Odnos procesor/pojacalo

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 01 Dec 2015, 14:15

Stvar je ovakva. Posto sve ide preko procesora (efekti i to) meni je potrebno pojacalo koje ima dobar clean ulaz. E sad,kada tako koristite pojacalo i procesor da li se vise isplati uzeti lampasa ili tranzistorca? Meni je u svemu tome bitno kako to na kraju zvuci. Posto me vozi zvuk overdriven lp na neck magnetu za dosta stvari,a za zesce klasicna distorzija na bridge. To su mi neke moje opcije i sve sta sviram prilagodjavam tome. Jer hocu i kad radim obrade i kad pravim svoje stvari da to ima "moju" boju a ne da kopiram i da zvuci kao sa kasete (hehe dete devedesetih)
Sad mi treba savet,da mi neko malo vise to pojasni jer nemam puno iskustva sa razlicitim pojacalima. Da znam konkretno ako uzmes lampu to je tako ako uzmes tranzistor to je tako

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Tenji » 01 Dec 2015, 16:24

Mogu sa tobom da podelim neko svoje iskustvo, mozda se javi neko pametniji u medjuvremenu, but here goes. Nisam nikada voleo previse simulacije pojacala i drajvova sa procesora koji ja imam (Boss gt-8), no ostali efekti su mi upotrebljivi, tako da sam koristio procesor sa pojacalom sa cuvenom metodom 4 kabla. Ako nisi cuo za to, guglaj, nije neka nauka, u sustini koristis preamp (drajv) pojacala, a mozes pritom odgovarajuce efekte sa procesora da stavis pre preampa, ili posle - u fx loop. Ujedno, mozes procesorom da menjas i kanale na pojacalu (ovo je sad vec 5 cable method) ako je to izvodljivo u tvom potencijalnom setapu, tako da si sve opcije pokrio, i klin i drajv vuces sa pojacala, efekte sa procesora, i to su svi na pravom mestu, neki napred, neki u loop-u.

E sad, ako zelis da sve vuces sa procesora, onda je najbolje da imas nesto vrlo neutralno u sta taj procesor ukljucujes. Igrom slucaja i nekih tehnickih problema, u poslednje vreme moram da koristim svoje pojacalo samo kao power amp, tako sto ukljucim procesor direktno u return fx loopa na pojacalu, i onda sve vucem sa procesora, pojacalo je samo snaga. Za sada mi to radi posao, svakako prva opcija je bolja, i cim dodjem do resursa da otklonim te tehnicke probleme vraticu se na nju, ali kazem i ovo za sada radi.

Poslednje sto zelis da uradis jeste da procesor sa nekom simulacijom preampa/pojacala ukljucis direktno u neko drugo pojacalo. Ovo nikada nisam cuo da zvuci dobro.

Suma sumarum - moje misljenje je da kupis dobro pojacalo, ako vec razmisljas o lampasu, to jednostavno ne moze da bude losa investicija. Uzmi nesto na cemu ti se svidja i clean i drive, i neka ti to bude osnova zvuka, a ako volis efekte sa procesora, koristi onaj 4 cable method, radi dobro.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 01 Dec 2015, 18:42

posto sam pisao sa posla pa sam iz pet puta pisao odletele mi misli. procesor koristim u individual modu,sto mu dodje kao da imam 5 pedala. ne svidjaju mi se simulacije pojacala takodje,bas zvuce vestacki (da ne upotrebim neku fensi rec :) ). e sad, neko moje razmisljanje je da opalim clean na pojacalu i da tad iskljucim cabinet, a drive vucem sa proc. u tom slucaju me zanima kolika je razlika izmedju lampasa i tranzistorca. sad kapiram da sam trebao u naslovu da napisem tranzistorac lampas ali nema veze

User avatar
Tenji
Posts: 971
Joined: 08 Dec 2009, 19:12

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Tenji » 01 Dec 2015, 19:48

Znam da na pitanje "A ili B?" niko ne zeli da dobije odgovor "C", ali... Kao sto rekoh u prethodnom postu, ako vec razmisljas o kupovini pojacala, i razmatras i lampase, zar nije logicno da uzmes neko ciji ti se i drajv kanal svidja? Drajv sa lampaskog pojacala ce biti bolji od drajva sa procesora u sta god da ga ukljucis. My 2 cents.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Overdrive » 01 Dec 2015, 19:53

pedale koje idu dobro uz marshalla, uz fendera mogu da zvuče kao bulja

opet, i to što zvuči kao bulja, nekome može da se dopadne i da zvuči super, tako da nema pravila

savremeni procesori su sve bolji

A to da će drajv sa lampaša da zvuči bolje, uopšte ne mora da bude tačno

Sve zavisi od pojačala do pojačala

Nekima se drajv pojavi tek posle 6-t, nekima posle 4..pa ako ti uslovi u kući ne dozvoljavaju tolku galamu, onda ti se pojačalo i ne isplati

za kućnu upotrebu - procesori su super

Ja recimo imam Marshall tranzistorca koji ima tako dobar drajv da mu pedala i ne treba
S druge strane, imam malog fender hibirda, kome kad upalim samo lampu, treba iha haa da bi otišao u drajv, pa bolje vozi pedale

S treće strane, zavisi i koji su magneti na gitari..kako se koriste potovi

Sve u svemu, možeš šta hoćeš i ne treba se tu toliko sinculirati

Ako ti je ok clean, uzmi bilo koji procesor i namunji zvuk kakav hoćeš

Što reko Gary Moore, ako uz današnju opremu ne možeš da dobiješ zvuk kakav hoćeš, onda je problem u tebi

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Overdrive » 01 Dec 2015, 20:08

pazi ovu lutku..



znam bar pet lampaša koja bih menjao za ovu zverku

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 01 Dec 2015, 20:57

Izgleda ne znam kako da objasnim. Drajv na pojacalu (trenutno) me ne zanima ic. Znaci drajv bi isao 100 posto preko proc,jer ce klin ici samo sa pojacala takvog kakvo je (bajpas na proc). E sad mene zanima (izgleda cu morati da jurim pojacala i isprobavam po radnjama a to mi je trenutno malo zeznuto zbog manjka vremena) klin je klin i bes mu sunac ista stvar bi trebala da bude na oba pojacala. Ali koja bi razlika bila kad grunes od,fuzz i sta ja znam u to? Znam da je zeznuto da se objasni ali cisto sa tehnicke strane me zanima,koje bi pojacalo bolje odradilo posao.
Nikad ovde nema a i b odgovora,ali bar smo c dobili :)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 01 Dec 2015, 21:00

E da! Bemam ja taj lampaski fetis. :) . Uvek sam se uklapao i pravio stvarcice sa onim sto imam. Verovatno zato i ne znam sta hocu :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Overdrive » 01 Dec 2015, 22:31

nije svaki clean isti..

imaš tranzistorce sa super clean tonom
imaš lampaše sa lošim

a opet, imaš i ljude kojima se ono što je meni loše-sviđa i ljude koji ne vole onaj clean koji se meni dopada

a gde je tek headroom..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Kristijan » 02 Dec 2015, 07:02

Не знам колико је применљиво у овом твом конкретном случају, али ја капирам да је електрична гитара само пола инструмента док се не упари с појачалом, те да је отуд окосница тона оно што добијеш када између гитаре и појачала имаш само кабл. На то после дозидаш шта ти још треба. Будући да сам скапирао да ти не користиш симулације појачала на процесору него само ефекте, ценим да се овде крећеш у супротном смеру, те ти се због тога чини да ти сад само треба чисто појачало да пропусти гласније оно што процесор нуди. Ти овде по мени причаш о разгласу, а не о гитарском појачалу. У реалним околностима ти ћеш свој тон из процесора да имаш само ако се качиш на разглас, посебно ако не свираш само код куће, него идеш на пробе којекуда са бендом или идеш да свираш у неком клубу. Да, за педале заиста важи да не ради свака подједнако добро на сваком појачалу, али то још много више важи за процесор. Цинцулираш пресете сто година и онда се укључиш у не знам које појачало и скапираш да си џабе кречио, да сад све треба да се прилагођава. Шта знам, ја још увек нисам наишао на процесор на коме ми се драјв допада. И то није оно да ми фали нека ситна финеса, начисто ми је одбојно. У соби шљака, али даље од тога никако, чим се одврнеш на већем појачалу чујеш све недостатке таквог тона. Ма чак и кад имаш прилике у стану да се одврнеш мало јаче чујеш тај проблематичан тон.

Друго, мислим да је немогуће да у соби скапираш који је то тон који ти пасује. Мора да се мрдне напоље, мора свашта да се користи, мора свашта да се позајми, чачка у продавници, чачка у студију. То тако иде. Нема ту заобилазног решења. То лампаш или транзисторац - шта знам, мени је то непотребно питање. Фора је да и једно и друго може да ти шљака, али док сам не ослушнеш и једно и друго нема сврхе да ти било ко препричава своја искуства. Да, рабљена је фраза, мора да се проба, то ти сви понављају. Па понављају јер је истина. Распитај се који то студији за пробе имају каква појачала. Иди сам у студио, чачкај 3 сата сва гитарска појачала која имају у студију (капирам да их имају најмање 2). То што ћеш сам да платиш термин у студију је мала цена у односу на оно што можеш да изгубиш купујући било који комад опреме јер ти га је неко лепо описао на форуму.

Ово што ти је Тењи рекао за процесор, појачало са FX loop-ом и 4 кабла је по мени најкорисније што можеш да урадиш ако си дефинитивно решио да користиш процесор. С друге стране, и ово што каже Овердрајв за лампашки драјв је тачно - код различитих појачала се на различитом нивоу гласноће постиже одговарајући драјв, и ако си превасходно собни свирач то још како теба да узмеш у обзир. Свакако ваља да размотриш и варијанту са лампашима код којих можеш да подешаваш колико вати на крају пумпаш, имаш и мале лампаше код којих можеш да наместиш снагу од 1 вата или мање. Ту сигурно и у соби можеш да добијеш употребљив лампашки драјв. И опет, све је то млаћење празне сламе док ти то сам не чујеш.

Шта иначе користиш са процесора, које ефекте највише рабиш? Шта заправо симулира тај драјв са процесора који највише користиш, коју педалу опонаша? Ако користиш неки скроман број ефеката велико је питање да ли има сврхе да се толико везујеш за процесор који имаш. Што ме опет враћа на почетак приче: сматрам да је погрешно постављена ситуација ако ти је ефекат окосница тона.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 02 Dec 2015, 07:22

Imam korg ax1500g. Koristom clasic distorsion (sto je ds1 ako sam dobro ukapirao,ako nisam nema veze odgovara) top boost (sto mu dodje kao neki jaci od),chorus,wah i hall. Retko kad koristim nesto drugo. Trenutno sam sobni svirac,ali radim na izlazenju iz sobe :) . Nije mi cilj da dobijem informaciju tacno sta da kupim, ne dvoumim se izmedju neceg konkretnog pa da mi to treba. Cisto neke smernice sta da pogledam i kako da se postavim prema svemu tome i da imam neke smernice. Svako je napisao nesto korisno i sigurno ce mi pomoci u odabiru. Nije mi zao da dam para za studio jer kapiram da cu tako kasnije ustedeti i vreme i novac ako znam sta da trazim. Ne znam,svi prave neku famu od tih lampasa i predstavljaju traznistorce kao neupotrebljivi krs. Barem ja takav utisak sticem (ne bukvalno svi,ali kapirate). A o5 ne pravi se fama vec decenijama oko toga dzabe

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Kristijan » 02 Dec 2015, 09:29

Одмах да се разумемо, нико не би трошио време, паре и пажњу на ћудљива и релативно осетљива појачала какви су лампаши да за узврат не добијају нешто што је вредно тог цимања. То није питање моде или усиљеног јурења винтиЂ опреме, напросто лампашка појачала никад нису отишла у пензију, и постоји јасан разлог за то. Наравно, није свако транзисторско појачало обична собна јефтинурија, има одлично скоцканих транзистораца, и јаки играчи их користе на профи нивоу. Истина, мало су више транзисторцима наклоњени џезери, ретко се нађе неко ко намуњенију свирку пржи преко транзисторца. У суштини, ко раби искључиво чист тон или само благи кранч може сасвим фино да се снађе са транзисотрцем. Ако те занима драјв, посебно на јачој гласноћи - ту је ипак на дуге стазе паметније размишљати о лампашима. То ти је онако крајње поједностављена прича. Има сад ту још доста нијанси, али то је свакако немогуће да се покрије у пар реченица.

Главна ствар је да се не оптеретиш са било каквим информацијама и да мислиш да не можеш да свираш и да никад нећеш да имаш тон како треба док не набавиш то и то. Ради с оним што имаш, па полако... Није никаква трагедија ако фураш драјв са процесора кроз мали транзисторац, преживеће се, није противзаконито. Купиш шта можеш, па свираш и испробаваш. Оптерећеност опремом је најбољи начин да себе слудиш и да престанеш да мислиш о музицирању. Најбољи свирачи које сам сретао знају изузетно мало о опреми, немају људи времена да се баве с тим. Ко свира пуно радно време напросто нема простора и за ту занимацију. Бескрајно балављење о опреми је ипак спорт за нас хобисте.

Недавно сам на Фејсбуку код једног мог другара видео песму бенда из Малија. Мени звуче врло убедљиво, имају добар грув, а и гитариста и певач свирају јефтине Јамахе које се овде на форуму воде као инструменти који су само за почетнике. Овим не желим да кажем да је све што је скупље од тих Јамаха бацање пара, него хоћу да ти кажем да нико никад за њих не би чуо да су имали утисак да су спутани због инструмената које свирају.

User avatar
Cope
Posts: 1822
Joined: 11 Dec 2008, 23:15
Location: Beograd-Šumadija

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Cope » 02 Dec 2015, 09:54

Da je fama baš i nije, gitrara na tranzistoru svira dok ne izađe iz sobe, i ne stane uz drugu gitaru, bubanj, bas, kljavu... Pričam o pravim svirkama...
Kod bas gitare obrnuto - danas tranzistor uglavnom završava posao, eventualno se nađe neka lampa u preampu ili kompresoru i to je sve...
Opet zavisi koja muzika, kakav gitarista, kakav je ostatak hardvera, i koja je atmosfera svrike...
Procesor je govance koje savršeno završava posao na tezgama od dva dinara, ne bole leđa, i sve je lepo i pregledno. Jedan od mojih gitarsita ima Line6 i to radi savršeno za ono za šta se korsti :)

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by alfonso » 02 Dec 2015, 10:26

Procesor je tu zbog manjka para za pedale

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Odnos procesor/pojacalo

Post by Overdrive » 02 Dec 2015, 10:26

mnogo vi khenjate 'naš..

šta fali digitalnom zvuku?

sa digitalnim fotogarafijama nemate problema kolko vidim..
računajte da vam ni uši nisu ništa bolje od očiju

nego, kad god neko čuje reč "lampa" ko da ga opiči hipnoza

Lampaši ! Lampa..LAMPA! LAMPA LAMPA.."zvuk lampaašaaa.."

Ja sam nosio 30w tranzistorca na svirke i kad ih potrefiš pesmom, ne da niko ne primećuje nedostatak "lampi" nego ih zabole hipofiza za iste

Uložiš godine i godine istraživanja i eksperimentisanja..misliš da si uspeo u životu ako si uočio razliku između 6v6 i 6l6..uparivanja pedala, kremasti drajv, transparentni drajv, k'rac-palac drajv.. "podignem-kredit-za-pedalu-drjav"! i dođeš na svirku, a publika jedino brine da prepozna pesmu i da li im je pivo dovoljno hladno..Tako ti je to sa svetskim pojačalima i brendovima, u zemljici srbijici za koju pola sveta nije čulo..a gde bi muzikanti hteli da budu svetske face..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest