Goribor

Moderator: Trooper

Post Reply
User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Goribor

Post by andrej] » 30 Jun 2015, 21:01


0:15

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Goribor

Post by zwelj » 30 Jun 2015, 21:14

andrej] wrote: 0:15
deja vu :wink: :ziveli:

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 21:38

Kristijan wrote:Само ми се чини да прецењујеш домете једног озбиљнијег еснафског уређења, и рекао бих да је идеја о томе да ће музичари да буду плаћени сходно квалитету поприлично утопистичка. То што Моторхед може да заради тих 80000 значи да су још увек адут који просто привлачи публику у тој мери да може да извуче и такву цену. То није оцена њиховог квалитета, него одраз позиција њихових "акција" на "берзи". Чисто сумњам да се у том високо прагматичном окружењу неко заиста хвата за тако романтичну категорију каква је квалитет бенда. Да ли знаш и једну нумеру Чарли Вотсовог џез бенда? А чак и да их уопште не волиш, знаш да набројиш најмање 5 хитова оног његовог познатијег бенда. Јоко Оно се и даље појављује са бендом на великим бинама иако је то што она ради увек био тотални распад. Кортни Лав је и даље активна, иако ни једном нисам видео неки снимак њеног заиста квалитетног живог наступа. И тако ту може да се набраја у недоглед. Све је то само роба.
Pa ok, mozda je ideja udruzenja utopisticka. Amerikancima to jako lepo ide (udruzenja dizajnera, glumaca, peraca prozora, umetnika koji nizu perle na bakarne zice). Sto se same ideje placanja muzicara tice, to takodje ne verujem da je utopisticki. Mislim da je primer dizajnzone koji sam naveo prilicno dobar. Tacno je da tu nije bilo udruzene ideje, vec je sama bransa koliko toliko uspostavila neke cene i odredila neke uslove na trzistu rada. Apropo toga, vec sada postoje bendovi koji glasno pricaju o tome i trude da se imaju pokrivene minimalne troskove svojih angazmana. I to je nesto sto mislim da ce tek uzimati zamaha. U svakom slucaju bitna je ideja uredjnog trzista. Sam nacin kako ce se to toga doci, je manje bitan.
nebojsak wrote:jes i dalje oftopik, ali ajde - uvek me je zanimalo šta neko ima nešto od toga što tamo neko drugi uzima 80k dolara ili 10k dolara ili 500 dolara, ili svira tamo ili radi ovo ili ono? Pokušavam npr da zamislim kako bi na moj život kvalitativno uticalo da Motorhead ne dobija te pare, ili da neki bend smešnog imena ipak ne svira na Exitu, i ne dobacujem :hmm:
Fora je jednostavna.Dokle god niko od nas ne zna koliko se generalno placaju veliki bendovi, postoji sansa da neki od nas koji uspeju, sutra sviraju na velikoj bini i ne dobiju nista para, a bend koji svira posle njih i koji nije nista popularniji dobije fine pare. Zasto? Zato nisu skapirali "šta neko ima nešto od toga što tamo neko drugi uzima 80k dolara ili 10k dolara ili 500 dolara, ili svira tamo ili radi ovo ili ono?". Ako niko ne zna koliko sta kosta, lakse je naci osobu koja ce da radi za dzabe. U konkretnom slucaju muzicke scene, ako dovoljno ljudi ne zna da se nesto placa, onda se nista vise nece placati. Ako svi znaju da se nesto placa, teze je naci ovcu za sisanje.

Time sto se povezujes sa ljudima iz iste struke ti pomaze da odredis realnu cenu svog rada. Ako ti radis za 200 evra a Kristijan i ja za 1000 i pritom nam ide posao to znaci da ti nama obaras cenu rada. Ako se skupi vas 50 koji radite za 300 evra, onih 1000 evra vise niko od nas nece videti. Medjutim, ako ti Kristijan i ja (Motorhead) kazemo da taj posao za kvalitet koji ti pruzas vredi 1000 evra, onda ces i ti da radis za 1000 evra kao nas dvojica. Mozda ne odmah, mozda ces prvo za 500 ali svakako neces za 300. Kad se skupi 50 ljudi koji rade za 1000 evra (nece da sviraju bez placenih troskova puta, prenocista, jednog obroka i kad velika bina bude zvrjila prazna do 9 uvece kada krecu Headlineri), onda si stvorio trziste rada.
Last edited by Frostensen on 30 Jun 2015, 21:43, edited 1 time in total.

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Goribor

Post by sinisake » 30 Jun 2015, 21:41

Otuda i taj simulakrum gde je sve 'kao'... (by Vlatko Stefanovski)
Jbt... Vlatko i (brat mu) su svakako pametniji kad cute... Ovaj iz Goribora ima bar nekoliko simpaticnih stihova, Vlatko i Goran S. ne bi mogli da napisu dobar tekst ni da ih puskom nateras...

Da, odlicna ti je muzicka ilustracija za ovo sto si zborio... "Komercijalni'', ''mejnstrim'' album benda koji je resio ''da se konacno proda''. :mrgreen:
Egzotika, erotika™. :1:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Goribor

Post by nemanjavelimirovic » 30 Jun 2015, 22:01

Stara narodna umotvorina: "Ne postoji gori smor, neg' shto je bend Goribor". Cuo sam je juche u Kuzminu.

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goribor

Post by nebojsak » 30 Jun 2015, 22:04

Frostensen wrote: Fora je jednostavna.Dokle god niko od nas ne zna koliko se generalno placaju veliki bendovi, postoji sansa da neki od nas koji uspeju, sutra sviraju na velikoj bini i ne dobiju nista para, a bend koji svira posle njih i koji nije nista popularniji dobije fine pare. Zasto? Zato nisu skapirali "šta neko ima nešto od toga što tamo neko drugi uzima 80k dolara ili 10k dolara ili 500 dolara, ili svira tamo ili radi ovo ili ono?". Ako niko ne zna koliko sta kosta, lakse je naci osobu koja ce da radi za dzabe. U konkretnom slucaju muzicke scene, ako dovoljno ljudi ne zna da se nesto placa, onda se nista vise nece placati. Ako svi znaju da se nesto placa, teze je naci ovcu za sisanje.

Time sto se povezujes sa ljudima iz iste struke ti pomaze da odredis realnu cenu svog rada. Ako ti radis za 200 evra a Kristijan i ja za 1000 i pritom nam ide posao to znaci da ti nama obaras cenu rada. Ako se skupi vas 50 koji radite za 300 evra, onih 1000 evra vise niko od nas nece videti. Medjutim, ako ti Kristijan i ja (Motorhead) kazemo da taj posao za kvalitet koji ti pruzas vredi 1000 evra, onda ces i ti da radis za 1000 evra kao nas dvojica. Mozda ne odmah, mozda ces prvo za 500 ali svakako neces za 300. Kad se skupi 50 ljudi koji rade za 1000 evra (nece da sviraju bez placenih troskova puta, prenocista, jednog obroka i kad velika bina bude zvrjila prazna do 9 uvece kada krecu Headlineri), onda si stvorio trziste rada.
Teoretski da, praktično neće da može. Već u drugoj rečenici posta ti leži zamašni oksimoron - da bi doterao do velike bine, tj uspeo™ (kako ti kažeš), treba ili 1) da odereš dupe nekoliko godina do decenijice + da imaš kvalitet + malo da te usere, ili 2) da ti tata bude tajkun koji ti je platio i namestio sve to. U prvom slučaju će ti biti savršeno jasno koliko treba da tražiš (i koliko ćeš dobiti), u drugom slučaju te svakako boli ***** pošto ti nije ni bitno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Goribor

Post by Kristijan » 30 Jun 2015, 22:09

Frostensen wrote:Apropo toga, vec sada postoje bendovi koji glasno pricaju o tome i trude da se imaju pokrivene minimalne troskove svojih angazmana.
Ма не кажем да је то са еснафом потпуни промашај, знам како то шљака. Само ти кажем да је између минималних цена рада испод којих се не препоручује да се иде и поменутих 80000 велиак разлика, и та разлика се ослања на потражњу. Оно, исти глумац ради исти посао у серији, али у првој сезони по епизоди добије 40000 а у петој сезони добије милион. У том погледу сматрам да је то стриктно ствар тржишта, а не квалитета.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 22:16

Ok slazem se, ali neki okvir postoji u okviru koga si ti placen samo zato sto si tu. Eto to je da kazem sustina. I onda ako se takav neki odnos uspostavi, zelim da verujem da ce sama bina i realna ponuda i potraznja istisnuti ovakve stvari koje se danas desavaju jer znam iz prve ruke da se ti bendovi biraju po principu "Oni su drugaciji, njih cemo". Bez ikakve ideje komercijalnosti i kritickog pristupa s poglednom na buducnost. Samo daj da je drugacije pa nek se i maze govnima po bini. :povrac:

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Goribor

Post by zwelj » 30 Jun 2015, 22:18

Uspostavljanje tržišta nije gradacija kvaliteta, već raspodela moći. Zanimljivo kako se prenebregava ta činjenica...

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goribor

Post by nebojsak » 30 Jun 2015, 22:25

Frostensen wrote:Ok slazem se, ali neki okvir postoji u okviru koga si ti placen samo zato sto si tu. Eto to je da kazem sustina. I onda ako se takav neki odnos uspostavi, zelim da verujem da ce sama bina i realna ponuda i potraznja istisnuti ovakve stvari koje se danas desavaju jer znam iz prve ruke da se ti bendovi biraju po principu "Oni su drugaciji, njih cemo". Bez ikakve ideje komercijalnosti i kritickog pristupa s poglednom na buducnost. Samo daj da je drugacije pa nek se i maze govnima po bini. :povrac:
Naravno da nije tako, nego je u pitanju ovo što kaže Kris - tržište, tj komercijalni potencijal, kao i u svakom biznisu. Možeš li da zamisliš vlasnika ćevabdžinice koji odjednom istripuje da pravi ćevape od pacovskih govana, i tako da ih reklamira, samo zato što je drugačije? Naravno da ne.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 22:33

To je ideja normalnog mentaliteta i drustva, sto mi nismo. Kod nas ne postoji ideja benda koji je komercijalan ili koji ima priliku da bude komercijalan kroz 1-2 albuma i 2-3 turneje. Ovde ne postoji gledanje dalje od onoga sto je sada tu ispred jer ekipa koja povlaci te konce, po meni, nikad nije izasla iz novog talasa u svojoj glavi i zivi trecu mladost kroz raznorazne skrajnute bendove koji se guraju. Ili vi stvarno hocete da mi kazete da su Goribor/E-Play/Srce Male Rode/ i xzy takvih bendova stvarno ono najbolje sto mi imamo?

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Goribor

Post by sinisake » 30 Jun 2015, 22:39

A sta je po tvom misljenju najbolje?

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goribor

Post by nebojsak » 30 Jun 2015, 22:41

@Frostensen: Nemam pojma, to je sve stvar ukusa. Goribor je meni odličan bend, E-Play su mi bezveze, za ove treće nisam ni čuo, ne znam ni odakle su u ovoj priči. Goriboru je trebalo 10 godina sviranja da dostigne neki status, E-Play takođe postoji dosta dugo, zaboli su neku svoju nišu, dosta ljudi ih voli, i šta ja sad tu ima da se mešam, ko voli slušaće.

Frostensen
Posts: 637
Joined: 29 Dec 2008, 21:15

Re: Goribor

Post by Frostensen » 30 Jun 2015, 22:45

Pa to je to, sviras 10 godina i imas status. Tako je i E-Play svirao 10 godina i postao status i sad vise niko ne sme da kaze da su sranje jer sviraju 10 godina sto je ovde kao merilo necega. To su opasne stvari... te tendencije da se ni od cega pravi nesto samo zato sto je tu dovoljno dugo i da mu se daje kredibilitet koji nema. Ne znam, bolesna je ovo zemlja mnogo. Ako ovako zvuce posle 10 godina.. stvarno..

User avatar
nebojsak
Posts: 2836
Joined: 14 Mar 2009, 02:26
Location: Bgd

Re: Goribor

Post by nebojsak » 30 Jun 2015, 22:50

Frostensen wrote:Pa to je to, sviras 10 godina i imas status. Tako je i E-Play svirao 10 godina i postao status i sad vise niko ne sme da kaze da su sranje jer sviraju 10 godina sto je ovde kao merilo necega. To su opasne stvari... te tendencije da se ni od cega pravi nesto samo zato sto je tu dovoljno dugo i da mu se daje kredibilitet koji nema. Ne znam, bolesna je ovo zemlja mnogo. Ako ovako zvuce posle 10 godina.. stvarno..
Mislim da nisi razumeo šta sam hteo da ti kažem. Goribor je pre par godina imao 2 ili 3 vezana rasprodata certa u pokojnom Gunu. Pretpostavljam da i E-Play prolazi slično kad rade solo certove, što znači da postoji kritična masa fanova koja ih održava u tom statusu. Tržište.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest