Rock & Foll Lektira

"Techno je bolji od jazz-a, a Mira Skoric od Bruce Dickinson-a" i slicna prepucavanja mogu SAMO OVDE

Moderators: Critical, Trooper

User avatar
VoxPopuli
Posts: 107
Joined: 06 Sep 2008, 11:16

Rock & Foll Lektira

Post by VoxPopuli » 21 Mar 2009, 16:40

Znaci tu smo.(pogledati " Kako ide teci stih....EKV*)

Ako neki ima neki bolji naziv promijenicemo ga.

Ja za pocetak dajem tri pravila:

1.Ako imas nesto da kazes treba da stojis iza toga(dosao si do zakljucaka promisljanjem, a ne da se zavrsi na svidja mi se i ne svidja mi se).

2.Svi moraju biti spremni na kritiku (ako neko kaze da ga pjesma dira u dusu i da je to dovoljno da ona bude dobra pjesma, ne mora da znaci da je njegova dusa u redu).

3.Tekst u muzici je uvijek podvucen muzikom i tako ga treba posmatrati (a ne kao rijeci same za sebe).

Samo zdravom kritkom cemo izdici dobro, a lose pokopati.

II Dio

Pa da postavim tekst oko kog je krenula citava polemika, ali je malo skrenula.
Mislim da se ima o cemu rspravljati ovdje, a za pocetak da vidimio na sta je zapravo mislio.

" NISAM MISLIO NA TO "

Gledam tamnu vodu jezera,
Pesak na dnu,
Mislim da znam njen mirisni dlan,
Tražim, molim, napadam

Gledam kroz zid domove ljudi,
Živim u gradu,
Ulice zovu, ulice gore
Plamenom s druge strane.

Koliko dugo ne vidim izlaz,
Ne vidim kraj?
Koliko dugo, ne znam ni sam.

Nisam mislio na to,
Nisam mislio na to...

Gledam iz mraka crnog Kašmira,
Oduzet sam,
Njen napukli lak
Na hladnim noktima.

Odlazim sam,
Ostaju za mnom kosa i glas,
Štit koji nosim, svetla neona,
Reči i slike u noći.

Koliko dugo ne vidim izlaz,
Ne vidim kraj?
Koliko dugo, koliko dugo?

Nisam mislio na to,
Nisam mislio na to...

Koliko dugo ne vidim izlaz,
Ne vidim kraj?
Koliko dugo, ne znam ni sam.

I samo idem dalje
Niz ulice.
Nemam vremena
Da bih mislio na to.

Nisam mislio na to,
Nisam mislio na to...

I samo idem dalje,
I samo idem dalje,
Nisam mislio na to.

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Duane » 21 Mar 2009, 21:18

meni je recimo mnogo zanimljiviji tekst -> dovidjenja meni se kenja, dovidjenja meni se kenja... :mrgreen: ozb :)

User avatar
VoxPopuli
Posts: 107
Joined: 06 Sep 2008, 11:16

Re: Rock & Foll Lektira

Post by VoxPopuli » 21 Mar 2009, 21:29

Duane wrote:meni je recimo mnogo zanimljiviji tekst -> dovidjenja meni se kenja, dovidjenja meni se kenja... :mrgreen: ozb :)
:shock: "Usra" ga ti odmah, aj dobro nek ti se i svidja, a ja bas volim sto sam pametan pa sam napiso amandmane, tako odmah na startu se pozivam na prvi amandman, pa ti budi sad faca heh :bow:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Duane » 21 Mar 2009, 21:34

ok onda se ja pozivam na drugi... :mrgreen:

User avatar
VoxPopuli
Posts: 107
Joined: 06 Sep 2008, 11:16

Re: Rock & Foll Lektira

Post by VoxPopuli » 21 Mar 2009, 21:40

Duane wrote:ok onda se ja pozivam na drugi... :mrgreen:
Ja opozivam tvoje pozivanje na drugi jer nisi ispostovo prvi, a prvi je kao kad u se bibliji kaze "i bi svjetlost" :mrgreen:
sto ce reci , ako si vec otiso kenjat u mrak, nece dobro zavrsiti :mrgreen:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Duane » 21 Mar 2009, 21:48

ja opozivam tvoje opozivanje... moze mi se... :mrgreen:

User avatar
Critical
PedoBear
Posts: 3417
Joined: 28 Jan 2007, 22:31
Location: Vienna - San Sabacisko
Contact:

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Critical » 21 Mar 2009, 21:48

1.Ako imas nesto da kazes treba da stojis iza toga(dosao si do zakljucaka promisljanjem, a ne da se zavrsi na svidja mi se i ne svidja mi se).
Ajde ja da se javim, ko ne bude postovao prvi (najvazniji ,po meni) i ostale amandmane bice odgovoran za zakljucavanje ove jako korisne i zanimljive teme
pa vi sad opozivajte i pozivajte do mile volje :D

Ajd u zdravlje :D

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Rocket Roll » 21 Mar 2009, 21:57

Tekst je prilično lep - pesnički subjekt može da vidi stvari koje običan čovek ne može ("gledam kroz zid..."), ali mu nije dato da uvidi rešenje problema koje njegov superiorni vid opaža ("koliko dugo ne vidim izlaz, ne vidim kraj?").

Pritom pesnički subjekt nije neki mJetalski natčovek niti neki blazirani hedonični poper - empatičan je i pati zbog problema koje vidi (ne želi da "ulice gore", boli ga "njen napukli lak na hladnim noktima").

Njegova tragična situacija (vidi probleme koje drugi ljudi previđaju) nas identifikuje s njim (njegovo saosećanje budi naše saosećanje sa njim i sa svetom). Efekat pesme je pozitivan jer u nama podstiče saosećanje sa drugim ljudima i njihovim problemima.

No saosećanje nije rešenje, i poruka pesme je pesimistična - pesnički subjekt probleme koje vidi "gura pod tepih" ("idem dalje niz ulice, nemam vremena da bih mislio na to"). On odabira da uguši svoje saosećanje sa problemima drugih i da prođe bez pružanja ruke.

"Štit koji nosi" se uvidom ne može probiti.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Rock & Foll Lektira

Post by sinisake » 21 Mar 2009, 22:05

Rocket Roll wrote:Tekst je prilično lep - pesnički subjekt može da vidi stvari koje običan čovek ne može ("gledam kroz zid..."), ali mu nije dato da uvidi rešenje problema koje njegov superiorni vid opaža ("koliko dugo ne vidim izlaz, ne vidim kraj?").

Pritom pesnički subjekt nije neki mJetalski natčovek niti neki blazirani hedonični poper - empatičan je i pati zbog problema koje vidi (ne želi da "ulice gore", boli ga "njen napukli lak na hladnim noktima").

Njegova tragična situacija (vidi probleme koje drugi ljudi previđaju) nas identifikuje s njim (njegovo saosećanje sa svetom budi naše saosećanje sa njim). Efekat pesme je pozitivan jer u nama podstiče saosećanje sa drugim ljudima i njihovim problemima.

No poruka pesme je pesimistična - ne zato što ne nudi rešenje, nego zato što pesnički subjekt probleme koje vidi "gura pod tepih" ("idem dalje niz ulice, nemam vremena da bih mislio na to"). On odabira da uguši svoje saosećanje sa problemima drugih i da prođe bez pružanja ruke.

"Štit koji nosi" se uvidom ne može probiti.
Lirski subjekt, lirski subjekt. Nekako naucnije zvuci, zar ne, kolega? ;)

Inace, za ovaj primer vrhunske ironije (sto je, rekao bih, ova tvoja interpretacija) te castim pivom i odabranim pesmama Blura, kad se jednom vidimo. ;)

A glede pesme...
Ma ne, mislim da je sve to deo Milanove narkomanske-krizerske epopeje. A to mi potvrdjuju i reci jednog velikog postovaoca pokojnog Milana o tome da je EKG bez tog narko-konteksta nemoguce razumeti.

I sad stvarno, osecam duznost da ovoj mladezi prezentujem jedno istinsko umetnicko delo, usudio bih se reci i malo remek-delo, pesmu Zvonimira Goloba, koju je uglazbio jedan takodje pravi pesnik, Arsen Dedic:


Lutka

Zamišljam te nagu
Sa tijelom dječaka u kome je žena
Usnula i spava.
Ne budim te više, puno ožiljaka
Moje srce kao zemlja podrhtava

Zamišljam te nagu,
Anđele bez krila, ostala su negdje
Poslije zagrljaja.
Na olovnom nebu sjena duge spaja
Ono što već jesi s onim što si bila,
S onim što si bila.

Zamišljam te nagu,
Jedino u svoju nježnost odjevenu,
I kraj tebe ležim.
Pokrivam te srcem, u krvi i znoju
Raste moja čežnja, ljeto je i sniježi

Zamišljam te nagu,
Janje moje malo, hostija i čaša
Puna tople kiše,
A polje je plavo i vrijeme je stalo
Na nekom zvoniku i nema ga više,
I nema ga više.

Zamišljam te nagu,
Više se ne stidiš ruže u svom vrtu,
Ako je procvala
Jesi li još ondje i da li još vidiš
Zvijezdu iznad mene ili je već pala ?

Ljeto koje pamtim
Srušila je zima sjekirom od leda,
A samo to imam...
Pa vi sad to uporedite sa kvazipesnickim mucanjem iz prvog posta. Toliko od mene, zasad... :mrgreen: :ziveli:
Koliko bogatiji recnik, koliko dublja simbolika, koliko VISE ljubavi i eroticnosti, topline; koliko je ovo i stilski i smisaono/idejno JACE od nasih neshvacenih rok-pesnika...

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Rocket Roll » 21 Mar 2009, 22:16

sinisake wrote:Lirski subjekt, lirski subjekt.
Tako je, zaboravio sam. :D
sinisake wrote:Inace, za ovaj primer vrhunske ironije (sto je, rekao bih, ova tvoja interpretacija) te castim pivom i odabranim pesmama Blura, kad se jednom vidimo. ;)
Važi. Ali ta interpretacija nije vic. Tako se interpretira pesma. Možeš da odbiješ da je uopšte interpretiraš, ali ako pristaneš da je tumačiš, onda moraš da vidiš šta u njoj zaista piše...
sinisake wrote:Ma ne, mislim da je sve to deo Milanove narkomanske-krizerske epopeje. A to mi potvrdjuju i reci jednog velikog postovaoca pokojnog Milana o tome da je EKG bez tog narko-konteksta nemoguce razumeti.
Ne odobravam droge, ali mislim da znam na kojeg poštovaoca misliš - to je onaj što je sa Magi proveo par poslednjih meseci njenog života, pa je onda napisao i knjigu? Argument mu je malo slab, jer on zapravo tvrdi da se nijedan tekst rokenrola ne može razumeti ako nisi narkoman. Išao je čak tako daleko da Hendriksovu "Red House" tumači kao pesmu u krvotoku u kojem leži igla. :D

Potpuno besmisleno. Ko o čemu, džankiji o heroinu, ali imaju oni i drugih interesovanja, valjda? Tako kako je on krenuo, nikakvo tumačenje ne može ni da postoji - sve što čovek uradi, pomisli, kaže, sve je u nekoj vezi sa heroinom? Pa, ako je sve heroin, onda ništa nije heroin.

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Rock & Foll Lektira

Post by nenadnenad » 21 Mar 2009, 22:19



u slucaju da nece da imbeduje video
http://www.youtube.com/watch?v=wf2mGDrkX9g

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Re: Rock & Foll Lektira

Post by frkadela » 21 Mar 2009, 22:23

sinisake wrote:Pa vi sad to uporedite sa kvazipesnickim mucanjem iz prvog posta. Toliko od mene, zasad... :mrgreen: :ziveli:
Koliko bogatiji recnik, koliko dublja simbolika, koliko VISE ljubavi i eroticnosti, topline; koliko je ovo i stilski i smisaono/idejno JACE od nasih neshvacenih rok-pesnika...
Ne može to da se poredi.
To su totalno drugačiji stilovi.

Recimo da mi se pjesma koju si ti postavio više sviđa, ali to ne znači da Milanova nije jednako kvalitetna.
Ovako, moj omiljeni pjesnik je Vito Nikolić. Ali volim i Vaska Popu, a bogami i Miljkovića. E sad, većina Vitovih pjesama su ljubavne, dok recimo Miljković nema nijednu takvu, a Popine ljubavne su sročene dijametralno drugačije. I ne mogu da poredim ko je bolji od njih trojice... Znam samo ko je meni najdraži, a ko mi je najmanje drag... :ziveli:


I da... Vezano za knjigu o kojoj se govori...
Malo sam onako glupih i ograničenih stvari pročitao u svom kratkom životu.
Pisanje biografija je itekako književnost, ali pravih biografija! Ne izmišljenih intervuja i pogrešno interpretiranih činjenica. :grummel_2:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Rocket Roll » 21 Mar 2009, 22:33

frkadela wrote:Recimo da mi se pjesma koju si ti postavio više sviđa, ali to ne znači da Milanova nije jednako kvalitetna.
E sad, oko "kvalitetna" možemo da se raspravljamo. Milan je ipak morao da piše rok-poeziju, a ona uvek zvuči lošije kad se stavi na papir i čita. Medijum je ograničen (tekst mora biti pevljiv u rok-kontekstu, znači ne može da bude šansona) a muzika može da sasvim promeni smisao stihova.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Rock & Foll Lektira

Post by sinisake » 21 Mar 2009, 22:44

Ne odobravam droge, ali mislim da znam na kojeg poštovaoca misliš - to je onaj što je sa Magi proveo par poslednjih meseci njenog života, pa je onda napisao i knjigu?
Nisam mislio na to(g). :mrgreen:
Nisam ni procitao tu knjigu, ako si mislio na ovo:
http://www.vesti.rs/exit/Knjiga-o-EKV-p ... uhove.html

Te stvari je meni govorio jedan anonimus, i istinski EKV fan, pre 15-16 godina. Rekao bih da ta prica nije bez osnova. A ovaj je to knjigom izgleda i potvrdio...

Frkadela, a "Uzalud je budim"?
Pa, ta mu je i najlepsa, a onda je poceo da ozbiljno studira Heraklita... :mrgreen: :ziveli:

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Re: Rock & Foll Lektira

Post by Rocket Roll » 21 Mar 2009, 22:52

sinisake wrote: Nisam ni procitao tu knjigu, ako si mislio na ovo:
http://www.vesti.rs/exit/Knjiga-o-EKV-p ... uhove.html
Jesam, mislio sam na to :D

Ma, tako sve može da se poveže sa svim - može da se tvrdi da je EKV u stvari bio projekat švercovanja budizma u hrišćansku sredinu. Ili način da američke obaveštajne agencije šalju poruke svojim saradnicima u Srbiji. Ili pokušaj vanzemaljaca koji su oteli Elvisa da se iskupe rokenrol publici.

Tekst mora da potvrđuje tumačenje na nedvosmislen način, inače nema granice interpretacijama.

Locked

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest