Kyuss - Ili Kako Je Sve To Počelo

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Kyuss - Ili Kako Je Sve To Počelo

Post by Rocket Roll » 09 Dec 2007, 16:30

A kada kažem "sve", mislim na Queens Of The Stone Age, Eagles Of Death Metal, Fu Manchu, i sav taj stoner rock.

Image

Da se poslužim izjavom Dr. Perceptrona - "Now, consider the following": krajem 1993. Kyuss je bio predgrupa na Mjetalikinoj turneji po Australiji. Mjetalika u to vreme još uvek promoviše "Black Album", Hetfild se upravo oporavio od opekotina izazvanih scenskom pirotehnikom, a Kyuss je u januaru 1993. objavio ono što će kritičari kasnije nazvati "the first stoner-rock record" - njihov drugi album, "Blues For The Red Sun". Iz navedenog vi zaključujete:

1) Da je Hetfild bio veoma poremećen opekotinama koje je upravo preboleo - inače nikad ne bi izbacio Guns N' Roses sa liste, odbio da uvrsti bilo koji tadašnji "hip" metal bend u Mjetalikinu turneju i za predgrupu izabrao Kyuss;

2) Da je Mjetalika, u doba svoje najveće slave, dakle u doba kada su "noslii baklju mjetala" protiv MTVja, korporativnih radio-stanica i neprijateljski nastrojenih medija, takođe bila i grupa tada najvećih muzičkih vizionara kojoj se u bljesku otkrilo sve što će iz Kyussa nastati;

3) Da je Mjetalika u Kyussima videla "saborce koje, nažalost, niko nije prepoznao", jer je upravo tada kretala putem "izneveravanja tr00 mjetala" (na kojem su sledeće stanice "Load" i "ReLoad"), skupo plativši lekciju da mjetal fanove ne zanima sadržaj nego samo forma muzike - te da muzika nije "tr00" ako ne zvuči kao Cannibal Corpse na kokainu, a eksperimentima, smislu i usporavanju ritma nema mesta u mjetalu.

Izaberite bilo koji od ponuđenih odgovora (ili napišite svoj) - dokle god razumete da je zaista sramota što ne znate ko su bili Kyuss a znate ko je Mira Škorić. Da vam olakšam upoznavanje sa Kyussima, par zanimljivosti:

Blues For The Red Sun (Odnosno: Novi Zvuk Je Tu)

Image

Za razliku od njihova prva dva albuma ("Sons Of Kyuss" i "Wretch") ovo više nije thrash mjetal - zvuk je suviše prijatan za slušanje a pesme su suviše zrele i moćne... Sa ovakvom svirkom ni "čistunac" poput mene nema problema, naprotiv. Ono što mi toliko prija (zapravo izaziva suze radosnice) jeste što se u nekim od pesmama pomalo čuje muzičko nasleđe Rendi Kalifornije - "Spirit" živi!

================================
->YouTube - Kyuss: 50 Million Year Trip<-
================================

Naslov "Blues For The Red Sun" je aluzija na Karla Sagana. Na albumu ima svakakvih pesama - ističe se "Molten Universe", ali nju ne mogu da nađem na YouTube. No, i "50 Million Year Trip" je odličan primer Kyuss zvuka - pesma počinje relativno mirno, a onda se uključuje "onaj" zvuk - to Josh Homme svira kroz svog Ampega VT-22:

Image

Štim je C-standard. Možda iz kasnijih delova pesme (kada Garcia krene da peva) možete da pogodite zašto ih je Mjetalika pozvala za predgrupu - ali onda sledi taj briljantni, skoro čisti deo pesme (03 min 02 sec) koji "prlja" samo bas sa oktaverom. Izlazni solo je priča za sebe - složićete se da je izbor nota netipičan.

Welcome To Sky Valley: Teži i Mirniji Nego Ikad

Image

Ako vam je neko nekada spomenuo da je nešto "psihodelično" ali niste sigurni da je dotični znao o čemu govori, poslušajte "Welcome To Sky Valley" - album nije "psihodeličan" u smislu kasnih šezdesetih, ali ima (i) taj šmek.

Ne znam kako bi ovaj zvuk mogao adekvatno da se prenese u vaš repertoar - stari Ampezi nisu toliko retki, ali troše prilično neobične i teško nabavljive lampe, pregorevaju osigurače svaki čas i relativno su osetljivi. Verovatno bi morali da koristite neku formu bas pojačala, ili neke od skupljih Peaveyja/ Mesa Boogieja. Šteta, velika šteta - zvuk mi se čini (paradoksalno?) smirujući, a opet veoma moderan.

Iz nekog razloga, Tool vole da na koncertima sviraju "Demon Cleaner", šestu pesmu sa ovog albuma. Ne znam zašto baš nju.

============================
->Youtube - Kyuss: Demon Cleaner<-
============================

..And The Circus Leaves Town: Kraj, Nema Više

Image

Josh Homme odlazi u "QOTSA", a Scott Reeder (između ostalog i) ka audiciji za novog Mjetalikinog basistu (pojavljuje se u nekoliko kadrova "Some Kind Of Monster"):

Image

Image

Jedna čudna pesma za kraj - i ostavljam vas da slušate muziku:

=======================
->YouTube - Kyuss: El Rodeo<-
=======================

User avatar
sinnerboy
Posts: 148
Joined: 08 Dec 2007, 12:25
Location: neverneverland

Post by sinnerboy » 13 Dec 2007, 10:54

...super post..Kyuss carevi...btw. Demon Cleaner sviraju i Tool na koncertima... 8)

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 13 Dec 2007, 13:14

Hvala... Žao mi je što malo više ljudi ne svira taj "slow burn" onako kako su to Kyuss znali da odsviraju.

Josh Homme, kada su ga pitali da li će napraviti "Kyuss reunion":

The offers come in all the time. They're getting more and more expensive, and more and more elaborate. The money is crazy, but I've never been tempted – I don't really care about the money, I never have. That's not what KYUSS was about, so to punctuate the end of our sentence with that would be blasphemy. KYUSS fans are so fuckin' rad, they're fuckin' badass — but to me, reunions are just not necessary. It's not what it was, it's what it is, and KYUSS was a really magical thing — and if you weren't there, well, you weren't. That's just the luck of the draw. I don't feel the urge to do it for somebody who didn't have the opportunity to see us, or just didn't take the opportunity to see us. I'll let other bands alter their great legacies. KYUSS has such a great history that it would be a total error. I like that nobody saw KYUSS, and that it was largely misunderstood. That sounds like a legend forming to me. I'm too proud of it to rub my dick on it.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Post by Nyarlathotep » 14 Dec 2007, 02:17

pa, QOTSA su predrkano kvalitetan pop bend sa tvrdjim zvukom. Kyuss su legende stonera, i jedan od najvecih rok bendova, po mom skromnom misljenju. Iskra tvrdog roka, magicna mast, takva ideja, nestvarna svirka, savrsenstvo u svakom smislu!

inace, naravski da Josh nece da se okupljaju ponovo - frka je usledila jer su se John Garcia i Josh Homme razisli u stavovima, a jedno vreme bili i posvadjani... Garcia je ol' school hard roker i u fazonu je bio da gura samo tu desert rock, stoner pricu (sto je nastavio sa solidnim bendovima Slow Burn, Hermano i Unida), Josh je ipak covek sa sirim kompozitorskim sposobnostima, i zeleo je da se oproba medj' sirom rajom i komercijalnijom zikom - sto je i fenomenalno izveo sa QOTSA.

iskreno, koliko god postovao i gotivio QOTSA, na KYUSSu sam odrastao, i klanjam im se vecno do imbecilnosti. sta cu kad su mi mnogo iskreniji i mocniji od QOTSA, prosto se ne mogu porediti. ipak, neki moji ortaci koji takodje stuju Kyuss, QOTSA mnogo vise vole, ali ne i ja. Meni je KYUSS, ko sto sam Josh lepo kaze, bio cista magija. Takve svete i magicne svirke usred pustinjetine, sa minimalnim ozvucenjem i samo jednim reflektorom, pred razularenom sacicom od 30tak ludaka - eh, to je po meni rokenrol iz snova. Kuyss su bogovi, i sve im je zlatno, od prvog rifa do poslenjeg.

Demon Cleaner je najkomercijalnija Kyuss pesma, i nije cudo sto je Tool sviraju. Nisu dovoljno rokeri da cepaju masnije stvari, bez obzira na svu svoju virtuoznost. Volim TOOL, ali TOOL su suva idustrija, proizvod za siroke potrosacke mase, KYUSS su totalno nezavisne rock'n'roll ikone, ljudi koji su svirali iskljucivo jer su tako osecali i ziveli. Nisu jurili tiraze, ali, eto, vecno ostase zapisani.


inace, da kriticari seru, jasno je da - seru.
Kyuss jesu jedan od prvih bendova koji je uveo stoner na velika vrata devedesetih, ali u istoriji metal/rok stonera, postoje pravi pioniri koji su nastavili zvuk iz ranije faze pravih Sabbatha (70 - 76)i ogrnuli ga u ulicno ruho... to su legendarni bendovi, Pentagram i Saint Vitus. To su, istorijski gledano, prvi pravi stoner bendovi, a svirali su desetak godina pre Kyussa. Naravno, ako cemo tako, SLEEP (magovi iz San Franciska) su svirali paralelno sa KYUSS, a mozemo reci da su zvucali i zajebanije i mocnije.... OK, SLEEP su stoner metal bend, KYUSS su ipak stoner rok. A ja oba benda, podjednako obozavam i vecno uzdizem u nebesa... i naravno, muzim se sa drugarima da izvucem 10% njihove magije kroz svirku. Nije bitno da to bude idealno, ili revolucionarno, jer to nece biti svakako, bitno je da duh stonera koji su KYUSS i SLEEP zasejali zivi i danas ovde u Srbiji, i u nasim stonerskim (stonderskim) glavama.

Rocket, brate, genijalno sto ih se seti, covece, svima preporucujem SLEEP i KYUSS, ova dva tako legendarna, ali kriminalno zapostavljena benda.
Last edited by Nyarlathotep on 14 Dec 2007, 02:24, edited 1 time in total.

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Post by Nyarlathotep » 14 Dec 2007, 02:19

inace, Josh je tokom KYUSS perioda svirao izmedjuostalog i BOSS SD1 i BUDDA Budwah, a i ja ih sviram. ;)
mada, roger Mayer MOngoose, je ipak 10 stepenika vise od SD1, ka bozanstvenoj stoner mantri.

pozdrav!

mexicola
Posts: 2
Joined: 01 Feb 2008, 13:02

Re:

Post by mexicola » 01 Feb 2008, 14:20

Nyarlathotep wrote: pop bend sa tvrdjim zvukom
??? Ne huli. To ce pre biti Linkin Park ili tako nesto...

User avatar
Nyarlathotep
MF veteran
Posts: 1625
Joined: 10 May 2007, 22:20

Re: Kyuss - Ili Kako Je Sve To Počelo

Post by Nyarlathotep » 04 Feb 2008, 01:04

to "pop bend" ne podrazumeva nista lose. samo je muzika, za razliku o pustinjeskog KYUSSa, pravljena za siroke mase. i sam Dzosh kaze da im je cilj da sviraju dovoljno tvrdo i cepacki za decake, i dovoljno mekano i slatkasto za devojcice. tako se uzimaju pare, i pune stadioni.... sto ne znaci da su QOTSA los bend - naprotiv.

User avatar
Z*Z*Z
Posts: 1022
Joined: 22 Feb 2008, 01:30

Re: Kyuss - Ili Kako Je Sve To Počelo

Post by Z*Z*Z » 22 Feb 2008, 01:58

U potpunosti se slazem s kolegom Nyarlathotep-om, ume chovek da objasni :)
Definicija pop muzike: stil koji absorbcijom svakog moguceg zanra daje prijemcivi efektan sound&style za decake i devojcice ;)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest