zar ne bi bilo divno

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 12:58



posle ovog snimka naučio sam da nije svaka pedala za svako pojačalo.
Ne samo OD pedale, već izgleda i manje više neke druge (kompresori, wahovi, fuuz isl..)

Pa pošto verovatno lakše menjamo pedale nego pojačala i gitare (mada..a?) zar ne bi bilo divno da postoje neke mape, ili čak softverska rešenja, gde ćeš da na nekom npr sajtu čekiraš koje pojačalo i gitaru imaš , a ono da ti izađu preporuke za pedale koje za to pojačalo odgovaraju.

Da cela ta virtuelna šema bude user friendly, tako da možeš da menjaš gitare, zvučnike, magnete isl..a da se ovamo prema tim sepcifikacijama menjaju pedale, tj efekti.

Možda čak i da se negde čekira koji sound želiš da dobiješ, iz kojih pesama isl?

Ovo mi pade na pamet (a možda već to sve i postoji onako interaktivno..samo ja nešto ne videh) jer je čovek sa ovog videa očigledno upućen u tehničke detalje svake pedale i pojačala.

Koja stvar i zbog čega proizvodi zvuk sa više srednjih, a manje basova npr...jer recimo ima te i te neke tranzistore i bla bla..

Pa daljudi, umesto da upisuju ETF da bi znali šta da kupuju,mogu da imaju sažvakane, okvirne dijagrame kao smernice za svoje potrebe ?

Računam, koja god da je marka pojačala ili gitare, svi su oni, kad je struja u pitanju sastavljeni od poznatih delova koji u tom nekom "elektro" smislu imaju svoje kompatibilne parnjake u delovima od kojis su sastavljene pedale..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 13:00

ima nešto slično sad vidim..

http://pedalboardplanner.com/

ali ovde sam biraš pedale (nevezano za pojačalo) već samo onako valjda, kako će da čučnu na te pedalbordove..

Ali eto, tako nešto grafički, samo sa opcijama koje sam pomenuo

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 13:19

http://www.premierguitar.com/articles/S ... mbinations

eto o ovome pričam..

"Tube Screamer with a Blackface Fender Amp
The smooth, medium-gain overdrive sound of the Tube Screamer (and its variants) is a well-loved classic. Though it gained its initial notoriety as the OD of choice for blues legend Stevie Ray Vaughan, this ubiquitous green wonder has withstood more stomping than nearly any other pedal. A Tube Screamer-type OD can work with just about any amp, but it has a distinct midrange “hump” that perfectly compliments the scooped mids of the Fender Blackface amp. Classic combination!

The Vox AC30, on the other hand, is quite a bit more mid-heavy. So a Tube Screamer, while not necessarily a poor choice, might not be the best fit for that amp.."

itd..

i sad ti lutaj, kupuj brdo pedala probavaj, menjaj, khenjaj..umesto da to neko sve spakuje u neki software

kad postoje sajtovi za beskrajne kombinacije nepoznatih lica sa naočarima i frizurama..sigurno bi mogli da postoje i neki sa kombinacijama poznatih pojačala i pedala?

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Funkomat » 01 Sep 2015, 13:23

matori... :hide:

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 13:29

Funkomat wrote:matori... :hide:
:nixweiss:

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Funkomat » 01 Sep 2015, 14:26

nema puno zanimljivijih stvari od isprobavanja pedala + ono sto tebi zvuci ovako, meni ce onako.
postoji gomila softvera za simuliranje pojacala/pedala ali svakako ne bi trebalo na osnovu toga da se kupuje bilo sta.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: zar ne bi bilo divno

Post by bancika » 01 Sep 2015, 14:30

previse je to stvar ukusa da bi moglo da se sumarizuje u bilo sta upotrebljivo. Kao da kazes, bilo bi dobro da imamo ukratko sazvakan kuvar za ceo svet koji obuhvata sve namirnice.

Ne postoje kombinacije tipa "lanpa X ide dobro sa tranzistorom Y i kondenzatorom Z". Postoji par klasicnih kombinacija amp/pedala koje su proslavili neki gitarosi, al osim toga, it's up in the air.

Funkomat
MF veteran
Posts: 7846
Joined: 22 Aug 2006, 21:47
Location: Novi Sad
Contact:

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Funkomat » 01 Sep 2015, 14:31

na primer meni su jcm-ovi pakao za pedale a postoji gomila gomila ljudi kojima su jcm + pedale, sve na svetu.
ne postoji pravilo ni "ispravna" kombinacija niti bi trebalo tako razmisljati.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: zar ne bi bilo divno

Post by clapton » 01 Sep 2015, 14:38

o ovome sam razmisljao cak i kad nisam imao pojacala i efekte. moras da potrosis masu para da bi nasao ono sto tebi treba. jedino ako si srecnik koji za prijatelje ima sound geek-ove koji su krcati para i imaju gomilu opreme, pa mozes da isprobas razne kombinacije.

mozda sam bas na tom videu postavio komentar tipa: kako ja da znam koja mi pedala treba?
tehnicki znam kako izgleda mid-scooped EQ, ali moram priznat da ne umijem sluhom da ga prepoznam. mada se nisam previse testirao. :D

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 14:40

bancika wrote:previse je to stvar ukusa da bi moglo da se sumarizuje u bilo sta upotrebljivo. Kao da kazes, bilo bi dobro da imamo ukratko sazvakan kuvar za ceo svet koji obuhvata sve namirnice.

Ne postoje kombinacije tipa "lanpa X ide dobro sa tranzistorom Y i kondenzatorom Z". Postoji par klasicnih kombinacija amp/pedala koje su proslavili neki gitarosi, al osim toga, it's up in the air.
ček bre malo vas dvojca..

pa nije meni ovo palo na pamet tek tako

evo ga lik sa klipa koji je inženjer za te stvari, sastavlja pedalbordove za svetske face trte mrte..znači čovek ZNA znanje

Pa valjda bi on prvi imao pravo da keže "sve ti je to stvar ukusa.."?

I naravno, on negde ikaže da nema pravila..ali - ako ste gledali klip (a niste) lepo se vidi gde defijnitivno ukazuje na to da neke pedale ne idu sa nekim pojačalima.
Da je zvuk bulja i da tu ne treba da nas interesuje što tamo neki gik voli maršal i TS kombinacije, jer je ili lud, ili nema uvo.

Isto to negde priča i ovaj lik što sam linkovao sa PremierGuitar..

zato nemo mi se tu iščuđavate nego ajmo sa predlozima

I naravno da niko ne voli da jede pečene paprike sa belim lukom i sladoledom od vanile (ako i ima takvih..ti nas ne interesuju)

JA sam naznačio "OKVIRNE SMERNICE" šta sa čim BI TREBALO da ide...što ništa nikoga ne bi obavezivalo jeltakotakoje

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 14:45

clapton wrote:o ovome sam razmisljao cak i kad nisam imao pojacala i efekte. moras da potrosis masu para da bi nasao ono sto tebi treba. jedino ako si srecnik koji za prijatelje ima sound geek-ove koji su krcati para i imaju gomilu opreme, pa mozes da isprobas razne kombinacije.

mozda sam bas na tom videu postavio komentar tipa: kako ja da znam koja mi pedala treba?
tehnicki znam kako izgleda mid-scooped EQ, ali moram priznat da ne umijem sluhom da ga prepoznam. mada se nisam previse testirao. :D
pa to i ja kažem

šta treba, da se oslanjamo na te prijatelje, ili da trošimo ogromantne sume novca i vremena na kupovine pa prodavanja?

Po meni bi brate jedan software to lepo rešio

Klikneš na Twin Reverb, hoćeš OD.izađe ti 319 OD pedala sa sve linkovima, cenama..pa biraš, sastavljaš kako ti budžet dozvoljava, ali negde si siguran da to kolko tolko jedno sa drugim pasuje

Hoćeš Gilmoour sound? Ukucaš opremu koju imaš..on ti ponudi više opcija za efekte, od najskupljih do najjeftinijih..i sve tako redom

A ti posle eksperimentiši ako hoćeš, menjaj, traži nove zvuke isl

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: zar ne bi bilo divno

Post by bancika » 01 Sep 2015, 15:26

Ne znam, b'ate, deluje komplikovano i sa neizvesnim rezultatom. I prakticno je neizvodljivo zbog broja pedala/gitara/pojacala. Mooozda ako se ogranicis na strat/tele/LP od gitara, blackface/vox/plexi/jcm800/mesa pojacala ili nesto slicno.

Za sa pedalboarde poznatih ima onaj sajt sto ima lepo iscrtano sta sve od opreme imaju poznati i kako je uvezano.

A i ta problematika je samo prisutna u drugom svetu (treci svet nema tih problema :)). U USA mozes puno toga da probas u radnji. A ako ne mozes, porucis pa vratis ako ti ne odgovara.

User avatar
clapton
Posts: 821
Joined: 01 Feb 2010, 01:15
Location: mne
Contact:

Re: zar ne bi bilo divno

Post by clapton » 01 Sep 2015, 15:28

Overdrive wrote:
clapton wrote:o ovome sam razmisljao cak i kad nisam imao pojacala i efekte. moras da potrosis masu para da bi nasao ono sto tebi treba. jedino ako si srecnik koji za prijatelje ima sound geek-ove koji su krcati para i imaju gomilu opreme, pa mozes da isprobas razne kombinacije.

mozda sam bas na tom videu postavio komentar tipa: kako ja da znam koja mi pedala treba?
tehnicki znam kako izgleda mid-scooped EQ, ali moram priznat da ne umijem sluhom da ga prepoznam. mada se nisam previse testirao. :D
pa to i ja kažem

šta treba, da se oslanjamo na te prijatelje, ili da trošimo ogromantne sume novca i vremena na kupovine pa prodavanja?

Po meni bi brate jedan software to lepo rešio

Klikneš na Twin Reverb, hoćeš OD.izađe ti 319 OD pedala sa sve linkovima, cenama..pa biraš, sastavljaš kako ti budžet dozvoljava, ali negde si siguran da to kolko tolko jedno sa drugim pasuje

Hoćeš Gilmoour sound? Ukucaš opremu koju imaš..on ti ponudi više opcija za efekte, od najskupljih do najjeftinijih..i sve tako redom

A ti posle eksperimentiši ako hoćeš, menjaj, traži nove zvuke isl
ovaj Mick je skoro rekao nesto tipa: za svaki efekat/pedalu na trzistu imas brdo rasprava po netu. 50% ljudi kaze da je to najbolja pedala koju si ikad probali a drugih 50% kaze da je najgora. i u pravu je coek. :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: zar ne bi bilo divno

Post by Overdrive » 01 Sep 2015, 15:38

bancika wrote:Ne znam, b'ate, deluje komplikovano i sa neizvesnim rezultatom. I prakticno je neizvodljivo zbog broja pedala/gitara/pojacala. Mooozda ako se ogranicis na strat/tele/LP od gitara, blackface/vox/plexi/jcm800/mesa pojacala ili nesto slicno.

Za sa pedalboarde poznatih ima onaj sajt sto ima lepo iscrtano sta sve od opreme imaju poznati i kako je uvezano.

A i ta problematika je samo prisutna u drugom svetu (treci svet nema tih problema :)). U USA mozes puno toga da probas u radnji. A ako ne mozes, porucis pa vratis ako ti ne odgovara.
znam da deluje komplikovano, ali nije i nemoguće

pa taman da se samo "uobičajena" oprema odradi, baš tako kao što si napisao..strat/tele/LP od gitara, blackface/vox/plexi/jcm800/mesa pojacala

u celoj priči najviše me interesuje taj "inženjerski deo" dakle šta se od komponenti gađa sa čim ili makar šta bi bila okvirna preporuka

mislim..imaš more boutique pojačala i gitara i pedala..ali svi oni manje više stavljaju poznata creva..kombinuju postojeće lampe, tranzistore, magnete..

i onda ako npr EL84s idu bolje sa hamovima nego sa singlovima, zašto onda to i ne preporučiti? Naročito ako se ima u vidu i okvirni žanr, ili čak poznata pesma isl..

Svako će npr za Cliffd of Dover da peprouči neki fuzz, ali koji, šta imaš od opreme, kako bi se to gađalo...silikoni..germanijumi...ovo ono..

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: zar ne bi bilo divno

Post by bancika » 01 Sep 2015, 16:12

Sta znam. Meni je bolje nauciti kako da se slusa. Kako da znas sta hoces, kako da znas (objektivno) sta imas i sta ti treba da dodjes tu gde hoces da budes. Korisnije mi je da znam tacno sta ce TS uraditi mom tonu gitare nego da znam kako ide sa jcm800. Pogotovo sto je ovo drugo teze definisati na neki objektivan i iole "naucni" nacin. Ali je recimo fer reci da TS uteze visoke, doda malo srednjih i kakav karakter drive-a ima. I ona mozes da imas neku predstavu kako ce da se uklopi sa cime god imas.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest