Upoznajte svoj instrument!

Post Reply
User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 29 Mar 2007, 17:18

e..izvini sto odgovaram tek sada, ali nisam imala pristup intenetu dve nedelje x) a razlog tome je neverovatno debilan x)

uh..ovi tonovi..ako sam dobro skontala, onda ti je opseg glasa oko 3 oktave (jako dobro!)..ali nemoj me drzati za rec :)
po ovome, ti si bariton ni najvisi muski, a ni najdublji :) (tenor, bariton, bas)

opseg moze da se prosiri, naravno, ali su za to vec potrebni meseci, pa i godine vezbanja :) po ovome sto kazes, tebi je opseg vec 3 oktave, i sumnjam da bi mogao znacajno da ti se poveca (1-2 tona na dole ili gore), ali vezba ce pokazati..

a nabolja vezba za opseg i za ostajanje u tonalitetu su takozvane "upevanice". znas na sta mislim?

sednes za neki instrument, sviras, i pevas: c-d-e-d-c ; cis-dis-f-dis-cis i nastavljas da se dizez za polustepen, a razmak izmedju tonova treba da je 1 stepen.
ili: c-e-g-c (c drziz malo duze, pa se vracas) c-h-a-g-f-e-d-c..opet se podignes za polustepen, ali ti razmak medju tonovima ostaje isti..
ili:c-e-d-f-e-g-f-a-g-h-a-c-h-d-c-a-h-g-a-f-g-e-f-d-e-c , kada zavrsis, opet se podizes za polustepen, ali odnos medju tonovim je isti :)

ima jos puno, puno pesmica :) ako si zainteresovan za jos samo javi :) a mozes i sam da improvizujes ;)

za pocetak toliko..ako sam izostavila sta, javi :)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 29 Mar 2007, 18:53

e, hvala ti, smorio sam se sto te nema da mi izodgovaras:)

ja sam isto tripovao da imam okej raspon, ali onda skontam da 90% pevaca koji pevaju visoko (konkretno molko iz placeba npr) mogu da se spuste nisko isto koliko i ja ili bar tu negde blizu, a ove visoke postizu bez falseta. te tri oktave (ili tu negde) su sa falsetom, znaci nema sanse da ja otpevam cetiri ista tona (samo za oktavu vise - tri oktave) normalnim glasom, ma koliko se drao. idem da osnujem bend 'dule i instruktori':)

vidis, te upevanice nikad nisam radio, mogao bih to da pocnem, dugo vremena sam tripovao da je pevanje samo talenat, a ispade da je tu mnogo faktora, pogotovo praksa, ko kod svega drugog, u stvari:)

e, da, zanima me kako da vezbam osecaj za terciranje? ja mogu (kad mi je dobar dan) da isterciram nekog, ali je sve to po filingu nekom i uglavnom ne mogu odmah, nego moram da se malo vise skontam sa taskom:) jel postoje neke konkretne zanimacije za to, tipa da istreniram mozak/glas da prepoznaje kako bi isla terca na neku melodiju?

hvala na odgovorima

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 29 Mar 2007, 19:32

nema na cemu :D

hehe, pa pazi..Molko neke tonove sigurno peva iz falseta..ali se taj covek efektivno bavi pevanjem milion godina i ta razlika se ne primeti toliko :) pravi primer su ti solopevaci ;)

druga stvar jeste da moras obratiti paznju i na sposobnosti tvog glasa :) ne mozemo svi sve..ali ono sto je najbitnije, praksom daleko doguramo - a to je upravo ono sto je u pevanju (kao i bilo gde) najbitnije :)

tvoje pitanje o tercama je u prethodnom odgovoru takodje naslo odgovor :)
druga i treca upevanica namenjene su bas da se stekne osecaj i sluh za terce :) ono sto mozes i sam da vezbas jeste da sedis pola sata i samo da sviras terce i kvinte :) ili bilo sta drugo da te zanima :)

ono sto je jos bitno za upevanice, jeste da svaki put probas ono sto do tada nisi otpevao (ton koji do tada nisi pevao). Budi oprezan na visinama jer su opasne..cim osetis da ti se steze grlo i da ti je tesko, nemoj vise gurati napred..doci ce vremenom ;)

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 29 Mar 2007, 21:43

nisam nikad razmisljao o tome da su visine opasne:)
ja sam sve nesto tripovao ako stalno pokusavam da prebacim granicu, da se tako treniram, al dobro, ako ti kazes da to ne valja, onda necu:)
okej, hvala, to je sav info za sada koji mi treba, kad se setim jos neceg definitivno cu te smarati opet:)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 29 Mar 2007, 21:46

Ja se izvinjavam na off topicu ,
Doolio verovatno nisi ni mislio da je zakucavanje u 7 osnovne opasno za tvoja kolena ali vidis ispostavilo se da jeste :lol: :lol:

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 30 Mar 2007, 01:49

ahahaha, gud point:)
pa nista, barem cu dobiti darvinovu nagradu i to ne posthumno:)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 30 Mar 2007, 02:26

HAHAHHAHAHAAH :lol: :lol: :lol:
Necemo vise da teramo u offtopic

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 30 Mar 2007, 10:26

Ajde ja malo da se vratim u topic ;)

Zaboravila sam da kazem da upevanice pevas na neki samoglasnik..najbolje bi bilo da krenes od U..posto je najlakse, pa predjes na O pa na A pa E pa I :)


mogao bi i sve da ih kombinujes u jednoj upevanici (u prvoj npr.) cime u isto vreme vezbas i pokretljivost glasa - lakse ces kasnije izgovarati neke reci dok budes pevao :)
ako ti je tesko da krenes odmah od samoglasnika, dodaj samo na prvi samoglasnik jedan suglasnik - J ili L ili R.. (ovako bi to izgledalo: Ju-o-a-e-iiiiii...) :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 30 Mar 2007, 11:57

Tenebra da li mozes da mi preporucis neki sajt gde postoje obajsnjenja vezana za pevanje,upravo na ovaj kalup vezbice za rapevavanje itd.
Inace ja sam radio slicne vezbe za glas u C-dur-u medjutim ja sam samo vozio od C pa do c'.
Jebiga isao sam nekom logikom da vezbam glas kao sto vezbam i guitar-u
A za samoglasnike nisam znao ja sam samo pevao na-na-na-na (itd.) :lol:

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 31 Mar 2007, 12:16

auuuuuuuuu..pa ne znam bas ni jedan sajt..bila je nekada kao neka "virtuelna" skola pevanja, ali se to ugasilo..

sve sto znam sam ucila u skoli ili sam (anatomski deo) citala u knjigama..

pokusacu da nadjem na netu nesto..ali sve te upevanice su na isti kalup :) ..ono sto sam vec napisala :)
evo jos jedna zanimljiva: krece se od vise note i ide ka nizem:
c-d-e-c-h-a-h-c-a-g-a-h-g-f-g-a-f-e-f-g-e-d-e-f-d-c-d-e-c

pa mozes da se podizes ili spustas za polustepen :) sve zavisi odakle krenes :)

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Post by Critical » 31 Mar 2007, 13:37

Hvala :o :o

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 10 Apr 2007, 01:19

evo, ja snimio wonderwall, a ti tenebra uzmi pa pocuj ovo pa mi daj neke savete razne ne bi li ja ucio pjevat:)
ispadao sam iz tonaliteta, doduse ne puno, ali cisto da cujes kako to izgleda kad ja kao nesto otpevam. inace, ovo je cetiri polutona nize (d) od originala (fis), a odgovaralo bi mi mozda jos nize, mada mi je ovo bilo okej da pevam, da sam morao tiho, tu bi mozda bilo smor, ali ako se malo dernjam odgovara mi visi tonalitet (ajde?!).
eto, ocekujem pun dzep saveta:)

Dulijo_vondervol.Mp3.Zip by Bigupload.Com

User avatar
Tenebra
Posts: 385
Joined: 11 Nov 2006, 17:51
Location: Novi Sad

Post by Tenebra » 10 Apr 2007, 18:40

ne mogu da skinem odavde :(
mozes li okaciti negde drugde?

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Post by Doolio » 10 Apr 2007, 19:13

evo probaj odavde:
http://www.filefactory.com/file/312d80/

mada ne znam sto nece odande, samo sacekas da ti odbroji ono vreme i ukucas ona slova sto ti prikaze i to je to...

ako nece ni odavde, a ti daj emajl da ti posaljem.

User avatar
distrojer
Posts: 35
Joined: 28 Feb 2007, 00:54

Post by distrojer » 10 Apr 2007, 19:35

Kako ti se gitara ovako dobro cuje??????
lepo zvuci, malo ispadas na visinama, ali ja mislim da je to samo do vezbe, to mozes izvuci sigurno
ajde molim vas neka neko recenzira barem jedan od ovih mojih radova

http://www.mooload.com/new/file.php?fil ... father.mp3 tema iz kuma - parla piu piano
http://www.mooload.com/new/file.php?fil ... myeway.mp3 my way
http://www.mooload.com/new/file.php?fil ... 2/waww.mp3 what a wonderful world
http://www.mooload.com/new/file.php?fil ... aragaj.mp3 daragaj dljinaju

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest