Octave Up pedala ?

Izrada, održavanje, saveti...

Moderators: dejankuki, Trooper, Nedalm

Post Reply
User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 23 Feb 2016, 14:14

Upravo sam preturio pola interneta da nadjem neku shemu za octave up pedalu...i nema nista sto nije pride i fuzz...

Meni zapravo treba clean octave up pedala sa jednim potom koji odredjuje nivo direktnog signala u zvuku.... dakle damoze da se cuje samo octave up ili octave up zajedno sa direkt signalom.

Imam OC2 ali on ima oktavu dole i 2oktave dole.... ono ste meni treba je jedna oktava gore....kako bih to koristio za bas.

EHX Micro i Nano POG imaju tu opciju ali sam bez kesha pa sam hteo sam da pravim...medjutim nista ovakvo nisam nasao.

Ako neko ima shemu za tako nesto molim vas objavite ovde....

Hvala unapred.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Octave Up pedala ?

Post by bancika » 23 Feb 2016, 15:30

nije to tako jednostavno, zato su uglavnom te pedale digitalne (kao POG). Najjednostavniji nacin da napravis oktavu je da ispravis signal u (uslovno receno) DC, time efektivno dupliras frekvencu, mada i to ima svoje mane posto onda dobijes signal koji "bije" samo na jednu stranu. A i to nece bas da bude clean octaver. To ti izgleda ovako otprilike, malo boostujes signal, izolujes ga galvanski malim trafoom i ondak dve diode da ispravis AC.

Image

Image

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Octave Up pedala ?

Post by bancika » 23 Feb 2016, 15:38

a setio sam se i ove fore sa push-pull tranzistorima koji potiru fundamentalnu frekvencu i ostavljaju (uglavnom) prvu oktavu. Ni on nije bas clean doduse.

Image

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Octave Up pedala ?

Post by Rockatansky » 23 Feb 2016, 17:36

A green ringer?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Octave Up pedala ?

Post by bancika » 23 Feb 2016, 17:40

to je ring modulator, nije isto....a i odvratno zvuci, pravio sam ga :)

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 23 Feb 2016, 18:37

Hvala Bancika

U sustini ne mora da bude skroz clean jer sviram bas preko ts808.... meni je bitno da je jednostavno...dakle prekidac za paljenje....i jedan pot gde odredjujem procenat direkt signala.....

Ako je malo fuzzy moglo bi da prodje.... meni je bitno da je kolko tolko prirodan ton...da ne zvuci sinth...

Moj oc 2 nesto brljavi na niskim tonovima kad ga sviram na bas gitari.... a i na gitar na debeloj e zici brljavi jel to normalno?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Octave Up pedala ?

Post by bancika » 23 Feb 2016, 18:47

bemliga, mozes da probas da napravis nesto od ovih jednostavnih, pa ako ti se svidjaju, napravis u paralelu i clean boost ili buffer pa na kraju blend pot izmedju ta dva da mozes da imas i dry signal. Mislim da sva ova kola daju samo octave efekat, bez originalnog signala.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 23 Feb 2016, 20:50

A ovo za OC2 znas li?

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Octave Up pedala ?

Post by Cortex » 23 Feb 2016, 23:29

jeste normalno, pa oc2 basisti mnogo vise koriste nego za gitaru.

ne mozes da dobijes zvuk bez brljavljenja ako ne predjes na digitalno, to je prosto cinjenica. micro pog je skup, ali imas pitch fork koji je jeftiniji i moze da se nadje u inostransvu na oglasima za ispod 100e i to lagano. ako imas nekog da ti kupi i posalje to bi ti resilo skroz. nema potrebe gledati dalje.
ja sam imao micro POG i iskreno krivo mi je sto sam ga prodao stvarno je tatica.
sad imam pomenuti pitch fork i takodje je odlican a ima pregrst sjajnih opcija.

od DIY projekata imas i madbean lowrider koji je kopija Pearl Octaver-a ali je vrlo kompleksan za napraviti. posto ti brljavljenje smeta moraces da ides na digitalno. ja na primer imam i stari Guyatone pretecu MXR blue box-a i stvarno slatka sprava ali zesce brljavi na debelim notama.

ima i onaj behringer us600 koji je jeftin a mislim da ima octave up, on je valjda kopija Boss PS serije. nisam ga licn oprobao ali moguce da bi ti zavrsio posao.

svirao sam i boss ps5 i ps6 i ps6 je znacajno bolji.

obrni okreni ehx pitchfork pobedjuje.

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 24 Feb 2016, 00:05

Hvala na odgovoru...znaci ok je da brljavi :) mislio sam da mozda nije ispravan :)

E da ja volim oc 2 ali meni za moje potrebe sviranja basa ne radi poso jer smo u bendu samo bubnjar i ja.... a oc2 daje obe oktave dole.... meni treba jedna gore da bih u nekim razlaganjima imao malko gitarski prizvuk svirajuci octave up...

POG bi mi zavrsio poso ali je skup kao i sve od EHX..... e sad si me zainteresovao za Fork pogledacu na jutjubu....

Mozda prodam oc2 pa pojurim nesto.... inace nisam ljubitelj digitalije al kad nema adekvatna analogija ...onda se mora.... od digi imam u lancu rv5 i dl8... ostalo je analog.

User avatar
Cortex
The Necromancer
Posts: 4800
Joined: 21 Feb 2008, 23:38
Location: Twang City

Re: Octave Up pedala ?

Post by Cortex » 24 Feb 2016, 11:07

mozda bi workaround bio da na neki nacin mixujes taj signal kroz OC2 i neki svetli overdrive na kome bi namerno drzao Tone pot onako dosta visoko tj dosta trebla, to bi ti mozda dalo taj gitarski prizvuk koji trazis, mozda.

ali da...uzmi pitch fork i bices zadovoljan.

mada micro pog je ubedljivo najbolji a bolji je i od pitch forka zato sto mozes varijantu octave up i octave down da mixujes svaku oktavu koliko zelis (kod pitch forka mixujes obe u istom odnosu, ne mozes nezavisno, kad su OBE aktivne). ovo mozda zvuci kao mali downside ali u praksi je vrlo bitan nedostatak jer svi oni najzlatniji tonovi se nalaze tamo gde koristis octave down i up istovremeno a octave up je manje umixovan od donje oktave...

i micro pog sam vidjao na inostranim forumima za tipa 120 dolara i to redovno. pogotovo ga sad prodaju jer je izasao pitch fork a i manja verzija micro pog-a koja je vise pdealboard friendly (kao da originalna nije, lol). tako da, za bass, nesumnjivo je najbolji izbor. prvo probaj da nadjes njega pa onda pitch fork.

jedini razlozi zbog kojeg sam micro pog zamenio pitch forkom su jer mi je trebala expression pedal funkcionalnost i jer sam zeleo i ostale intervale sem oktava. medjutim ove druge itnervale maltene ni ne koristim tako da cekam da EHX nabaci expression kontrolu na micro pog-a i konacno predstavi najsavrseniju octaver pedalu na svetu...samo je pitanje dana, ta firma ne prestaje da izbacuje tacno one stvari koje se meni svidjaju :D

User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 24 Feb 2016, 12:03

Tacno tako belandanje je najvaznija mogucnost....zato je POG pravo resenje..... pomenuo si micro pog verovatno misleci na Nano POG ...slazem se ta mala je naj....

Inace Ehx pravi super pedale i stalno ih unapredjuje..... Meni bi bas lego njihov Freeze.... i to je nesto sto mi fali pored Ebow.... Mozda bih dodao jos neki bas eq jer imam momente gde u sred pesme promenim drasticno boju tona... sada to radim sa AB switchom pa na jednom kanalu basmana napravim ton koji uglavnom sviram a na drugom skroz mutan i debeo ...pa saltam preko AB switcha...inace super je sto amp im dva nezavisna kanala.... pa mogu ovo da izvedem.... kontao sam da bi bass eq radio isto to mozda bolje......

Sto se tice oktavera ja sam nesto kontao da napravim sebi bas sa oktavnim zicama ( kao na 12ici gitari) pa da nabacim neki low cut i ond naglasim visoke zice kad zelim vise gitarski ton.... sto moze da se proba.... svakako cu praviti oktavni bas sa 3 duple ziice....

Meni bi bilo idealno da za te deonice imam oktavu gore zblendanu sa direkt signalom.... dakle da dominira oktava gore a direkt cisto da da debljinu da ne osusi mnogo.....
Inace mi ts808 super radi...jer basman ( 50 ) ima svoj drive kad se napanji lampa tako da ts u kombinaciji sa tim radi odlicno....


User avatar
Korenjak
Posts: 341
Joined: 21 Dec 2007, 21:14
Location: Vrnjačka Banja

Re: Octave Up pedala ?

Post by Korenjak » 25 Feb 2016, 00:01

Bravo Deki druze stari...to mi reci... :)



opet ne znam kako da mi se vidi video ovde u prozoru
Last edited by dejankuki on 25 Feb 2016, 21:05, edited 1 time in total.
Reason: Ispravljeto!!!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest