slowcore / sadcore

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

slowcore / sadcore

Post by andrej] » 26 Dec 2010, 19:24

prva polovina 90ih, vreme grandza. vrlo plodno vreme, indeed. britanci imaju odlican shoegaze, ameri slowcore. znaci, za svakoga po nesto.

pitanje je da li se ovo uopste moze i nazvati pravcem - nikad i nije bio veliki, ni preterano popularan ali se zvuk moze definisati u par recenica. za pocetak, moze se smatrati nekim alt/indie podzanrom.

uglavnom, pravac definisu: ultraspori ritmovi, minimalizam na gitari i basu, ne narocito veseli tekstovi, nepreterivanje sa efektima, nedostatak agresije,...


sada, da predstavim par bendova:

codeine
meni omiljeni (i medju 5 omiljenih bendova, sigurno), pa cu o njima najvise.
trio - gitara, bas, bubanj. basista je totalni minimalista. gitarista ima jedan od hladnijih tonova, svira telca. bubnjar je jako dobar, kreativan, svira sa emocijom. i bubnjevi zvuce super, imaju jedno od boljih produkcijskih resenja ikad. prvi album su snimili u kucnoj varijanti, na nekom multitracku sa - trakom. to im je i najbolji album (frigid stars). barely real ep je skroz okej, ali na the white birch lp-u postaju malo dosadni. sve u svemu, ni jedan bitan kiks. imaju IZUZETNO efektne i dobre tekstove, konzistentnog kvaliteta. zvuce kao detinjstvo, 90e (ne znam zasto, ali isti osecaj izaziva i hunted by a freak od mogwaia), mada sam ih prvi put cuo pre 3-4 godine... depresija, hladnoca, ljudskost. veliki uticaj na post-rock.





red house painters
4ad je uglavnom izdavao dobre izvodjace, pa se ni sa rhp nisu zajebali... malo svetliji nego codeine, punijeg zvuka, zvuce manje usamljeno. i vise kao indie rock 90ih.





low
njih je kolega AllHopeIsGone vec pomenuo, rani radovi se potpuno uklapaju opis. kasnije su malo brzi i agresivniji, kao neki standardni alt/indie. sve jedno, razbijaju. najpopularniji su od ovde nabrojanih bendova




kome se ovo sve svidelo, moze da potrazi bedhead, sun kill moon, takve stvari... uvek se mozete konsultovati sa mnom kad je ovaj lagani, spori, depresivni fazon u pitanju...

dunda
Posts: 26
Joined: 16 Sep 2010, 11:19
Location: Beograd

Re: slowcore / sadcore

Post by dunda » 26 Dec 2010, 21:32

:D

konacno malo bloljih tema na bordu. glupi naziv za zanr, ali koji nije... nema slicnih bendova kao codeine (i ovi drugi koji su kao slowcore nisu bas takvi) steta.





Last edited by dunda on 26 Dec 2010, 21:36, edited 1 time in total.

User avatar
AllHopeIsGone
Posts: 320
Joined: 06 Jan 2009, 01:45
Location: Savino Selo

Re: slowcore / sadcore

Post by AllHopeIsGone » 26 Dec 2010, 21:35

super je spot za Katy Song, ko film neki spocetka 80-ih. rhp mi zvuce zanimljivije od codeine, na prvu loptu. videcemo, proucicemo :)

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: slowcore / sadcore

Post by andrej] » 26 Dec 2010, 22:27

slowcore, shoegaze... glupi nazivi, istina.

a codeine jeste svoja prica, nema niko kao oni, probao sam da nadjem. oni su mi jedan od omiljenih bendova.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: slowcore / sadcore

Post by nebojsak » 26 Dec 2010, 22:33

+1 za glupe nazive. NIkad mi ne bi palo na pamet tako da okarakterišem Codeine.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: slowcore / sadcore

Post by nebojsak » 26 Dec 2010, 22:44

[youtube]iecvKVw-j1I&feature[/youtube]

User avatar
BaalBehrit
Posts: 396
Joined: 01 Dec 2008, 19:15
Location: Beograd

Re: slowcore / sadcore

Post by BaalBehrit » 11 Jan 2011, 16:30

Potražiti album Alaska - Happiness, to je jedan od najboljih slowcore alubma koje sam čuo ikada. Poprilično nezapaženo je prošao, evo jedne stvari:


User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: slowcore / sadcore

Post by Z*Z*Z » 14 Feb 2011, 03:45

Drago mi je da se i ovde obraca paznju na ovaj specifican podzanr... Citava ta 4AD scena mi je veoma draga... od This Mortal Coil do Red House Painters, Kozelekovih Sun Kill Moon do Seam, Low cak i simpaticnih Codeine :ziveli:

User avatar
BaalBehrit
Posts: 396
Joined: 01 Dec 2008, 19:15
Location: Beograd

Re: slowcore / sadcore

Post by BaalBehrit » 14 Feb 2011, 12:02

Poslušati i Carrisa's Wierd - Songs About Leaving, i jeste i nije slowcore, ali ima tu atmosferu, meni lično jedan od omiljenih albuma ikada.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest