Sta je teze?

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
MetalFunk
Posts: 2764
Joined: 18 Dec 2008, 20:17

Sta je teze?

Post by MetalFunk » 20 Dec 2010, 17:30

Ok, jedno pitanje me muci vec duze vreme.
Sta je teze "praviti", elektronsku muziku (trance, house, techno, drum n bass, dub step... itd.), ili intrumentalnu (snimanje bass-a, dzitre, bubnjeva, klavijature... itd)?
Znaci, from scratch point, to the end.
:ziveli:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Sta je teze?

Post by nebojsak » 20 Dec 2010, 17:33

Image

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 17:36

nebojsak wrote:Image
al moraš da uzmeš iz majicu, its all about being trve

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Sta je teze?

Post by Rax13 » 20 Dec 2010, 17:36

Hahahahahahahahaha... Dersu kad udje, us'o je :lol:

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Sta je teze?

Post by nebojsak » 20 Dec 2010, 17:39

Ja sam preobraćen :kokice:

Koje je jedino pojačalo koje je odgovaralo Čaku Norisu?

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Sta je teze?

Post by Bluesko » 20 Dec 2010, 18:15

Marshall

U get the point, Marshall - texas ranger, haha, funny me... funny?
On topic: Ja milsim da je naravno teze pravit` instrum. mjusku, ima tu dosta toga sto Guetta ne bi` skont`o ni za sto godina

User avatar
Rax13
MF veteran
Posts: 1619
Joined: 14 Aug 2007, 04:08

Re: Sta je teze?

Post by Rax13 » 20 Dec 2010, 18:27

nebojsak wrote:Ja sam preobraćen :kokice:

Koje je jedino pojačalo koje je odgovaralo Čaku Norisu?
On svira pojacalo bez pojacala, takozvani Čamp.

E da, on topic. Sta je teze, pa sta znam, nekome ko svira 20god, a nikad ni tetris nije uzeo u ruke naravno da ce mu biti teze da pljeva prodidzy na kompu i obrnuto.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 18:31

ou, varate se.

akoo nemas odgovarajuci hardver (interfejs, klavijaturu, kontroler sa slajderima i enkoderima), pravljenje muzike na kompu je neuporedivo teze i vrlo frustrirajuce. ako oces da napravis nesto kvalitetno, naravno.

druga stvar koja ide u prilog ovoj tvrdnji je da na gitari mozes da improvizujes, lupetas - i onda ti se svidi nesto sto si izlupao, pa razvijes tu temu i eto pesme. na kompu nema toga, moras da imas ideju od starta. mislim, nije nemoguce, samo je mnogo teze.

treca stvar je da pravi instrumenti imaju 'ziv', dinamican ton. nabacis par efekata i okej je. kad je elektronska muzika u pitanju, svaki parametar moras sam postaviti i manipulisati podesavanjima efekata u realnom vremenu, da bi zvuk bio 'ziv'. dubstep - najbolji primer.

i, verujte - mnogo je lakse skinuti malmsteena na gitari nego apexa na kompjuteru.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Sta je teze?

Post by Bluesko » 20 Dec 2010, 18:37

Sve ovo sto si rek`o je potrebno i za pravljenje muzike na instrumentu
Ne mozes da "lupetas" na gitari "bez ideje", da je tako svi bi svirali na foru "corava koka" i bar 50 posto njih bi trebalo da uspe u tome.
Uzgred, ako nemas dobru gitaru, pojacalo, zice, trze, ne mozes da je sviras.
I tome slicno


Peace and love ^^

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 19:02

neko bi rekao da ti za kvalitetno sviranje instrumenta treba kreativnost, ali i ta kreativnost je pod znakom pitanja. ja mogu da nabadam kao koka po gitari, prestimavam je u neobicne stimove i slicne stvari, snimam sve to, par sati, poslusam posle - mozak automatski izdvaja dobre momente, malo se posvetis da ih sklopis, razvijes, nadogradis - i eto 3-4 pesme. i to dobre. a nisam siguran da to svako moze, zato nije tako cesto. mada sam citao da to gomila poznatih gitarosha radi, a i cuo licno od par gitarista koje gotivim. bez pracenja uobicajenih skala i slicnih radosti. tako nastaje vecina originalnih pesama, van shablona: budaljenjem, geometrijskim sviranjem, nepostovanjem muzicke teorije. a ne brini, i nje znam pristojno i korisna je cesto, samo skale na gitari - pokusavam da zaboravim (ono sto sam naucio).

e, to ne moze tako lako kad radis elektroniku. tamo moras da ukucas mishem sve sto si isplanirao, ako nemas kontroler. znaci, moras da iskomponujes u glavi. sto ne treba stalno raditi, upadne covek u rutinu, nego razbijati ovim pomenutim budaljenjem. ako imas klavijaturu, a instrumenti sa dirkama ti nisu maticna grupa: opet je mnogo tesko. bubnjeve isto tako unosish, mada, zamisliti bubnjeve je lakse.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 19:03

andrej] wrote: i, verujte - mnogo je lakse skinuti malmsteena na gitari nego apexa na kompjuteru.
kako si to uspeo da dedukuješ? čisto me zanima... ili si samo lupio, ko što mislim da jesi

ontopić - to pitanje je jedno od onih "večnih pitanja"... tipa koja je svrha zivota, gde je ruka isusova ili zasto rusi igraju najlepši hokej

odgovor prosto zavisi od osobne percepcije, sposobnosti, interesovanja...

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Sta je teze?

Post by Duane » 20 Dec 2010, 19:10

andrej] wrote:neko bi rekao da ti za kvalitetno sviranje instrumenta treba kreativnost, ali i ta kreativnost je pod znakom pitanja. ja mogu da nabadam kao koka po gitari, prestimavam je u neobicne stimove i slicne stvari, snimam sve to, par sati, poslusam posle - mozak automatski izdvaja dobre momente, malo se posvetis da ih sklopis, razvijes, nadogradis - i eto 3-4 pesme. i to dobre. a nisam siguran da to svako moze, zato nije tako cesto. mada sam citao da to gomila poznatih gitarosha radi, a i cuo licno od par gitarista koje gotivim. bez pracenja uobicajenih skala i slicnih radosti. tako nastaje vecina originalnih pesama, van shablona: budaljenjem, geometrijskim sviranjem, nepostovanjem muzicke teorije. a ne brini, i nje znam pristojno i korisna je cesto, samo skale na gitari - pokusavam da zaboravim (ono sto sam naucio).

e, to ne moze tako lako kad radis elektroniku. tamo moras da ukucas mishem sve sto si isplanirao, ako nemas kontroler. znaci, moras da iskomponujes u glavi. sto ne treba stalno raditi, upadne covek u rutinu, nego razbijati ovim pomenutim budaljenjem. ako imas klavijaturu, a instrumenti sa dirkama ti nisu maticna grupa: opet je mnogo tesko. bubnjeve isto tako unosish, mada, zamisliti bubnjeve je lakse.
isto mozes reci i za elektroniku, apsolutno isto... to sto si uzeo paralelno "instrumentalnu muziku" koju ti stvaras i "elektronsku muziku" koju stvara aphex twin je isto ko kad bi ja rekao e ovo je pako de lusija, a ovo je moj ortak, koji nema pojma muzicku teoriju, eto igrao se malo po fruti lupsu, fino zvuci...

ono, ako ćemo već da raspravljamo o večnim pitanjima, aj bar da nemešamo babe i žabe

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Sta je teze?

Post by andrej] » 20 Dec 2010, 19:24

Duane wrote:
andrej] wrote: i, verujte - mnogo je lakse skinuti malmsteena na gitari nego apexa na kompjuteru.
kako si to uspeo da dedukuješ? čisto me zanima... ili si samo lupio, ko što mislim da jesi

ontopić - to pitanje je jedno od onih "večnih pitanja"... tipa koja je svrha zivota, gde je ruka isusova ili zasto rusi igraju najlepši hokej

odgovor prosto zavisi od osobne percepcije, sposobnosti, interesovanja...
sve se na gitari moze skinuti, ako ulozis dovoljno vremena. nisam skidao malmsteena, ali jesam neke skoro pa podjednako teske stvari. parametri: prag, vibrato, bend, okidanje, jos nekoliko njih, sve to na 6 zica.

a, afx-a nisi slusao dovoljno, ocigledno.
parametri:
svaki udarac perkusije zasebno sintetisan, sa noise generatorom, oscilatorom, filterom,... na sve to moze da se doda envelope, koji menja neki od tih tu parametara za vreme sinteze. to je 20-50 parametara samo za jednu vrstu udarca u pesmi, ako je sintetisan. ako je semplovan, prvo ti treba originalni sempl, pa onda gomila podataka kako je sempl izmanipulisan. dal je usporen, ubrzan, pitch shiftovan, frekvencijski shiftovan, filtriran, distorziran, waveshapeovan, downsampleovan... od 5 do 50 parametara.
i onda se bacimo na globalne efekte, koje kontrolises u realnom vremenu. na dobroj pesmi, 20ak komada, kontinualno. pa na menjanje parametara od pojedinacnih sintetisanih zvukova u realnom vremenu.
da ne pricam koliko je vektroska sinteza zajebana za shvatiti. ma i sa subtraktivnom nekad ima nelogicnih rezultata.
i da bi to skinuo, moras da imas SLUH i ISKUSTVO. da cujes razliku izmedju freq i pitch shiftovanog snera. da znas kako se svaki efekat dobija, cim ga cujes. da pogodis ucestalosti lfo-a. nekoliko hiljada parametara na dobroj pesmi nekog dobrog izvodjaca. naravno, nije tako kod svih i gomila ljudi koristi presete, ja pricam samo o ovim kvalitetnim.

ne-elektronski muzicari cesto nemaju pojma koliko elektronska muzika moze da bude slozena. ali ne 'papa americano' i 'i'll do you like a truck'. poslusajte malo dobre elektronike, naprednije.
Last edited by andrej] on 20 Dec 2010, 19:25, edited 1 time in total.

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Sta je teze?

Post by Bluesko » 20 Dec 2010, 19:24

A ko je Apex i jel zna da svira gitaru. Ozbiljno pitam

User avatar
Bluesko
Posts: 938
Joined: 09 Oct 2008, 19:03

Re: Sta je teze?

Post by Bluesko » 20 Dec 2010, 19:31

andrej] wrote:
Duane wrote:
andrej] wrote: i, verujte - mnogo je lakse skinuti malmsteena na gitari nego apexa na kompjuteru.
kako si to uspeo da dedukuješ? čisto me zanima... ili si samo lupio, ko što mislim da jesi

ontopić - to pitanje je jedno od onih "večnih pitanja"... tipa koja je svrha zivota, gde je ruka isusova ili zasto rusi igraju najlepši hokej

odgovor prosto zavisi od osobne percepcije, sposobnosti, interesovanja...
sve se na gitari moze skinuti, ako ulozis dovoljno vremena. nisam skidao malmsteena, ali jesam neke skoro pa podjednako teske stvari. parametri: prag, vibrato, bend, okidanje, sve to na 6 zica.

a, afx-a nisi slusao dovoljno, ocigledno.
parametri:
svaki udarac perkusije zasebno sintetisan, sa noise generatorom, oscilatorom, filterom,... na sve to moze da se doda envelope, koji menja neki od tih tu parametara za vreme sinteze. to je 20-50 parametara samo za jednu vrstu udarca u pesmi, ako je sintetisan. ako je semplovan, prvo ti treba originalni sempl, pa onda gomila podataka kako je sempl izmanipulisan. dal je usporen, ubrzan, pitch shiftovan, frekvencijski shiftovan, filtriran, distorziran, waveshapeovan, downsampleovan... od 5 do 50 parametara.
i onda se bacimo na globalne efekte, koje kontrolises u realnom vremenu. na dobroj pesmi, 20ak komada, kontinualno. pa na menjanje parametara od pojedinacnih sintetisanih zvukova u realnom vremenu.
da ne pricam koliko je vektroska sinteza zajebana za shvatiti. ma i sa subtraktivnom nekad ima nelogicnih rezultata.
i da bi to skinuo, moras da imas SLUH i ISKUSTVO. da cujes razliku izmedju freq i pitch shiftovanog snera. da znas kako se svaki efekat dobija, cim ga cujes. da pogodis ucestalosti lfo-a. nekoliko hiljada parametara na dobroj pesmi nekog dobrog izvodjaca. naravno, nije tako kod svih i gomila ljudi koristi presete, ja pricam samo o ovim kvalitetnim.

ne-elektronski muzicari cesto nemaju pojma koliko elektronska muzika moze da bude slozena. ali ne 'papa americano' i 'i'll do you like a truck'. poslusajte malo dobre elektronike, naprednije.
A ovde si mu ga dao za sve pare.
Je li, jel znas sa napravis razliku izmedju Asus4 i Dm7?
Amaj 7 i D#dim?
Jel znas kakva je razlika izmedju flangera i fuzza?
Jel mozes da skines Little wing na sluh i da napravis slicnu na Fruti lupsu?
jel mozes da napravis razliku izmedju farfise i oboe i da nam kazes sta je ksilofon?
Jel znas koliko je vremena i plikova na prstima potrebno da se savlada samo C dur i D mol? Da ne pominjem bare hvatove
Jel znas `de ima da se skine spravljac hit albuma alternativnog roka?
I ko je izvrsio privatizaciju u Ceskoj?

edit: Oko ovih parametara

Jel znas da a ton moze da se odsvira na akustiocnoj gitari, na klaviru, na flauti, na gitari sa ekvilajzerom, na gitari bez eq, na gitari na necku, na gitari na bridgeu, na gitari na fuzzu, na gitari na chorusu, na trubi, na saxu, na saxu kroz overdrive pedalu, na trombonu kroz filter, na harfi, na bassu, na basu , na basu kroz dist., na orguljama, na zici za susenje vesa
I nikad nece da zvuci isto

LJub :ziveli:
Last edited by Bluesko on 20 Dec 2010, 19:38, edited 1 time in total.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest