju drugu normalnu pedalu, ali nekako mi je ovo izazov da probam da napravim.

Pa mi treba mala pomoc... :cao:
Imam semu, ali nisam do kraja provalio koji delovi mi trebaju a koji ne.
Ne znam koliko je cimanje da se to provali nekom ko se malo razume u elektorniku. Meni bas ne ide najbolje... Ali ako nije tesko, bilo si super da neko malo pomogne oko ovog projekta... :)

Sema:

Image

Dakle crvene delovo skroz izbacujem, reverb, deo za slusalice, itd... Plavo sto je to bih svakako ostavio, kao ekvilajzer.

Ovaj zuti deo me zbunjuje, ne mogu da provalim sta je za klin, a sta za drjav... :?:

I jos narandzasti deo, posto sve to narandzasto ide posle grananja na drajv/klin, nisam siguran da li to treba ili ne, ako hocu da dobijem samo kao pedalu drajv?

Sta kazete kolege forumasi? Da li neko moze da mi pomogne oko ovoga a da nije neko veliko cimanje?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by bancika » 16 Jun 2015, 17:12

zuti deo je switching, ne treba ti. Narandzasti deo dole je snagas, ni to ti ne treba. Uzeo bih ovu gornju narandzastu i plavu sekciju, treba ti equalizer. Izbacio bih ova dva tranzistora iz drive sekcije koja rade switching (spaja ih dugacka linija koja obilazi veci deo kola koja predstavlja bypass, ni to ne treba) i napravio bih true bypass oko celog kola. To mi se cini najlakse.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Frostensen » 16 Jun 2015, 17:20

Imaj u vidu da je pedala samo to, pedala. Zvuk koji dobijas ce ti dosta zavisiti i od pojacala kroz koje ides sa tom pedalom. Mozda ce me iskusniji clanovi demantovati ali cini mi se da nije isto da li sviras kroz (po meni) mutavi Laney LV100 ili Roland Jazz Chorus koji je (opet po meni) nekako staklen ili kroz neko od onih Yamaha pojacala. A to onda znaci drndaj ekvilajzere na pojacalu (koje ne poznajes) drndaj ekvilajzere na pedali, ali jbg nemas vremena bas za to jer te ceka jos 3 benda i zavrsava ti se tonska tako da nista, samo se pojacas da mozes da se cujes na bini, a sta izadje izaslo je ;/

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by bancika » 16 Jun 2015, 21:47

nije nista beskorisnija nego bilo koja pedala. Premda, ako vec ulazes toliki trud da napravis relativno komplikovanu pedalu, mozda je bolje da uzmes neku koja je dizajnirana da zvuci bas dobro, ne neku iz najjeftinijeg pojacala (mada postujem da je mozda po tvom ukusu tako kako je) :)

Ovaj novi Thunderbird dist sa ROG sajta je slicne topologije (gomila integralaca), i deluje obecavajuce. Prodaju i odlicno uradjenu stampanu plocicu koja u mnogome olaksava build i daje neku dozu profesionalno uradjene pedale.

http://www.runoffgroove.com/thunderbird.html

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Kristijan » 16 Jun 2015, 23:03

Ја се не бих бавио с овим. Ако негде постоји избор - свакако постоји код драјв педала. Оволико малтретирања да би се изоловао фрагмент јефтиног транзисторца - то баш нема превише смисла, ма колико да ти се сада допада тај тон.

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Perce » 16 Jun 2015, 23:25

100% se slazem sa Kristijanom.....mada, s' obzirom da je tvoje vreme u pitanju i tvoji novci i naravno sta ces Ti raditi sa tom pedalom, mene se to ne dotice. Imas volje i nabrojanog? Samo napred. Ne treba ubijati entuzijazam i volju u coveka. Najgore sto moze da ispadne jeste da budes bogatiji za jedno iskustvo :ziveli:

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Rockatansky » 17 Jun 2015, 14:57

bancika wrote:zuti deo je switching, ne treba ti. Narandzasti deo dole je snagas, ni to ti ne treba. Uzeo bih ovu gornju narandzastu i plavu sekciju, treba ti equalizer. Izbacio bih ova dva tranzistora iz drive sekcije koja rade switching (spaja ih dugacka linija koja obilazi veci deo kola koja predstavlja bypass, ni to ne treba) i napravio bih true bypass oko celog kola. To mi se cini najlakse.
Wow, hvala, ovako neki savet mi je trebao! :) Bravo! :) :ziveli:

Skonato sam da je ono switching, ali nije mi palo na pamet da mi sve to ne treba, i ona dva tranzistora. Naravno, mnogo mi je lakse true bypass da uradim, tako sam nesto i planirao. :)

Dakle ovako nesto?

Image

OK sada je vec jasnije, ostaje jos da se izborim sa napajanjem, malo su cudni naponi, ali to cu vec nekako provaliti dalje...
Frostensen wrote:Imaj u vidu da je pedala samo to, pedala. Zvuk koji dobijas ce ti dosta zavisiti i od pojacala kroz koje ides sa tom pedalom. Mozda ce me iskusniji clanovi demantovati ali cini mi se da nije isto da li sviras kroz (po meni) mutavi Laney LV100 ili Roland Jazz Chorus koji je (opet po meni) nekako staklen ili kroz neko od onih Yamaha pojacala. A to onda znaci drndaj ekvilajzere na pojacalu (koje ne poznajes) drndaj ekvilajzere na pedali, ali jbg nemas vremena bas za to jer te ceka jos 3 benda i zavrsava ti se tonska tako da nista, samo se pojacas da mozes da se cujes na bini, a sta izadje izaslo je ;/
Da naravno, moguce je da bude bas ono sto trazima, a moguce je da bude nesto totalno drugacije i cudno.
Ovo je sada kao ekperimentali projekat, ako uspem da ga izguram, ne ocekujem cudo. :)
bancika wrote:nije nista beskorisnija nego bilo koja pedala. Premda, ako vec ulazes toliki trud da napravis relativno komplikovanu pedalu, mozda je bolje da uzmes neku koja je dizajnirana da zvuci bas dobro, ne neku iz najjeftinijeg pojacala (mada postujem da je mozda po tvom ukusu tako kako je) :)
Kristijan wrote:Ја се не бих бавио с овим. Ако негде постоји избор - свакако постоји код драјв педала. Оволико малтретирања да би се изоловао фрагмент јефтиног транзисторца - то баш нема превише смисла, ма колико да ти се сада допада тај тон.
Ma da pedala ko pedala samo jedna karika u lancu.
Malopre sam bas opet malo svirao, i svestan sam da je to drajv iz jeftinog pojacala, ali meni to zvuci jako dobro, ne znam ni sam zasto. :)
Perce wrote:100% se slazem sa Kristijanom.....mada, s' obzirom da je tvoje vreme u pitanju i tvoji novci i naravno sta ces Ti raditi sa tom pedalom, mene se to ne dotice. Imas volje i nabrojanog? Samo napred. Ne treba ubijati entuzijazam i volju u coveka. Najgore sto moze da ispadne jeste da budes bogatiji za jedno iskustvo :ziveli:
To je neka manija, koju valjda razumeju svi koji su pravili instrumente ili efekte i drugo, :) jednostavno uhvati te, uvuce se u mozak i nemas mira dok je ne napravis! :) Tako mi je bilo i sa prvom gotarom koju sam pravio. :) Za te pare mogao sam da kupim i bolji, ali taj osecaj da izguras nesto svoje je nezamenljiv. :)

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Cope » 17 Jun 2015, 19:48

Mislim da ako taj drajv radi ok na tom pojačalu, ne mora da znači da će ok da radi na nekom drugom. Sve jedno probaj ako ne košta mnogo... :ziveli:

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Perce » 17 Jun 2015, 20:34

Rockatansky wrote:
To je neka manija, koju valjda razumeju svi koji su pravili instrumente ili efekte i drugo, :) jednostavno uhvati te, uvuce se u mozak i nemas mira dok je ne napravis! :) Tako mi je bilo i sa prvom gotarom koju sam pravio. :) Za te pare mogao sam da kupim i bolji, ali taj osecaj da izguras nesto svoje je nezamenljiv. :)
Znam. A doduse, pravio sam i ja neke besmislene stvari za zivota, bas zvog toga necega, sto se uvuce u tebe. Lm, good luck :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 10:27

To je to. Jedino bih umesto komplikovanog napajanja napravio bipolar supply pa onda pedalu mozes da napajas kao bilo koju sa 12 ili 9v dc. Bipolar supply ce ti duplirati napon i dati i pozitivni i negativni dc za integralce. Progooglaj, nije tesko...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 10:58

bancika wrote:To je to. Jedino bih umesto komplikovanog napajanja napravio bipolar supply pa onda pedalu mozes da napajas kao bilo koju sa 12 ili 9v dc. Bipolar supply ce ti duplirati napon i dati i pozitivni i negativni dc za integralce. Progooglaj, nije tesko...
PA da skontao sam da ce to biti malo komplikacija, ajde mane vise onih +/-5V ali 21??? Da je bar 18V ima pedala koje idu. Ali OK to je nekako opsta stvar i vec cu se nekako snaci. :) Hvala jos jednom!

@Cope: pa da nemam pojma kako ce da ispadne, sve je to eksperiment. KOntam da nece biti neki prevelik trosak, videcu jos. Ako nije onda cu da radim.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by bancika » 18 Jun 2015, 11:34

gde se koristi 22V? Vidim samo +-15V i 5V...verovatno nece biti neke razlike ni sa +-12V i 5V...a sve to mozes da uradis sa 12VDC.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 14:39

21V ali sada vidim to je na onom delu koji izbacujem. Jos jedna dobra vest! :D

maksabass
Posts: 865
Joined: 12 Nov 2008, 10:34
Location: leskovac

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by maksabass » 18 Jun 2015, 22:56

Super je to sto imas entuzijazam da uradis ovako nesto...sto se mene tice samo napred.No,pre nego sto krenes sa izradoam savetujem ti da se malo informises koje su mogucnosti (prednosti i mane) CD 4096 pa onda priones na posao,Da se ja pitam uradio bi nesto jednostavnije sto bi rezultiralo slicnim zvukovima ako ne i boljim :D
Iskren da budem nikad nisam radio drive sa ovim kolom...niti sam slusao kako to zvuci...ali je to po meni fuzzy tranzistorski zvuk na koga cini mi se sa ovim kolom ne mozes detaljno da utices.Napravi si J fet emulator tipa dr boougie ili emulator marshall -a ...ili mozda i jednostavnije varijante sa dve kasakde tranzistora tipa DLS ili OKKO diablo bices zadovoljniji i zvukom i svim drugim ...za to imas i seme i detaljna uputsva -ako nesto krene naopako.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Pravljenje drajva po uzoru na drajv sa nekog pojacala?

Post by Rockatansky » 18 Jun 2015, 23:16

maksabass wrote:Super je to sto imas entuzijazam da uradis ovako nesto...sto se mene tice samo napred.No,pre nego sto krenes sa izradoam savetujem ti da se malo informises koje su mogucnosti (prednosti i mane) CD 4096 pa onda priones na posao,Da se ja pitam uradio bi nesto jednostavnije sto bi rezultiralo slicnim zvukovima ako ne i boljim :D
Iskren da budem nikad nisam radio drive sa ovim kolom...niti sam slusao kako to zvuci...ali je to po meni fuzzy tranzistorski zvuk na koga cini mi se sa ovim kolom ne mozes detaljno da utices.Napravi si J fet emulator tipa dr boougie ili emulator marshall -a ...ili mozda i jednostavnije varijante sa dve kasakde tranzistora tipa DLS ili OKKO diablo bices zadovoljniji i zvukom i svim drugim ...za to imas i seme i detaljna uputsva -ako nesto krene naopako.

DObru volju imam, samo nemam bas znanje... :lol: Ma nikad ja necu biti profi u tome, ali moram bar jednu svopju da napravim :) a ovo mi deluje kao pristojan izazov. :) Tako da bilo koja promena seme je za mene veliki korak, pa cu se drzato toga sto imam... Sta cu. :?

Kao sto rekoh, meni se jako svidja kako radi u kombinaciji sa pojacalom, pa sam eto pozeleo da probam da napravim kopiju. Jeste malo bzvz, ipak to je samo jeftin tranzistor, ali meni se ucinilo kao dobra ideja da probam.

Pazi razmisljao sam, ako vec kopiram neko pojacalo, sto da ne bude bas Marshall, ali eto, opet kazem, mozda tim pre sto ovo tesko da je neko radio pre mene, bas zato da vidimo kako ce da ispadne. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest