Block Out

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Block Out

Post by Duane » 19 Jul 2012, 16:01

О Пушкину
Тешко је рећи нешто о Пушкину оном ко о њему не зна ништа. Пушкин је велики песник. Наполеон је мање велики од Пушкина. И Бизмарк је у поређењу са Пушкином ништа. И Александар I, II и III су у поређењу с Пушкином празне вреће. Ма и сви људи су у поређењу с Пушкином празне вреће, а Пушкин је само у поређењу са Гогољем и сам празна врећа.
И зато уместо да пишем о Пушкину, боље да вам пишем о Гогољу.
Гогољ је пак тако велики да о њему и не треба ништа писати, те ћу вам зато ипак писати о Пушкину.
Али, после Гогоља, писати о Пушкину је помало увредљиво. А о Гогољу не треба писати. Зато је боље да ниокоме ништа не напишем.
15. децембар 1936.

[Данил Хармс; Случајеви]

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Block Out

Post by Funkd » 19 Jul 2012, 16:05

Doolio wrote:
Hm... koliko pljuvanja po jednom od najkvalitetnijih bendova domaceg rokenrola.
Само због ове реченице сам се прво збунио, а онда одлучио да прочитам цео топик опет.

Двапут.

Па онда још двапут.

И у сваком ''путу'' сам збуњено скроловао и читао. И опет нисам нашао оправдање за ову изјаву. Није да сам рачунао, али од сто постова, педесет је похвала бенду, четрдесет пет је похвала бенду уз одређене ограде, три су тролови и два су у фазону да бенд не ваља.

И онда као ај да дискутујемо на форуму, важи.
I mene je ta recenica zbunila. Ali gotivno je sto me je postedela daljeg citanja diskusije.
Znaci ili je lik jedan od onih koji zele raspravu po svaku cenu, iako se ljudi manje vise slazu sa njim, ili je "pljuvanje" reci "ok, meni to nije lose, cak mi je i zanimljivo da cujem.. ali me ne vozi kao sto vozi vas". U oba slucaja je dalji razgovor besmislen i vodi u oftopik gde cemo se dotaci subjektivnog dozivljaja muzike, socioloskih aspekata i procesa stvaranja iste... a o emociji koja se javlja kod slusanja odredjene muzike ipak ne mozemo raspravljati, preglupo je. Kao kad bi ja ortaku zamerio sto se on lozi kada se u razgovoru on i njegova devojka oslovljavaju sa "Medo, duso, kuco, pile, bubawi". Meni se pegla od toga, a njemu je to ocigledno do jaja... mnogo serem, i ne pokusavam da napravim neku paralelu sa blok-autom nego mi ide na kobas taj stav "Ja slusam do jaja muziku i ako se to nekome ne svidja, taj neko nije razicit, nego nema pojma i ja cu mu reci bla bla bla i znas li ti ko su oni i sta su sve oni uradili.. "

Ponavljam, zanimljiv mi je taj trip u koji me baca Block Out. Ipak, zadrzavanje u tom tripu posle nekog vremena me smori i baca u neko "stoned" stanje svesti (svidja mi se ono sto je Kristijan opisao). Smatram da jesu kvalitetan bend, odnosno da su uspeli tu neku emociju da prenesu na mene kao slusaoca. Za mene (!) nisu jedan od najkvalitetnijih bendova sa ovih prostora, a svakako nisu jedan od najvecih. The end.

P.S. Slicnog sam misljenja i za Pink Floyd, pa udrite sad.. :hide:

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Block Out

Post by Duane » 19 Jul 2012, 16:07

i baca u neko "stoned" stanje svesti
tu si

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Block Out

Post by Funkd » 19 Jul 2012, 16:08

I mean "wasted"

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Block Out

Post by Doolio » 19 Jul 2012, 16:22

Znaci ili je lik jedan od onih koji zele raspravu po svaku cenu, iako se ljudi manje vise slazu sa njim, ili je "pljuvanje" reci "ok, meni to nije lose, cak mi je i zanimljivo da cujem.. ali me ne vozi kao sto vozi vas".
Управо сам на ово мислио са оним постом, тако да моје ''накрајсрцевање'' ипак има неку поенту, само сам је можда камуфлирао у позоришни пост, па је изгледало као да једем говна безвезе и да сам превише ригидан према људима који нешто много воле па су емо кад се прича о томе и да их треба пустити јер волети је лепо, а вероватно имају и нешто паметно да кажу. Не, него мислим исто ово што и фанкд. Можда грешим јебига, не кажем. Али, кад видим суперлативе у било ком смеру (позитивно, негативно, свеједно је) тинглује ми спајдер сенс јер у великом броју случајева то значи да ће лик као неслагање да капира и ако он за неки бенд каже да је најгори на свету, а ти мислиш да је трећи најгори и ставио си нека два испред. Док не склониш та два, биће расправе. Што је апсурдно. А и лоше за дискусију, јелте, пошто је лик после тог кобног интроа написао десетак ствари о стању у музици које сам и ја писао у пар наврата, тако да у суштини се слажем са великим делом његовог поста.

99% постова овде представља блокаут у позитивном светлу, само интензитет тог светла варира. То не може бити пљување, чак и са много мање интензивним термином је проблематично. Ако се не варам, има један пост који гласи ''блокаут је срање'', што је вероватно трол чим је тако бомбастично и лаконски написан, а и да није, тешко да један пост у теми од стотинак може да се окарактерише као ''колико пљувања''. На крају крајева, да сам ја у блокауту и да читам овај топик, ја бих био екстра хепи. То ме доводи на овај закључак који је изнео и фанкд, а то је да је вероватно и ''блокаут није најбољи бенд у космосу'' пљување. Кажем опет, можда грешим и у том случају се извињавам, али у том случају и даље остаје мистика несклада тог коментара и садржаја топика.

strigor moroi
Posts: 10
Joined: 27 Jun 2010, 18:45

Re: Block Out

Post by strigor moroi » 19 Jul 2012, 16:41

od Void na 19 Jul 2012, 05:13

strigor moroi je napisao:
Sa krajem devedesetih se i Block Out PROMENIO sa Ako imas skim i gde...


сматрам да је овако најисправније.
Нису они један од оних бендова које краси продуктивност (од почетка деведесетих па до сада "само" 4 албума), а и сматрам негде у дубини да нису настали искључиво као продукт Слобиног режима и да су се угасили са његовим смењивањем на власти, већ да је то бенд који сервира константно ту дозу реалности без обзира ко био на власти, јер сви знају да доктрине остају, само се лица мењају код нас у земљи. Док год буде срања, очекујем да они избацују добре ствари, помало различите од онога на шта је навикао, рецимо, просечан фан из деведесетих, али ипак добре.
Niko nije rekao da su oni iskljucivo produkt tadasnjeg rezima, ali su kao i ostali bendovi tog perioda koji su se trudili da nesto kazu, teme, energiju i atmosferu upravo vukli iz citavog tog vremena. Niko nije seo i rekao "E sad cemo da sednemo da napravimo bend koji ce da proziva Slobu", ali je vecina zapravo kanalisala svoj bunt prema njemu da napravi neke od najbitnijih pesama i albuma domace muzike. Onog trenutka kada je taj bunt izgubio svoj cilj, cela se prica urusila. Pogledajte, sve te bendove sta su izdavali posle toga, ukoliko su uopste i izdavali (npr. Ritam, Brejkersi, Goblini) pa ukljucujuci i Block OUT. Njihov album Ako imas skim i gde je jednostavno pad u kvalitetu, pre svega tekstualno gledano. Iako ima tu par odlicnih stvari, u celini gledano to ostvarenje je slabije u odnosu na prethodne. Jednostavno glavna tema tog bunta je nestala a niko od njih nije nastavio sa buntom ali usmerenim na lose stvari koje su se zatim pojavile. Sa druge strane, ni produktivnost nije uvek garant kvaliteta. Meni je San koji srecan sanjas sam sasvim dovoljan da kod mene imaju kultni status i da ih smatram jednim od naboljih bendova na ovim prostorima. Kao uostalom sto je i slucaj sa Lunom i La Stradom koji su takodje bili neproduktivni bendovi.

Opet, ne moze se zanemariti da je BLOCK OUT jedan od najboljih bendova na ovim prostorima upravo jer je sviracki bio odlican i uzivo i na albumima (cime se vecina domacih bendova ne moze pohvaliti) ali i nacinom na koji Nikola pise. Slobodno se svaka njegova pesma moze posmatrati kao poezija, koja moze stajati sama za sebe. Nazalost, posle gubitka glavne teme, Nikola je autorski poceo da luta, sto se osetilo na Ako imas skim i gde. Ovo naravno ne umanjuje vaznost benda, ali cisto pokusavam da ukazem i na tu losu stranu benda.
od Doolio na 19 Jul 2012, 06:48

Hm... koliko pljuvanja po jednom od najkvalitetnijih bendova domaceg rokenrola.

Само због ове реченице сам се прво збунио, а онда одлучио да прочитам цео топик опет.

Двапут.

Па онда још двапут.

И у сваком ''путу'' сам збуњено скроловао и читао. И опет нисам нашао оправдање за ову изјаву. Није да сам рачунао, али од сто постова, педесет је похвала бенду, четрдесет пет је похвала бенду уз одређене ограде, три су тролови и два су у фазону да бенд не ваља.

И онда као ај да дискутујемо на форуму, важи.
Hm, nisam brojao ali cisto da iznesem brojke :D Ukoliko si ofrlje stavio brojke, ne razumem poentu, ukoliko si stvarno brojao onda si sam sebi skocio u usta :lol: Ja nisam dosao na forum da se bavim statistikom, ali relano dok sam citao prethodnih 5 strana uopsteno sam stekao utisak da im svi, ukljucujuci i one koji ih smatraju dobrim bendom spocitavaju "depresiju". Mozda rec "pljuvanja" nije najsrecnije izabrana ali i dalje mislim da je generalno na temi zastupljen negativan stav po tom pitanju prema bendu uopste, necu sad ulaziti u detalje i brojati ZA i PROTIV.
A ostatak posta nije ni imao za poentu da pojasni moju prvu recenicu, koja je zapravo bila komentar na procitano. Vise sam zeleo da ukazem na moje poimanje zasto je Block OUT nepravedno okarakterisan kao jako depresivan, iako u osnovi nije preterano depresivniji od npr. pesme Molitva od Brejkersa ili od pojedinih stvari sa albuma Zvuci Bola od Ritma. Govorim pri tome o znacenju pesama i temama kojima se bave a ne o tome kako zvuce za uvo i o njihovom kvalitetu.
E sad ako se nismo razumeli, tu smo da se razjasnimo :ziveli:
Ono što mi smeta kod Block Out-a je to što mislim da ipak nemaju dovoljno interesantnih pesama.
Zanimljiv stav, mogao bih se cak i sloziti ako posmatramo ceo opus benda. Ipak, kao sto rekoh, ono sto meni taj bend cini tako znacajnim i generalno jednim od omiljenih domacih bendova, je upravo album San koji srecan sanjas sam, koji bi sam bio dovoljan da im obezbedi status kultnog benda na ovim prostorima. Konceptualno zaokruzen, sjajno odsviran i isproduciran, jednostavno taj album sljaka kao celina a istovremeno svaka pesma je sjajna sama za sebe. Kod ostalih albuma ima i ne tako sjajnih i jako losih trenutaka... npr. pomenuta pesma Tata Brada, koja jednostavno nema smisla za vecinu. Mozda je Nikola imao neku licnu potrebu da napravi pesmu o tom coveku, ali pesma jednostavno nije zazivela dalje od toga. Ne znam da li je izbor termina najbolji ali nekako mije autisticna, suvise licna i nerazumljiva nama obicnim slusaocima.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Block Out

Post by Doolio » 19 Jul 2012, 17:13

Мислим да депресија помињана у том контексту представља више неки ''вајб'' који се претаче на слушаоца, него ''колико јединица депресије поседује та и та песма'' :) У смислу да блокаут обавије своје песме јако тешким аранжманима, депресивним начином певања итд. што све утиче на органском нивоу на слушаоца. И онда брејкерси и ритам нереда могу да направе најдепресивније песме на свету, њихова презентација ће опет да буде лакша од, не знам, песме блокаута о томе како су се супер провели у биоскопу:)
Мислим да се ту више радило о томе, а не о некој ''анализи депресије'', људи су причали о осећају који их преплављује и да им то не одговара у већим дозама. Примера ради, узми најдепресивније брејкерсе и пусти странцу који не зна српски, узеће да ђуска или бар да звижди (о ритму нереда да не причамо, ту ће да скаче около:) ), а пустиш му блокаут песму ''средње депресивности'' и плакаће у ћошку:)

Тако да сте заправо причали о другим стварима, што си и сам напоменуо на крају свог последњег поста. А са те стране (слушалачке, не филозофске) сматрам да је исправно рећи то за њих, да су много депресивнији од осталих.
Jednostavno glavna tema tog bunta je nestala a niko od njih nije nastavio sa buntom ali usmerenim na lose stvari koje su se zatim pojavile.
То се деси са сваким бендом такве оријентације, просто, да би имао квалитетан аутпут, ти мораш да се емо вежеш за ту тему. То значи да кад та тема нестане, ти можеш да нађеш нову у истој ниши тема, али то није то јер просто си ''залепљен'' за ту стару. Кад би у неком паралелном свемиру Слоба дошао опет на власт, мислим да би блокаут процветао, па макар тај реинкарнирани Слоба од нас направио Норвешку:)
Кад кажем ''залепљен'', не мислим да си јогунасто истриповао, него просто, то је један заокружен период живота и код тебе има одређен емо вајб који не може да се репродукује нечим новим или другим, па макар, на објективној скали, то ново или друго било још боља подлога за то што си ти радио.
Код блокаута се више види то губљење емотивног фокуса рецимо. Док се код ритма нереда више види прост проток времена, што се огледа у томе да се вероватно њима свира неки блузић, а то неће да прихвате, па се незграпно враћају коренима, што звучи убедљиво колико и Дет магнетик од Металике:) Блокаут тај проблем нема (или га има у много мањој мери) из пар простих разлога као што су жанр, стил, текстови итд. а који боље трпе године од приступа ритма нереда. Са друге стране, блокаут пада у овом другом моду, тј. поменутом емотивном фокусу. Ритам нереда је имао генералније теме (у просеку) и да се сад преселе у Аустралију и певају на енглеском исто оно што су певали свих ових година, не би штрчали и не би им био проблем. А блокаут је толко ''потрошен'' баш КОНКРЕТНО на Слобу и деведесете да су се издували и сад не знају шта ће, нити су у стању да усмере трип ка нечему другом јер су за Слобу толико емотивно срасли.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Block Out

Post by Funkd » 19 Jul 2012, 17:32

Doolio wrote:Мислим да депресија помињана у том контексту представља више неки ''вајб'' који се претаче на слушаоца, него ''колико јединица депресије поседује та и та песма'' :) У смислу да блокаут обавије своје песме јако тешким аранжманима, депресивним начином певања итд. што све утиче на органском нивоу на слушаоца.
Egzekli. Muzika, druze, ne njihova filozofija i tekstovi. To vec prelazi u domen fanova grupe, nekih ljudi koji duze vreme prate njihov rad. Ja na koncertu slusam, ne opremim se bigrafijama i tekstovima (koji jesu za pohvalu) pa citam. Ocigledno je da oni upravo zele da stvore takav vajb u pesmi i ne znam zasto ti smeta kada se to pomene. Ili smo se samo pogresno razumeli. Ne mozes ti porediti par pesama od Brejkersa sa opstim fazonom Block Out-a. A i stoji ono sto je Doolio rekao - te pesme nisu ni priblizno "teske" kao muzika BO.
I opet se vrtimo oko istog. Niko nije rekao (dobro mozda je bilo par trolova) da to ne valja. Jednostavno prvobitni utisak, ta reakcija u mozgu kada impuls stigne od uha do centra za culo sluha, je neke odbila da se pozabave bendom malo vise i da saznaju o njima sve to sto nam ti iznosis. I uopste nisam misljenja da ovo Block Out-u smeta. Cak mislim da im je to oduvek i bila namera. Relativno manji krug ljudi koji veoma pazljivo prati rad benda i koji se identifikuje sa filozofijom istog.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Block Out

Post by Kristijan » 19 Jul 2012, 17:42

Мени само није јасно зашто се квалитет нечијег рада потеже када се неко изјашњава око тога шта му се допада. Мене уопште никако не обавезује квалитет нечије свирке, не морам да слушам све што је квалитетно компоновано, снимљено, аранжирано... Људи, па није ово школа, где добијеш кеца ако ниси прочитао "Сеобе", нити штребање да положиш историју уметности, где те нико не пита јесу ли се теби допадали тамо неки Холандези, него мораш да знаш и квит! Верујем да ће Блок Аут да заузму неко значајно место у некој антологији српске популарне музике, али то и даље не значи да ја на основу тога треба да кажем да се то мени допада. Да бих рекао да ми се нешто допада, мора да ми пренесе неку емоцију, мора да ме помери, а мене њихова свирка не гађа никако. На неки начин је то мени исто као музика коју ради Стив Ваи - у реду је, добро је то скоцкано, али у животу то не бих на гајби пустио, кад ме не помера с места. Преживех ја са њима те деведесете, и био сам мобилисан у рату, и трпео због инфлације и санкција, па опет тај њихов доживљај тог времена мене не помера. Видим да се помиње ангажованост текстова као квалитет. Ја не верујем да и једна песма може да промени свет, свака песма је само ауторова инстроспекција, па сад ту неко налази сродне мисли, а неко не налази. Дајте да се разликују изјаве типа "Не ваља!" од изјава типа "Не допада ми се!" Мислим, није толико компликовано.

Наслушао сам се ја чудне и депресивне музике онолико, коначно моји родитељи су поприлично били у психоделичном фазону, па сам навикао на то од малих ногу. Мислим, кад те ћале пар пута ујутру пробуди са "Посвећењем пролећа" Стравинског, онда мало тога може да ти дође као "јуууу, баш је депресивно!", и ја не мерим Блок Аут по том аршину. Мене они не бацају у депресију, мене они исцрпљују. Па нека добију интергалактичку медаљу за најбоље музичаре, нећу да слушам нешто што ме исцрпљује.

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Block Out

Post by Doolio » 19 Jul 2012, 17:45

Egzekli. Muzika, druze, ne njihova filozofija i tekstovi. To vec prelazi u domen fanova grupe, nekih ljudi koji duze vreme prate njihov rad. Ja na koncertu slusam, ne opremim se bigrafijama i tekstovima (koji jesu za pohvalu) pa citam. Ocigledno je da oni upravo zele da stvore takav vajb u pesmi i ne znam zasto ti smeta kada se to pomene. Ili smo se samo pogresno razumeli. Ne mozes ti porediti par pesama od Brejkersa sa opstim fazonom Block Out-a. A i stoji ono sto je Doolio rekao - te pesme nisu ni priblizno "teske" kao muzika BO.
I opet se vrtimo oko istog. Niko nije rekao (dobro mozda je bilo par trolova) da to ne valja. Jednostavno prvobitni utisak, ta reakcija u mozgu kada impuls stigne od uha do centra za culo sluha, je neke odbila da se pozabave bendom malo vise i da saznaju o njima sve to sto nam ti iznosis. I uopste nisam misljenja da ovo Block Out-u smeta. Cak mislim da im je to oduvek i bila namera. Relativno manji krug ljudi koji veoma pazljivo prati rad benda i koji se identifikuje sa filozofijom istog.
Али ја не видим проблем ни у томе да неко то окарактерише као негативно. Неко ко је осетљивији на ту мрачност и коме просто не одговара да се пуни њоме, а рецимо свиђа му се овако генерално квалитет бенда, он ће рећи да је бенд кул, али да им замера превелико мрачење. И биће у праву у том свом трипу, јер он дефинише уживање у музици другачије и у блокауту би уживао али му тај један аспект просто смета. Сад, може неко рећи ''Е ПА АКО ДЕФИНИШЕ ДРУГАЧИЈЕ ОНДА НЕК ЋУТИ И НЕ СЛУША БО'', али то је један од оних ''коначних аргумената'' који се може изнети за СВАКУ појаву на свету.
Исто као што постоје људи који ће ту депресивност да дижу у небеса безрезервно јер им тај вајб прија, притом ће занемаривати музички аспект који је по мени доста бољи у њиховој музици. Дакле, овде се ради о индивидуалној рецепцији и ту не можемо да причамо о објективним квалитетима (причам о овом трипу са депресивношћу). Депресивност у песми пер се не може бити добра или лоша, то увек зависи од слушаоца. Ко што не може бити објективно добро или лоше то што ја имам зелене пертле (може у неким сферама слагања боја итд. али овде се не говори о томе). Та особина у музици сама по себи нема позитивну или негативну конотацију.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Block Out

Post by Funkd » 19 Jul 2012, 18:16

Doolio wrote: Али ја не видим проблем ни у томе да неко то окарактерише као негативно. Неко ко је осетљивији на ту мрачност и коме просто не одговара да се пуни њоме, а рецимо свиђа му се овако генерално квалитет бенда, он ће рећи да је бенд кул, али да им замера превелико мрачење. И биће у праву у том свом трипу, јер он дефинише уживање у музици другачије и у блокауту би уживао али му тај један аспект просто смета. Сад, може неко рећи ''Е ПА АКО ДЕФИНИШЕ ДРУГАЧИЈЕ ОНДА НЕК ЋУТИ И НЕ СЛУША БО'', али то је један од оних ''коначних аргумената'' који се може изнети за СВАКУ појаву на свету.
Исто као што постоје људи који ће ту депресивност да дижу у небеса безрезервно јер им тај вајб прија, притом ће занемаривати музички аспект који је по мени доста бољи у њиховој музици. Дакле, овде се ради о индивидуалној рецепцији и ту не можемо да причамо о објективним квалитетима (причам о овом трипу са депресивношћу). Депресивност у песми пер се не може бити добра или лоша, то увек зависи од слушаоца. Ко што не може бити објективно добро или лоше то што ја имам зелене пертле (може у неким сферама слагања боја итд. али овде се не говори о томе). Та особина у музици сама по себи нема позитивну или негативну конотацију.
Uff, kontam ja sta ti hoces da kazes, ali meni nikako ne ide da od benda "oduzmes" nesto pa onda da sagledas stvari. Kao kada bi recimo EKV-u oduzeo taj socio-samodestruktivni trip. Recimo da je MIlan u istu muziku bacio neke tralala tekstice, ne bi to bio isti bend. Kada bi Brejkersima, ne znam, dao akustare i tarabuku i rekao morate na tome da svirate. Bez njihove heavy-energije, nije to to.
Tako isto i BO, ne moze bez te "depra zavese". Tih teskih aranzmana, down ritma, produkcije.. I to ti se jednostavno svidi, ili ti se ne svidi. Ja mogu reci da je kvalitet benda dobar, iz razloga sto oni stvarno meni uspevaju da stvore taj neki ambijent glavi. Smeta samo sto mi je ambijent svake njihove pesme (koju sam ja cuo) uporediv sa ne znam, mracnim predgradjem, napustenom fabrikom.. u stvari, ne smeta mi, samo se ne bih zadrzavao u tome. I slazem se sa tobom da to zavisi iskljucivo od mene kao slusaoca. Nekome je ta atmosfera u pesmi fantasticna, ili je recimo dozivljava skroz drugacije od mene.
Slicno bi bilo porediti knjizevnost. Meni je Umberto Eko tezak, pa je tezak. Koliko god se ja trudio da ga citam, ne odgovara mi njegovo vidjenje sveta, njegov stil pisanja, njegove strukture recenica.. ama nista. I iako ja apsolutno kontam sta on zeli da postigne i nacin na koji to radi, ja ne mogu da preguram 80 strana njegove knjige...

User avatar
Doolio
Macho man-celavi batica
Posts: 3211
Joined: 09 Jun 2006, 02:27
Location: NBGD

Re: Block Out

Post by Doolio » 19 Jul 2012, 18:24

Не, па не кажем ја да треба сецирати бендове или им одузимати и додавати аспекте. Само кажем да је легитимно да ако некога неки аспект бенда одбија, да он може да каже да сматра да је тај аспект негативан. Некоме ''много су мрачни'' може да буде похвала, некоме критика. Мислим, у дискусији се гледају разни аспекти неке појаве, то не значи да смо узели шрафцигер и раставили ту појаву. У супротном би се све дискусије сводиле на добро је или лоше је, без анализе.
Сасвим је могуће да се теби свиђа, рецимо, нечији стил писања, али те смарају теме које обрађује и онда си у фазону ''јоооој како готивно пише, кад би само писао о нечему другом''. И то не значи да си га исецирао, нити да мислиш да он заправо стварно треба да узме да пише о нечему другом, то је само твоја реакција и опис његовог писанија. И жао ти је што те један аспект отерао иако није једини аспект код тог писца, напротив, други су ти готивни.

strigor moroi
Posts: 10
Joined: 27 Jun 2010, 18:45

Re: Block Out

Post by strigor moroi » 19 Jul 2012, 18:59

Мислим да депресија помињана у том контексту представља више неки ''вајб'' који се претаче на слушаоца, него ''колико јединица депресије поседује та и та песма'' У смислу да блокаут обавије своје песме јако тешким аранжманима, депресивним начином певања итд. што све утиче на органском нивоу на слушаоца. И онда брејкерси и ритам нереда могу да направе најдепресивније песме на свету, њихова презентација ће опет да буде лакша од, не знам, песме блокаута о томе како су се супер провели у биоскопу:)
Ok, stvari mozemo da posmatramo i tako i u tom slucaju je tvoj stav sasvim u redu. Medjutim, ja imam drugaciji odnos prema muzici ili generalno prema umetnosti. Meni je forma, u ovom slucaju aranzmani i sl. manje bitna od sustine. A ipak, ovu vrstu muzike tj. r'n'r (mada mislim generalno na stvari sa tekstom i pevanjem) ipak ne mogu da odvojim od sustine a to je upravo prica koju pesma prenosi. Takodje kvalitet teksta, ali ne zanatski kvalitet vec koliko taj tekst deluje iskreno, koliko "radi". Upravo zato mislim da je preterano BLOCK OUT oceniti kao jedan od depresivnijih bendova ovde, jer je on za mene samo jos jedan u nizu. Naravno da tu forma daje dodatan pecat i navodi ljude da na povrsno slusanje daju takvu ocenu, ali mene licno to manje fascinira od samog teksta. Npr. pesma Njoj od direktora je meni licno mnogo depresivnija od svih pesama BO iako aranzman nije nista posebno mracan. Ili npr. Workingclass hero u bilo kojo verziji mi je licno mnogo depresivnija pesma od mnogih pesama BO (mozda nije najsrecniji primer posto se radi o stranoj pesmi).

Naravno, kao sto si rekao i kao sto je i Kristijan rekao, sve zavisi sta volis ili sta ti lezi. I definitivno treba razdvojiti pojam kvaliteta od pojam volim-ne volim. Kao sto rekoh, meni je BO medju omiljenim domacim bendovima pre svega zbog tog jednog albuma i tvrdim da je jedan od najboljih sa ovih prostora, cak i kada uzmemo u obzir i njihove losije albume.
А блокаут је толко ''потрошен'' баш КОНКРЕТНО на Слобу и деведесете да су се издували и сад не знају шта ће, нити су у стању да усмере трип ка нечему другом јер су за Слобу толико емотивно срасли.
Upravo to, zato ja i ne mogu da album Ako imas skim i gde da posmatram kao album koji je makar u ravni prethodna dva a kamoli da ga posmatram kao njihov najbolji. Taj album meni ostavlja utisak izduvanog balona. Nazalost, generalno takvo je stanje na celoj nasoj danasnjoj sceni. Jednostavno, ima i previse tema koje bi bile sjajne za takve bendove ali niko se izgleda ne usudjuje da zagrebe. I to ne zato sto im neko brani, vec upravo zato sto su se ljudi ovde emotivno ispraznili i nacisto zatupeli posle 5. oktobra. A najgore je u svemu tome sto je vecina zapravo izgubila svaku nadu u boljitak, ali sad vec idemo u off.
U oba slucaja je dalji razgovor besmislen i vodi u oftopik gde cemo se dotaci subjektivnog dozivljaja muzike, socioloskih aspekata i procesa stvaranja iste... a o emociji koja se javlja kod slusanja odredjene muzike ipak ne mozemo raspravljati, preglupo je.
Vidi, ukoliko bi bezali od rasprava o subjektivnim dozivljajima i svemu ovde nabrojanom, onda bi se sve svelo upravo na SVIDJA MI SE i NE SVIDJA MI SE. Izvini, ali poenta svake umetnosti lezi upravo u subjektivnom dozivljaju, socioloskim aspektima itd. Ako odvojis sve to od umetnosti, ostaje ti samo zanat a onda mozes bilo koju umetnost svesti na nivo npr. zidarstva ili moleraja. I ovakve rasprave nisu rasprave o ukusu, jer bi rasprava o ukusu zapravo bila rasprava koja bi se bavila time da li sam u pravu ja sto volim BO ili neko drugi ko voli npr. Galiju, jer bi u tom slucaju obojica bili u pravu. Prosto svaka rasprava o umetnosti neminovno nosi raspravu i o ovome sto ti iskljucujes.

User avatar
Funkd
Posts: 633
Joined: 22 Jan 2011, 20:00
Location: Kraljevo / Beograd

Re: Block Out

Post by Funkd » 19 Jul 2012, 19:04

Yeah, I get it. I lepo si to rekao
Сасвим је могуће да се теби свиђа, рецимо, нечији стил писања, али те смарају теме које обрађује и онда си у фазону ''јоооој како готивно пише, кад би само писао о нечему другом''. И то не значи да си га исецирао, нити да мислиш да он заправо стварно треба да узме да пише о нечему другом, то је само твоја реакција и опис његовог писанија. И жао ти је што те један аспект отерао иако није једини аспект код тог писца, напротив, други су ти готивни.

Mislim, mene je od aktivnijeg slusanja BO verovatno oterala samo ta jedna stvar. Medjutim, ta jedna stvar je neotudjivi deo karaktera benda, nesto po cemu se razlikuju i verovatno i projekcija samih njihovih licnosti kroz muziku benda. Ovo kazem zato sto smatram da nisu gadjali komercijalni uspeh, te ih ja kao slusaoc ne mogu kritikovati zbog iskrenog izrazavanja svog vidjenja muzike. Zato i gajim dobru dozu rispekta prema njima...

Kontamo se ti i ja Doolio, manje-vise, s tim sto ti umes mnogo bolje da se izrazis u pisanoj formi. Valjda si iskusniji forumas:)
A kontam da cemo smoriti ljude ovde. Posebno ja koji znam 15-ak pesama i bio sam na jednom koncertu a serem ovako.. :lol:
Vidi, ukoliko bi bezali od rasprava o subjektivnim dozivljajima i svemu ovde nabrojanom, onda bi se sve svelo upravo na SVIDJA MI SE i NE SVIDJA MI SE. Izvini, ali poenta svake umetnosti lezi upravo u subjektivnom dozivljaju, socioloskim aspektima itd. Ako odvojis sve to od umetnosti, ostaje ti samo zanat a onda mozes bilo koju umetnost svesti na nivo npr. zidarstva ili moleraja. I ovakve rasprave nisu rasprave o ukusu, jer bi rasprava o ukusu zapravo bila rasprava koja bi se bavila time da li sam u pravu ja sto volim BO ili neko drugi ko voli npr. Galiju, jer bi u tom slucaju obojica bili u pravu. Prosto svaka rasprava o umetnosti neminovno nosi raspravu i o ovome sto ti iskljucujes.
Vidi, ja sam rekao da bi otisli u oftopik kada bi pricali o subjektivnom dozivljaju muzike. Znaci ja tebi treba da objasnim zasto mene najvise vozi crnacki gruv, a tebe rifovi na gitari, ili tekstovi, ili sta god... to bi bio oftopik za temu koja se zove "Block Out".
Evo, upravo si u prethodnom tekstu rekao da obracas paznju na tekstove, a meni je tekst zadnja stavka u muzici. U tome je stvar. I sada ja i ti treba da diskutujemo o tome zasto ja tako "osecam" muziku, a ti ne, ili obrnuto.. na to sam mislio pod "dubjektivni dozivljaj".

strigor moroi
Posts: 10
Joined: 27 Jun 2010, 18:45

Re: Block Out

Post by strigor moroi » 19 Jul 2012, 19:19

Vidi, ja sam rekao da bi otisli u oftopik kada bi pricali o subjektivnom dozivljaju muzike. Znaci ja tebi treba da objasnim zasto mene najvise vozi crnacki gruv, a tebe rifovi na gitari, ili tekstovi, ili sta god... to bi bio oftopik za temu koja se zove "Block Out".
Evo, upravo si u prethodnom tekstu rekao da obracas paznju na tekstove, a meni je tekst zadnja stavka u muzici. U tome je stvar. I sada ja i ti treba da diskutujemo o tome zasto ja tako "osecam" muziku, a ti ne, ili obrnuto.. na to sam mislio pod "dubjektivni dozivljaj".
Pa ne mora nuzno da bude off topic, ako cemo da pricamo o subjektivnom dozivljaju svega toga kod npr. BO bez da se rasplinjujemo ona ne bi bila off. E sad, sa druge strane, ni u jednoj raspravi u stvarnom zivotu ne mozes da se drzis strogo teme, jer se ne radi o odgovaranju pesmice za ocenu 8) Tako da i povremeni i kratkotrajni off ako je u funkciji kvalitetnije rasprave o nekoj temi ne mora nuzno da bude los, cak naprotiv :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest