Boss CS-3 i Behringer DD400: Sada Još Samo Gilmur fali..

Instrumenata, opreme, hardware, software...

Moderators: dejankuki, muki17

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Boss CS-3 i Behringer DD400: Sada Još Samo Gilmur fali..

Post by Rocket Roll » 28 Sep 2007, 23:46

I tako, uspeo sam da prištedim, ne pitajte kolikom mukom (znate i sami)... Bossov CS-3 sam platio 4800 dinara (nov novcijat, u radnji!) a Behringerov DD400 oko 2800 dinara (takođe nov).

Bossov CS-3 kompresor - pa, znate me, ja bih menjao sve distorzije ovog sveta za dobar clean ton. Problem sa clean tonom jeste što (kao i sve drugo Dobro, Lepo i Svetlo na Zemlji) ne traje dugo: drajvovi daju ogroman sustain i zato su i privlačni, a ako nemate nameru da "vozite" težak gain imaćete problema sa trajanjem nota.

I zato - dobar kompresor. Ako ga postavite tako da vam ne "otme" attack ali da ima dugačak release, dobićete onaj lepi osećaj da gitara diše zajedno sa vama. Ne umem dobro da opisujem zvuk, ali svaka nota koju malko zadržite menja "tembr" i podseća na čoveka kome... nešto postaje jasno. Izvinjavam se, to je moja metafora za takav zvuk. Kompresor dodaje gain (pojačava zvuk) u toku releasea, ali oko tog gaina sada ima dosta "vazduha" (šuma vaših prstiju, vaših magneta, ostatka vašeg "lanca") tako da efekat zvuči kao talasi, ili vetar nad šumom. Možete sebi to i drugačije da predstavite - a možete i da poslušate kako to radi majstor Dejvid. Izaberite neku pesmu kasnog Pink Floyda (od "Dark Side..." naovamo), poslušajte pažljivo Gilmurov ton, i sve će vam se samo kas'ti.

Što se Bossa tiče, on "diše" jako lepo - i to bi bilo to što se mog prvog utiska o njemu tiče. Nije prošlo mnogo i shvatio sam da je sa gitarskim kompresorom odlično pravilo "sve dugmiće na 12.00, pa kreni odatle". Odvrnuo sam "Sustain" skoro do kraja (i morao da snimam samo na međupozicijama magneta, ali ispalo je odlično), dodao malo "Levela" (CS-3 radi kao "tamniji" boost, mnogo cool!) i to je to. "It's not rocket science, it's a Boss."

Sa Behringerom DD400 vas neću gnjaviti. Toliko je jeftin da bi svako od nas (ko se već drugačije nije obezbedio) trebalo da ima bar dva. Reći ću samo ovoliko: ovo mi je prva Behringerova pedala, tako da ne znam šta da očekujem. Za sada se prema njoj ponašam kao prema dami - samo najnežnije i najfinije, dakle "u rukavicama". Vreme će pokazati - predviđam da bar godinu dana (trajanje garancije, ako se ne varam) neće biti nikakvih problema.

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Dakle, evo kako zvuče Bossov CS-3 i Behringerov DD400 zajedno. Da ne bude zabune, Behringer je ovo što "loopuje" signal:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
->Boss CS-3 & Behringer DD400 Test .mp3 (5.1 mb): "Take Up Thy Discman And Walk"<-
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

Image
Image
Last edited by Rocket Roll on 29 Sep 2007, 00:36, edited 1 time in total.

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 29 Sep 2007, 00:25

kod behringera su lose qtije pedala (plasticne su, nisu metalne) i bukvalno zderu baterije(alkalne naravno)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Sep 2007, 00:35

Zato se i nisam zezao sa baterijama - DD400, kako sam čuo, pojede novu-novcijatu bateriju za 15 minuta - nego sam odmah uz pedalu uzeo i Behringerov PSU-SB adapter. Koštao me je celih 1000 dinara, ali nisam hteo da mislim...

Što se loše kutije tiče - ako ništa drugo, barem je u pitanju ona posebna vrsta plastike koja se koristi za branike automobila. Znači, može da se savije, ali malo teže može da pukne.

Sad, ne bih da proveravam u praksi šta bi se desilo da padnem preko pedale, ali... Lepo je znati da kućište ipak može da podnese dosta toga. Ne znam za elektroniku unutra, ipak.
Last edited by Rocket Roll on 29 Sep 2007, 00:39, edited 1 time in total.

User avatar
kontejner
Posts: 181
Joined: 08 Jan 2007, 12:56
Location: Novi Sad
Contact:

Post by kontejner » 29 Sep 2007, 00:38

ja imam reverb behringerov i jako mi zdere bateriju, ne razumem zasto...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Sep 2007, 00:47

Pa razlog je prilično jednostavan:

1) reverb je time-based efekat (kao i delay i chorus). Pedala mora da ponovi signal tvoje gitare u potpunosti, a zatim da ga izmeni. To traži dosta napona, naročito ako je

2) pedala digitalna, kao što su taj Behringerov reverb i pomenuti delay. Blago je reći da su te pedale "gladne" struje. Na svakom delay (kako mi je KnightOfDoom skrenuo pažnju) manje-više stoji ista opomena: "Baterija je samo za ukras i iživljavanje u radnji, dok ne kupite pedalu. Kada je kupite, nabavite i transformator." Svakako da isto važi i za reverb.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 29 Sep 2007, 10:01

1. U fazi sam nabavke kompresora pa bi mi dobrodošli tvoji komentari u vezi onoga što može da se pronađe kod nas, a što si probao. CS3 sam jako kratko i površno probao i nije mi se dopao na prvu, nekako mi je bio tanak. Planiram sledeće nedelje sa drugarom da obiđem radnje i isprobam raspoloživo a to su CS3, Marshall ED1, Digitech Main Squeeze, Dod FX84 pa i Behringer CS100. Ono što mene posebno zanima je MXR M-102, ali mora da se poruči. Takođe mi je interesantan i Rocktron Big Crush, ali nisam siguran da može da se nabavi. MXR je jedina analogna pedala među navedenim.

2. Ranije sam pitao za razliku između DD100 i DD400 jer su na papiru identični. Kada sam kupovao nije bilo drugog osim DD100 i kao što sam već pisao sasvim solidna pedalica koja završava posao. Unosi nešto šuma i koloracije, ali to je logično. U klubu Vox rađena je jedna svirka sa njom i sve je bilo više nego korektno. Izrada nije baš tako nežna kao što ljudi misle, jedino imam primedbu na način promene baterije, odnosno čini mi se da su te plastične kopče na poklopcu jedina slaba tačka. Neko se žalio na lomljenje konektora za napajanje, ali mi se čini da je korisnik ili bio previše grub ili nije upotrebljavao odgovarajući konektor (2 mm, piše u uputstvu).

3. Potrošnja ovih pedala je nekih 90 mA što je otprilike 3-4 puta više od pedala za distorziju na primer. Kako je kapacitet baterija 9V mali i svega cca 300 mA to je logično da će da traju kratko, pogotovu ove kineske kod nas. Mogu da se upotrebe nikl kadmijum ili slične ponovo punjive, ali su skupe pa je jednostavnije i jeftinije koristiti ispravljač.

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 29 Sep 2007, 13:19

Nema problema, drago će mi biti da dodam ono što znam... A to počinje činjenicom da se ja ne prevrćem noću po krevetu, mučen nesanicom, zato što neka pedala nema true bypass ili je digitalna. Za razliku od nekih "zabludelih ovčica"... "Gospode, tebi se obraćam jer neke od mojih pedala nemaju true bypass! Znam da sam grešnik i da sam - zagrc! - posrnuo i kupio nekoliko digitalnih pedala, ali đavo je tada bio jači! No sada se kajem, u prahu i pepelu... Šta mi je činiti? Daj mi znak!!!"

Da ne mešamo Gospoda u to (izvinjavam se za korišćenje Njegovog imena) i da pređemo na tačku dva: kod gitarskih kompresora u obliku pedale, ja obično razlikujem dva tipa. Prvi, kojeg osetno čuješ kako radi i "diše" (CS-3) je takav) i drugi, u koje spadaju oni "nečujni", koji se drže maksimalno van signala (od onih koji se mogu naći kod nas, najtipičniji primer drugog tipa je Vox Snake Charmer).

Moj privatni izbor se svodi na prvi tip. U miksu i masteringu je sjajno koristiti "providne" kompresore, ali ja volim da čujem kako kompresija "šumi" oko mene i dodaje mi sustain dok sviram, pošto gradim stil sa minimumom nota i sustain mi je tu jako bitan. Sustain DOK sviram, dakle, da mogu dobro da "tempiram" kada ću da pređem na sledeću notu, koliko vibrata treba da primenim i tako dalje.

Kod nas mogu da se nađu:

1) Marshallov Edward The Compressor. Trebalo bi da je analogan, košta 60 evra (koliko to posle preračunavaju u dinare, pojma nemam) i ne znam kako zvuči. O Marshallovim pedalama sam čuo da nisu imune na "izumiranje" iz neopravdanih i ničim izazvanih razloga, ali sam kompresor je vrlo cakan (kutijica, hromirani dugmići, milina).

2) DigiTech Main Squeeze. Nisam probao. Digitalan, ali digitalna kompresija je OK stvar, naročito zato što kompresor ide prvi u lancu, pa ne postoji opasnost da ćeš "pregrejati" ulaze i izlaze i izazvati clipping. Ne znam cenu.

3) Line 6 Constrictor (ToneCore serija). Takođe digitalan, oko 100 evra. O Line 6 - sve najbolje, živi bili i još puno lepih stvari napravili. Dugmići su prosti, ali Constrictor ima tri različita algoritma kompresije ("Compact", "Squeeze" i "Mellow"). Pritom je jedan od dugmića "(Noise) Gate", tako da pretpostavljam da može da se "vozi" i poslednji u lancu, ili u FX Loopu. Ali ga nisam čuo kako radi, nažalost.

4) Vox Snake Charmer. Mnogo cool spravica. Analogna. 110 evra. Pored "Attacka" i "Releasea", ima "Emphasis" i "Compression" (ovo drugo je za ratio, ovo prvo - ne znam) i još varijabilnu kompresiju - switch za high compression ili za low compression. Probao sam ga dva puta - jednom na sat vremena u radnji, drugi put kod Nyarlathotepa koji ga je kupio. Dobra stvar - ali definitivno spada u onu drugu kategoriju "prozirnih" kompresora. Nikako nisam mogao iz njega da izvučem onaj brzi "gain drop" i "disanje". Kada je uključen, skoro da se ne primećuje.

5) DOD FX84 MilkBox. DOD je sada pod DigiTechom, ali mislim da su sve DOD pedale analogne. Simpatično izgleda, ali nisam bio siguran da uopšte nešto radi. Možda i radi - na nekom višem nivou svesti... Ili ja nisam imao strpljenja s njim. Ne znam koliko košta.

6) TC Electronics Vintage Compressor. Sprava koja uliva poštovanje zvukom i cenom - 15 000 dinara. Jednostavne kontrole, ali - zamerke takvom nečemu prevazilaze mogućnosti nas običnih smrtnika.

7) Behringer CS serije. Nisam čuo, ne znam cenu, ne znam je li digitalni. Čujem da se ljudima mnogo dopada kako radi.

---------------------------------------------

Možda ima još neka rack sprava da je nisam pomenuo (Behringer mi pada na pamet), a možda još nešto ima da se kupi, ali ja za to nisam čuo. Kada bih mogao da sastavljam listu onoga što bih voleo da vidim kod nas (recimo za one &"$*?# iz Artist Systemsa, koje ne zanima poručivanje ničeg egzotičnijeg od stalka za mikrofon), na tu listu bi pre svega ušli:

8 ) Behringer DC9 Dynamics Compressor. Analogni, tridesetak evra. Metalno kućište. Kopija MXRovog DynaCompa, dakle verovatno vrlo "svetao" kompresor koji radi pomalo i kao overdrajv. Klon legendarne sprave, i stvarno ne mogu da razumem Artizane što neprestano ignorišu uvoz... Kada sam Glavi spomenuo taj kompresor i još neke Behringerove novitete, ponašao se kao da sam mu u radnju uneo mrtvog pacova.

9) Electro Harmonix (Nano) Soul Preacher. Analogan, oko 50 evra. Tri tipa kompresije, "Attack" i "Sustain" (Release) dugmad. Nano serija je odlična, ne razlikuje se od "velikih" EHa, a cena je sjajna... Ali važi isto što i za Behringer - Glava je bio potpuno nezainteresovan za bilo kakvu priču na temu uvoza Nano serije. Ne znam šta mu je.

10) Electro Harmonix White finger. Analogan, u rangu cene sa TC Electronicsovim kompresorom. Međutim, jedini "floor" kompresor kojeg ja znam da odlično (čak izuzetno) radi oba tipa kompresije - i "osetnu" i "neosetnu". Prilično transparentan, i verovatno najbolji izbor, samo da nije cene...

Nadam se da sam ti pomogao - ako ništa drugo, valjda ti nisam odmogao.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 29 Sep 2007, 17:10

Svakako si pomogao, podsetio si me na neke proizvođače koje sam pomalo gurno u stranu.

Analogno/digitalno: starovremen sam i svakako preferiram analogno. Mislim da kod digitalije ona svira obojena zvukom gitare, kod analogije svira gitara obojena zvukom pedale. No ne po svaku cenu. Biće ipak nešto od onoga raspoloživog što može da se proba pa šta se pokaže najbolje. Ili će se čekati bolja ponuda.

Vox serija pedala je odličana, ali je dvostruko skuplja od ostalih i u Sky-u ih najčešće nema. Brit Boost je odlična, a i ta Charmer. Preferiram MXR jer sam svojevremeno slušao jedan njihov kompresor koji je otkidao, ali je bila plava kutija. Ovu M-102 nisam čuo uživo. Lično imam averziju prema firmama Line 6 i Digitech (nemam argumenata, takav sam, umislim nešto i tačka), ali DOD izgleda interesantno pa ću ga probati. Videćemo, ako nešto uskoro nabavim pohvaliću se ovde.

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 05 Oct 2007, 18:08

Kako sam i obećao "pohvaliću" se ovde: kupio sam Boss CS-3. Nakon kratkog premišljanja, pregleda tržišta i isprobavanja odlučio sam se za ovu pedalu kao najbolji kompromis cena/kvalitet. Najzad, kako kažu neki poznati muzičari kada ne znaš koju pedalu da uzmeš kupi Boss i sigurno nećeš pogrešiti.

Sprava je više nego solidna i Rocket je već napisao šta je trebalo i dao zvučni opis. Ja sam otišao korak dalje i unapredio pedalu. Nisam ništa izmišljao već sam na netu našao neka unapređenja i uradio prema tim savetima. Sve se svodi na promenu nekih vrednosti i pre svega ugradnje kvalitetnijeg materijala. I promena se čuje kao kultivisaniji zvuk sa manje agresivnosti i manje piskavog zujanja (hiss, ne znam bolje da prevedem).

Evo fotografije kako pločica izgleda nakon promene elemenata:

Image

User avatar
rider
Posts: 182
Joined: 08 Apr 2007, 12:31

Post by rider » 10 Oct 2007, 19:02

Evo ja sam Kupio DD6 boss-ov i to je najbolji DELAY na svetu i DS1 extra distorziju i RX 20- XL nema bolje kombinacije...

User avatar
vikator
MF veteran
Posts: 114
Joined: 05 Aug 2007, 22:03

Post by vikator » 10 Oct 2007, 22:09

rider wrote:Evo ja sam Kupio DD6 boss-ov i to je najbolji DELAY na svetu i DS1 extra distorziju i RX 20- XL nema bolje kombinacije...
Ima :D : Gibson Les Paul direktno u Marshall JCM800, pa da vidis,nista ti ne treba,ima svega :))))

User avatar
Fox IV
Unretired
Posts: 1157
Joined: 31 Jul 2006, 08:05
Location: Novi Sad
Contact:

Post by Fox IV » 11 Oct 2007, 01:30

Gibson Les Paul direktno u Marshall JCM800, pa da vidis,nista ti ne treba,ima svega
Ima i Whammy-a, Phasera i Delaya? WOW!!! Nisam znao. Moraću da probam. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

User avatar
vg78
MF veteran
Posts: 177
Joined: 13 Sep 2006, 11:11
Location: Ada
Contact:

Post by vg78 » 11 Oct 2007, 09:33

Fox IV wrote:
Gibson Les Paul direktno u Marshall JCM800, pa da vidis,nista ti ne treba,ima svega
Ima i Whammy-a, Phasera i Delaya? WOW!!! Nisam znao. Moraću da probam. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nema, ali ima 95% zvuka, koji ti treba u rock muzici. :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 20 Oct 2007, 21:24

Jedan test CS-3 u country varijanti. Zapamtite...

---------------------------------------------------------------
->The South Shall Rise AgIn! (.mp3, 2,1 mb)<-
---------------------------------------------------------------

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest