Goribor

Moderator: Trooper

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Goribor

Post by Kristijan » 30 Jun 2015, 11:48

Чекај... Можда нешто пропуштам овде. Како човек да саопшти своје мишљење а да неко други то да не доживи ни под разно као наметање тог истог мишљења? Како ту да се човек огради? Ваљда се подразумева да оно што било ко пише јесте просто његово мишљење, не знам зашто се од тога прави толика фрка. Па није ваљда да свако у стандардној варијанти пише у комшијино име, па сад мора сваки пут да се даје званично објашњење када наводи (само) сопствено мишљење, и да се унапред извињава свима који се са тим мишљењем не слажу? Не причамо овде о егзактним стварима, није по среди цена гитаре, снага звучника или колико нека педала срче струје, него говоримо о личном доживљају музике, где је теоретски немогуће да другима наметнеш сопствени доживљај.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Goribor

Post by alfonso » 30 Jun 2015, 12:09

meni je Goribor los bend.
meni je Goribor zivo sranje i ne znam kako neko moze to da slusa!zasto se uopste prica o njima kad su obicni smaraci.
je l vidis razliku? (umesto goribor mozes ubaciti koga hoces)

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 14:24

alfonso wrote:smisao je u postovanju tudjeg misljenja i ne nametanje svojeg kao jedinog ispravnog.meni se ne svidja,meni je to lose,ja mislim da oni ne vrede.razmena misljenja,dijalog i sve to ne mora da preraste u cistu pljuvacinu kada bi se ljudi malo vise postovali
Sto volim kad ljudi koji vredjaju druge imaju toliko kratko pamcenje pa na istoj strani sami sebe demantuju. Prvo je krenulo sa "Ti decko imas problem", a onda od jednom "Dajte da stujemo tudje misljenje" :povrac:

Pogotovu je komican deo o cistoj pljuvacini, posto sam Goribor pomenuo cini mi se tacno jednom i to samo u prvoj recenici osvrcuci se na njihov tuzan zivot i patetiku. Elem ostatak sam razglabao i pitao se na glas da li je moja percepcija globalne filozofije domace muzicke scene realna, uopste se nisam bavio njima kao fenomenom vec sam ih tad, jednom, u prvoj recenici, pomenuo samo kao posledicu sto je "zwelj" recimo skapirao jako lepo.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Goribor

Post by alfonso » 30 Jun 2015, 14:37

ja sam rekao da imas problem jer ga imas.ne znam zasto je to uvreda.i ja imam problem.uvek ulazim u raspravu sa ljudima kojima je cilj rasprava.na temu goribor,samo u jednoj recenici spomenes goribor.vidis li problem?
sta ti slusas od muzike?sta je za tebe kvalitetna muzika?

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 14:44

"Ja sam rekao da imas jer ga imas". E ako si ti rekao, onda ok.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Goribor

Post by veljapa » 30 Jun 2015, 16:02

Meni su oni OK. Svidjaju mi se tekstovi. Muzika mi je taman za ovakvu vrstu vise pesnickog izraza. Moguce je da su tekstovi malo pateticniji jer malo preuvelicavaju taj THUG life sa kojim i ja mogu da identifikujem ali i sam covek kaze: "Ne lazem, mozda nekada zbog price nesto preuvelicam" ali ima i tekstova koji nemaju veze sa tim. Zanimljiv opus. Nije se ni meni svidelo na prvo slusanje ali mi je silom prilika drugar bio mesec dana u gostima pa sam ih poslusao i 2. , 3. i Nti put i svideli su mi se. I sad ih, po nekada, pustim da poslusam što je za mene glavna stvar.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: Goribor

Post by alfonso » 30 Jun 2015, 16:21

ja se izvinjavam svima sto sam usao u raspravu.necu vise,jer nemam 15 godina da se raspravljam koji je bend bolji.rekao sam sta sam imao o ovom bendu u ovoj temi i to je to.nema ljutnje sa moje strane.na kraju krajeva muzika je tu da spaja ljude a ne razdvaja

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Goribor

Post by zwelj » 30 Jun 2015, 18:36

alfonso wrote:ja se izvinjavam svima sto sam usao u raspravu.necu vise,jer nemam 15 godina da se raspravljam koji je bend bolji.rekao sam sta sam imao o ovom bendu u ovoj temi i to je to.nema ljutnje sa moje strane.na kraju krajeva muzika je tu da spaja ljude a ne razdvaja
Nije ni bilo reči a još manje rasprave, kako kažeš, koji je bend bolji... već ličnoj upitanosti uzroka, razloga, namere, smislu... egzistencije bendova u javnom prostoru koji, realno, niti jednim svojim atributom to ne zaslužuju, što otvara pitanje: Koji su uzročnici tako nisko postavljenog thresholda, limesu privatnog, amaterskog i diletantskog naspram realne snage talenta i suvislog kvaliteta sadržaja koji nužno, po prirodi stvari i urođenom nam osećaju, pledira ka širem auditorijumu...

Činjenica je da smo sve češće svedoci "carevog novog odela" što sa razlogom nameće to zdravorazumsko pitanje: U čemu je kvaka (22)? ;) I nadasve, kako sačuvati još malo preostalog prostora ličnih sloboda, verovanja i kriterijuma koji su sve češće, usled postojeće konstelacije, instrumentalizovani plen, a sve manje istinski izraz volje i težnji našeg bića...

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 18:46

Upravo, uopste nije bilo nikakve rasprave niti se neko bavio time koji je bend bolji :O.o: Ne znam, ja nesto tripujem da je sve ovo ovako zato sto ne postoje cenovnici i ne postoji neki sindikat muzicara. Da se zna koliko ko kosta i prema tome da se pravi klasifikacija. Skoro sam gledao ..ne mogu da se setim, lagacu da je bio Motorhead, mozda gresim, bend uzme 80000 (ali nije bilo decidno da li je po koncertu ili po sezoni). Dakle te stvari se na zapadu znaju manje vise. I onda kada organizator XY festivala bude morao da iskesira 1000 evra bendu koji obecava (pokazujuci postovanje za rad, trud, godine vezbanja, odvajanja od usta i truda oko tekstova itd), a jer ce morati da iskesira, lupam, 10k headlinerima, onda ce taj isti organizator da povede racuna ko mu svira. Vise nece biti varijati - "Evo ti malo suske da nas reklamiras", "Poznajem lika u ziriju", ____________________ (ubaci po potrebi). Gomila tih "strucnjaka" po raznim zirijima ce polako da odu na djubriste istorije zajedno sa svojim izborima koji su manje vise unazadili muziku ove zemlje. Niko od nas nije ovde gluv, samo neki drze da je muzika kao i svaka ostala kreativna grana, malo manje "umetnost" a malo vise "zanat" koji u svojim vrhuncima dodje do tacke umetnosti.

S tim u vezi, napravio bih paralelu sa jednim drugim forumom. Dizajnzonom. Tu se godinama dosta puta provlacilo pitanje cena rada, koliko bi trebalo zaraditi itd. Ono sto je bilo onako vrlo primetno je jedno primitivno ponasanje, sto od strane raznoraznih "moderatora" koji su uvek bili tu da sole pamet, pa i do "vidjenijih" clanova. Uvek neki okvirni odgovori, nejasni, uvek prebacivanje lopte tipa "koliko ti vredis, skapiraces sam". I tako, jedna prilicno jadna i toksicna atmofera polusvarenih profesionalaca koji se kao bore za svoje parce hleba. To je sve islo do jednog momenta dok se nije pojavio neki nesrecnik sa izjavom da radi to sto radi za 10 evra, posle cega je izbio rat... (To je bar u mojoj glavi bio jedan od prelomih momenata). Da ubrazmo par godina unapred, iako ne potoje zvanicni cenovnici kao sto to imaju Ameri, u Srbiji se polako u kreativnim bransama vrlo kristalisu razliciti platezni nivoi shodno kvalitetu. I ljudi prosto nece da rade za manje jer pocinju da razmisljau pragmaticno = ne mogu da prezive. To nisu vise neke tajne i oni koje stvarno interesuje lako mogu od kolega da saznaju koliko sta kosta. Ranije, ne bas..

Zamislite da se isto desi u muzici? Da klubovi moraju da placaju bendove, da festivali moraju da placaju bendove a ne da bendovi sluze za promociju festivala i sl... Ali to je ja mislim jako daleko u Srbiji. I dokle god ne dodje do jednog pragmatizma u ovoj sferi, nista necemo uraditi. I dalje cemo da imamo E-Play, Srce Male Rode i sijaset drugih, sto novih sto starih bendova koji udaraju na avangardu jer nemaju nista drugo da ponude, sem da prodaju ideju. A nisu ni za muziku za lift.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 19:13

Upravo sam provalio da sam preoteo temu. Mislim da je "zwelj" iznad mene jako lepo objasnio sve, tako da ovo moje moze i da se obrise.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Goribor

Post by Kristijan » 30 Jun 2015, 19:17

А ја све време мислио да се зафркаваш када помињеш Срце мале роде, да бих скапирао да само ниси написао комплетно име бенда, пошто су они Срце мале роде III.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 19:30

Da, nisam napisao ceo naziv (nenarmerno). Ispade da imaju i taj broj 3 na kraju.

Najbolje sto domaca scena moze da pruzi. Mislim da je ovo tacan citat. Oni sviraju na Egzitu.


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Goribor

Post by Kristijan » 30 Jun 2015, 20:03

Само ми се чини да прецењујеш домете једног озбиљнијег еснафског уређења, и рекао бих да је идеја о томе да ће музичари да буду плаћени сходно квалитету поприлично утопистичка. То што Моторхед може да заради тих 80000 значи да су још увек адут који просто привлачи публику у тој мери да може да извуче и такву цену. То није оцена њиховог квалитета, него одраз позиција њихових "акција" на "берзи". Чисто сумњам да се у том високо прагматичном окружењу неко заиста хвата за тако романтичну категорију каква је квалитет бенда. Да ли знаш и једну нумеру Чарли Вотсовог џез бенда? А чак и да их уопште не волиш, знаш да набројиш најмање 5 хитова оног његовог познатијег бенда. Јоко Оно се и даље појављује са бендом на великим бинама иако је то што она ради увек био тотални распад. Кортни Лав је и даље активна, иако ни једном нисам видео неки снимак њеног заиста квалитетног живог наступа. И тако ту може да се набраја у недоглед. Све је то само роба.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goribor

Post by nebojsak » 30 Jun 2015, 20:46

jes i dalje oftopik, ali ajde - uvek me je zanimalo šta neko ima nešto od toga što tamo neko drugi uzima 80k dolara ili 10k dolara ili 500 dolara, ili svira tamo ili radi ovo ili ono? Pokušavam npr da zamislim kako bi na moj život kvalitativno uticalo da Motorhead ne dobija te pare, ili da neki bend smešnog imena ipak ne svira na Exitu, i ne dobacujem :hmm:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Goribor

Post by zwelj » 30 Jun 2015, 20:52

Padom istočnog bloka i slomom levičarskih ideja, otvorio se prostor, koji brutalno zaposeda preovlađujući pragmatično-praxisovski princip, lišen gotovo svake ozbiljne kritike i promišljanja, (što je i prirodno, jer je izraz preduzetnika i vlasnika kapitala, produkt želje za što bržim obrtom i profitom), efikasan ali dugoročno nesamerljivo štetan, hraneći se imanentnom nam supstancom...

Kako god..., uspostavljena je paradigma da je čitav svet tržište a svi postojeći entiteti (bilo fizički, bilo duhovni) roba čiju cenu definiše isključivo ponuda i potražnja, a globalizacija predstavljena, kao tobož, univerzalni etalon vrednosti... Naizgled pošteno, međutim, na stranu što je očigledno da su neki igrači povlašćeni, najveći problem, po meni, leži u negaciji antropološke prirode čoveka, da nije i ne može biti sve na prodaju. Možes da prodaš stan/kuću ali ne i dom, možeš da prodaš kompoziciju, text... ali ne i radost stvaranja... međutim, protokom vremena, smenom generacija, te osvojene mudrosti i znanja blede i ukoliko se, ta svojevrsna štafeta, ne prenese sledećoj generaciji, nepovratno gubi, tu zapisi i tuđa svedočanstva ne pomažu, novonastali kontekst je nova mentalna paradigma a esencijalno gubi u prevodu... te dolazimo do sledeće iteracije gde se usled naivne procene i nešto više ponuđene cene proda dom, iako se ostane u stanu/kući, proda radost stvaranja, a ne pesma/text... Otuđi sadržaj a ostane ljustura, forma...

Otuda i taj simulakrum gde je sve 'kao'... (by Vlatko Stefanovski). Nema tu pomoći od delegiranja autoriteta, (infantilne projekcije simbola oca) i uspostavljanja cenovnika, već jedino u prosvećenom subjektu i kritičkom diskursu društva. Iz tog razloga je, po meni, vrlo važno šta se glorifikuje, jer kao što rekoh, kvalitet jednog društva je u direktnoj korelaciji sa mentalnim ambijentom ideja u koje to društvo investira...


Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest