Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Moderators: dejankuki, Critical, zolideathmetal, Trooper

Post Reply
User avatar
7thSON
MF veteran
Posts: 60
Joined: 28 Jul 2007, 17:39

Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by 7thSON » 03 Dec 2010, 01:50

Pozdrav ljudi,

Jel moze neko da mi pomogne da provalim kako se svira intro riff iz Moonchilda, ali iz verzije uzivo, posto nikako ne mogu da provalim kako kod Adriana zvuci tako cisto...
Primer : http://www.youtube.com/watch?v=6hMTGH1XTYI (od 0:20 krece riff koji me interesuje)

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by dejankuki » 03 Dec 2010, 10:03

Probaj delay namesten TACNO na pola izmedju dva odsvirana tona, a tonove proredi.. za polovinu..

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Baba Slim » 03 Dec 2010, 11:20

Kuki, mislim da ne ide tako...

Taj efekat dobija tako što se delay namesti da ponavlja 5 puta u toku 4 udarca (u 4/4 taktu).

Negde među komentarima na You Tube-u sam naleteo na ovakvo objašnjenje i kapiram da je to najbolji/najjednostavniji način da se ovo grafički prikaže:

t---------t--------t---------t--------t---------t---------t--------t---------t--------t---------t (kako dilej ponavljanja treba da idu)
1-----2-----3-----4-----5-----6-----7-----8-----1-----2-----3-----4-----5-----6-----7-----8 (ovo su ti osmine u 4/4 taktu)

Ovo je sigurno tako, jer i sam koristim tu foru u mnogim pesmama koje sviramo...

Možda će ti biti malo teško u početku da shvatiš/namestiš, ali veruj mi, kad provališ, možeš to onda da primenjuješ u bilo kom tempu.

Jednostavan način da proveriš da li si dobro namestio u željenom tempu jeste sledeći:
udaraš osmine, npr. samo jedne note, mutiraš dlanom desne ruke (da bi jasnije čuo ponavljanja), i ako si dobro i precizno namestio tempo ponavljanja dileja, onda bi ponavljanja dileja trebala tačno da upadaju u kontru sa tvojim osminama, odn. da se čuju tačno između tvojih odsviranih nota, i da tvoje note i note dileja međusobno budu na jednakim udaljenostima jedne od drugih.

Ako nešto nije jeasno, pitaj, mada ne znam da li bih mogao jasnije od ovoga da objasnim. :) :ziveli:

EDIT: Kasnije ću ti okačiti tab koje tačno note da sviraš, i kad to ukombinuješ sa dilejom onda tobiješ tačno to što Adrian svira. Ali dilej je ključan momenat. Kada budeš čuo šta on ustvari svira, i kako to zvuči bez dileja, smejaćeš se. Jeftina fora, ali jako dobra. :)
Last edited by Baba Slim on 03 Dec 2010, 11:30, edited 1 time in total.

User avatar
Stanko
Posts: 1559
Joined: 13 May 2009, 15:59
Location: Beograd

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Stanko » 03 Dec 2010, 11:29

Moras kod da uradis da bi ti sacuvao formatiranje :ziveli:

Edit: evo obrisah onda i ja ovo moje :ziveli:
Last edited by Stanko on 03 Dec 2010, 11:37, edited 1 time in total.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Baba Slim » 03 Dec 2010, 11:31

:ziveli:

Jbg, tek kada sam postovao skapirao sam da najbitniji deo posta ne liči ni na šta. :D

Ispravljeno...

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Mrav » 03 Dec 2010, 14:34

To mu dođe punktirana nota, znači ako sviraš npr. četvrtine, delay treba da je podešen na punktiranu četvrtinu. Možda ti tvoj dilej može pomoć i u određivanju ovoga i zato pogledaj manual.
Npr. na mom dileju imama tap opciju (tj da pritiskom pedale u određenom tempu dobijem određeni tempo dileja). E sad dilej ima nekoliko modova, pri čemu se tap tempo različito ponaša.

Npr. ako mi je dilej postavljen na max 3200ms, tempo koji udaram kao tap tempo bude tempo dileja. Ako je podešen na max 800ms modu, tempo koji rezultuje je punktirana nota u odnosu na ono što udaram nogom. Tj. u tvom slučaju, nogom bih radio u glavnom tempu (četvrtine) a dilej bi ispao da svira punktirane četvrtine i tome sl.

Ovo naravno važi za digitalne dileje, ako imaš analogni, moraćeš na sluh da podesiš taj tempo.

User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Mrav » 03 Dec 2010, 14:51

Evo u prvom delu ovog videa, covek udara sa footswitch-om tempo pesme, dilej je na 800ms modu, i čušeš šta dobija.


User avatar
Mrav
Posts: 612
Joined: 01 Jul 2008, 22:10
Location: Beograd
Contact:

Re: Iron Maiden - Moonchild (Intro delay)

Post by Mrav » 03 Dec 2010, 15:18

Evo nešto sam se ja upravo zezao sa dilejom, pa me nije mrzelo da snimim primer :mrgreen:

http://www.box.net/shared/li563876m7

Moram da ubacim objašnjenje, da te ne bi nešto bunilo. Prvih par udaraca na snimku koje čuješ, tu je dilej isključen, i to je zapravo tempo koji sam nogom tapovao na dileju da bih dobio ovaj dilej.
Sama pedala je bila na tom 800ms modu. U tom modu (a na pedali imam nalepnicu na kojoj je to i lepo označeno da se ne bi zaboravilo) zapravo ima nacrtana jedna punktirana osmina. To ustvari znači da kad kucam ove četvrtine na početku, dilej podešavam na punktiranu osminu. Da sam hteo npr. punktirane četvrtine na dileju (mada sa 800ms nisam siguran da bi moglo) kucao bih tempo u polovinama.

Znači za tempo nogom ukucavam četvrtine, tempo kojim sviram su osmine, a dilej je na punktirane osmine. Nadam se da je pomoglo :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest